mnmm mm IDYEHTM Bouw- en Weilanden, 241ste S taats-Loterij. im rum v- ER M. VERV0BR-1UDDBLBR j! Men meldt uit Pesth van 15 dozer. Do Synodale vergadering der Protestanten te Dcbrec- zin heeft zich met waardigheid gedragen. Op de vordering van den regerings-eommissaris dat zij uiteen zou gaan dewijl de vergadering met het keizerlijk patent van 1 September in strijd en derhalve onwettig was gaf de voorzitter ten ant woord hoe dat patent nog niet door de vergade ring erkend is en ook niet erkend zal worden, weshalve zij de beschuldiging van onwettigheid niet toe kon geven. Uit aanmerking der vaste houding van de vertegenwoordigers der Prote stanten en van die der volksmenigte welke de kerk omringde meende de regerings-eommis saris zich lot het opmaken van protocol van het voorgevallene te moeten hepalen ende zaak naar de regtbank te verwijzen. De vergadering heeft zich daarna in gelijken geest als de te Kasmark, Miskolz Peslh en elders gehoudene verklaard. Men meldt uil Venetie, dat het dragen van crinolines er allengs meer wordt afgeschaft, hetgeen zich gemakkelijk laat verklaren dewijl een gedeelte der bevolking hel er op schijnt toe te leggen orn ze geheel in onbruik te doen ge raken. Erger nog gaat het te Caslclfranco in de nabijheid van Treviso toe. Zondag jl. had aldaar eene openbare vervolging tegen de crino line-draagsters plaats. Allen ilie zich op de ge wone wandelplaats bevonden zagen zich genood zaakt die Ie verlaten dewijl een opgeruide hoop straatjongens ze in grooten getale plaagde en uitjouwde, dat de tusschenkomst dor policie niet voldoende was om ze te beschermen tegen de vvoestaards. fbsksbiia pa hij-, 20 Januari]. Heden wordt hier zeer ernstig gesproken van eene nieuwe half-officiële brochure, die binnen kort het licht zal zien en zal handelen over de organisatie van eene na tionaal Gallicaansche kerk.'' Het is mogelijk, dal zoodanig geschrift slechts zal moeten strek ken om de geestelijkheid te waarschuwen voor de gevolgen, die de voortzetting hunner oppositie zou kunnen hebben, maar het is mede mogelijk, dal de regering workelijk de oprig- ting eener nationale kerk als de beste oplossing der beslaande moeijelijkhedcn met Rome be schouwt. Zooveel is zeker, dat de oprigling eener Gallicaansche kerk zeer vele aanhangers teil onder de Franschegeestelijkheid. De Momleur bevat heden een rapport van de ministers Billault Magnc en Rouher aan den keizer over de landonlginningen waarvan sprake is in den brief van 5 Januarijjl. Daarna wordt een exposé gegeven van de maatregelen die onder de verschillende regeringen genomen zijn om de ontginning der onbebouwde streken en de droogmaking der moerassen tol stand tc brengen. Kene onlangs te Parijs gehoudene auctie leverde een nieuw bewijs op hoe zeer de smaak voor de schoone kunsten in Frankrijk is toege nomen. Terwijl toch om iels te noemen, tijdens het eerste keizerrijk, de etswerken van Rembrandt voor spotprijzen verkocht werden, heeft eene zeer kleine geëiste plaat diens meesters op die auctie 350(1 fr. gegolden terwijl eene leekening van Raphael, die tenjare ]770voor8 livres ver kocht wasnu door een onzer voornaamste geld - mannen met 10,000 fr. werd betaald. Ook den smaak voor goede wijnen is geenszins verminderd, getuige de II. maandag aangevangen veiling der wijnkelders van lord Seymour uit 18,000 flesschco bestaande, die ongeloofelijk hooge prijzen opbragten. Onder anderen zijn 10 flesschen uitstekende chateau margau voor 300 fr. verkocht. Zijn lordschap was een zeer groot kenner en een der fijnste wijnproevers. Als men hem vier en twintig soorten voorzette noemde hij den naam van elk dier wijnsoorten terstond met de meeste uaauwkeurigbeid. 