Woensdag 25 Januarij. 1860 WOENSDAG ZATURDAG. \\m\wm 'IMPilSTIt/lTID BINNENLAND BUITENLAND. (MI14NT ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VEBS CB1J NT: P BIJ S DEBADVEBTENTIEN. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dooclberiglen van 16 regels a f 1 behalve helZegelregt. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dal de 241ste Staals-Loterij door Z. den Minister van Finantien ingevolge Koninklijke magtiging, is vastgesteld dal die Loterij zal beslaan uit 20,000 loten 10,000 prijzen en 2 premien en verdeeld zijn in 5 klassen. Dat de collecte zat worden geopend den 30 dezer en gesloten 11 Februarij e. k. en dat de trekkingen zullen plaats hebben te 's Gravenhage te welen die der 1ste klasse op 27 28 29 Februarij en 1 Maart e. k. die der 2de klasse op 1213 li en 15 Maart die der derde klasse op 2ö 27 28 en 29 Maartdie der 4de klasse op 10, II en 12 April en die der 5de klasse op 23 24 25 26 en 30 April 1 23 78, 9. 10, 14, 15, 16 en 18 Mei, terwijl de laatste 10O nummers op 19 Mei e. k. zullen getrokken worden. Dat de prijzen der loten en de wijze van uil- gifte en trekking dezelfde zijn als voor de 231ste loterij doch dal de loten en gedeelten daarvan voor de 4de en 5de klassen alleen in koop ver krijgbaar zijn. Zi erikzee, den 18 Januarij 1860. B. C. CAU, Voorzitter. ,1. P. N. KRMERINS, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierilczee maken bekend dat bet aanvullingskobier der belasting op de honden in deze gemeente dienst 1859 op heden voorloopig is vastgesteld en gedurende 14 dagen ter lezing voor een ieder op de Gemeente-Secretarie zal voorliggen, ingevolge de wet. Zierikzeeden 18 Januarij i860. B. C. GAU, Voorzitter J. P. N. ERMER1NS Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Woensdag den 25 dezer des middags ten één ure op bel Raadhuis alhier, eene openbare vergadering ■van den Gemeente-Baad zal gehouden worden. 'Zierikzeeden 24 Januarij 1860. De Burgemeester, B. L. GAU. Zierikzee 23 Januarij. Bij Zr. Ms. besluit zijn benoemd tot griffier bij de arrond. regtbank alhier, mr. J. de Fremery tbans substituut- griffier bij de arrond. regtbank te Amersfoort; cn lol kantonregter te Tholen mr. C. J. Pické, advocaat te Middelburg. Jl. vrijdag bad te Middelburg, aan het lokaal van het provinciaal bestuur onder nadere goedkeuring, de aanbesteding plaats van de aan leg eener telegraaflijn van Bergen-opZoom over Tholen Stavenisse en Vianen naar Zie rikzee met bet onderhoud tot den 31 December i860, en zulks in twee perccolen. Hiervan zijn aannemers geworden: voor het 1ste perceel, van Hérgen-opZoom naar Stavenisse, de heer H. P. Holz, Ie 's Gravenhage voor 72572, voor het tweede perceel, van Stavenisse tot Zie rikzee, de heer C. Kuyk, te Breda, voor 73500. De eerste kamer is bijeen geroepen tegen woensdag 1 Februarij tot behandeling van het spoorweg-ontwerp. De directie der Nederlandsche bank heeft hekend gemaakt, dat voorlaan ook de bank biljetten van f 300 in een nieuwen vorm zullen worden uitgegeven Die vorm is groolendeels dezelfde als die van bel nieuwe biljet van f 1000. De eenige afwijkingen zijn dat op de voorzijde de Woorden driehonderd gulden met eeneandere letter gedrukt zijn dan de woorden duizend galden op het zoo even genoemde biljet en dat de gra vure op de achterzijde niet rood maar groen is. Den 16 dezer is in werking gelreden de wel van den 23 December 1859 (staadshlad no. 136) waarbij zijn afgeschaft de regten op den in- en uitvoer van visch. In de zitting van den gemeenteraad van 's Hage, van jl dingstlag is mcdedeelingge daan dat door den heer A. Caland, president der centrale directie van het eiland Walcheren, oud- hoofdingenieur der Isle klasse van 's rijks water- slaat, aan den burgemeester is toegezonden een ontwerp van een zechaveD te Scheveningen voorafgegaan door eenige bedenkingen op de daartoe reeds ingezondene ontwerpen. Door de arrond. regtbank te Rotterdam is regtsingang met bevel van gevangenneming ver leend legen 13 zeelieden ter zako van na aan monstering (e Schiedam op het Nederlandscb fregat Ilestei Adriana kapitein G. Strang van Hees, van dien bodem te Cardiff te zijn gedeserteerd. Men meldt uit Haarlem, dat verleden week aldaar aan de huizen rondgezegd werd, dat zekere A plotseling was overleden. De man was reeds gekist, toen hel bleek dat