NOTHINGS "mus, MgHiBiwiiir 8*;' gons dil berigt in de gansche stad geen smid vond die liaar in dit werk behulpzaam wilde zijn, zoodat zij genoodzaakt was bnksjagers uit liet slot lol dal einde te ombieden. Bij de Zweedsche stenden is een voorstel ingediend, om alle meisjes boven de 15 jaren oud te magligen om op eigen gezag aan ieder die naar hare hand dingt door ecne bepaalde toestemming of weigering bare beslissing om trent bel aanzoek mede Ie declen. Men heeft zich daartegen verklaard op grond dal de liefde hij een meisje van dien leeftijd wel innig maar ook niet minder blind was en dal zij eerst na haar 25 jaar zijnde de gevorderde ouderdom voor meerderjarigheid in slaat kon worden geacht om over zulk cene belangrijke aangelegenheid j behoorlijk na te denken, liel voorstel werd ten gevolge van eenigc discussicn naar eene commissie ter beoordecling gerenvoijcerd. Voor een paar dagen is hel stadje Valin de provincie Vicenza, door een vrecselijk on heil bezocht. In het holste van den nacht brak aldaar een brand uit, welke door den feilen wind zich met onweerstaanbare kracht verbreidde. Vele buizen werden daardoor eene prooi der vlammen terwijl nog daarenboven een gansch gezin bestaande uit vader moeder en verschei dene volwassen kinderen is omgekomen. rattiKBUE Ten vorigen jare deed de stad Parijs in bet door de vestingwerken afgesloten gedeelte van bet bosch van Bologne de grootste ijskelders aan leggen die in Europa bestaan, naardien zij lussclien de 40 en 50 miliioen ponden ijs zouden kunnen bergen. De vorige winter was voor de inzame ling niet gunstig. Thans is men daarmede in de omliggende meren en rivieren reeds ijverig bezig. Van wege de Spaansche regering is bevel gegeven om liet leger van Afrika rnet 12,000 v rijwilligers uit al de. provinciale jagerkorpsen te voet te versterken. Indien wordt uit .Madrid geschreven, Engeland Spanje in ongelegenheid beeft willen brengen door juist op dit oogenblik sommen voor geleverd oorlogsmaterieel gedurende onze burgertwisten op te eischeu dan zal bet zich (bitter bedrogen hebben want onze schatkist is volkomen in staat om aan onze oude schulden en aan onze tegenwoordige uitgaven het hoofd te bieden." De tijd moet loeren of dit snoeverij dan wel waarheid is en in het laatste geval of die schatkist dan eindelijk aan deze langdurige verpligting 'voldoen zal. Men schrijft uil Madrid van 15 dezer. Gisteren hebben 15,01)0 Mooren de linker redoute aangevallen De generaal Ros de Olano omsingelde hunnen regtervleuge! en verdreef hen daarop met de bajonet. De Mooren leden een verlies van 151)0 man. !)e Spanjaarden telden Wooden en 126 gewonden. De heer Cavour is definitief benoemd tol t'.en de lieer Desambrois lot tweeden gevol- gtigde van Sardinië ophot congres. De heer ormida zal Turyn niet veriaten. De koude is te Madrid zoo hevig, dat de eu der theologische faculteit hij do centrale igescbocd daardoor plotseling op de straal is torven. Op welk eene uitgebreide schaal het ver vaardigen van reukwaren in het zuiden des lands plaats heeft, kan onder anderen het volgende voorbeeld blijken Te Ganncs wordt in eene fabriek jaarlijks verbru il !-S0,00() kilo oranjebloesem 20,OOÓk. acaciabloesem (Acacia Farnosiana) 140,00(1 k. rozenbladeren, 32,000 kilo jasmijnbloesem,, zC.OOO k. viooltjes, benevens eene verbazende boeveelheid andere welriekende bloemen. Te Ganncs en te Grasse worden jaarlijks vervaar digd 75,000 k. nomade en welriekende oliën. GBOOT-aBZTTAKKI£SI Londen, 14 December. De Times meent dat, bijaldien de kanselier der schatkist eene som van ongeveer tien mihoen p. st. voorde bevestiging der zeearsenalen des rijks bij bel parlementaan v raagt zulks aanleiding tot levendige discussiën geven zal, niet zoozeer wat dat crediet zelf rnaar wat de vraag betrefi of bet thans levend geslacht den ge- heelenlast daarvan door eene over eenige jaren loopeude belasting zal moeten dragen dan wel of