I i fl.° 104. Woensdag 28 December. 1859 WOENSDAG ZATURDAG. 1 I BESTPRBH A HH1MSTBAT1KH Aanbesteding. NIEUWSTIJDINGEN f mol. ZIERIKZENEdOMANT 4 BONN'E MENT S-P R IJ S. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert.daagste voren, uoorlO ure 'morgens. VERSCHIJNT: P RIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 121/* cents de regelGeboorte~f Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a f t behalve het Iegelregt. ten* nd. van an né. Ie. 'y- c. I Ministerie van Justitie. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag den 6 Jannarij 1860, des voor middagsten 10 ure, zal, onder nadere goed keuring door een der leden van de Gedepu teerde Stalen der Provincie Zeeland, daartoe door die vergadering gecommitteerd, en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur in het 11de district van den Waterstaataan het lokaal van het Provin ciaal Bestuur, te Middelburgworden aanbesteed Het DRIEJARIG ONDERHOUD van het GEBOUW in gebruik bij het Pro vinciaal Geregtshof te Middelburg te rekenen van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot en met 31 De cember 1862. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving zonder opbod. Het bestek zalbehalve aan het lokaal van het Ministerie van Justitie, en aan dat van het Provinciaal bestuur van Zeelandter lezing liggen op al zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk debestekken van Waterstaats-werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Den derden en den tweeden dag vóór de be steding zal de noodige aanwijzing in loco worden gedaanvoorts zijn nadere informatien te be komen aan bet bureau van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat Jonkhr. J. R. T. ORTT te Middelburgen bij den Aspirant-Ingenieur T. BLECKMANN aldaar. Middelburgden 16 December 1859. Gedeputeerde Staten derftrovincie Zeeland, S. van HEEMSTRA, Voorzitter. S. van dek SWALMEGriffier. PROVINGIE ZEELAND. OPSCHORTING va h het Berijden der Straatwegen. De Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland Gelet op art. 6 der wet van den 29sten Flo- rèal, 10de jaar, houdende: dat het vervoer (le roulage) op de straatwegen, gedurende de dagen van dooi-wedertijdelijk zal kunnen wor den geschorst, op bevel van de Prefecten der Departementen(Commissarissen des Ko nings in de provinciën) Gezien devoordragt van den Hoofd-Ingenieur in het 11de district van den Waterstaat, tot ten uitvoerlegging dier bepaling; Overwegende dat bet rijden met zwaar bela- dene wagens en andere voertuigenbij ingeval len dooi-weder, dikwijls aanmerkelijke schade aan de straatwegen veroorzaakt, In aanmerking nemende hetingevallene dooi- weder Besluit .5 1. Te beginnen met middernacht tusschen den zes en twintigsten en den zeven en twintig sten dezer, zullen de straatwegen in deze pro vincie niet mogen worden bereden, en doop die wegen aanwezige tolboomen worden geslo ten, een en ander zoo lang daaromtrent niet an ders zal zijn bepaald. 2. Van deze bepaling zijn uitgezonderd a. De rijtuigen op veren of riemen hangende zoo geladene als ledige. b. De brievenpost-karren. c. De rij- of voertuigen tot de dienst der ar tillerie behoorende, en voorzien zijnde van de vastgestelde plaat. d. De karren of voertuigen met twee wielen en smalle velgen, van 5 tot 6 duim, mits geene zwaardere vracht dan 400 ponden geladen hebbende. e. Dergelijke voertuigenmet wielen van breeds randen van 12 tot 22 duim voorzien wier vracht niet meer dan 700 ponden bedraagt. f. De wagens of voertuigen met vier wielen en smalle velgen van 5 tot 6 duim en met niet meer dan twee paarden bespannen wier vracht niet boven 500 ponden bedraagt. g. Ever.gemelde voertuigenmethreede velgen en met twee of drie paarden bespannen, waar van de vracht 1000 ponden niet te hoven gaat. li. De voertuigen met vier wielen hebbende velgen van 22 duim breed en een ongelijk spoor ofschoon bespannen met verscheidene paardenmits de vracht geene meerdere zwaarte heeftdan 1600 ponden. i. Eindelijk de diligences met wielbanden van tenminste 7 duim breed, ingerigt voor niet meer dan negen personen en een voerman mits niet boven de 200 ponden geladen hebbende; de passagiers niet mede gerekend. De geldspeciën van 's Rijks schatkist of van handeldrijvende personen zullen echter binnen in het rijtuig mogen worden geladen; doch in geen geval zal er boven de voor- en achterwielen eenige last of zwaarte mogen ge legd worden. 