STIHHRS-IDim TAPIJTEN EN KARPETTEN. C. EISNER, i BEDDENMATRASSEN EN DEKENS GROOT VOCAAL EN INSTRUMENTAAL ZEETIJDINGEN BEURS, MAli™iiiF¥r I"' YBRYOER-EIDDELEN sloten was een coupon Weener Metalliekver schenen 1 Novcr *or 1859, negotiatie 1847. De brief is ontvangen, zonder dat daarin de coupon •gevonden is welke nog vermist wordt. Men schrijft uit 's Hertogenbosch van 6 dezer. De reeds dikwijls besproken wolf rigt steeds zijne verwoestingen aan. In den nacht van dingsdagop woensdag 11. heeft hij te Berlicnm eene geit uit c'^nstal gehaald door middel van ondergraving. In den nacht van woensdag op donderdag heeft hij bij de kinderen van den Boom, onder Heeswijk zes schapen gedood en een ge wond. De burgemeester van Berlicum is gisteren morgen gekomen om zijne klaglen en bezwaren aan z. exc. den heer commissaris des konings in te dienen en men verneemt dal ten gevolge van dal onderzoek aanstaanden zaturdag eene ernstige jagt op het ondier dat uiterst gevaarlijk dreigt te worden zelfs voor menschen, georganiseerd zal worden. Men schrijft uit Hoorn van 30 December. Ook in ons land schijnl het dat de misdaden afnemen ten minste zou men dit besluiten uit de mindere bevolking in de gevangenhuizen. Zoo lelde men hier in het huis van correctie voor nog weinige jaren 900 gevangenen te ge lijkertijd in dit geslichten thans is die bevol king gedaald tot op een getal van 530. Of dit aan werkelijke verbetering in het zedelijke leven of aan de mindere straffen moet toegeschreven worden is de vraag. Ook in de andere straf gevangenissen is meenen wij, het getal gevan genen sterk afgenomen. Het getal aangeworven manschappen zoowel Nederlanders als vreemden bedroeg gedurende de maand November 383 en gedu rende de maand December 405 terwijl in het geheel in hei afgeloopeu jaar 3099 man zijn aan geworven. In hel jaar 1859 zijn in de provincie Gro ningen gebouwd 69 koopvaardijschepen te zamen metende 9045 ton. Daaronder waren 30 schooners en brikken, 38 galjoten en koffen, 11 kleinere zeeschepen Hij den aanvang van "bet jaar I860 waren in aanbouw 87 schepen, die vermoedelijk 6.451 roggelasten zouden inhouden. 81IITESLAKD. DEITSCHI AItS Dezer dagen heeft men te Frankfort we der een slagtoffer van de naburige speelbanken gezien. Het was een jonge Franschman van 19 jaren uit Hagenau in den Elzas geboortig en tot een der beste familiën van Frankrijk behoo- rende. Vroeg in Franscbe zeedienst getreden, onderscheidde hij zich op zijn 17de jaar als zee man reeds zoodanig dat de Fransche dagbladen van hem gewaagden. Hij had zeer gunstige ge tuigschriften van zijn doorgaand gedrag ter zee en een loffelijk attésl van het Fransche ministerie van marine in zijn bezit. Ongelukkigerwijs gaf hij zicb reeds voor twee jaren te St. Francisco aan den demon van het hazardspel over, en on langs werd hij door zijn hartslogt naar Baden- Baden en Homburg gedreven. Daar verspeelde hij al zijn geld en hij eindigde met een dief te worden. Hij stal een gouden dames-horlogie ter waarde van 142 fr. en deed vervolgens pogingen om eenige winkels te bestelen. Voor het geregt gedaagd, is hij tot 10 maanden correctionele gevangenisstraf veroordeeld. Aan zijne onge veinsde bekentenis en gunstige antecedenten heeft hij deze zachte straf te danken. Zijn verde diger deed opmerken (meldt de mededeeler van dit herigl) dat wij als Duilschers moesten blo zen in ons vaderland kweekscholen van ondeugd te zien bestaan, die in de gansche overige be schaafde wereld geweerd zijn, en alleen in Cal- lifornië voor het schuim der bevolking openslaan. FBaviaaiiB lu een dagblad van Lyon leest men het vol gende Ken Lyonsche koopman de heer X.had zich de vorige week naar zijne landgoederen begeven om er eenige zaken met zijne pachters te regelen. Hij werd