SI.0 6. Zaturdag 21 Januarij Ei! Kzül 1860 WOENSDAG k ZATURDAG. ZIERIKZEmURM d BOD'ME MENT S-P B IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, aoorlO ure 'smorgens. VEE S C HIJ NT: P RIJS DER AD VE R TEN T JE N. Gewone 12*1 a cents de regelGeboorte-t Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve het Lcgelregl* e. 6 ure Openbare Raadsvergadering gehouden te Zlerlkzee den IS Januari] 18CO. Voorzitter mr. B. C. Cau. Secretaris mr. J P. N. Ermerins. Afwezig mr. vau der Lek de Clercq. De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Wordt gelezen eene missive van den heer Ingenieur van den waterstaatbehelzende mede- deeling dat hel aangewezen lokaal voor het telegraaf-bureau door het hooger bestuur niet voldoende is gekeurd met opgaaf van redenen. De Burgemeester geeft te kennendat een onderzoek is ingesteld naar de lokalen stads i eigendom zijnde of het ook mogelijk ware deze daarvoor op geschikte wijze in Ie rigten maar dat zulk een lokaal niet is gevonden. De kosten van verbouw van het accijnshuisjeen de inrigting van een lokaal voor de nachiwachts zouden bedragen p. m. ƒ1000. De Minister achtte het van belang eene woning voor den telegrafist bij het bureau te hebben. Dit een en ander in aanmerking nemende, was hel wen- schelijk geworden naar een huis uit te zien hetgeen hij aan een ambachtsman had opgedra gen en wel naar die van de erven L. van der Ploeg van dr. J. N. Boom en van B. H. Hariock, waarop hem is medegedeeld geworden dat het buis van de erven van der Ploeg niet te koop is, dat van dr. J. N. Boom voor 2060, en dat van B. H. Harinck ,mede voor ƒ2000 zou afgestaan worden en dat het huis van dr. Boom na ge daan onderzoek ook door den heer Ingenieur zeer geschikt is bevonden en weinig kosten van inrigting zal behoeven te ondergaan. Mr. van Dongen vraagt of er geen gevaar beslaat dat het gebouw wordeafgekeurd waarop de Voorzitter antwoordt, dat de heer dr. Boom zich lot woensdag a. s. heeft verbonden en de heer Ingenieur zich terstond tot den Minister heeft gewend ten einde daarop voor dien tijd de goedkeuring te kunnen ontvangen. De heer van der Grijp vraagt of hel huis van !i. H. Harinck niet door meerdere ruimte meer geschiktheid oplevert, waarop de Burgemeester inlicht, dat de inrigting van dit huis door de overvloedige ruimtete veelkosten zou vereisqhen. Mr. Fokker verzoekt aanteekening dat hij zich buiten stemming houdtals familiebetrek king van dr. Boom. Wordt conform het voorstel besloten om het huis van den heer dr. Boom zoodra de goed keuring zal bekomen zijn, aan te koopen tot be doeld einde voor ƒ2000 en voorts de betaling te vinden uit onvoorziene uitgaven behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Wordt medegedeeld en voor kennisgeving aangenomen de goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het Raadsbesluit tot beschikking uit onvoorziene uitgaven 1859 ad 929,50, tot vergrooting van het lokaal der Armenschool. Wordt aan Burgemeester en Wethouders op- gedragen conform hun voorstelde som van f 110,77 Ie besleden voor herstel van den vloer der teekenschoolwelke door de champignon is aangetast en genoemde som uit de dienst van 1860 te vinden. Wordt medegedeeld dat eeneklok van het caril lon is vergoten en de 2 klokken niet geschikt zijn bevonden en mitsdien voorgesteld de klokken niet te accepteren en de waarde van de vergoten klok te laten vergoeden aldus besloten. Wordt voorgesteld en besloten tot het doen van af- en overschrijving.voor meubelen 30, en te kort voor invordering der plaatselijke be lasting 10, op de daarvoor bestemde begroo- tingsposlen waartoe casu quo bij de begrooting doorGed. Staten magtigïng is verleend. Wordt gelezen een adres van A. Verdoorn om tot beurtschipper in het veer op Middelburg te worden aangesteld en conform hel voorstel besloten de beschikking hierop aan te houden daar deze zaak met de gemeente Middelburg, ingevolge magliging van Gedeputeerde Staten moet geregeld worden. Wordt medegedeeld een adres van J. W. Jansen om tot commies der plaatselijke belas tingen te Worden aangesteld en voorgesteld om met andere adressen van gelijke strekking, in handen van 'Burgemeester en Wethouders te stellen, als naar luid der gemeente wet, met de aanstelling belast. Door de commissie ad boe wordt rapport uit- gebragt nopens de rekening der Tusschenschool, tenterende tot goedkeuring. Dien conform is besloten