hij nog leefde en men koestert nu nog veel hoop opzijn behoud. De heer dr. W. C. H. Staring, van Haar lem, bield II. dingsdag avond in de afdeeling na tuurkunde, bij de maatschappij Felix Merilis te Amsterdam eene belangrijke verhandeling over de vorming van zandduinen, waarin hij het ont slaan van zandheuvels door den wind beschreef, op die uitgestrekte en barre zandvlakten die in ons vaderland cn in andere gedeelten van Kuropa zoo menigvuldig voorkomen. Vervolgens be handelde hij de vorming van zoogenaamde ri vier-en zeeduinen, die door de vereenigde wer ken van den wind en het rivierwater bij hooge vloeden en overslroomingen en van de zeegol ven, voor zoo veel het de laatstgenoemde soort van duinen betreft, worden opgeworpen. Ten slotte wees de spreker op de noodzakelijkheid om dezandstuivingen in het algemeen te beteugelen, cn bijzonder de zeeduinen te beschermen, waar toe geen beter middel beslaat dan het aanpoten van dennebosschen op ruime schaal, waarvan de ondervinding bet nut en voordeel heeft gestaafd. In het Volksblad van 5 dezer komt een ingezonden'' artikel voor onder het opschrift: Russische hulde aan een Nedcrlandsch godge leerde. Daaruit zagen wij, dat in een allerbe langrijkst werk, getiteld: Fssai sur l'histoire de I'humanité, onlangs te Leipzig bij lirockhausin het licht verscheneneen overzigt geleverd wordt van de voornaamste werken, in den loop der tijden over de geschiedenis der menschheid geschreven, als: Aoguslinus, de civitate Deï; Bossuel, Discours sur l'hisioire univcrselle; een werk van den Italiaan J. i!. Vica, verder: Her der, Hegel en Bunsen. Te midden van al die beroemde geleerden, en onder die corypheën der wijsgeerige geschiedenis, ontmoet ons cog den naam van een onzer landgennoten, den Gro- ningschen hoogleeraar P. Hofstede de Groot. Groot is de lof door den schrijver, de Marcus, een dor grootste geleerden van Rusland, een der diepste denkers van onzen tijd aan de "Voorlezingen over de geschiedenis der opvoe ding des rnenschdoms door God,'' van prof Hof stede de Groot, toegezwaaid. En wal daarbij niet onvermeld mag blijven is de door hel Volks blad nadrukkelijk gegevene verzekering dat de Russische geleerde, door toevallige omstandig heden van genoemde voorlezingen hel een en ander vernomen hebbende, onze moedertaal aan leerde, omdat werk Ie kunnen lezen. Uit Amsterdam schrijft men het volgende Men verneemt dat door onze verdienstelijke stadgenooten de hecren gebr. Schutte, werktuig- fabriekanten op den Kadijk, een vernuftig uit gedachte toestel is vervaardigd om de bodems van ijzeren schepen van dorens en aangegroeide zeegewassen le ontdoen zonder dat het noodig is het schip daartoe te doen dokken, liene proef in dc afgeloopen week met dezen toestel geno men, is boven verwachting geslaagd. Het ijzeren klipperschip California aan de werf liggende is aan de bakboordzijde in eenige uren geheel schoon geschraaptzoodat toen het schip twee dagen daarna in het droogo dok werd gezet deze zijde tot aan de kiel, als geheel schoon en glad zich voordeed, terwijl de stuurboordzijde die met voordacht de bewerking van den toestel niet had ondergaan geheel digt met dorens, langhalzen en andere zeegewassen bedekt was. Belangrijk is deze uitvinding te noemen voor ijzeren schepen en sloomboolcn, want thans be staat de mogelijkheid om gedurende de reis zoodra men aan het verminderen der vaart be merkt dat het schip aangegroeid is in eenige uren de huid weder glad en schoon als le voren te maken en aan hel schip de gewone vaart te hergeven. Een der belangrijkste hinderpalen legen het bezigen van ijzeren schepen het zoogenaamde aangroeqen is hiermede uit den weg geruimd en daardoor aan deze jeugdige industrie eene gunstige toekomst geopend. Eere zij den wakke ren industriëlen die door hunDe onvermoeide pogingen dit resultaat hebben verkregen. Mogen zij zich beloond ziendoor hel zien toenemen van den ijzeren scheepsbouw en hel helpen vesti gen van dezen lak van nijverheid in de stad onzer inwoning. Naar men verneemt, bevinden zich onder de 10 jongelingen die inde gemeente Noorddijk dit jaar voor de nationale militie zijn ingeschre ven acht, die te klein zijn en twee die aan spraak maken op vrijstelling wegens andere oor zaken zoodat zich bet geval zal voordoendat uit die gemeente dit jaar geene lolelingcn voor de