gevaarlijk ziek zoodat de geneesheer verklaarde dat hjj den nacht niet zou doorko men. Door eene langdurige flaauwteovervallen, bleef hij zestig uren lang in eene zoo volslagen gevoelloosheid dal zijn zoon en zijne dochter die naar het sterfbed van den vader gesneld wa ren geloofden dat hij werkelijk overleden was ep hem in een doodkist lieten leggen na alvorens de door de wet voorgeschreven formaliteiten bij de plaatselijke overheid te hebben in acht ge nomen. Des morgens hoorde de zusterdie bij den doode waakte terwijl zij de gebruikelijke gebe den opzegde eensklaps .een zoo hevig en lang durig niezen.dat zij vlugtle en haar gebeden boek in den steek lietterwijl zij uit alle magt om hulp schreeuwde De pachters snelden toe en vonden den heer X. bij wien door het niezen, dal zijne dochter gehoord had, een geweldig bloeden uit den neus was ontstaan hetwelk eene heilrijke krisis te weeg bragten den ziekq in het leven behield. De heer X. is twee of drie dagen laterdoor zijne kinderen naar Lyon terug- gebragt alwaar hij zich thans bevindtzonder dal ziju toestand nog eenige vrees inboezemt. [lit hetgeen thans in Italië voorvalt kunnen wij opmaken wat ons do toekomst zou kunnen opleveren. De Sardinische regering heeft, naar hel schijntaan den pauselijken stoel verklaard dat de aanwerving van Duilsche vrijwilligers be schouwd moet worden als eene schending van het beginsel van non-interventie en dat bij voortduring daarvan de Sardinische troepen de legatien zullen binnentrekken. Aangenomen eens dat Sardinië zijne soldaten in de Komagna zendt, zal Oostenrijk dan blijven toezien en zich niet in den strijd willen meagen In dat geval zou ook Frankrijk tusschentreden en een alge- meenen strijd aanvangen. De lialiaanscbe polilick schijnt geheel Ie zege vieren in de raadslagen van Frankrijk en reeds zegt men dat lord Cowley naar Londen een ont werp Iractaal lusschcn Frankrijk [ingeland en Sardinië overbrengthetwelk de fails accomplis wettigt. Ook spreekt men weder van de aan hechting van Savoijeen van het graafschap Nizza aan Frankrijk als een gevolg der aanhechting van Midden-ltalie aan Piemont. Ook het navolgend feit wordt als niet zonder beleekenis aangevoerd. De rapporten van den maarschalk Vmllanl spreken van de agitatie die in Lombardije heerschten van sporen van tweespalt lusschen de nieuwe en oudere onderdanen van Victor Emanuël. Bij de receptie op den 1 Jan. te Milaan stelde de generaal Castèlborgo com mandant der militaire divisie van Milaan, zijn generalen staf aan den maarschalk voor en was op het punt eenige woorden vangelukwensching tot hem te rigten toen de maarschalk hem zijn arm om den hals sloeg en hem omhelsde zeggende: Het leger van Frankrijk omhelst hel Sardinische leger.'' OBOOT-BBITTASDISOI Londen, 6 Januarij. Ilerigten uit Bombay van 15 December brengen uil Oude de belang rijke lijding aan, dat 2000opstandelingen met hunne aanvoerders, Mammoo Kltan, Khan Bhadoor, Khan Beni Mahdoo en zij twee zonen gevan gen zijn gemaakt. De Begum was ontkomen. Fr schijnt plan te beslaan om Londen te omwallen, dal is te zeggen om aan de meest genaakbare punten op afstanden van eene halve mijlschansen aan te leggen en deze van zwaar geschut van de nieuwste uitvinding te voorzien. Tusschen deze ruimten zou alsdan een aanzien lijk leger kunnen manoeuvreren, om gezamen lijk met de vestingwerken een vijand Ie keeren. Blijkens den adres almanak voor i860 be vat Londen tegenwoordig nagenoeg 2,500.000 ingezetenen, die in 300,000 huizen wonen. Dezer dagen heeft een zekere Hr. Lumley, die vari zijne geboorte blind is in de sociëteit te Lijnn drie schaakpartijen tegelijkertijd legen drie goede spelers gespeeld, waarvan de uilslag zeer gelukkig voor hem wordt genoemd. Te Avon werd onlangs eene allerzonder