'n zuidelijk e uropa zal den 18 Julij a. s. eene totale zonsverduistering plaats hebben. Al de slerrekundigen bereiden zich op deze plegtige en zeldzame aanschouwing voor. Dertig a veer tig hunner zullen zich in Spanje vcreenigen. Op het oogenblik der totale verduistering zullen Venus, Mercurius Jupiter en Salurnus nabij de zon vereenigd zijn een verschijnsel zoo on gemeen, dat verscheidene eeuwen zullen ver- loopen alvorens dit schouwspel zich zal herhalen. Do totale eclips zal ziglbaar zijn in Noord- Amcrika, Spanje en Noord-Afrika. De volslagen duisternis zal ongeveer drie minuten duren te Santander Burgos, Pampeluna Sarragossa en Algiers. Te Parijs zal de verduistering gedeel telijk zigtbaar zijn. Ue aanvang is I ure 54 min., bet midden 3 ure 4min., heleinde 4 ure 9 min. EenrijkKngelschman had dezer dagen een rijtuig genomen, om zich naar Sainle-Adresse te begeven. Aldaar aangekomen, begaf hij zich naar een hótel om te dejeuneren. Van tafel op staande bemerkte hij dal hij eene som van 300,000 frs. aan banknoten had verloren. Na eenigen tijd in kwade luim hierover te zijn ge weest, nam hij het koene besluit, om dit ver lies als eene kleine wederwaardigheid des men- scbelijken levens te beschouwen, dronk eene flesch portwijn en keerde, alsof er niets ware gebeurd, naar huis terug. Den volgenden dag werd hem de portefeuille door den eigenaar van het hötel terug bezorgdzonder dat er iets aan de som ontbrak de Nabob gaf 100 frs. tol belooning. Men verzekert, dat hij 800 fr. per dag heeft te verteren. Volgens een brief uil Rome van 14 dezer heeft de pauselijke regering nog niet kunnen be sluiten om hot aanbod van een vrij groot aantal lersche vrijwilligers voor het pauselijke leger aan te nemen dewijl zij vreesde daardoor een voor wendsel aan Engeland te zullen geven tot meer regtstrcekschc bemoeijingen met de zaken van den kerkdijken staat. De aartsbisschop van Pisa heeft aan zijne onderhebbende geestelijkheid gebeden voorge schreven voor den groothertog van Toskane en wordt deswege in een open brief teregl gewezen door den heer Salvagnoli den minister voor de godsdienstige aangelegenheden te Florence. De genoemde bewindsman brengt den prelaat onder het oog, dat de geestelijkheid gebeden moet uit schrijven voor de gevestigde overheid dat zij de souvereiniteil evenmin kan opdragen als zooda nig regt ontnomen dat zij zich geheel huiten de staatkunde moet houden en moet gehoorzamen aan de overheid ten aanzien van alles wat niet kerkelijk leerstelsel is. De minister zegt daarop ten overvloede den aartsbisschop aan dat Tos kane geen groothertog meer heeft maar een uit verkoren Honing en dat ieder die in de kerk zijne stem verheft voor den groothertog de wellen van den slaat krenkt en uil partijzucht de open bare rust in de waagschaal stelt. Men schrijft uit Madrid van 20dezer. Van de roede van Teluan wordtden 18 dezer berigt Er beersebt eene groote bedrijvigheid aan boord van het eskader. Onophoudelijk is men bezig levensmiddelen, ammunitie, legerwagens en muilezels te ontschepen. De kavalerie wordt verwacht. Menverzekert dat bijhelarsenaa! te Turyn aanschrijving ontvangen is om alles wat op de wapening betrekking heeft met den meesten ijver voort te zetten. Een onlangs te Milaan uit Venetië aan gekomen geloofwaardig persoon verzekert hoe eerstdaags een legerkorps van 50,000 man Oos tenrijkers in den Venetiaanscheu staal verwacht wordl, voor hetwelk bereids huisvesting en le vensmiddelen werden beschikt. Q B O O T - B ixxAraroZEW Londen, 18 Januarij. Te Glasgow zal in de volgende week naar aanleiding van Kossuth's brief, eene openbare vergadering worden gehou den ten einde de ingezetenen gelegenheid te verschaffen hunne sympathie voor de Hongaren te kennen te geven. Dezer dagen is met de Asia uit New-York te Liverpool aangekomen een zekere heer J. C. Heenan die den overlogt