waarbij mr. de Crane en jhr. de Jonge, als rendanten van rekeningzich van mede stemming onthouden. Idem, nopens de begrooting van hel Burger- Weeshuis en dien conform besloten. Hierna sluit de Voorzitter de Vergadering. BINNENLAND Hen bij de regering over Aden 8 Januarij van den gouverneur generaal van Nederlandsch Indie ontvangen telegram, gedagteekend Ba tavia 23 December II.meldt: «Boni isgenomen de expeditie is volkomen geslaagd en wordt als geëindigd beschouwd. Er is hevig gestreden de verliezen zijn onbeduidend. Verder niets. Bust in lndie. De kabel gelegd tusschen Mun- lok en Palembang. Werkt goed.'' Veertig van de aanzienlijkste handelshuizen te Amsterdam gevestigd hebben zich bij adres tot den gemeenteraad aldaar gewend met een nieuw voorstel betrekkelijk de zaak der doorgra ving van Holland op zijn smalst. De marine is thans zoo ruim van volk voor zien dat de minister order heeft gegeven, ten strengste de bepalingen omtrent dn aanneming na te levenen alleen diegenen tot eene ver- bindtenis toe te laten, welke in allen deeleaan de vereischten voldoen. Door Bestuurders van het Nederlandsch Zendeling genootschap is heden aangenomen hel volgend drietal dd. H. C. Voorhoeve pre dikant te Ifarlingen G. Bruna pred. te Has selt en C. P. Hofstede de Groottheol, dr. en pred. te Rottum om daaruit een nieuw be roep te doen lot director van het Zendelinghuis. Door directeuren der te Rotterdam geves tigde Zuidbollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen zijn in het jaar 1859 wederom aan onderscheidene personen beloonin gen toegekend en uitgereikt. De reddingbooten en verdere reddingtoestellen der Maatschappij te Ter Heyde, Hoek van Hol land, Brielle, enz., alsmede de voortdurend in dienst zijnde reddingkotler Willem van Houten en schokker no. 2, te Zierikzee gestationeerd, zijn voortdurend in den besten toestand en blijven aan hunne bestemming beantwoorden en goede diensten bewijzen. Uit het onder administratie van directeuren dezer Maatschappij staande fonds van wijlen mejufvrouw Ida Maria de Eaath werden in bet jaar 1859 wederom 76 weduwen en 154 kinderen van noodlottigomgekomen zeelieden ondersteund, waartoe eene som van 2880 vereischt werd, Sedert bet jaar 1838, toen dit fonds gevestigd is, zijn omtrent 500 weduwen met ruim:9l)0 kinde ren daaruit ondersteund en voor armoede be hoed geworden de hoogst aanzienlijke som van 46,000 gulden is daartoe besteed. De aanvragen om onderstand vermeerderen echter met bet steeds toenemend geial schip, breuken en vermiste schepen, en hel wordt steeds moeijclijker in de daardoor ontstane behoefte te voorzien. Directeuren meenen het hunnen pligtte zijn oin in het belang der nagelaten betrekkingen van een groot getal in de uitoefening van hun even moeijelijk als gevaarvol beroep ongelukkig om gekomen zeelieden, de aandacht van weidenkenden en weldoeners op dit fonds te vestigen. Slechts éénmaal toch werd eene bijdrage bij testamen taire beschikking aan hetzelve vermaakt. De houders van Spaansche fondsen hier le lande hebben op nieuw een zeer kraebtigen stap gedaan om te trachten een einde te maken aan de ongehoorde wijze waarop de regering van koningin Isabella ten aanzien van bare schuld- eischers te werk gaat. Zij hebben namelijk be sloten zich reglstreeks te wenden tot aide mogend heden die op bet congres moeten vertegen woordigd zijn en hare tusschenkomst in te roepen Ier verkrijging vanregt. Le Prccurseur bevat bet adres, door de heeren mrs. P.A. Haas, en WBoonackeradvocaten te Amsterdam, namens een groot aantal Neder- landsche, Fransche, Duitsche en Belgische hou ders van Spaansche 3 pet. uitgestelde schuld van 183I, aan keizer NapoleonlIIingediend, en welk stuk, gedagteekend 29 December 1859, levens aan de andere souvereinen gezonden is. (Amsl. cour.) De Slaats-Courant deelt heden mede dat Z. M. bewilliging beeft verleend tot oprigting te Doesborgh van dcNederlandsche Landbouw- emigralie-maalschappij. Men verneemt dat in het naburige Voor burg een weduwenaar, vader van zes kinderen, zich moet hebben schuldig gemaakt aan aanran ding der eerbaarheid op zijne eigene dochter. Hij zou reeds gevankelijk herwaarts zijn over- gebragl. Doordente Katwijk gestationneerden rijks veldwachter C. Koelewijnwerden in de onder die gemeente gelegene duinen twee ijzeren klemmen, gesteld, om eene zicb daar op houdende verwilderde kat te vangen. Vrijdag 13 Januarij