lingste weddingschap voor de som van 400 p. st. aangegaan. Het gold het 40 voeten ver springen met aaneengesloten voelen. Alaar op het oogen- blik der uitvoering maakten de partijen, na hun geld gestortte hebben, deze wijzigingin het plan, dat ieder hunner aannam, op een volmaakt effen grond, in drie sprongen, met aaneengesloten voelen, den afstand van 37 voelen af te leggen. Met schijnbaar groote gemakkelijkheid vervulde de overwinnaar deze voorwaarde, en legde, na de weddingschap gewonnen te hebben, nog een afstand van 27 voelen in twee sprongen af, om meteen enkelen sprong van 16 voeten te besluiten. Reeds is in het algemeen vermeld hoeda nig onze voornaamste dagbladen de aftreding van graaf Walewskien de oplreding van den heer Thouvenel beschouwen. De Times onder anderen ziet daarin het bewijs eener volslagene weuding in de staatkunde van Napoleon III ten opzigle der Italiaansclie questie. Uit het ont slag van den heer Walewskizegt dat blad be sluiten wij dat de keizer in dit oogenblik en voor het oogenblikde staatkunde van behoud wil opgeven welke bijten opzigte van Oostenrijk en Rusland gevolgd had j over al de banden wil heenspringen waarmede hij zich te Yillafranca omringd bad en de houding bcrnemeirNvii welke hij aannam toen hij voor een denkbeeld den oor log aanving. Hij bevindt zich nu in den moeije- lijken toestand waarin bekwame menschen door gaans geraken als zij dubbel spel spelen. Hij heeft slechts tusschen twee kwaden Ie kiezen. Of hij moest zijne belofte jegens Oostenrijk breken en Italië legen vreemde tusschenkomst bescher men of hij moet zijn woord aan Oostenrijk houden. Italië aan zijn lot overlaten en aan de wereld belijden dat zijn denkbeeld" slechts eene begoocheling was en Magenta en Solferino niet anders dan ontzettende fouten waren. Kiest hij het eerste dan waagt hij zich aan een strijd met al de Ka (holieke mogendheden van Kuropa kiest hij hel laatste dan maakt hij zich belagche- lijk in de oogen eener natie die gemakkelijker een verpletterend despotiek bestuur dan een bitter epigram verduren kan. Het ontslag van den heer Walewskiis eene verklaring dal Na poleon III geneigd is eene meer vrijzinnige en meer edelmoedige gedragslijn te volgende zaak van Italië te omhelzen en haar legen al de krachten van het despotismus en al de vijandschap der kerk te verdedigen." JONGSTE Tl I DINGEN. De Mo rning Post meldtdat de Paus een brief aan keizer Napoleon heeft geschreven waarin geëischtis dat de integriteit van het ker kelijk gebied zou worden erkend zoo als het is vastgesteld in 1815; dit stelt hij als voor waarde voor zijne toetreding tot het congres. In het antwoord van keizer Napoleon hetwelk vrij dag te Rome is aangekomen wordt die eisch van de hand gewezen. t^DTIIA Verwacht tegen primo Maart, bij P. M. OCHTMAN, een net ASSORTIMENT: Door vele geëerde begunstigers aangezocht bovenvermelde te voegen bij zijne bekende Artikels vleit hij zich met een ruim debiet en recom mandeert zich beleefdelijk. Ten voordeele van den Armen op Vrijdag den 13 Januarij 1S60 ten Huize van den Heer F. VAN 'THOF. onder leiding van den Heer STADS MUZIEKDIRECTEUR TE ZIERIKZEE, en welwillende medewerking van onderscheidene Heeren Dilettanten. Aanvang 'savonds 7 ure. Entree 99'/, Cents. In alle Boekwinkels kan wordenlngeteekend op de LECTUUR VOOR DE JEUGD. Van de STUIVERS-EDITIE zuilen jaarlijks 52 vellenruim 400 pagina's zeer compressen druks bevattende worden uitgegeven en iedere week de verzending van één vel plaats hebben Aangaande inrigting en uitvoering wordt men verwezen naar bet eerste veldat in alle Boek winkels ter inzage voorhanden is. De Redactie stelt zich voor,door de Uitgave dezer.STUIVERS- EDITIE eenwerk te leverendat voor Z/uis- geiinnen van alle standen kan