ISf.02e üaturda^ 1 Januarij. 1860 WOENSDAG ZATURDAG. m um 4DI11MSTRAHN Strandvonderij. ZIEBIKZEESHEMBANT 4 BONN EMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. VERSCHIJNT P RIJS DER AD VERTEN TIEN. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve hetlegelregl. PUBLICATIE. Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van 7.icrikzee. Gelet hebbendeop de bestaande wettelijke be palingen betrekkelijk de nationale militie brengen bij deze ter kennis van een iegelijk, die zulks zoude mogen aangaan dat het register tot inscbrij ving der personen welke voor dit jaar aan de loling voor de dienst der nationale militie deel moeten nemen op het Stadhuis ter Secre tarie zal gereed liggen van den 1 Januarij i860 tot den 20 daaraanvolgende iedqrfidag uitge zonderd des zondags van des morgens ten 9 ure, tot des namiddags ten l ure en dat hetzelve alsdan opgemaakt endoor hel boofd van het be- stuuronderteekend zal worden en dal de zoo- danigen welke daarna worden bevonden in hunne verpligting nalatig te zijn gebleven tot en met 28 Januarij nog op het register zullen worden gebragldoch met eene boete van 5 tot 100 gul dens gestraft moeten worden en dat de nalaligen die eerst na den 28 Januarij zullen worden out dektdadelijk gearresteerd moeten worden om tot de dienst te worden ingelijfd zonder tot bet aanvoeren van eenige reden van vrijstelling te kunnen worden toegelaten. En worden mitsdien alle jongelingen hun do- milicium of vaste woonplaats binnen deze ge meente hebbende welke op den 1 Januarij 1860 bun negentiende jaar zijn ingetreden en hetzelve niet hebben volbragten dus allen die in het jaar 1841 geburen zijn bij deze opgeroepen en aan gemaand, om zich op voorschreve tijdstippen plaats en uren voor den "20 der maand Januarij e. k. ter inschrijving in hel register aan te dienen met overlegging van cen extract van geboorte, tot opgave van den datum hunner geboorte; gelijk de ouders voogden curatoren of gcmagiigden van afwezigen worden opgeroepen otn hunne kinderen of pupillen binnen den bepaalden tijd ter in schrijving aan te geven en alsdan aan het ge meentebestuur zoodanige onderrigtingen te ver schaffen of te doen verschaffen als van de Lote- lingen zeiven zouden kunnen worden verlangd wordende voorts aan alle jongelingen die hun negentiende jaar zijn ingetredenbij deze te kennen gegeven dat zij zich na den 1 Januarij 1860totopden 1 Junij daaraanvolgende tol geenen vrijwilligen militairen dienst bij de armee te land of ter zee kunnen of mogen verbindennaar aanleiding dier bepalingen dienaangaande ver vat in art. 94 litt. gg. der wet van den 8 Januarij 1817 terwijl al verder tot voorkoming van alle misvatting welke zoude kunnen ont staan met betrekking tot de verpligtingen van inschrijving die bij de bestaande wetten worden voorgeschrevenaan de belanghebbende inge- Izetenen dezer gemeente bij deze wordt onder het oog gebragt 1Dat alle jongelingen in den jare 1841 al hier geboren en alhier hunne woonplaats heb bende moeten worden ingeschreven zonder onderscheid of voor hen ai dan niet eenige re den van vrijstelling kan worden bijgebragl. 2. Dat gehuwden en afwezenden ook in de In schrijving moeten worden begrepen en dat de gehuwden hunne bewijsstukken bij den Militie- Raad moeten overleggen op betzelfde tijdstip hetwelk tot overlegging van andere bewijzen van vrijstelling bepaald wordt. 3. Dat de oudersvoogden en regenten ver- pligt zijn hunne kinderen of pupillen in per soon of door iemand daartoe gemagtigd.te doen inschrijven, en daarin nalatig blijvende verbeuren zullen de boeten bij de bestaande wet ten bepaald. 4. Dat nopens de woonplaats of het domici- lium van Inschrijving bij art. 56 der wet van den 8 Januarij 1817 het navolgende is bepaald: «De wettige woonplaats of domicilie voor de inschrijving hierboven vermeld, wordt gehou den voor hen die ongehuwd zijn, de woon plaats der ouderen en bij overlijden van beiden, die van den eersl benoemden voogd voor de gehuwden de plaats alwaar zij hun bestaan hebben in twijfelachtige gevallen omtrent ge huwden zal voor de wettige woonplaats gehou den worden die plaats, alwaar zij op den 1 Januarij van elk jaar tot de uitoefening van eenig beroep patent hebben bekomen of wel voor het middel van