N.n4. Sëaturdag 14 January. I860 WOEiSDAG ZATUROAS. NIEUWSTIJDINGEN ZIERIKZEESCUURANT A BONN EMENT S-PR1JS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. VE B S CII IJ N F P RUS DER AD VERTEN TIEN, Gewone I21 /2 cents de regelGeboorte-t Iluiuclijlis- en Doodberigten van 16 regels a f behalve het rUgelregt. BINNENLAND Naar men verneemt is aan den heer J. C. Kakebeeke, te Goes, de eerste prijs f 300, en aan den heer J. J. van Arenthals te Hengstdijk. (Staats Vlaanderen) de tweede prijs a f 200 toegekend, voor hunne beant woordingen der prijsvraagten vorige jare uitgeschreven door de algemeene koninklijke landbouwvereeniging over het droogleggen van landerijen. Door de Ncderl. Mandei-Maatschappij zijn bevracht 8 schepen, als; voor Amsterdam 4 en voor Rotterdam 4. Volgens den sterrekundige Boom, zal de komeet van Karei V, die in 1558 bij den dood van dezen keizer verscheen in I860 te zien zijn. Op het buitenverblijf van H. M. de konin gin-weduwe za! nabij hel bekende huis van den dichter Cats, Klein Zorgvliettegen hetaanstaande zomersaizoen worden gebouwd een prachtig j lusthuis. Ook zal de theekoepel op de duinen aan den Scheveningschen weg door een nieuwe prachtige worden vervangen. Door M. isbepaald dat voor de onder- officieren en korporaals van de infanterie en ar- tilleric-regementen welke van het leger hier te lande bij dat in Indië overgaan, de aan hen toe te kennen premie van f 140 en 125 geen belet sel oplevert in Oost-lndië te worden toegelaten tot den wetenschappelijken cursus ter verkrij ging van den rang van 2den luitenantDeze bepaling zal ook van toepassing zijnop diegenen, welke reeds bij gemeld leger zijn overgeplaatst cn die premiën voortaan beschouwd worden als eene gratificatie even als van de officieren die bij genoemd feger overgaan. LI. zaturdag is onder Rerlicum Hees- wijk, Dinthcr en een gedeelte van Nislelrodo «irijfjagl op den bekenden wolf gehouden doch zonder gunstig gevolg. Het gerucht loopt dat hij onder Heesch en Geffen gezien was. De jagt werd door eenige Bossche liefhebberswaaron der de commissaris des konings onderaanvoe ring van Berlicurns burgemeester gehouden. Om het dier te vangen was geen denken aan daar hij noch gezien noch opgespoord is, Den 6 dezer heeft de reglbank te Zutphen uitspraak gedaan in de bekende zaak van het kroondomein, tegen den vorst van Hohenzollern Sigmaringen en aan het kroondomein zijn eiscb 1 gegrond op een beweerd universeel tiendregl ontzegd. Het vonnis bevat een aantal motieven, die, vanelkamkr geheelonafbankelijk die uit spraak moeten regtvaardigen. Daaronder merkt men op dat het kroondomein te kort is gescho len in het leveren van hel bewijsdal aan de graven van /utphen geen landsheerlijk gezag in het graafschap Bergh hebben gevoerd. Hel punt omtrent het al dan niet bestaan van bet univer seel liendregt bij den genoemden vorst is door "den regler niet onderzocht. Men leest in de Tijd Noord-Hollandsche Courant: Iir is in der tijd gemeld dat bunne hoogwaardigheden de aartsbisschoppen en bisschoppen van Nederland een adres van deel neming aan zijne heiligheid den paus hebben opgezonden. Wij zijn thans in de gelegenheid gesteld aan onze lezers medete deelen het merk waardig antwoord dat het opperhoofd der kerk aan onze hooggeachte kerkvoogden heeft doen geworden. Eerwaardige Broeders heit, en Aposlolvtchen zeffèn Hoe groot uwer zielen leed is en hoe diep de droefheid u hel harte grieft hij de beroering in de stalen tan ons wereldse!) gebiedt en hij den opstand in eenige van deszelfs provinciën hebben wij verslaan uil uw laatste schrijven van 16 November jl. dat met veel genoegen door ons ontvangen werd. Wij hebben in die belang stelling de kracht en grootheid van den eerbied cn van de hulde aanschouwd waardoor gij eerwaardige broedersmet ons en roet dezen H. Stoel van Petrus ten naauwsle vereenigd en innigst verbonden zijt. liet kon immers ook niet anders of gij moest de rampspoeden welke wij verduren ook voor de uwe aanzien. Daarom hebben wij van de bis schoppen der gansche Christelijke wereld (lege- beden en de voorspraak bij God gevraagd en mid delerwijl niet opgehouden openlijk voor alien te protesteren tegen dien onbeschaamden opstand j in de provinciën, welke door de ondersleuning I van vreemden vooral gevoed cn aangestookt wordt. Onder de leiding (och der Goddelijke j Voorzienigheid is het gebeurd dat de Itoomscbe pausen, om het Apostolische ambt zonder eenig beletsel overal te kunnen uitoefenen, eene lijdelijkemaglverkregen hebben. Derhalve, eer waardige