\m W.° 105. Zaturdag 31 December. BESTUREN 4DM1MSTRATIEN WOENSDAG ZATURDAG. Strandvonderij ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco ■per post f 2,25. Inzending der Advert.daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VE BS C HIJ NT: PRIJS DE R AD VE RTEN T IE N. Gewone 12'/j cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten san 16 regels a f\ behalve hetZegelregt. PUBLICATIE. Rationale Militie. Burgemeester cn Wethouders van Zierikzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke be malingen betrekkelijk de nationale militie Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk, die zulks zoude mogen aangaan dat het register tot inschrijving der personen welke voor dit jaar aan de loling voor de dienst der nationale militie deel moeten nemen op het Stadhuis ter Secre tarie zal gereed liggen van den 1 Januarij i860 tot den 20 daaraanvolgende iedere dag, uitge zonderd des zondags van desmorgens ten 9 ure, tol des namiddags ten t ure en dat hetzelve alsdan opgemaakt endoor het hoofd van het be- stnuronderleekend zal worden en dal de zoo- danigen welke daarna worden bevonden in hunne verpligting nalatig te zijn gebleven tol en met 28 Januarij nog op het register zullen worden gebragl, doch met eene boete van 5 lot 100 gul dens gestraft moeten worden en dat de nalatigen die eeist na den 28 Jannarij zullen worden ont dekt dadelijk gearresteerd moeten worden om tot de dienst te worden ingelijfd zonder tot het aanvoeren van eenige reden van vrijstelling le kunnen worden toegelaten. En worden mitsdien alle jongelingen hun do- milicium of vaste woonplaats binnen deze ge meente hebbendewelke op den 1 Januarij 1861) bun negentiende jaar zijn ingetreden en hetzelve niet hebben volbragt, en dus allen die in het jaar 1841 geboren zijn bij deze opgeroepen en aan gemaand om zich op voorschreve tijdstippen plaats en uren voor den 20 der maand Januarij e. k. ter inschrijving in liet register aan te dienen met overlegging van een extract van geboorte, tot opgave van den datum hunner geboorte gelijk de ouders voogden curatoren of gemagtigdon van afwezigen worden opgeroepen om hunne kinderen of pupillen binnen den bepaalden tijd ter in schrijving aan te geven en alsdan aan het ge meentebestuur zoodanige onderrigtingen te ver schaffen of te doen verschaffen als van de Lote- lingen zeiven zouden kunnen worden verlangd wordende voorts aan aile jongelingen die hun negentiende jaar zijn ingetredenbij deze te kennen gegeven dat zij zich na den 1 Januarij 1860totopden 1 Junij daaraanvolgendetol geenen vrijwilligen militairen dienst bij de armee te land of ter zee kunnen of mogen verbindennaar aanleiding dier bepalingen dienaangaande ver vat in art. 94 lilt, gg. der wet van den 8 Januarij 1817 terwijl al verder lot voorkoming van alle misvatting welke zoude kunnen ont staan met betrekking (ot de verpligtingen van inschrijving die bij de beslaande wellen worden voorgeschreven, aan de belanghebbende inge zetenen dezer gemeente bij deze wordt onder het oog gebragt: 1Dal alle jongelingen in den jare 1841 al hier geboren en alhier hunne woonplaats heb bende moeten worden ingeschreven zonder onderscheid of voor hen al dan niet eenige re den van vrijstelling kan worden bijgebragt. 2.Dal gehuwden cn afwezenden ook in de In schrijving moeten worden begrepen en dat de gehuwden hunne bewijsstukken bij den Militie— Raad moeten overleggen op hetzelfde lijdslip helwelk tol overlegging van andere bewijzen van vrijstelling bepaald wordl. 3. Dat de ouders voogden en regenten ver- pligt zijn hunne kinderen of pupillen in per soon of door iemand daartoe gemagiigd le doen inschrijven, en daarin nalatig blijvende verbeuren zullen de boeten bij de bestaande wei ten bepaald. 