3. De zwaarder beladene wagenswelkena het tijdstip in art. 1 bepaaldop de straatwe gen rijden zullen aangehouden en ontladen worden doch de goederen kunnen met toege stane voertuigen in kleine vrachten overge laden en verzonden worden. Tegen de eigenaren of voerlieden zal pro ces-verhaal worden opgemaaktzij zullen ver volgens tot betaling der schade,aan den weg toegebragtverpligt zijn. 4. De conducteur der diligences of postwagens welke tegen dat besluit geladen zijnzullen de goederen op verbodene wijze geladen in de naastbijgelegene gemeente of den eersten postrid ontladen izullendezij anders persoon lijk strafbaar zijn; onverminderd de boete, den ondernemers, volgens de wet, op te leggen. 5 De voorafgaande bepalingen zullen op de straatwegenwelke door bijzondere geoc- trooijeerden worden onderhouden alleen dan toepasselijk zijnwanneer deze hun verlangen daartoe schriftelijk ter kennis brengen van de Gemeentebesturenouder welke die wegen ressorteren, welke Besturen zulks, op de ge bruikelijke wijze, ter kennis der ingezetenen zullen brengen. 6. Het tegenwoordig besluit zal in het Provin ciaal blad worden geplaatsten door de Ge meentebesturen worden afgekondigd in de ge meenten dezer provincieterwijlmede door tusschenkomst dier besturenafdrukken in plano aangeplakt zullen worden op de gebrui kelijke plaatsen alsmede aan de poorten en tolkantoren. De Gemeentebesturen zullen voor de naleving en uitvoering daarvan zor gen en doen zorgen. Afdrukken zullen worden gezondentot dit laatste einde, aan den Hoofd-Ingenieur in liet 11de district van den Waterstaatnok voor de onder hem ressorterende Ingenieurs; aan den Bevelhebber van het Luitenantschap der Maré- chaussée te Sas van Gent, ook voor de daaron der ressorterende Brigade-bevelhebbersals mede, ter informatieaan het Provinciaal Ge regtshof en aan den Heer Procureur-Generaal bij dat hof, en door diens tusschenkomst, aan al de Ambtenaren van het Openbaar Ministerie ook ten gebruike der Rijks-Veldwachten aan de Arrondissements-Regtbanken en Kanton- regters in deze provincie. Middelburg den 24 December 1859. De Commissaris des Konings voornoemd, S. van HEEMSTRA. Normaallessen. De Inspecteur van het Lager Onderwijs in Zeeland maakt bekend dat door Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandscbe Zaken, krachtens de daartoe door den Koning verstrekte magtiging bij be schikking van den 15 dezer', no. 184, 5de af- deeüngnormaallessen zijn verbonden aan de openbare school van minvermogenden le Mid delburg ten doel hebbende om zoowel door theoretische als door pracliscbe opleiding jonge lieden tot hulponderwijzers te vormen dat aanvankelijk als leerlingen dezer normaal lessen zullen kunnen worden geplaatst 5 jonge lieden uit de provincie niet in de gemeente Middelburg woonachtigaan wie behalve kosteloos onderrigt eene rijks toelage van f 225 's jaarszal worden verleend ter voor ziening in de kosten van inwoning en onderhoud aldaar en 8 jonge lieden te Middelburg woonachtig aan wie eene jaarliiksche toelage van (30 zal worden verstrekt dat echter alleen zullen kunnen worden aan genomen zoodanige jonge lieden die hun 14de jaar hebben bereikt en hun (8de nog niet zijn ingetreden en die tevens de noodige voorbe reidende kundigheden hebben opgedaan om met vrucht van de lessen te kunnen gebruik maken dat voorts ook tot de theoretische lessenwelke des woensdags en zalurdags, in den namiddag en op de overige dagen der week des avonds zullen worden gegeven kunnen worden toegelaten de kweelielingen die op andere scholen binnen de gemeente Middelburg werkzaam zijnen des woensdags en zalurdags ook