*.«5. Woensdag 18 Januarij. I860 WOENSDAG ZATURDAG. BESTUREN MNISTRATIEN Strandvonderij. NIEUWSTIJDINGEN binnenland IERIKZEMIDUBANT A BONNE MEN T'S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert.daagste voren, voor IO ure 'smorgens- VERSCHIJNT: PKIJS DEK AD VE RTEN T IE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve liet Zegelregl. PUBLICATIE. Rationale militie. Burgemeester cn Wethouders van 'Zierikzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke be palingen betrekkelijk de nationale militie brengen bij deze ter kennis vaneen iegelijk, die zulks zoude mogen aangaan dat bet register tol inschrijving der personen welke voor dit jaar aan de loling voor de dienst der nationale militie deel moeten nemen op het Stadhuis ter Secre tarie zal gereed liggen van den 1 Januarij i860 tot den 20 daaraanvolgende iedere dag, uitge zonderd des zondags van desmorgens ten 9 ure, tot des namiddags ten 1 ure en dat hetzelve alsdan opgemaakt en door het hoofd van het be stuur onderleekend zal worden en dal do zoo- danigen welke daarna worden bevonden in hunne verpiigting nalatig te zijn gebleven lot en met 28 Januarij nog op het register zullen worden gebragldoch met eene boete van 5 tol 100 gul dens gestraft moeten worden en dat de nalaligen i die eerst na den 28 Januarij zullen worden ont- I dektdadelijk gearresteerd moeten worden om tot de dienst Ie worden ingelijfd zonder tol het aanvoeren van eenige reden van vrijstelling Ie kunnen worden toegelaten. En worden mitsdien alle jongelingen hun do- milicium of vaste woonplaats binnen deze ge meente hebbendewelke op den 1 Januarij 1860 hun negentiende jaar zijn ingetreden en hetzelve niet hebben volbragt, en dus allen die in bet jaar 1841 geboren zijn bij deze opgeroepen en aan gemaand om zich op voorschreve tijdstippen plaats en uren voor den 20 der maand Januarij c. k. ter inschrijving in hel register aan te dienen met overlegging vaneen extract van geboorte, tot opgave van den datum hunner geboortegelijk de ouders voogden curatoren of gemagtigden van afwezigen worden opgeroepen om hunne kinderen of pupillen binnen den bepaalden tijd ter in schrijving aan te geveR en alsdan aan het ge meentebestuur zoodanige onderrigtingen te ver schaffen of te doen verschaffen als van de Lole- lingen zeiven zouden kunnen worden verlangd wordende voorts aan alle jongelingen die hun negentiende jaar zijn ingetredenbij deze te kennen gegeven dat zij zich na den I Januarij 1860totopden I Junijdaaraanvolgendetotgeenen vrijwilligen militairen dienst bij de armee te land of Ier zee kunnen of mogen verbindennaar aanleiding dier bepalingen dienaangaande ver vat in art. 94 lilt. gg. der wet van den 8 Januarij 1817 terwijl al verder tot voorkoming van alle misvalling welke zoude kunnen ont staan met betrekking tot de verpligtiugen van inschrijving die bij de beslaande wetten worden voorgeschreven aan de belanghebbende inge zetenen dezer gemeente bij deze wordt onder hel oog gebragt: 1Dat alle jongelingen in den jare 1 841 al hier geboren en alhier hunne woonplaats heb bende moeten worden ingeschreven zonder onderscheidof voor hen al dan niet eenige re den van vrijstelling kan worden bijgebragl. 2. Dat gehuwden cn afwezenden ook in de In schrijving moeten worden begrepen en dat de gehuwden hunne bewijsstukken bij den Militie- Raad moeten overleggen op hetzelfde tijdstip hetwelk tot overlegging van andere bewijzen van vrijstelling bepaald wordt. 3. Dat de ouders voogden en regenten ver- pligt zijn, hunne kinderen of pupillen in per soon of door iemand daartoe gemagiigdte doen inschrijven, en daarin nalatig blijvende verbeuren zullen de boeten bij de beslaande wet ten bepaald. 4. Dat nopeps de woonplaats of het domici- lium van Inschrijving bij art. 56 der wet van den 8 Januarij 1817 hel navolgende is bepaald.