jl. zicb daarheeu begevende, werd hij gewaar dat er in de eene klem een groote valk en in de andere een arend gevangen zat welke laatste bij geholpen door twee personen, met zeer veel moeite levend en ongedeerd meester is geworden. De arend die eene vlugl van minstens 12 voet heeft, kan thans (nog levend) togen eene kleine gift ten behoeve der weezen ten huize van genoemden rijksveldwachlerworden bezigtigd. Men schrijft uit Zaandam van 16 dezer In de gemeente Koog a/d Zaan heeft den 12 dezer hfct volgende voorval plaats gehad. Doc tor S. benevens zijne vrouw en meerdere huis- genoolen gevoelden des avonds nadat zij koflij hadden gedronken, eene hevige ongesteldheid die met brakingen vergezeld ging. Na onderzoek moet zijn gebleken dal in de koflij arsenicum wasgestrooid. Gelukkig echter, dal hun de kolbj al spoedig niet smaaktewaardoor misschien nog het leven van6a7 personen is gespaard. Heden is de heer officier van justitie van de arrondissemenls-reglbank teHaarlem, vergezeld van den griffieraldaar aangekomen om een onderzoek in le stellen. Of dit onderzoek tot tot beden eenige opheldering heeft geleid nog onbekend. Uit het Nieuwe Diep meldt men van 17 .dezer: De kabeljaanwvangst opent zich voor- déelig. Gisteren is hier een Mnassche sloep binnengekomen die 60!) stuks aanhragt, be halve de heil-en tarbot. De kahuljaauw bragt ƒ850 op. Met het gunstige, weder bestaat ook weder de gelegenheid om haring, voor aas te trekken, met welk bedrijf vele sloepcfliédeu, voor wie in dezen winter niet veel te verdienen viel, zich bezig houden. BUIT EN LAND. dbitsohi a1sd Keulen, 16 Januarij. Uil Kassei wordt be- rigt dat de heer Hassenpflug derwaarts terug keert. Men zegt, dat toen in den nacht van 31 December op t Jan. jl. eene galg met de beeldle- nis vaneen man daaraan hangende was afge beeld geen enkel arbeider te vinden was die op den zondag die ergerlijke voorstelling wilde uitwisschen. Men zegt dat de aanleiding tot zijn vertrek naar Kassei in dit voorval moet ge zocht worden. Men schrijft uit Koppenhage van 12 dezer: De ongeregeldheden duren hier steeds voort en gelden hoofdzakelijk de gravin Bauner. 'skonings gemalin in morganatisch huwelijk, en den minis ter Btixen Finecke. iSiet slechts het gepeupel maakt zich dagelijks aan allerlei baldadigheden schuldig, maar ook de midden- en hoogere stan den leggen hun misnoegen op kennelijke wijze aan den dag. Het zangspel de Gravin en hare Nichthetwelk vele blijkbare toespelingen op de gehate gunstelinge bevat, is reeds drie en twintig malen voor eene overvolle zaal in den Casinoschouwburg opgevoerd, en toen de gravin eenige dagen geleden, in het gevolg des konings in den koninklijken schouwburg verscheen, ston den eensklaps al de dames in andere loges op en verlieten de zaal. Sedert eenige dagen zijn verschillende personen door de policie in hechtenis genomen en heeft de chef der policie eene waarschuwing doen af kondigen waarbij voorzigtigbeidsmaatregelen worden afgekondigd, de rustverstoorders met arrestatie en des noods met de tusschenkomst der gewapende magt bedreigd en de goede burgers uitgenoodigd worden de autoriteiten in de uit oefening hunner amblspliglen te ondersteunen. Gisteren avond bleef dan ook alles rustig. Hel gerucht dat de koning af wil danken wint op nieuw veld. fhankhijk Pakijs 17 Januarij. Uit het regtsgeding te gen den zwarten docter Vries is gebleken da' deze persoon met huilengewone behendigheid hel stelsel der dagblad-reclames ten zijnen voor- deele heeft weien aan te Wenden. Hij had onder anderen, om de publieke aandacht op zijn per soon le vestigen door de dagbladen doen ver breiden en ook wederleggendat hij een men- schenetcr was en dal hij onder anderen eene jonge Engelsche dame eerst had genezen en daarna opgegeten. Hij had in zijnen dienst als secretaris zekeren Teunesse, cn zelfs de regier heeft moeten erkennen, dat die persoon blijken heeft gegeven van een groot talent te bezitten, en het te bejammeren was dal hij ten behoeve van Fries dat talent had misbruikt Heden morgen werd door de rondvenlers van dagbladen inde straten van Parijs geroepen; De brief van Z, M. den keizer aan den minis ter van slaat ten voordeele van de arbeidende klasse in Frankrijk!" Het zijn dezelfde rond venlers die onder de regering van Lodewijk Phi lips in de stralen riepenDe redevoering van

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1