f Idi/ ADY11TMIEN Eene Hofstede, ZEETIJDINGEN BEURS, MAKKTBERIGTEN ENZ. J Eene Berde Meid spoorwegbrug over de Nieuwe Maas le lJsei- monde bedraagt ƒ2,091,435 voor eene spoor wegbrug over de Oude Maas bij Dordrecht 945,102, cn voor de brug over bet Sloe ƒ2,570,000. Bij de regering is eene klagle ingekomen dat door onderscheiden schippers van zeilvaar- tuigen slechts gebrekkig voldaan wordt aan bet voorschrift van art. 1 4de lid van het koninklijk besluit van 28 Junij 1 858 (Staatsblad, no. 55 houdende dat zeilvaartuigen geene zeeschepen zijnde op reeden of stroomen ten anker liggende, van zons ondergang lot zons-opgang aan den grooten top een helderwit licht moeten voeren. Naar aanleiding van deze klaglen heeft den mi nister van justitie de ambtenaren der policie uit- genoodigd om toe te zien endoor hunne onder geschikte beambten le doen loczien dat gezegd voorschrift sliptelijk worde nageleefd, met her innering dal eikeovertreding ten deze strafbaar isgesteldbij art. 16 van Zr. Ms. besluit van 9 December 1845 Staatsblad no. 68). Men schrijft aan de ütr. Courant: Zoo ooit een vorstelijk persoon zich bemind heeft weten te maken, is het zeker Z. K. H. prins Frederik tijdens het kamp bij Zeistin Aug. jongstl. HD. handelwijze was jegens ieder, zoo hoofdofficier als soldaat ten allen tijde en in ieder opzigt waarlijk vorstelijk, en geen enkel individu, in het kamp tegenwoordig, zal ooit ver geten de welgemeende harlelijkheid waarmede het «Leve prins Frederikwerd uitgeroepen. Z. H. heeft zich met de armee verbroederd want dagelijks spreken de in hunne garnizoe nen teruggekeerden over de ontelbare blijken van hulpvaardigheid, gulheid en vergun mij het woord te bezigen fidéhleit van Z. H. en niet zelden wordt het volle gemoed alsdan lucht gegeven door den uitroep: Jongens! zoo'n chef, als we eens vechten moesten Als uitvloeisel van dien geest ook bij de ge kampeerd hebbende officieren, zal dezer dagen aan Z. K. H. een prachtig album worden aange boden inhoudende, behalve de gelitographi- eerde naamlijst van de deelnemonden dus van alle aldaar tegenwoordig geweest zijnde officie ren een aantal schetsen, meestal voorstellende stellingen der troepen in hel kamp en eenige bijzondere voorvallen uit het kampleven. De bekwame hand, waaraan die leekeningen zijn toevertrouwd geworden geeft zekerheid van ar (tt oveg dat a hebr rigtn ••jl »r d; zoov ruim '/verbelerlijke uitvoering. litLejden wordt het volgende geschreven ze Iloogescbool leed dezer dagen een ge- jcrlies door het onverwacht overlijden van Ir oudste hoogleeraren den heer N. C. fooral de theologische faculteit zal veel - h ervaren grijsaard missendaar zijn j in het vak dat hij doceerdedat der f te geschiedenis, zeker schier eenig kon r Al worden." r laar wij vernemen hebben de studenten r juridische faculteit le Leyden aan z. exc. e ni-ler van binnenlandsche zaken een ge- j :erd adres ingediend houdende verzoek regering een besluit neme waarbij bepaald 1 datvoortaan het promoveren en hetschrijven ssertalien bij die faculteitin de Neder- hc taal moge geoorloofd zijn. i Men schrijft uit Botterdam van 23 dezer, an kapitein R. Duhüpace die gisteren met de joomboot Hawltna eene reis van 22 uren van lull hier is aangekomen vernemen wij dal hij, Brielie arriverende de iivier vol ijs vond loch niet zoo of hij kon er door komen. Boven Nieuwe Sluis echter zat het ijs voor zoo ver ne nevelige lucht hem toeliet te zien onbe- gelijk vast. Hij besloot te trachten om het breken ofschoon dit door twee andere stoom- ten reeds gedurende twee dagen van die zijde chteloos was beproefd en liep er met volle Hop in. Na een paar scheepslengten in het eschoten te zijn bleef de Hawk vaslgeklemd