N.°l. Woensdag: 4 Januari/ 1860 WOENSDAG ZATURRG. ZIE1IKZEM COlRiNT A B O A A E M E A r S-P HIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgcns. VEHS C HIJ NT: sJbêsss PRIJS DE R AD V E RTEN T IE N. Gewone 12*1* cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve liet Ttegelregt. Bij de intrede van een nieuwen jaarkring achten de uitgevers en de redactie van dit blad het zich tot eenen aangenarnen pligt, aan de geachte lezers dezer courant hunnen heilwensch nan te bieden. Het nieuwe jaar kenmerke zich voor allen, door voorspoed en vreugde, en moge in den uitgestrektsten zin des woords een gezegend jaar zijn. Het vaderland en de plaats onzer woning moge het wel gaan en welvaart en vrede daarin heerschen. Handel en scheepvaart, landbouw en visscheiijelke tak van industrie elke wetenschap en de schoone kunsten moge daarin bloeijen Zoo zij het een goed jaar voor ligchaam en geest, voor onze stoffelijke en zedelijke belangenzoo zij het voor de armen ook een rijk jaar. PROVINCIE ZEELAND. Berijden der Straatwegen. De Commissaris des Komngs in de provincie 'Zeeland Gezien de voordragtvan deri Hoofd -Ingenieur in het 11de district van den Waterstaat; Besluit: De op den 24 dezer uitgevaardigde bepalingen, omtrent het berijden der straatwegen in deze Provincie, worden opgeheven met middernacht tusschen den 1 en 2 Januarij aanstaande. Dit besluit zal in het Provinciaal blad geplaatst en door de Gemeentebesturen afgekondigd worden. Afdrukken daarvan zullen aangeplakt worden op de gebruikelijke plaatsenalsmede aan de poorten en tolkantoren. Afdrukken zullen worden gezonden aan den loofd-Ingenieur in het 11de district van den Waterstaat, aan den bevelhebber van het luite nantschap der marécliaussée te Sas van Gent, aan het Provinciaal geregtshofen aan den heer procureur-generaal bij dat hof. Middelburg, den 29 December 1859. De Commissaris des Konings voornoemd S. van HEEMSTRA. BINNENLAND [n het Decembernommer van hel tijdschrift de Economistkomt een zeer belangrijk stuk voor van jhr. W. T. Sandberg betreflende de tegenwoordige volkstelling. Het nut en de waarde dier lelling uil een staathuishoudkundig oogpunt worden daarbij duidelijk uiteengezetterwijl de ♦schrijver de verschillende opgaven in het in vullingsbiljet vervatnagaat en het hoogc be lang eener juiste beantwoording der vragen be toogt waaruit hij de roeping van de ingezetenen afleidt om zich de goede invulling der biljetten tot een pligt te stellen. Hij bestrijdt dc bij velen heerschende dwaling als of de volkstelling eene handeling is enkel in het belang der regering en bewijst dal de wetenschap ter bevordering van volksgeluk, volkswelvaart en gezondheid behoefte heeft aan eene juiste kennis van de bevolking naar de onderscheidene indeclingen in het biljet omschreven. Men leest in liet Volksblad van 28 December. Vleeschslagterij-Maatschappij te Amiens, tie ook lüer meermalen gehoorde klagtdat de prijzen van het vleesch niet gedaald zijn in ver houding tol de prijzen van het vee en dat de mededinging die door het afschaffen van den accijns op hel schapen-en varkcnsvleesch meer algemeen is opengesteld weinig invloed op die prijzen heeft uitgeoefend beeft in Frankrijk de proef doen nemen met den verkoop van vleesch bij afslagIe Parijsen met eene slaglerij- maalschappij, hij actiën, te Amiens. Heide ondernemingen hebben, blijkens eene belangrijke opgave in het tijdschrift de Volksvlijt lot het gewenschte doel geleid. Zeer ondersteu nen wij den wensch der redactie, dat ook hier dergelijke proeven mogen «'orden genomen.'' A. II. Uit Parijs schrijft trien aan de iiotterdam- sche courant onder anderen het volgende De keizerlijke politiek heeft door hel vlug schrift de wereld in te zenden en het door de officiële pers te doen commentariëren eene groote, zelfs te groote schrede voorwaarts gedaan. Im mers de Katholieke mogendheden, die in Kuropa het rcaclionnaire beginsel vertegenwoordigen, zijn er door Verschrikt geworden. Hel zat dus wclligtnoodig zijn dat de keizerlijke politiek een weinig achterwaarts treedt, dat zij officieel de brochure verloochent en de Katholieke mogend heden gerustslelleopdat het congres zou kun nen zamenkomen en dan .zal zij op nieuw beproeven te zegevieren. Zoo verklaarde de keizer voor zijn