* «De wettige woonplaats of 'lomicilid voor de inschrijving hierboven vermeld, wordt gehou den voor hen die ongehuwd zijnde woon plaats der ouderen en bij overlijden van beiden, die van den eerst benoemden voogd; voorde gehuwden de plaats alwaar zij hun beslaan hebben in twijfelachtige gevallen omtrent ge huwden zal voor de wettige woonplaats gehou den worden die plaatsalwaar zij op den 1 Januarij van elk jaar tot de uitoefening van eenig beroep patent hebben bekomenof wel voor bet middel van het personeel en mobelair, of dathetwelk in de plaats daarvan zoudemo- gen worden geïntroduceerd beschreven zijn en voor zoo verre zij daarin niet beschreven zijn noch patent hebben bekomen de plaats waar zij zich bevinden met deze verdere bepalingen dat zij die in een vreemd land uil ouders, ter oorzake van 's lands dienst afwezend of ander- zinls op reis zijnde builen het Rijk zijn gebo ren zullen worden ingeschreven binnen de plaats alwaar zij hunne wettige woonplaats heb ben dat jongelieden door hun vader of moeder, voogd ofcurator achtergelaten en geen bestaan hebbende op de lijsten van die Gemeente zul len worden gebragtalwaar hunne ouders eerst in rang benoemden voogd ofcurator, hel laatst hunne woonplaats hebben gehad en wanneer deze woonplaats niet bekend mogt zijn, of dat dezelve builen hel Rijk is gelegen op die van de plaats alwaar zij zich bevinden. Zij die geene ouders voogden of eigen beslaan hebben zullen worden ingeschreven op de plaats alwaar zij zich bevinden.'' De gealimentecrdeu en kinderen in Gods huizen en liefdadige gestichten zullen worden ingeschreven in de plaatsen alwaar de Gods huizen zijn gelegen of de alimentatie geschiedt." lün eindelijk 5. Dat buitenlanders welke zich als ingezetenen van het rijk, binnen deze ge meente met der woon hebben gevestigd over eenkomstig art. 6 der wet van den 27 April 1820 zich voor zoo verre zij nog in de jaren der militie vallen insgelijks binnen den bepaalden tijd moeten aangeven tot inschrijving in dat re gister, waartoe zij volgens hunnen ouderdom bebooreu. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden af gekondigd en aangeplakt waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Gedaan te Xierikzee den 21 December 1859. En is hiervanafkondiginggeschied (er plaatse waar het behoort den 21 December 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C.GAU, Voorzitter LOEWER fung. Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van lierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dal er op Woensdag den 18 dezer des middags ten één ure op hel Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Xierikzee, den 16 Januarij 1860. De Burgemeester B. G. GAÜ. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee maakt be kend dal het kohlrder grondbelasting van deze gomeente dienstjaar 1860, op den tl dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaard op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhierten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzee, den 16 Januarij 1860. B. C. CAI). De Burgemeester van Zierikzeeroept voor de eerste maal ter reclame op regl- hebbenden np 19 Bossen BINDROTTING 2 zware HEKBALKEN, 1 HUIDPLANK.cn een partij PLANKEN en BALKJES, slechts dienstig voor Brandhout in zee gevisclit en bij hem aangebragt. 'Lierikzee, 16 Januarij 1860. B. C. CAU. Zierikzee 17 Januarij. Heden werd in eene civiele zitting derarrondissements-regtbank al hier tot advokaatbeëedigd, rnr, J. P. N. Ermerins, onlangs op verzoek als procureur bij die regt- bank eervol ontslagen. l)e Nieuwe RoUerdamsche Courant meldt dat het 7.. M. den koning behaagd beeff voor eene aanzienlijke som in te teekenen op het werkje van de heeren Peetsolden Sassewaarvan de opbrengst geheel ten voordeele strekt van de nagelalen weezen van den verdienstelijken onderwijzer H. Stuyl ers. Uit 's Hage schrijft men van 12dezer: Men verneemt dal X. K. H. de prins van Oranje heden uit Parijs naar Londen zul ver trekken. Men schrijft uil Hardinxveld van 12 dezer, Donderdagavonddervorigeweek heeft een hulp onderwijzer alhier, na al vorens nog eene bijdrage in de vergadering van het Nut van 't Algemeen gedaan te hebben de wijk genomen omdat hij vreesde door de policie op last van den burge meester dezer gemeente, gearresteerd te worden, naar men zegtomdat hij in de school van deo onderwijzer Verheul zich op eene zeer onvoeg zame wijze met de kinderen had gemeenzaam ge maakt. Ofschoon gevlugt en alzoo meenende vrij te komen verneemt men nader dat hij eindelijk in handen der justitie gekomen eergisteren gevankelijk van Gouda alwaar hij gevonden werd naar Gorinchem in het huis van arrest is overgebragt. Jl. zaturdag had aan de Kaag een droevig ongeluk plaats. Een inwoner van Lijmuiden zich met eene vrouw en haar zoon in een klein jagl naar Leyden willende