militaire dienst zullen worden afgeleverd. Men schrijft uit Edam van 20 Januarij. Gisteren is in de nabijheid dezer gemeente het -jarig zoontje van den schipper ,S\ door den giek van het vaartuig over boord geslagen en jammerlijk verdronken. Het ongeluk is te meer (e betreuren daar gemelde S. reeds ten tweeden male zoodanig ongeval ondervindt. lieden is het gelukt den wolf, die na de St. Nicolaas kermis le 's Bosch uit zijn hok ge- vlugl was cn die tot groot ongerief en schrik van menigeen in de naburige gemeenten rond dwaalde, ledooden. De heerjhr. T. B. le Ros malen, trof hel dier zoodanig met een kogel, dal de dood er onmiddelijk op volgde. Zegevie rend deden de heer B. en zijne medgezellen daarop hunnen inlogt in deze stad en zijn heden avond door de hoovnmuzijk van het alhier iu garnizoen liggende 5de regement infanterie sere nades ter hunner eere gegeven. Aan verscheidene landlieden heeft de wolf grootc schade veroorzaakt door het roogopauan geiten als anderzins. De heer B heeft daarom welwillend besloten den wolf. ten voordeele dier moercndeels arme menschen. ter bezigliging te stellen voor het Bossche publiek. Men schrijft uilOotmarssnm van 18 dezer. Als eene bijzonderheid kan worden vermeld, dat op het erve Teusse te Reutum dezer dagenonder anderen oen eik is verkocht voor de aanzien lijke som van 250 aan den heer Dull te Deventer. Deze merkwaardige cn fraaije boom die waarschijnlijk meer dan 209 jaren telten den naam van boschreus over waard iszoude wegens zijne gaafheid bijzondere lengte cn evenredige dikte twee molenassen in zich bevatten. De vorige week is deze hoorn, die sedert jaren menig bezoeker lokte met de vlag in top onder toeloop van vele nieuwsgierigen geveld. Uit Antwerpen wordt herigt dat de visch- vangst zich gunstig Iaat aanzien reeds zijn daar verschillende groote en kleine schepen met volle ladingen uit zee aangekomen, voor namelijk van verseho schelu'sch en kabeljaauw is de aanvoer overvloedig. duitichi- and Keulen 18 Januarij. Onder andere gedane benoemingen van gelijken aard behoort die van koning Willem III der Nederlanden tol overste- beziller van het 63sle en van den groothertog van Saksen Weimar Eisenach tot overste-bezitter van het G4ste Üoslenrijksch regement van linie. Gisteren zijn (e Weenen depêches uit Parijs ontvangen wier inhoud een zeer o-iaangenamen indruk gemaakt heeft. Men verhaaltzonder nogtans voor de waarheid in te staan hoe prins Meliernicli daarin verklaart dat wel is waar ten opzigle van den afs'and van Savoye aan Frankrijk nog geene vormelijke schikking Uisscheo. Frankrijk en Engeland getroffen ismaar de onderhandelingen nogtans ver genoeg ge vorderd zjjn om eene overeenkomst volgens bet doel van eerstgenoemde mogendheid te doen verwachten. Het gerucht wegens den afstand van het eiiand Sardinië aan Engeland heeft hier van den aanvang afgeen geloof ontmoetdaaren tegen meent men zeker te welen hoe lord Palmer- s:on niet ongeneigd was Frankrijk met de wape nen le ondersteunen in geval Oostenrijk ter gunste der Italiaansche vorsten mogt willen lusschenboide komen. De eerste minister vond hieromtrent nogtans in het kabinet weinig bijval, en het zou inzonderheid lord Buscllzijn geweest diede meening voorstond dat Engeland verklaren inueslelke oplossing vari het llaliaansch vraagstuk (e billijken die zonder vreemde interventie en zonder aanwending van dwangmiddelen tot stand kan komen terwijl Engeland zich overigens lot eene jegens Frankrijk vriendschappelijke onzij digheid bepalen zal. Menschrijft uil Hamburg van 20 Januarij. Het constitutioneel commitlévan den Zweedschen rijksdag heeft uitgemaakt daler redenbestaat om de ministers uiteen dubbel oogpunt (e laken vooreerst omdat zij aan het ministerie van builen- latidscfce zaken Noorwegers gebruiken en ten tweede omdat zij aan vreemdelingen de vrijheid verleencn om grondbezittingen in Zweden te koopen. Eene opmerkelijk lange reis is door een brief gemaakt, welke den 18 April IS54uit Stettin aan een^daar le huis behoorend zeeman afgezonden werd die zich toen aan boord van hel Amerikaansch clippersehip Eurica ie Hong- Kong bevond. Hij werd daar echter niet meer aangetroffende brief girtg derhalve terug cn kwam den 15 Januarij I860 dus na bijna zes jaren weder in handen des afzenders.

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1