en, en kon aanvankelijk noch voor Aoch 'jculeruit. De kapitein liet toen eenige balen I tatoen in de scheepskraan hangen en door deze jver het schip heen cn weer le slingeren ge raakte hel weer los. Na toen een eind achteruit .gevaren te zijn ging bij weer met volle kracht op de massa ijs in en vorderde weer een weinig hij maakte toen ook gebruik van zijn zwaar an ker door dit op het ijs te doen vallen, om daar mede de door hem op elkander gepakte schotsen zooveel doenlijk le breken. Na deze manoeuvres ruim dertig malen herhaald le hebben mogthet hem gelukken door de vastzittende rivier te ge- "fea eD daar boven die plaats het ijs drijvende Sad hij verder weinig moeite tot hier te ko men. Verscheiden stoombooten die aan deze zijde van de circa 2 Eng. mijlen lange ijsmassa lagen en ook reeds vergeefs getracht hadden er door le breken maakten toen gebruik van het door de Hawk geboorde kanaal om naar be neden te stoomen. Uit Curacao schrijft men van 25 October Verleden dingsdag den '22 dezer hadden wij hier publieke vendu van eenige plantages en p. m. 180 slaven, ik zelf hen op die vendu niet geweest, omdat ik nimmer liefhebberij in dergelijke verkooping van menschen heb gehad. De prijzen waren nog al redelijk, in aanmerking nemende de onzekerheid waarin men hier ver keert wegens de naar het schijntlot in het oneindige uitgesteld wordende emancipatie van slaven. Waarlijk het wordt hoog tijd dat er een einde door de hooge regering wörde ge maakt aan het verkoopen of bezitten van slaven. Wij bezitten eenmaal slaven cn zij maken hier grootendeels de bezitting, of beter gezegd het vermogen van velen onzer uit, doch ik verzeker u, dat wij allen gevoelen dal de slavernij dient te eindigen. Hel gouvernement heeft het bezit van slaven, den verkoop daarvan gesanctioneerd door bij icderen verkoop 8 belasting te vorderen en 2 'sjaars van eiken slaaf; doch nu is het hoog tijd dat zij vrij worden verklaard en dat de eige naren al ware het f 300 per hoofd schadever goeding of tegemoetkoming erlangden. BUIT EN LA KB. DUIXSCHX-AWD Keulen 24 December. -Men schrijft uit Kopenhagen 17 dezer. Het kasteel f rederiks- borg staat in lichte laaije vlam. De koning be stuurt zelf de pogingen der brandweer. Dit kasteel werd beschouwd als het prachtigste gebouw in het gansche land. De verzameling schilderijen, welke daarbij verloren is gegaan wordt zeer geroemd. Men vreest dat verschei dene personen hij dit onheil het leven hebben verloren. Er wordt nog bijgevoegd dat er in genoemde stad eene vrij hevige gisting ouder de bevolking heerscht. Uit Holstein schrijft men dat er thans ern stig werk van eene verbinding tusschen de Noord- en Oostzee, door middel van een nieuw Holsleinsch kanaal, gemaakt wordt. Reedsse- dert jaren werd van een zoodanig plan gespro ken en door het ophouden van den Sondtol is het hoofdbezwaar van Denemarken tegen eene soortgelijke onderneming opgeheven. Die nieuwe waterweg zou bij de Elbehaveu te Brunsbultel aanvangen en met gebruikmaking van ver schillende kleine rivieren bij Neusladt aan de Oostzee eindigen. Reeds in het aanstaande voorjaar moeten Holsteinsche en Amerikaansche ingenieurs de voorbereidende werkzaamheden aanvangen. Hel gewigt van zulk een kanaal valt terstond in hel oog de vaart door het storm achtig Kattegat blijft daardoor voor een groot aantal schepen bespaard en de weg van de Oost- naar de Noordzee wordt aanmerkelijk bekort. rnaxiiBiiK Parijs 23 December. Er is dezer dagen alhier een zonderling man gestorven, met name Larcjois, woonachtig op den Boulevard Mont- parnasse. Largois moet een hoofd gehad heb ben zoo groot als een domkerk, om er zooveel in te bewaren als bij deed hij was schilder graveur, dichter