het personeel en mobelair, of dathetwelk in de plaats daarvan zoudemo gen worden geïntroduceerd beschreven zijn en voor zoo verre zij daarin niet beschreven zijn noch patent hebben bekomen de plaats waar zij zich bevinden met deze verdere bepalingen dat zij die in een vreemd land uil ouders, ter oorzake van 's lands dienst afwezend of ander- zinls op reis zijnde buiten het Rijk zijn gebo ren zullen worden ingeschreven binnen de plaats alwaar zij hunne wettige woonplaats heb ben, dat jongelieden door hun vader of moeder, voogd ofcurator achtergelaten en geen bestaan hebbende, op de lijsten van die Gemeente zul len worden gebragtalwaar hunne ouders, eerst in rang benoemden voogd ofcurator, het laatst hunne woonplaats hebben gehad en wanneer deze woonplaats niet bekend mogl zijn, of dat dezelve buiten bet Rijk is gelegen op die van de plaats alwaar zij zich bevinden." Zij die geene ouders voogden of eigen bestaan hebben zullen worden ingeschreven op de plaals alwaar zij zich bevinden.'' De gealimenleerden en kinderen in Gods huizen en liefdadige gestichten zullen worden ingeschreven in de plaatsen alwaar de Gods huizen zijn gelegen of de alimentatie geschiedt." lin eindelijk 5. Dal buitenlanders welke zich als ingezetenen van het rijk binnen deze ge meentemet der woon hebben gevestigd over eenkomstig art. 6 der wet van den 27 April 1820 zich voor zoo verre zij nog in de jaren der militie vallen insgelijks binnen den bepaalden tijd moeten aangeven tot inschrijving in dat re gister waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. lin opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden af gekondigd en aangeplakt waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzee den 21 December 1859. En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den 21 December 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU, Voorzitter. LOEWER fung. Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Z.ïerikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dal er op Maandag den 9 dezer des middags ten één ure op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzeeden 5 Januarij 1860. Do Burgemeester B. C. GAÜ. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter algemeene kennis dat bij hem is aangebragt en geborgen een stuk van een MAST, lang onge veer 12 EL, in zee gevischt vermoedelijk af komstig van een Vischsloep en roept mitsdien elk en een iegelijk die vermeenen mogt daarop regt of aanspraak te hebben voor de maal ter reclame op, waarloe zij zich ter Gemeente-Secretarie gelieven aan te melden. Zierikzee 6 Januarij I860. B. C. CAU. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gezien de missive van den heer Arrondisse- menls-I ker alhier van den 4 dezer no. 167. Brengen ter kennis van fabrikanten en ban delaars van malen en gewigten dat tot het kosteloos herijken van die voorwerpen, welke in dit Arrondissement reeds geijld doch blijkbaar on gebruikt zijn, gelegenheid gegeven wordt ten huize van voornoemden heer Arrondissements ijker, op de Oude Haven wijk A no. 379, van heden af, dagelijks met uitzondering der zondagen lol den 15 dezer maand inden voor middag van negen lol twaalf ure, met uitnoodi- ging aan belanghebbenden om den opengestel- den termijn niet te verzuimen; vermits na den 15 dezer, voor alle maten en gewigten, 2onder uitzondering, de gewone IJ kreglen moeten wor den voldaan. Zierikzee, den 6 Januarij 18G0. B. C. CAU, Voorzitter. LOEWEltfung. Secietaris. BINNENLAND Zierikzee 6 Januarij. In het afgeloopen jaar 1859 zijn binnen deze stad en het poortam bacht geboren 177 kinderen van het mann. geslacht, 147 vrouw. te zamen 324 kinderen waaronder begrepen zijn 20 als levenloos aangegeven de geboorte in 1859 is meerder dan in 1858 53 kinderen. In de registers van overlijden zijn ingeschreven; 98 personen van bet mann. geslacht, 103 vrouw. te zamen 20! personen zijnde 20 minder dan in 1858. Er zijn 65 huwelijken voltrokken zijnde 14 minder dan in 1858. Echtscheiding heeft er niet plaals gehad. Als eene bijzonderheid kan vermeld worden datsederl deinvoering derregislers van den bur gerlijken stand, derhalve van afliet jaar 1811 in deze gemeente de jaarlijksche geboorte zulk een boog cijfer niet beeft bereikt als in 1859 