heeft gemaakt met het eenige oogmerk om met den Engelschen boxer Sayers, den kampioen van Groot-Brittannie, die onlangs den voornaamslen Schotsen boxer over won, te vechten om het kampioenschap der wereld. Hij is een jongman van omstreeks 26 jaren ruim 6 voel lang, ovaal van gelaat, in tegenstelling van de meeste Engelsche prijsvech ters klein van hoofd levend en doordringend van oog, heefteen zweem van arendneus en het aanzien van zelfvertrouwen. Hij was hij het aan wal stappen gehuld in een wijden jas met zwart bonten kraag en opslagen. Hij wordl vergezeld door den heer Aaron Jones, die tot 14 April, op welken dag de strijd zal plaats hebben een zeker toezigl over hem zal houden. Bij de ontscheping werd de heer Heenan door velen der boxers-confrerie verwelkomd. De Times behelst een brief uit Parijs waarin wordt gezegd, dat de onderleekening van het handelsverdrag lusschen Frankrijk en Engeland ieder oogenblik Ie gemoel werd ge zien. Lord Cowley was daartoe van de uitge- strcklste volmagt voorzien. De jongste zoon van den ltaliaanschen ge neraal Garibaldieen veel belovend jongelingis thans leerling op eene school te New Brighton, die door een Italiaan gehouden wordt. Te Formel, nabij Bordeaux, woonde een heer die een jaarlijkse!) inkomen van 20,000fr. aan renten en bovendien eene plaats op een bureau had welke hem jaarlijks 1800 francs op- bragt. In weêrwil van den onbekrompen toe stand waarin dit een en ander hem plaatste ge bruikte hij, als hij uitging, altijd de voorzorg van zijne reglerhand in zijnen hoed te steken, en dien nagenoeg op eenen vinger te dragen, om hem door de vettigheid van zijn haar niet te veel te doen lijden, terwijl hij met de linkerhand zijn jas opligtle ten einde de wrijving daarvan tegen een ander noodzakelijk kleedingstuk te voorko men. Zoodra hij zijn bureau bereikt had ontdeed hij zich van het laatst bedoeld kleedingstuk op dat het door de schuring niet lijden zou. Deze hoogst zuinige en omzigtige man is nu dezer da gen van honger en gebrek gestorven, en laat aan zijne erfgenamen weinig kleedingstukkcn maar des te meer geldstukken na. In de iaatslonlvangenNew-Yorksche dag bladen leest mendat volgens daar ingekomen beriglen uit Japan, de Rritscbe consul-generaal te Jeddo aan zijne landgenooten den raad bad gegeven, om wanneer zij buitenshuis gingen wapenen hij zich le dragen en zulks uil hoofde van de dreigende houding der Japanners. JONGSTE TIJDINGEN. Londen, 23 Januarij. De Morning Post meldt, dal er geen congres zal plaats hebben. Hetzelfde blad deelt mede1; dat morgen geen amendement zal worden voorgesteldop het adres van antwoord. Nookdgodwe 13 Januarij. Heden werd in deze gemeente eene dramatische voordragt ge houden, afgewisseld door piano-muzijk. Een en ander heeft den ingezetenen en velen van elders opgekomen, een waar genoegen gegeven. Daar de opbrengst dezer uitspanning strekt tot bereiking van een goed doel moet alle hulde en lof worden gebragl aan de vier heeren waarvan twee uit Zierikzee die hunnen tijd en ijver zoo belangeloos hebben opgeofferd om dien genotvollen avond aan het talrijk opgeko men publiek te verschaffen vooral mag niet vergeten worden dank le brengen aan den ver dienstelijken kunstminnaar den heer Ezerman organist te Zierikzee die zoo bereidwillig als edelmoedig de voorgedragen stukken door overheerlijk piano-spel deed vervangen. Bevallen van eene Ooeliter J. H. MES - Tachi. Zierikzee 22 Januarij I860. Keregtelijke Aankondiging. Bij vonnis der Arrondissements Regtbank te Zierikzee van den zeventienden januarij 1800 zestig, behoorlijk geregistreerd, is Vrouwe GEERTRUiDA de WFÏ'Weduwe van Jonk heer JAN FRANCOIS van VR1JBERGHE van WESTEN'SCHOU WEN zonder beroep woon plaats hebbende te 'Zierikzee thans tijdelijk ver blijf