en muzikant. Nooit heeft hij echter iels van zijne kunstvoortbrengsels in hot liebt gegeven alleen zijne weinige vrienden kennen zijn talent. De man was zonderling, maar zijn lot was het niet minder. Hij werd te Parijs geboren den 10 December 1759 te een uur 'snamiddags en overleed te Parijs op den 10 December 1859 ook ten een uur 's namid dags. Hij bad dus juist op klokslag 100 jaren geleefd, dat steeds zijn wenscb was geweest. Een horlogiemaker zou hel niet beter berekend en gemaakt hebben. Er is sprake om een domein aan den kroonprins te schenken. Het zou bestaan uil het kasteel van Blois dat hersteld zal worden en uit de bosschen van Boulogne Russy en Blois. De eigendommen belmoren aan den slaat. - Door den prins van Oranjeeenige genoo- digden en de edellieden van de jagt vergezeld reed de keizer heden morgen ten negen ure uit om eene jagtpartij in het bosch van Marly te houden. Dr. Grogmrivan de geneeskundige facul teit van Parijsspreekt met ophef van een mid del dat uitgevonden zou zijn door dr. Chartroule om de longtering te genezen. Het middel zou bestaan in de inademing van iode door eenen zeer eenvoudigen toestel verdampten met de luchlzui! in al de deelen der longen medege voerd. Elk ziek gedeelte ontvangt met ieder deeltje lucht een deeltje iode en aldus zouden de longwonden hersteld worden. De academiën van geneeskunde te Parijs en te Brussel zouden het middel goedgekeurd hebben. Is dit echt dan mag de wetenschap er zich op beroemen bet lijdende menschdom eene aanzienlijke dienst bewezen te hebben. Een dagblad van Milaan deelt den volgen den brief mede door den generaal Garibaldi in de Fransche taal aan het dagblad l'Espérance gerigt Fino den 14 December. Mijnheer de redacteur. In een uwer brieven uil Parijs wordt gezegd Wat aan de plannen van Rusland nog meer geloof heeft doen slaan is de Garibaldi te benrt gevallen ontvangst met het doel om de toe komstige koningin de symphatien van Italië te verzekeren. De generaal heeft zich met vogellijm laten verschalken enz. eene toespeling op de door sommige dagbladen verspreidde dwaling dal ik le Nice bij de doorluchtige moeder des Russischen keizers ontvangen zou zijn hetwelk nietwaar is.Ik verzoek n die briefschrijvers te verzekeren dat indien de Italianen mijnen raad volgen zij zelfs geen prins uit de familie van den souverein zullen aannemen die het eenig en verheven schouwspel van de vrijmaking der lijfijgenen aan de wereld heeft gegeven maar dat zij er in zullen volharden, zoo als zij tot hiertoe deden geen anderen souverein in Italia te willen dan Victor Emanuelde eenige staal kundige combinatie die de toekomst des vader lands op duurzame gronden vestigen en de rust aan Europa verzekeren kan. En dal zij mogt het met iemands eigenbalige zienswijzestrooken, door een met de wettige regteuder volken strijdi- gen drang, de Italianen het opvolgen van dezen raad le willen beletten in dat geval de toevlugt tot het millioen geweren moeten nemen als hel eenigst tegengift voor den anti-nationalen vveder- wilen het onfeilbaar middel om de vervulling hunner wenschen le verkrijgen en zich niet met vogellijm te laten verschalken. Uwe dienst willige Garibaldi.'' SBOOT-BBITTABSIEN Lokden 24 December. De Morning Post zegt terwijl zij de questie van de doorgraving der landengte van Suez bespreekt dat het plan van den heer de Lesseps gelijk slaat met eene verdceling van Turkije en eene vernietiging van de Europesche traktaten Engeland verzet zich tegen het kanaal van Suez even ais het zich zoude verzetten legen eene bezetting der Donau- Vorslendommen door Rusland. Lord Palmerston zeide in eene openbare ver gadering te Bromsby hoe hij vertrouwend hoopte dat de