vertrek naar Italië dal hij de Oostenrijkers er uit zou jagen te Yillafranca heeft hij een stap achter waarts moeten dom vervolgens heelt hij langs den weg des vredes wederom voorwaarts willen treden. Het is cone politick, die bestaat in twee schre den vooruit (e doen, op gevaar af van schrik en verbazing te verspreiden om vervolgens ter be daring van de algemeene onrust bij tijds een stap achteruit te doen. Ten slotte is men dan toch altijd één stap gevorderd. Aan een particulier schrijven uil Padang dd. 27 October II. wordt het volgende ontleend Den 1 October werd alhier hel doodvonnis voltrokken aan een inlandsch soldaat die zich aan een dubbelen moord uil jalousie had schuldig gemaakt. Alvorens den ladder te bestijgen ver langde hij zijne vorige kameraden nog toe te spreken, zeide hen dat zijne straf regtvaardig was, vermaande hen, zich niet door hunne hartstogten te doen vermeesteren gelijk hij ge daan had, en wenschte hij bet gouvernement bet beste toe. Hierop verklaarde hij zich bereid om zijne straf te ondergaan en bleef tot hel laatste oogenblik bedaard en kalm. Van Palembang meldt mendat de muite ling Pirahon van F.ndekat (Lematang Oeloe) steeds in de bosschcn van Goemai Talang rond zwerft. Onophoudelijk door pradjourils nage zeten zoodra eenig berigt omtrent zijn verblijf le eeniger plaats is ingekomen acht hij zich nergens veilig en begeeft zich telkens hij hunne nadering naar afgelegene oorden, waar Itij een schuilhoek meent te zullen vinden. Op 29 Sept. rukte op die wijze een detachement militairen en pradjoerits naar ecnige talangs of koeboeans (schuilplaats in de wildernis) in Goemai Talang gelegen waar men vernomen had dat eenige kwaadwilligen tnet Piharon zich ophielden. Toen deze troepen de bedoelde talangs naderden staken de muj'ngen deze in brand, na zich een korten lijd lebben verdedigd. De luiiena Tomeycommandant van hel detachement kreeg bij die gelegenheid een schafhpschot eti een pradjoerit alsmede eer. koelt word^ doodelijk gewond. Op de plaats van ftct gevut werden twee lijken gevonden welke de n/telingcn in hunne overhaaste vlugt niet haddl kunnen medenemen benevens eenige wa^s. Niels wordt onbeproefd gelaten om Pirah/ magtig te worden. Ken ander hoofd-opshdeling pangeran Tandjong Sirili, zwerft ewee.ns geheel verlaten door zijnen aanhang/nd. In Kikim bleef het rustig en du zaken aMr keerden tot haren gewonen stand terug. I'bevolking was erdruk bezig de ladatigs le beweten en de wegen in orde le brengen. Bcri^n omtrent Boni over Boclekomba le Makasff ontvangen behelsden, dal een Bontsch zendclig hij Kraeng Kadjang was aangekomen met ee/'n brief houdende last oin alle zende linge nV an hel gouvernement alsmede Aroe Palakf zoo hij le Kadjang mogt komen om het lean te brengen Dezelfde last zoudo door geheuBoni verspreid zijn. Kraeng Kadjang en Krae'g Boeleltoempa kregen last versterkingen aan leggen en zouden, indien zij aan dit bevel nictioldoen als vijanden van Boni beschouwd woren. De versterking te Balangtitiëng werd tenpvolge van het aanwezen van Aroe Palakka le /Boelekomba sterk bewaakt. Zoowel te Kdjang, als te SandjaiBocloe Boeloe en Boni, wa men zeer bevreesd voor de gevolgen van hd vermoordenderzendclingen van Aroe Palakka. LI. zondag is de woning van den land bouwer F. P. Hamers te Mnnstergeleen (Lim burg) benevens twee belendende huizen afge brand. Eerstgenoemde verloor behalve zijne granen en meubelen twee paarden eene koe en drie varkens. Het geregtshof van politie te Luik heeft dezer dagen een reiziger tot eene boete van 21 fr. 20 cent. veroordeeld omdat hij het portier van den waggon waarin hij zich bevond zelf had geopend en den waggon verlaten had alvorens de spoortrein geheel stil hield. BUITENLAND 1 dditiobi irb Keblen 29 December. Helvijftie legerkorps is uit het Veneliaanscfae naar Hongarije en ter be schikking gesteld van den gouverneur-generaal aartshertog Albrechl. Aan een opstand in Hon garije is thans en zoolang de Europesche vrede duurt, niet le denken. Doch deOostenrijksche regering behoort veel kracht en toch van den anderen kant veel gematigdheid te bezigen om de gemoederen aldaar niet verder in gisting te brengen. Dat overigens veel ontevredenheid bij de Hongaren heerscht is niet te ontkennen. De kamer van