4. Dat nopens de woonplaats of het domici- lium van Inschrijving bij art. 56 der wet van den 8 Januarij 1817 het navolgende is be paald «De wettige woonplaats of ilomicilie voor de inschrijving hierboven vermeld, wordt gehou den voor hen die ongehuwd zijnde woon plaats der ouderen en bij overlijden vanbeiden, die van den eerst benoemden voogd; voorde gehuwden, de plaats alwaar zij hun bestaan hebben in twijfelachtige gevallen omtrent ge huwden zal voor de wettige woonplaats gehou den worden die plaais, alwaar zij op den 1 Januarij van elk jaar tot de uitoefening van eenig beroep patent hebben hekomen of wel voor het middel van bet personeel en mobelair, of dathelwelk in de plaats daarvan zoudemo gen worden geïntroduceerd beschreven zijn en voor zoo verre zij daarin niet beschreven zijn noch patent hebben bekomen de plaats waar zij zich bevinden met deze verdere bepalingen dat zij die in een vreemd land uit ouders, ter oorzake van 's lands dienst afwezend of ander- zints op reis zijnde buiten het Rijk zijn gebo ren zullen worden ingeschreven binnen de plaats alwaar zij hunne wettige woonplaats heb ben da! jongelieden door hun vader of moeder, voogd of curator achtergelaten en geen bestaan hebbende, op de lijsten van die Gemeente zul len worden gebragtalwaar hunne ouders, eerst in rang benoemden voogd of curator, hel laatst hunne woonplaats hehben gehad en wanneer deze woonplaats niet bekend mogl zijn, of dat dezelve buiten het Rijk is gelegen op die van de plaats alwaar zij zich bevinden.'' Zij die geene ouders voogden of eigen bestaan hebben zullen worden ingeschreven op de plaats alwaar zij zich bevinden.'' De gealimenleerden en kinderen in Gods huizen en liefdadige gestichten zullen worden ingeschreven in de plaatsen, alwaar do Gods huizen zijn gelegen of «le alimentatie geschiedt." En eindelijk 5. Dal buitenlanders welke zich als ingezetenen van het rijk, binnen deze ge meentemet der woon hebben gevestigd over eenkomstig art. 6 der wet van den 27 April 1820 zich voor zoo verre zij nog in de jaren der militie vallen insgelijks binnen den bepaalden lijd moeten aangeven tol inschrijving in dat re gister waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. En opdat niemand ten deze onwetendheid zonde kunnen voorwenden zal deze worden af gekondigd en aangeplakt waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzee den 21 December 1859. En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den 21 December 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU, Voorzitter LOEWEK furig. Secretaris. BEREN DURING. Burgemeester eu Wethouders van Zierikzee. In aanmerking nemende de bestaande veror deningen tot wering der bedelarij in het alge meen hehben goedgevonden 1. Om aan alle behoefligen te verbieden, gelijk geschiedt bij deze, om op deu 1 sten Januarij eerstkomende, aan de woningen dei-Inge zetenen rond te gaan om, onder voorge ven van Nieuwjaar-wenschente bedelen. 2. Ter kennis van de Ingezetenen le brengen dal, Ier verligting van den nood der armen op den tweeder? dag van hel volgende jaar des middags eene Collecte zal gedaan wor den om uit het beloop daarvan eene hui- Iongewone uitdeeling aan alle behoefligen te doen. Ten welkeneinde Burgemeester en Wethouders de Ingezetenen uitnoodigenom op den aan staanden Nieuwjaarsdag geene gifien aan hunne huizen uit le reiken of le doen uitreiken aan zoo danige armen die. ondanks dit verbod aan de woningen moglen komen bedelen maar willen daarentegen de Ingezetenen gelegenheid geven tot betoon van weldadigheid cn verzoeken op den tweeden dag des jaars milde bijdragen in de Collecte te doen ten behoeve der waarlijk be hoefligen ten einde daardoor mede te werken aan het heilzame doel helwelk de Regering bij het verbod van bedelarij zich voorstelt. En opdat niemand hiervan onwetendheid voor wende zal deze in de Courant geplaatst, afge kondigd en aangeplakt worden. Gedaan ten Raadhuize van Zierikzeeden 21 December 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd. B.C. CAU, Eoorzilfer. LOEWERfung. Sect claris De Burgemeester van Zierilizee brengt ter algemeene kennis dat bij hem zijn aangehragt en geborgen 1 ANKER ongeveer I5l) Ned ponden zwaar, I ijzeren KETTING en 1 KLUIFHOUT op den Banjaart gevisch'. vermoedelijk afkomstig van eene aldaar in de vorige maand vergane Fransclie Vischsloep, cn roept mitsdien allen die daarop meenen regt of aanspraak te. hebben voor de twe«"<le maal ter reclame op kunnende zij zich tot dat einde ter Gemeente-Secretarie aanmelden. Zierikzee 28 December 1859. De Burgemeester. B. C. CAU. bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, brengen ter kennis van de ingezetenen dat bij Koninklijk besluit van den 26 September jongst leden Staatsblad no. 101) eene vierde alge meene Tienjarige Volkstelling is voorgeschreven en dat dit werk in deze gemeente aan heeren liuurlmeeslersen voor de zeelieden en schippers aan boord hunner vaartuigen aan den Havenmeester is opgedragen wordende een ieder die daartoe een inschrijvings-biljel ontvan gen zaluitgenoodigd hetzelve naar behooren in te vullen of te doen invullen op den 31 dezer maand terwijl daarbij wordt gewezen op de strafbepaling bij au. 1 der wet van den G Maart 18! 