houdende te Haarlem, ter zake van krankzinnigheid gesteld onder Curatele. Mr. J. P. N. ERMERINS. De Notaris Mr. C. van der LEK de CLEïïCQ zal ten verzoeke van de Heeren M. en N. de KATER op Zaturdag den 11 Februarij 1860 des namiddags ten 2 ure in de Herberg van W. Speelman, te Burgli publieK presenteren te verkoopen; (j Rund. 94 li. gelegen onder Westen schouwen Burgh en Haamstede. Bij den ondergeteekende zijn verkrijgbaar HEELE en GEDEELTEN van LOTEN in Koop alle de Klasseo in Koop per Klasse en in Huur prijs courant. De Trekking der Eerste Klasse begint op Maandag den 27 Febraarij 1860. J. OCHTMAN. op de Varremarkt. In den Boekwinkel van AM. E. van DISHOECK te Zierikzee, zijn voor handen de onderstaande belangrijke Brochures als De PAUS en het CONGRES 4dedruk 30 Cents. ANTWOORD op de Brochure de PAUS en het CONGRES 25 FRANKRIJK het KEIZERRIJK en het PAUSDOM 2de druk 35 NAPOLEON III en de GEESTELIJK HEID 2de druk30 f— Verwacht binnen weinige dagen de vlvrde druk van NAPOLEON III, zijn Leven en Lotwisselingen lol op den tegen- woordigen lijd, prijs f 0,90. Brouwershaven, 20Januarij. Binnengekomen Willem Kroonprins der Nederlanden kapt. W. J. de Bourghelles Zetteler van Batavia naar Rot terdam 22 dito, Ar rij Schèfferkapt. J G. Kunst, van Batavia naar Dordrecht. 23 dito. Noord-Braband, kapt. H. R. Bok, van Batavia Wapella, kapt. Wm. Cain, van New-Yorlt heide naar Rotterdam. Stoomboot Rhone, kapt. W. j. Wilkens, van Rotterdam naar Gibraltar via Marseille, binnendoor van Hellevoetsluis. '23 dito. Uitgezeildstoomboot Rhone kapt. W. J. Wilkens, van Rotterdam naar Gibraltar, via M arseille. pjbitfzssih deh effkctem ts2 akstekd den 23 Januarij i860. Nederland Werkelijke Schuld dito dito dito dito Amortis. syndic. Rusland bij Hope 1798/1810 dito 1828/1.829 bij Stieglitz. ode leen. dito 6de leen. 1835. dito bij Hope Cert, van ass. Poolsche schatkist oblig. Aand. groote Russ. spoorweg a ƒ236 volgefourn. Oostenrijk Weenerbank bij Goll. en Co. dito dito Metalliek dito dito rente Amsterdam ditonationale Portugal Buitenlandsch van 1853 dito van 1856 a 1859 Spanje Buitenlandsch Binnenlandsch Buitenlandsch 3°/0 nu Ecuador Groote stukken Stukken van L 100 pct.[ 64%, 8 5 27a 5 5 3 3 3 1% 1 1 I 98'3, 94 Vie V-i 1(J4Vs 102'/, ÜOVI0 100 81 8ö7g 633A 78% 217 49% 507,fl 72% 55% 43%, 427, 43 7o M 8 «33\s 127, n 12»/., ROTTERDAM 23 Januarij. TARWE. De aanvoer van nieuwe Zeeuws. "Vlaamsch en Overmaascbe was wederom ruim voldoende en die tot vorige prijzen goed opruimde, goede en puike f 8,50 a f 9mindere en geringe f 6 a f7,50. ROGGE. Zeeuws. Vlaams, en Over- maasche f 6,80 a f 7,10. GERST, winter puike f 5,50 a, 5,70, zomerf4,50 af 5,50. HAVER, met, weinig kooplust korte f 3, a f4. dito lange f 2 a f 3ERWTEN, f 8,75 a f 9 groote ditof 9,75 a f 10. PAARDENBOONEN f 6 a f 6,50 240ste staats.&otbbij Vijfde Klasse. Prijzen van f 1000 en daarboven. 14de Lijst. No. 1820 f 100,000. no. 6347 en 10551 ieder f 1000. 15de Lijst. No. 5922 eene prijs van f 50,000 en eene premie van f 30,000. no. 7622 f 1500. no. 15485 1000- 16de Lijst. No. 10404 eene prijs van 70 en eene premie van/" 3000. AFVAART DER STOOMBOOTEN dienst lusschen Middelburg en Rotterdam. van Middelburg Donderd.26, 's morg 6% are Zaturdag 28, 7 Zondag 29, 7 Dingsdag31, 7 Van Rotterdam Woensdag 25, 'smorg. 8 Vrijdag 27, Maandag 30, Dingsdag 31, nre 8% 97, 10% De diligence zal van Zierikzee 1'/2 uur na de afvaar t der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middel burg naai Rott. gelijk met de afvaart der stoomboot zijden Maandag 30, dienst lusschen Goes en Rotterdam. van Goes 's morg 5 ure 5 van Rotterdam Donderd. 26, 'smorg. 8 ure Dingsdag 31, 1072 Ter Stads-Drukkerij van de Erven A* de Yos»

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 2