bet raadzamer zijn zal de regering tot het aan gaan eener le'ening te magtigen die ook cp de toekomst drukt. fierst nu laten zich de rampen, door de stormen in de laatste zes weken aangeriglge heel overzien. De verschrikkelijkste nacht was die tussehen 25 en 25 October, toen de Royal Charier geheel (en gronde ging. Den gchcelen dag door had liet zwaar gestormd zonder dat een enkel vaartuig verongeluktemaar in dien nacht en gedurende den volgenden dag strandden 105 schepen 113 van welke geheel in stukken geslagen werden en 684 menschen kwamen daarbij om grootendeels met de Royal Charter. Verblijdend is hel aan den anderen kant dat door middel der reddingsbooten en andere hulpmid delen 190 menschen uit dreigend doodsgevaar gered zijn. Tussehen 25 en 31 Oct. hadden er 285 schipbreuken plaats waarbij 686 menschen omkwamen slechts 2 daarvan hij de 52 schip breuken tussehen 27 en 31 Oct. Maar den l November brak een nieuwe storm langs de ge- ho.ele kust uit en strandden weder 38 schepen van welker bemanning 39 personen omkwamen en 73 gered werden. Den 9 Nov. keerde liet weder lot den gewonen toestand terug. Men zegt dat detwaalf en een half miliioen p. st. lot voltooijingonzerverdedigingsmiddelen benoodigd door middel eener verbooging van de income-tax zal gevonden worden die over driejaren zou worden omgeslagen, welke tijd ongeveer tot daarstclling dier werken vereisebt worden zou. Anderen gelooven echter nog altijd dat eene geldleening binnen 20 jaren aflosbaar, tol genoemd doel zal worden uitgeschreven. De Volanteer Gazelle, een blad dat ontspro ten is uil de vrijwilligers beweging, spoort aan lot volharding in die beweging, omdat de Napo leontische brief gcene stellige verzekering hoe genaamd bevat en Napoleon I dezelfde gevoelens van vredelievendheid jegens Engeland zocht in gang te doen vinden terwijl het naderhand ge bleken is dal bij levens nimmer zijn oorspron kelijk plan van een inval bad laten varen. Men beeft uitgerekenddat van liet door den Royal Charter medegebragte goud nog slechts eene waarde van 72,000 p. st. moet leruggc vonden worden hetwelk echter meerendeeis uil hel wrak gespoeld en dus moeijelijk in alle gevallen langzaam zal teruggevonden worden. Eergisteren is weder een transportschip mei krijgsbehoeften naar China vertrokken en twee andere liggen derwaarts in lading. Ken bekend vriend der armen alhier de licor While, heeft een klein instituut in het leven geroepen waaraan arme jongens in bunne avondrusturen na volbraglcn arbeid eene ge paste uitspanning verschaft wordt. Het is eene soort van gymnasium, waar geturnd, gespeeld, gedanst en gelezen wordt, lïenige bijzondere personen hebben bunne medewerking toegezegd en blijkt de inrigting aan baar doel Ie beantwoor den, aan voorzeker zal men de zoodanige ook weldra op vele andere, plaatsen zien ontslaan. Een zekere James White te Norwich heeft, na veeljarige mechanische proeven, een uur werk tot stand en in werking gebragt, dat zich zelf opwindt, en den lijd met de meeste juist heid aangeeftdeze staande klok zal uit zich- zelve en zonder eenige hulp blijven gaan, zoo- langde bestanddeelen in wezen zijn. Van Chatham wordt den 13 dezer hel volgende geschreven: In de rivier Medway, nabij de werf van Chatham op korten afstand van Upnor Caslle werd dezerdagen toevalliger wijze een oud slok geschut ontdekt. Men heeft het naar de gescltutwerf vervoerd om onderzoek ie doen aangaande de nicrkteckenen die den ouderdom zouden aanduiden. Het kanon weegt meer dan 21 ccnlenaarsen er zijn drie schoten in, vermoedelijk van 12pondcrs. De ontdek king van zulk een groot stuk geschut ter voor melder plaatse heeft tot vele gissingen aanleiding gegeven, w aarvan deze niet de minst waarschijn lijke is, dat het zou behoord hebben tot een der oorlogschepen die onder dc regering van Karei II in de Medway verbrand werden, toen de Nederlandsche vloot onder den admiraal de Rut/ter den