begeven, bad het ongeluk door een hevigen rukwind met het ranke vaar tuig om te slaan met het gevolg dal de vrouw en zoon hun graf in de golven vonden terwijl de ander zich door boven op den bodem van hel vaartuig te klimmen, heeft weten tc redden. Te Zwolle is gevankelijk binnengehragl zekere li. die don7dezer den burgemeester van Stad en Ambt Vollenhove, den heer ten Cale, met een flesch met punch gevuld, zoo op '1 hoofd heeft geslagen, dat scherven er van in de hersen pan moeten gedrongen zijn en de ongelukkige aangevallene bewuste loos is op den grond gestort. Als een aardis geval van mislukten diefstal wordt door do Nieuwe RoUerdamsche Courant mede gedeeld dat in zekere boerenwoning in den omtrek van Nieuwveen des nacljls werd inge broken. De dief had zich reeds door middel van een glasruit die hij uitgesneden had en bijgelicht door zijn dievenlantaarntjedoor de opening ten halven lijve weten door te werken toen de boerin gerucht hoorende den knecht riep, die juist op dit oogenblik in hel vertrek kwam en den vreemden indringer pogingen zag aanwenden om binnen te komen. In deze positie wilde de knecht hem daarin behulpzaam zijn door hem er bij zijne haren io te. trekken het geen de andere zeer onaardig vond hij begon althans uit alle magt te schreeuwen waardoor twee hem buiten wachtende vrienden hem bij do beenen trokken om hem er weder uil te halen. Dit gelukte hun werkelijk terwijl de knecht, een stevige vent niets anders behield dan bijna al hel hoofdhaar van den onverwachten gast. De policie doet onderzoek. - Men meldt uit Vlidde.lharoisdd. 8 Jan. Heden zou onder meer anderen een os van J. Philips veehandelaar te Oudelonge per stoomboot naar Rotterdam vervoerd worden. Aan de boot gekomen mogt het niemand ge lukken het dier op de brug te leiden tot het deo drang welligl inocde aan zijne geleiders ontkwam en op de werf van zekeren landbouwer alhier zijne loevlugl nam. Minder moeijelijk liet het zich nu genakenen op nieuw werd het lol aan de stoomboot gebragt; daar echter werd bet woedend, brak zeer snel al de touwen waarmede men het had gekluisterd los, en liep over en door eene ontzagchelijkc menschenmassa heen zondernogtans iemand ernstig te kwetsen, het dier werd nogmaals gevangen en aan een boom gebonden brak weder los cn wandelde buiten hei dorp. Waarschijnlijk op hoog bevel wachtte de rijks veldwachter van Dijk zijn terug komst af legde zich in hinderlaag en trof zijn tegenstander met twee kogels waarvan eenden os hel oog ontnam. Nog meer verwoed over de hem aangedane beleedigiug. liep het dier weder door hel dorp, oud en jong voor zich heen drijvende een an deren weg in. Nu kwamen inlusschen de briga dier der rijksveldwacht, en de veldwachter dezer gemeente, stelden zich in slagorde, en doorboor, den dien geduchten vijand met kogels, tot dat hij eindelijk door van Dijk met een kogel getroffen werd, waardoor bij bezweek, en in handen des slagters viel, het merkwaardigste van alles is dat door dit geval geen ongelukken geschied zijn als men bedenkt, dat zich eene opeenge hoopte volksmenigte langs de haven en kade bevond waardoor de os heen liep zonder dat de een den ander in het water gedrongen heeft. Per telegraaf via Soorabaija is de tijding ontvangen, dat op den 21 October de muitelin gen te Tjinta Poeri zijn aangetast en verslagen. Hunne versterking is aldaar ingenomen. Bij de verovering van Tjinta Poeri op den 21 October is zoo ver men heeft kunnen nagaan een dertigtal muitelingen gesneuveld en gekwetst, terwijl van onze zijde een sergeant is gesneuveld eu vijf manschappen zijn geblesseerd waarvan één aan zijne «oude is overleden De verster king lag op een zeer goed gekozen punt dat omgeven was door een bijna ondoordringbaar moeras en door eene ondoorwaadbare rivier. Officieren en manschappen hebben zich bij die gelegenheid weder uitmuntend gedragen, «ij zonder onderscheiden hebben zich de 1ste luit der artillerie Rorél, de tweede luit. der infan Perelaer, de officier van gezondheid Cliaulier, d< adjudant onderofficier Serguel, de gesneuvelde sergeant Sevenslemde kanonnier Barrond, de sappeur Kahl en de flankeur Dengens Op den 24 October heeft de kolonel Andresen eene vergadering gehouden meteen aantal pm sen, hoofden en geestelijken, lol het faeratuau

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1