broeders, houdt niet op God te sme ken, dal Hij het werk Zijner voorziening beboude en onzer zwakheid gestadig kracht en sterkte loevoege. Tot onderpand echter der brandende liefde, waarmede wij u in den lieer omhelzen, strekkede Apostolische zegen, welken wij, eer waardige broeders, aan ieder van u in bet bij zonder uit den grond onzes harten, ten leeken van waar en alzijdig geluk, in alle liefde schen ken en ook aan de gansche geestelijkheid uwer kerken en aan heCgeloovig volk wilbebhen me degedeeld. Gegeven te Rome bij den H. Petrus den 14 December 1859. (was geleekend) PIUS PP. IX. Aan de Eerwaardige Broeders den Aarts bisschop en de Bisschoppen vau Nederland." De Independence van Douai verhaalt hel volgende Dezer dagen kwam een man van Carvin van de markt te Douai terug, met cenig geld bij zich. Een gedeelte daarvan reeds aan Bacchus opgeofferd hebbende, kwam hij in be schonken toestand te huis waar hij naauwelijks was aangeland of hij wilde naar de herberg terugkceren maar zijne vrouw vroeg hem eerst het geld af uit vrees van hei anders al te zullen verdrinken. Hij gaf dan een bankbriefje van 100 francs over, doch op eene zoo onhandige wijze dat het in den soepketel viel. Dc vrouw was echter zoo gelukkig, dat zij dien koslelijken viscb spoedig aan den haak kreeg; zij legde het bankbriefje te droogen maar weldra kwam er een groole hond die hel ding welligt voor een lapje vleesch aanzag, en het zonder veel cere moniën inslokte, BUITENLAND dditscbi sisd Keulen tO .lanuarij De staat der nationale bankwijst 80,187.756 florijnen in specie, '32,4-10 147 florijnen in actief onji.466,758,02") fl. in loopende banknoten aan. De directeuren der bank Biedermcmn Korting,stoarter en Afussmann zijn met de ridderorde'der Wieren Kroon begiftigd. Joseph Winter is tot directeur der bank benoemd. In Offenbach heeft de heer Julius de Barybezitter eener machinefabriek aldaar voor den tyd van 5 jaren octrooi gekregen voor de uitvinding eener machine, die met behulp van twee personen dagelijks 25,000 eigaren van twee per fabri ceert. r r n k ii ij K Pakijs, 10 .lanuarij. De keizer beeft heden namiddag ten 12 ure ter eere van Z. K H. den prins van Oranje, op de plaats der Tuileriön eene wapenschouwing gehouden over de troepen der infanterie. Ten half twaalf ure stonden al de troepen in linie op het plein der Tuileriën. Zij heslnnden uil hel regement gendarmerie deZouaven het eerste regement grenadiers, het tweede rege ment volligeurs een balaillon jagers ie voet en hel7isle regementvan linie. De troepen werden gekoinmandeerd door den maarschalk Regnaull de Saint Jean d'Angcly. Ten twaalf ure precies is de keizer vergezeld van Z. KH. den prins van Oranje (die het groot- kruis van het Legioen van eer droeg) prins Napo leon ea omringd van een aanzienlijken staf, waar bij men den minister van oorlog en de Ie Parijs aanwezige maarschalken en admiralen opmerkte, te paard gestegen en vervolgens langs hel front der linie gereden. Overal hieven de troepen het gejuich aan van leve de keizer leve de keizerin! leve de keizerlijke prins! I)c keizerin en de keizerlijke prins bevonden zich op hel balcon van het pavilion de I* i I or loge. Ten slotte hebben de troepen voorbij de vorste lijke personen gedefileerd. De groole queslie van het oogenblik zoo wel buiten als binnen's lands is de godsdien stige queslie. Gisteren verspreidde men het ge ruchl dat de paus naar Gai'la was vertrokken. Het gerucht is valsch en wij hebben niet eenmaal démenti van la Palrie noodig om het daarvoor te houden. Den dag waarop de paus Rome zou verlaten, zou do revolutie er binnentrekken en door een oorgetuige werd mij bet woord van een kardinaal medegedeeld wij zullen zoo dwaas niet zijn van Bomete verlaten, opdat men er ons uil zou kunnen bannen even als men ons uit Bologna gebannen Iteefi."' Bovendien wordt de paus te liorac door de Fransche troepen evenzeer in het oog gehouden als beschermd. Hel zijn zeer eerbiedige bewakers. Binnen 's lands verkrijgt de godsdienstige be weging meer cn meer een ernstig aanzien. Dc Conslilnlionnel beval een artikel dat eene groole beleekenis heeft. Dc heer Bural somt de namen op der godsdienstige vereenigingen die zich in de laatste tien jaren hebben gevormd en die zonder door de wet Ie zijn bekrachtigd zoo als de maatschappijen van werklieden ter onderlinge hulpverschalfing het alleen aan de toegevend heid der regering te danken hebben dat zij zich op zulk eene ruime schaal konden uitbreiden, liet belangrijkste van die genootschappen is dat van