het gemiddeld getal der laatste 5 jaren bedraagt 260. Door Z. M. is aan mr. P. N. Frmerïns op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van procureur bij de arrondissemenis regibank alhier. LI. zaturdag namiddag had te Vlissingen een allerdroevigst voorval plaats. Zekere per soon beboorende tot het pesoneel van 's rijks -werf, voornemens zijnde eenig koper te ver- koopen, werd daarin verhinderd door een beambte van policie waarschijnlijk op grond van eenig vermoeden dat zulks op onwettige wijze in zijn bezit was gekomen en in de hoofdwacht voor- loopig in verzekerde bewaring gesteld. Terwijl de dienaar van policie zich nu verwijderd had om assistentie te halen bevond hij bij zijne terug komst dat de ongelukkige zich van h'ct leven be roofd had De minister van binnenlandscKe zaken en financiën hebben hunne portefeuilles ter beschik king van den koning gesteld, en naar men ver onderstelt staat hunne handelwijze in verband met de spoorwegkwestie Omtrent de al of niet eanneming schijnt nog niets beslist te zijn. Wij kunnen omlrent deze ministeriële crisis thans verder berigten dal dienaangaande nog niets definitief is beslis'Zeer ingewikkelde vraagstukken zijn daarbij in het spel. De voor- zigligheid gebiedt cellier geen voet le geven aan geruchten welke invloed zoude kunnen oefenen op den afloop van eeneontwikkelimr van gebeur tenissen die lusschen Z. ,11. en zijne verant woordelijke raadslieden behooren te worden behandeld. Koningin Louise vuil '/.weden, prinses der Nederlanden, beeft zich de Zweedsche taal zoo eigen gemaakt dat zij ouder den pseudoniem van Janc Vincome, een uil hel Engelsch vertaald boekwerk, onder den titel Arbeiders in den wijngaard des Hoeren,'' lieof in bel licht gege ven. Hel bock wordt verkocht ten voordeele van een hospitium, door de koningin eonigen tijd na bare komst te Stokholm gesticht. Men schrijft uit Wijhe van 1 Januarij. Als eene zeldzaamheid vooral in dit jaargetijde, doelt men mede dat in don muur van den land bouwer J. II. alhier, een musschennest met eenige zich daarin bevindende eijeren gevonden is waarop de moedor reeds zat te broeijen. Men schrijft uil 's Hertogenbosch van 2 Januarij. Omtrent den ontsnapten wo'T verneemt men dal hij wel v»rre van geschoten te zjjnII. vrijdag tc Berlicam twee geilen uit een stalletje beeft geroofd en een varken gebeten. Een dier geilen beeft bij verslonden van de tweede heeft men echter nog overblijfselen gevonden welke het dier onder den grond schijnt te hebben ge stopt. Onderscheidene personen hebben den wolf lot des avonds ten 5 ure nagejaagd doch in de bosscben onder Nuland met bet vallen van den avond uit bet oog verloren. Den volgenden nacht heeft de wolf zich weder op dezelfde plaats vertoond, alwaar hij de overblijfselen van eene der geiten bad geborgen en daar een diepen kuil gegraven heeft. Zaturdag morgen zijn weder verscheidene personen uitgetogen om op nieuw jagt op bel dier te maken en te trachten het meester te worden. In den loop der vorige week overleed buiten de Tongerscbe poort te Maastricht de daar algemeen bekende herbergier Prick. De noodlottige oorzaak van zijnen dood was, dal hij aan bet afstroopen eener aan het longvuurge storvene koe de band leende; hij had toevallig aan een zijner handen eene kleine wond, aan deze deelde zich de smetstof van het gestorvene dier mede verspreidde zich van de hand door bel goheele ligebaam en Prick anders van een gezond en sterk gestel bezweek korten tijd daarna Men leest in een Belgisch dagblad het volgende tTydons de laetste koude is er iu 't Walen kwartier veel sneeuw gevallen. Zekere bur gemeester van het dorp Grovy, vreezende dat bet dak zyner schuer onder 'tgewigtvan de sneeuw zou instorten besloot op 't dak te klim men met eene spade om er alle sneeuwlaeg af te werpen. De burgemeester was bang van te vallen, ja, daer moet men geen burgemeester voor zyu niemand valt geerne van bet dak. Hy nam dus eene koord bond die onder de armen, smeet het andere end oi er de schuer en liet het zyne vrouw vasthouden. De vrouw deed dit zy stond aen den eencn kant der scbuerterwijl den burgemeester aen de andere zyde op 't dak in den sneeuw bezig was. Maer op eens voeh

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1