dienstbaar zijn om de jeugd op eene aangename, doch tevens ook zeer nuttige wijze bezig te houden. Inhei vertrouwen dat de STUIVERS-EDITIE een zeer uitgebreid debiet zal hebben en bijna in geengezin, waar kinderen zijnonbekend zal blijven is het mogelijk den prijs te bepalen op Vijf Cents per vel druks dat naar den ge wonen regelminstens hel dubbel zou moeten kosten. Omdat de STUIVERS-EDITIE ook bestemd is om na de wekelijksche lectuur een degelijk boek te blijven voor de Kinderkamer zal bij het laatste vel een algemeen Register Titel en Om slag gratis worden uitgegeven ten einde den geheelen Jaargang die een lijvig boekdeel vormen zal, te kunnen doen inbinden. Schiedam 1860 H, A. M. ROELANTS.— Uitgever. Brouwershaven 6Januarij. Binnengekomen Jeanette en Cornelia, kapt, J. Verboeten, fah Botterdam naar Hong-Kong, gesleept per stoom boot Zuid-Holland, binnendoor van Hellevoetsluis. 7 dito. Angelina, kapt. W. S. Kliber, van Riga naar Antwerpen, als bijlegger met gebroken roer. 8 dito. Nachienne Lammechiena, kapt. B. J. Rijnberg, van Mulberup naar Antwerpen, als bij legger. Johanna Gezina, kapt. B. J. v. d. Veen, van Stockholm naar Gent, als bijlegger. 6 dito. Uitgezeild Alexandrine, kapt. li. Tilconib, van Rotterdam naar New-Orleans, als bijlegger. Arnold Boninger, kapt. .1. I). Ilashagen, van Rot terdam n. New York. Calliarina Wilhelminakapt F. 11. Popken. van Rotterdam naar Batavia, met een detachement troepen sterk 150 man. Alle- gonde Jacobai kapt. B. C. Deurholl, van Botter dam naar Amboina. 8 dito. Wilhelmina Rosalia, kapt. H. Aleuldijk, van Brouwershaven naar New-Castle. 9 Januarij. Heden zijn alhier aangebragl 28 kisten kopergeld uit het wrak van hel Ned. bark schip Willem 111, kapt. C. v. d. Burg. PRIJZEN DEK EFFECTEN TE AMSTEËSAM den 9 Januarij i860. Nederland Werkelijke Schuld dito dito dito dito Amortis. syndic. Rusland bij Hope 1798/1810 dito 1828/1829 bij Stieglitz. 5de leen. dito 6de leen. 1855. dito bij Hope Cert, van ass. Poolsche schatkist oblig. Aand. groote Russ. spoorweg a 236 volgefourn. Oostenrijk Weeuerbank, bij Goll. en Co. dito dito Metalliek dito dito rente Amsterdam ditonationale Portugal Buitenlandscb van 1853 dito van 1856 a 1859 Spanje Buitenlandsch Binnenlandsch Buitenlandsch 3°/0 nu Ecuador Groote stukken Stukken van L 100 2'/2 pet, 3 4 3'z, 5 5 5 5 4 4 6 4 4 5 s 3 3 3 1% 1 1 64%, 16% 98»/,e 104 1021/. 90% SO'%, 8IV. 633-, 78i»/„ 223» 63»/, 51 53*,,, 28% 73 V, 68».,, 43% 42 V„ 44",, 42", 32% 1 2 V B ]2»/, ROTTERDAM 9 Januarij. TARWE. Zeeuws. Vlaamscb en Overmaasche ging 10 a 20 cent lager slepeude van de hand, goede en puike f 8,50 a f9 mindere en geringe f 6 a f7,50. ROGGE. Zeeuws. Vlaams., en Overmaasche f 6,70 a f 7. GERST. 20 cents lager moei- jelijkte verkoopen winter puike f 5,50 a f 5,80, zomerf4,50 af 5,50. HAVER, met weinig kooplust .korte f3,20 a f4.20 dito lange f 2 a f 3,20. ERWTEN. 25 ct. lager, f 9,50 a f 9,60 groote dito, f 9,75 a f 10,75. PAARDENBOONEN f 6 a f6,50. 240ste ITAATI-IOTEBIJ Vijfde Klasse. Prijzen van 100 en daarboven. 6de Lijst. No. 7131, 7583, en 9164 ieder f 1000. 7de Lijst. No. 10510 1000. AFVAART DER STOOM BOOTEN dienst tusschen Middelburg en Rotterdam. van Middelburg Donderd.l2, 's morg. 61/» ore Zaturdag 14, 6v/a Zondag 15, 7 Dingsdag 17, 7 Van Rotterdam 11,'smorg. S'/jtir» Vrijdag 13, 8l/t Maandag 16, 9l^j Dingsdag 17, 1011 De diligence zal van Zierikzee uur na de afvaar t de stoomboot van Rotterdam naar Middelburgen van Middel burg naa» Rott. gelijk met de afvaart der stoomboot rijden» dienst tusschen Goes en Rotterdam. Ivan Rotterdam r Donderd. 12, 'smorg. 8'/,ure 11 van Goes Woensdagll.'amorg. 6 6 17. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos,

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 2