St. Vincentius de Paula hetwelk zich leden werft in allo standen des volks. De heer Burnt herinnert aan het doel des genootschaps Ons genootschap, zegt hel reglementvan St. Vin centius de Paula is uitsluitend gewijd aan de liefdadigheid het is geheel vreemd aan alle poli tiek.'' Verder vervolgt bij Dit zijn uitmun tende woorden, welke men noodzakelijk in het licht moet stellen op een oogenblik dal men de geesten schrik aanjaagt door de gemoederen te ontrusten en. onder hel masker der godsdienst, eene politieke propaganda te maken. W anneer de genootschappen ophielden uitsluitend op het gebied der liefdadigheid te blijven, wanneer zij hun doel uil het oo,/ verloren, wanneer zij zich gingen mengen in de twisten der partijen,als dan zou meu de vraag naar de wettigheid van hun bestaan zien opwerpen, welke hel voorziglig is ritel rust te laten. Men zou er zich alsdan op moeten voorbe reiden de bladen, die hen altijd met een zeker wantrouwen hebben gadegeslagen, hunne on wettigheid te zien beloogen en de regering te zien dwingen tot het handhaven der wet. Zoo zouden de onvoorzigligen die de liefdadigheid hadden willen herscheppen in een werktuig om onrust op te wekken, niets anders hebben te weeg gebragt dan dat zij die edele vereenigin gen welke de regering des keizers, meer dan iemand anders, heeft welen Ie ettren en met hare bescherming te dekken, ineen dubbelzinnig dag licht hadden gesteld Wij achten het niet noodig langer bij dit punt stil te staan. Wij zijn overtuigd van het gevaar te hebben voorkomen door ec op te wij zen. Itnmers zullen zij, die waarlijk gedreven worden door gevoelens van liefdadigheid, die tot deze genootschappen behooren enin hunne werk zaamheid deelen, voortaan op hunne hoede zijri tegen alle vermoedens. Daar zij, wij twijfelen er niet aan, vóór alles, wenschert de roeping van liefdadigheid, welke, zij vrijwillig op zich geno men hebben, te vervullen, zullen zij waken dat men deze roeping niet irt gevaar brenge door hare natuur geweld aan te doen. Zij zullen zich zelf de uiterste voorzigtigheid opleggen (en op- zigte der politiek en zij zullen met naauwlettende zorg de pogingen verijdelen die er moglen ge daan worden om de vereenigingen mede te sle pen op een pad .dat aan hun doel vreemd en bovendien vol gevaren is." Gij ziet dat de regering alvorens openlijk den oorlog Ie verklaren aan de godsdienstige propa ganda baar waarschuwt eji,hel haar niet aan raadgeving Iaat ontbreken. Het is een geduchte strijd die wordt voorbereidtof liever die reeds is begonnen, en de Katholieke organen, 1' Univers in de eerste plaats, hebben de eerste slagen ont vangen Den 4 dezer is voor de zesde kamer van de regtbank der correctionele policie, onder het presidium van den beer Gislain de Blnnlin de be handeling begonnen- van de zaak van den heer Vries, meer bekend onder den naam van de zwarte doctor. De zwarte ditcler houdt steeds vol dal zijn middel tegen de kanker alvermogend is en dat hij geneesmiddelen bezit legen 25 ziek ten. «Wie heelt u doctor gemaakt vroeg hein de president, «ik zelf" was hel fiere antwoord, en hij vervolgde: «ook Hippocrates heeft zijn graad niet verworven hij eene medische facul teit. Er zijn in deze zaak die nog verscheiden dagen duren zal, zeventig getuigen gedagvaard. Men schrijft uit Madrid van 8 dezer. Het gehcele leger heeft gisteren ten noorden van Negro gekampeerd na de bergpassen zonder strijd te zijn doorgetrokken. Heden moet er een krijgsraad van generaals gc-honden worden, om hel plan voor de nieuwe operation vastte slelleu. Er heerscht èen geweldige storm in de straat van Gibraltar. Hel leger bevindt zich te Torre Guadrada en is voor vijf dagen van levensmiddelen voorzien. Den 9. Daar de stormen zijn verminderd is de gemeenschap ter zee tusschen Ceuta en Algesiras hersteld. Door het voorwaarts rukken des legets is de dadelijke telegraphiscke gemeen schap voor hel oogenblik afgebroken. Men schrijft uit Florence van t dezer. De steeds toenemende werving van vreemde troepen voor het pauselijke leger trekt hier zeer de aan dacht vooral omdat zij plaats heeft onder het duidelijk merkbaar patronaat van Oostenrijk dat zelfs zijne officieren verlof moet hebben ge geven om in dienst van den paus te treden. Te Triest hoeftnaar men zegt de werving plaats onder toezigten medewerking vaneenen Oosleu- rijkscken generaal. De Sclut Public van Lyon deelt mededat een jongeling uit die stad bij gelegenheid van hel nieuwjaar het slagtoffer van eene kwalijk

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1