de kweckelingen van de scholen in de overige gemeenten van het Eiland Walcheren aan welke laatslen ook eene kleine gratificatie zal worden verleend. Zij die verlangen op den bovengemelden voet als leerlingen bij de normaallessen te worden geplaatst of wel alleen van do theoretische lessen gebruik te maken worden uitgenoodigd, zioh daartoe in persoon of met vrachtvrije brieven te wenden tot den schoolopziener van hun district, onder overlegging van een attest van geboorte en van een of meer getuigschriften van goed zedelijk gedrag en welvoor zoo veel de be langhebbenden uit het 1ste schooldistrict betreft, vóór of op den 28 December aanstaandeen voor zoo veel die uit de andere districten aan gaat vóór of op den 10 lanuarij eerstkomende. Middelburg den 20 December 1859. De Inspecteur voornoemd C. M. van VISVLIET. BINNENLAND Zierikzee 24 December. Het mogl wel een feestavond herten de, avond van gisteren, inde Concertzaal doorgebragt aKvaar de leerlingen der zangschool van de onderwijzers L. Karreman en J. Rensen een veertiental vierstemmige lie deren zongen, welke werden afgewisseld door de voordrag! tan eenige dichtstukken. Een buiten gewoon talrijk publiek loch was daar le zamen er heerschte als het ware eene algeineene opge togenheid en de onderwijzers met hunne jeugdige leerlingen werdcu om sirijd geprezen voor de goede uitvoering en de vele moeite en zorgdie daaraan zijn besteed. De roem, die zij in vorige jaren hebben verworven was thans weder niet minder en welverdiend was hel gedurig applau- dissement dat hun le beurt viel. Het genoegen, dat zulk een avond steeds opleverde, werd thans niet weiuig verhoogd door de welwillende mede werking van onzen reeds met lof bekenden pianist, den heer Ezermandie sommige der zangstukken melde piano acconpagneerde en met zijn jeug digen leerling het Gjarig zoontjo van deu heer S. Ochtman Jbz. een rondioo a qualre mains uitvoerde. Het verwekte bij het publiek een hoogst aangenamen indruk zulk een jeugdig knaapje reeds een obligaat le zien geven en het was niet alleen slreelend voor bet oor, maar ook aanvallig voor hel oog die kindervingeren over de toetsen te zien zweven en met zooveel juistheid de rondino te hooren uitvoeren. Leer^ meester en leerling strekte hel beiden tot eer cn eene algemeen uitbundige toejuiching blee dan ook niet achter. Ook vergaste de bee Ezerman het publiek op heerlijk piano spel, daa hij ten geboore bragt eene fantasie brillanle pou le piano sur un thême de l'opera Semiramide d Rosini par F. Hunten. En als men dan daarbi denkt aan het onuitsprekelijke genot, dat zoi meuig ouderhart heeft gesmaakt,als zij gelnigei waren van den bijval, die hunne kinderen ver wierven en dat de opbrengsi welke zuive heeft bedragen ruim f 63 strekte ten voordeel der vereeniging tot wering van armoede dan behoeft bet wel geen verwondering te baren dat de geachte concerlgevers weder aanspraak hebben op laf en dank die we hun dan ook gaarne openlijk brengen. De algemeene sym pathie die hun verdienstelijk pogen vindt, moge hnn ten spoorslag en aanmoediging zijn ,om ons in een volgend wintersaizoen weder zulk een genotvollen cn goeden avond te bereiden. Zierikzee, 27 December. Heden werd in eene openbare zitting der arrondisse- rnents-regtbank alhier op plegtige wijze geïn stalleerd het hieuw benoemd lid dier regtbank jhr. mr. C. de Jonge. Ter voldoening aan het hem kenbaar ge maakt verlangen, heeft de minister van bin- nenlandschc zaken aan de eerste kamer doen toekomen de gevraagde begrooling van kosten voor eene spoorwegbrug over hel Hollandsch Diep tusschen Willemsdorp en den Moerdijk benevens die van eenige der andere voornaam ste bruggen in de Zuider-spoorwegen namelijk van die le leggen te of nabij Rotterdam Dord recht en over het Sloe. Daaraan worden de volgende cijfers ontleendde globale begroo- Zt ting van kosten voor eene spoorwegbrug lus- schen Willemsdorp en Moerdijk over het landsch Diep beloopt 8,372,967dievoof'J

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1