8 (Staatsblad no. 12) ter zake van overtreding der algemeene maatregelen of reglementen van inwendig bestuur van den staat die wegens moedwillig verzuim of kwade trouw in dezen zoude moeten worden toegepast. Gedaan ten Raadhuize van Zierikzeeden 28 December 1859. B. G. CAU, Voorzitter. LOEW ER fung. Secreluris. BINNENLAND Bij koninklijk besluit is de heer mr. J. van der Feen op zijn verzoek eervol ontslagen als schoolopziener in liet derde schooldistrict de.r provincie Zeeland. Jl. zaturdag stond voor het provinciaal g%r»giphof te,Mid4«U»urgi«w<ft.-ö. Afaiw-i/;onge huwd oud 34 jaren beschuldigd ian een kind van het mannelijk geslacht, waaivan zij in dan nacht van 25 op 26 September II. was bevallen, le hebben vermoord en daarna in den tuin achter hare woning te hebben begraven. Hoewel de beschuldigde de haar ten laste gelegde misdaad bleef ontkennen requireerdo hel openbaar ministerie de schuldigverklaring en eischic een tuchthuisstraf van 5 tot 20 jaren. De advocaat mr. JSnijders die als haren verdediger was op getreden concludeerde tut vrijspraak op gron van gebrek aa bewijs. De uitspraak is bepaalt^ op 28 dezer. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft den 28 dezer uitspraak gedaan in de zaak var D. Maurilcbeschuldigd van kindermoord vo' de eerste maaldoor de ongehuwde moeder; pleegd. Bijeen zeer uitvoerig arrest heeft hof aangenomen in overeenstemming met door den verdediger betoogde dat ten deze alle bewijs van schuld aan die misdaad ontbreekt, doch dal het kind waarvan de beschuldigde is bevallen heeft geleefd en is gestorven aan her- senberoerte dat die dood het gevolg moet ge* weest zijn van eenige oorzaak van buiten en deze geene andere kan zijn dan de verregaando onachtzaamheid, nalatigheid en gebrek aan v oorzorg van de beschuldigde zonder dat dapu' ecaier het "bestaan Tan moedwil ban W aangenomen. De beschuldigde is dan ook overeenkoi art. 319 wetboek van slrafreglschuldig klaard aan het wanbedrijf van onwillige D( laag, en veroordeeld tot eene gevangenis voor den tijd van iwce jaren, geldboete van en de kosten. Z. M. heeft bij besluit van 18 dezei paald dat van I Januarij 1860 af de soldije liet reisgeld, aan de onderofficieren en ver manschappen des legers le verstrekken zal den verhoogd, en dat hun tevens van diend: in stede van een ration brood van 50 loo een van 75 looden zal worden uitgereikt. Naar men verneemt is bij bestuurders het Nederlandsche /.endeling-Genootscha Rotterdam berigl ontvangen dat dr. P. de adj. interp. leg. Warn, te Ueyden voor d noemiog lot director van het Zendelinghui dankt heeft. Men schrijft uit Rotterdam van 26 dei Gisteren namiddag omstreeks vijf ure heef hier in de Torenstraat in bet kolfijhuis Frus van den heer J. Kiel eene gaz-ontploffing pb gehad, welke aldaar in de groole zaal vrij schade beeft aangerigl. In eene der gazpijp op het toonvel schijnt een lek ontstaan te zijn bij het zoeken daarnaar ontstond de onlploffinf welke zoo sterk was, dat zelfs een aantal gb ruiten aan de straat daardoor verbrijzeld we' De diensten van een paar brandspuiten yrel op het gerucht, dat er brand ontstaan was,' ren toegesneld werden niet gevorderd. Te Amsterdam is verkozen tot lid van c tweede kamer der staten generaal de heer mi J. Heemskerk Az terwijl te Dordrecht eene her stemming zal moeten plaats hebben lusschen d heeren mrs. G. A. de Raadt en P. A. Sander. LI. zondag heeft le Delden een treurij voorval plaais gehad De oudste Ieeraar dc Hervormde gemeente aldaar, ds. de Lorrdu Holling, op weg naar hel kerkgebouw om gemeente voor te gaanhad het ongeluk vallen, en schoon hem spoedig hulp werd leend had bij binnen weinige oogenblikkenV huize zijns zoons, alwaar hij binnengebrag opgehouden te leven.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1