koophandel heeft, volgens de TriesterZtg. tot het ministerie van financien te Weenen een adres gerigt, waarin het verzoek wordt gedaan, dat aan de Oostenrijksche gevol magtigden op het eerlang le houden congres last zou worden gegeven het vraagstuk van de be scherming van den particulieren eigendom op zee onder neutrale vlag ter sprake le brengen, en dit punt in dien zin le doen beslissen. Het bevestigt zich, dat de conferentie wegens dc versterking der kusten in de eerste helft van Januarij te Berlijn zal bijeenkomen. De commissie welke een volledig plan van ver dediging heeft gereedgemaakt, werd in de maand Augustus van het loopende jaar benoemd en had in November haren arbeid voltooid. Men schrijft uit Frankfort van 27 Dec. Uit Klauslkal wordt gemeld dat aldaar voor vervolgende soldaten en ontkwamen on- eenige dagen een vreess.dijk ongeluk heeft plaats gehatj. Hij hel smelten van lood stort degloei- jende massa eensklaps door eene opening uit den oven en een der werklieden valt er in. Vóór de naastbij zijnde personen kunnen toesnellen zijn de boide armen van den ongelukkige reeds ver koold en zijne borst niet brandwonden bedekt. Hii had echter tegenwoordigheid van geest ge noeg om het gelaal boven den gloeijenden poel le houden tot dal hij gered werd. Ilij was ech ter zoo zwaar geteisterddal hij aan de gevol gen weldra oveileed. Brieven uit Konstantinopel bcrigtcn hoe onlangs in de voorstad Pera, inden loop eener enkele week niet minder dan acht personen zeer gevaarlijk en verscheiden anderen ligter met dolken of pistolen gekwetst werden en zulks niet uit zucht lol roof, maar uit persoonlijke wraak of om onstaatkundige redenen. De stout ste dezer aanvallen geschiedde op zekeren avond ten zes ure, toen zes met revolvers en dolken gewapende personen drie vreedzame policie-be» ambten aanvielen en hen nederschoten of nedcr- slaken. Ken nabijstaand soldaat wilde een der moordenaars grijpen maar weid omsingeld en hem de hand met zijn eigen sabel afgekaptter wijl twee rustige voorbijgangers door pistool— sciiolen gewond werden en dit alles in de drukke, met gaz verlichte Perastraat, op twin tig schreden van de hoofdwacht zonder dat de boosdoeners gegrepen werden. Den volgenden dag zijn op andere punten dor hoofdstad vijf menschen vermoord. In een dier gevallen vlug- ten de moordenaars van dak tot dak schoten op de hen gedeerd. Uit Petersburg wordt gemeld dat de au toriteiten te Jeddo alle verlangde voldoening heb ben gegeven wegens het vermoorden van Rus sische zeelieden. Schamyl had aan Mehemed-Amin geschre ven om hem aan te raden den nutleloozen strijd op te geven en zich te onderwerpen. Die brief lag hier nog bij hel ministerie van oorlog ter inzage toen hel. berigt ontvangen werd dat de Abadzeken de wapenen reeds hadden afgelegd. Desniettegenstaande zal de brief nu toch aan zijn adres worden bezorgd. fhawkkijk Eene vrouw vermaakte zich dezer dagen le Parijs met haar zoontje te slingeren voor een venster der eerste verdieping. Eensklaps ont viel haar het kind doch het kwam zonder zich te bezeeren op denomgespitten hofgrond neder. Juist trad haar man binnen en riep uitv God mijn kind is dood!'' Na dien uitroep werd de moeder radeloos. Zij sprong het kind achterna door het venster en brak haar linkerbeen. Men weet hoehet in Frankrijk zoo gewone vooroordeel tegen het getal dertien zich nog onlangs zoo ver uitstrekte dat erdoor een kwar tier van de stad Parijs werd gepetitionneerd om niet tot het i 8de arrondissement te behooren. Hoe veel voedsel zal dat vooroordeel nu weder erlangen nu het toeval heeft gewild dat ge noemd arrondissement tot maire hoeft gekregen den heer Debelterwijl diens assessoren Scjour en d'Enferl heeten. Immers hoe onheilspellend klinkt de zamenkoppeling dier namen, met het oog op het arrondissement door hen bestuurd Le bel Séjour d' Enfer De artillerie en de genie van het Fransche occupatielegcr gecommandeerd door den maar schalk Failfant, die last hadden bekomen om naaf Frankrijk terug to keeren, hebben tegenbevel ontvangen en zullen vooreerstin Italiëverblijveu. Bijwijze van lijdelijken maatregel zullen Fransche instructeurs naar Lombardije worden gezonden voor do oefening der nieuw opgerigfe regementen.

Zierikzeesche Courant | 1860 | | pagina 1