tegenwoordige omstandigheden geene waarschijnlijkheid van oorlog opleverden. In elk geval is Engeland thans meer dan ooit voor heen in tijd van vrede toegerust. JONGSTE TIJDINGEN. Madrid, 24 December. De Mooren hebben de Spanjaarden op den weg naar Tetuan aange vallen om de voortzetting hunner werken te beletten. Prins Qaesada heeft hen teruggedre ven en de werken aan de kleine forten zijn vol tooid. Uit de hand te hoop of te pachten zijnde: Eene Kapitale BOEBEJV WO- 81NCi,BOUWSCHUUR en verdere Timmer met 24: Bund. 89 Boed. 28 Ellen uitmuntende BOFIV- en WElLASDEi, beplante DIJK, enz. bij en aan elkander gelegen in de Gemeenten Ouwerkerk en Oosterlandon Kerkwerve (Schouwen). Bij koop is men genegen een gedeelte der kooppenningen als 1 sle Hypothecair Verhand op het gekochte gevestigd te houden. In beide gevallen kan in pacht volgen Eene uitgestrekte Dijketting' ter grootte van 4 It. II K. 13 Eli- voor de Hofstede gelegen. Nadere information zijn tc bekomen ten Kan tore van Jonkhr. W. M. H. de JONGE, le Zierikzee Brieven franco. De Notaris Mr. J. J. ERMERINS zaj Vrijdag den 13 Januarij 1860, 's morgens ten 9 ureop de Buitenplaats de Haan", onder Noordgouwepresenteren te verkoopen Eene aanzienlijke partij «iroog koutbe staande in BLOKKEELHOUT IJPEN- en ESSCHEN MUTSAARD, KNUPPELS en TRONKEN, voorts ESSCHEN HAKHOUT en een partij OPGAANDE IJPEN BOOMEN, zeer geschikt voor Werkhout; en daarna op de Buitenplaats Buitenrustaldaar, eene partij HAKHOUT. Tegen pr. 51 ei e. k. benoodigd: met de behandeling der Wasch bekenden ge schikt om met Kinderen om te gaan; te bevragen bij den Boekhandelaar S. Ochtjian, Jz.te Zierikzee. Heeren DIRECTEUREN der AS- SöP-2&> SURANTIE op BINNENLANDSCHE VAART gevestigd le Rotterdam geven be langhebbenden kennis dat op den 7 Januarij 1860 's avonds ten 7 ure in de Concertzaal in de Bierstraat aldaarin bet belang der ltivier- eu ütiuiienvaarteiiVER GADERING zal gehouden worden noodigen Eigenaars en Schippers uit dezelve met hunne tegenwoordigheid le willen vereeren. Zierikzee den 24 December 1859. W. ABELS, Agent. Een ieder wordt gewaarschuwt CèJKEIUI CUE DB ET te verleenen aan ADRIANA van LEERSUM to Brouwers haven of elders. Brouwershaven 26 December 1859. J. de NEEF, Met Mei eene KEUKENMEID be noodigd, bij Mevrouw van der LEK ide CLEKCQ schuurbeque bokije. 'V1 ■-W- Brouwersuaven 20 December. Binnengek. Adriana Francisca kapt. J. van Eijck van New-Castle naar Brouwershaven Goëleite Céléne Mark, kapt. J. Ronmier van Rédon Vier Ge broeders kapt. C. J. Bunk van Batavia laatst van Mauritius Antonio kapt. C. Negovetich Hermes kapt. C. Juell Heinrkh kapt. H. H. Niemann de laatstedrie van Odessa alle naar Rotterdam Eleanor kapt. R. Woods van Liverpool naar Dordrecht25 dito uitgezeild Eliezer kapt. W. Darnell, van Brouwershaven naar New-Castle. PRIJZEN RER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 23 December 1859. Nederland Werkelijke Schuld 2'/a pet. 633'4 dito dito 3 76 dito dito 4 98 Amortis. syndic. 3% Rusland bij Hope 1798^1816 5 1033/, dito 1828*1829 5 bij Stieglitz. 5de leen. 5 dito 6de leen. 1865. 5 99% dito 4 bij Hope 4 Cert, van ass. 6 Poolsche schatkist oblig. 4 Aand. groote Russ. spoorweg a 236 volgefourn. 5 223 Oostenrijk Weenerbank, bij Goll. en Co. 5 54% dito dito 4 Metalliek 5 dito 2'*a 29 dito, rente Amsterdam 5 73'/;, dito, nationale 5 59 Portugal Buitenlandscb van 1853 3 433'4 dito van 1856 a 1859 3 Spanje Buitenlandsch Binnenlandsch 3 Buitenlandsch 3°/0 nu 13*4 32%, Ecuador Groote stukken 1 Stukken van L 100 1 Bij het afdrukken dezes was de post nog niet aangekomen Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos,

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 2