Theems lot Upnor Caslle, tegenover de werf opzeilde on dc schepen RoyalOak, Loyal London, Charles VGreat James eri verscheiden andere Engelscbe oorlogschepen, destijds in de Medway liggende aan de vlammen prijsgaf. Dnor het te Southampton gearriveerd schip Ripon heeft men lijding uit Gibraltar tot 8 dezer. Aldaar lagen 18 Kngelschc oorlogschepen, in het keizerrijk Marokko was de heilige oorlog geprediktten gevolge waarvan duizenden Mooren gewapend naar de aan de zeekust lig gende sleden stroomden om hun vaderland Ie verdedigen. In den staal Virginia heerschte de groot ste spanning tegen den dag der teregtslelling van Browne. Een brief uit Charleston van 29 No vember zegt hoe die stad met vreemdelingen en soldaten vervuld was en dat schikkingen lot het opnemen van nieuwe troepen gemaakt werden zoo zelfs dat alle kerken in barakken herschapen waren De schildwachten hadden de slipste be velen ontvangen. Den 26 November was men vooreen aanvalbeducbtmaar de nacht is rustig voorbij gegaan. Al de toebereidselen voor de teregtslelling waren bijna gereed. Hel schavot, op het midden van een groot vierkant opgerigt, stond geheel afgezonderd, niemand zal zich tus sehen de kordonlinie en den veroordeelde mogen bevinden, en de afstand tussehen bet kordon en bel schavot was zoo groot dal niets van wat Brownes spreken mogt lot de ooren van het pu bliek welligt niet eens tot die der soldaten zou kunnen doordringen. Er was door den gouver neur last aan de 1'oepen gezonden om in geval van de minsle poging om Browne te bevrijden onverwijld op den veroordeelde vuurle geven, zoo dat ieder die tussehen het schavot en het kordon doorgedrongen mogt zijn ontwijfelbaar gedood moest worden. Volgens door de Bohemian uit New-York aan- gebragl hetigt van 3 dezer, heeft Browne de doodstraf ondergaan. Mag men een brief uit Charleston in Zuid-Ca- rolina gelooven, dan werden tijdens de laatste aldaar gehouden tentoonstelling van voorwer pen van landbouw en veeteelt, aan de eige naars der twee krachtigste ingevoerde slaven die ter bezigtiging gesteld waren, premien, uit zilveren bokalen bestaande, toegekend. Het Engelscji schip Spitfire heeft in de nabijheid van Lagos ccri slavenhaalder die 460 slaven, meestal Popoes, Akis en Appakis, aan boord had, naar Sierra Leone opgebragt. Het slavenschip is door het vice-admiralilcilshof ge confisqueerd, Cojoc, de koning van Accra, is den 12 No vember op nieuw in hechtenis genomen en in bet fort opgesloten. Uit Bombay wordt van den 11 November berigt dat zeven division troepen naar de grenzen van Nepaul onderweg waren twee van welke hare krijgsopcratien met die van lung Babadoor verecnigen zoudenom bet overschot der op standelingen te verdelgen. De veldtogl tegen die in liuukelkunde onder Feroze-shab was be gonnen. Tegen die aan de oevers derChumbel, waar zich een verschanst leger van 5000 man be vond zou uil Menuch opgetrokken wordeti. Darku werd den 30 October door de Wegliurs ontruimd. De dood van A'ena Saliib werd niet langer betwijfeld. De koning van Ava heeft een voorstel van Franschen kant, tot hel monopo liseren van den handel en de voortbrengselen des lands, afgeslagen. Volgens de jongste volkstelling in China bedroeg de bevolking van dat rijk 414,686,994 zielen, en is derhalve in den loop eener eeuw op ontzettende wijze toegenomen indien althans de volkslellingvan 1757 naauwkeurig gweest is, die een cijfer van 190,348,328 zielen opleverde. Uit dezelfde bronnen blijkt dat bet in 1780 be droeg 277,548,431 zielen, terwijl in 1812 bet cijfer 361,693,179 was en in 1841 reeds tol 413,457,311 was gestegen. De betrekkelijke vermeerdering in de 17 laalslejaren is derhalve, vcrgelijkender wijze, in bet oogloopend gering, te meer dewijl zich gedurende dien tijd vele vreemdelingen in hel liemelscbe Bijk gevestigd hebben, eene omstandigheid waaraansommigen juist hel beweerd verval daarvan toeschrijven. De eerste langere onderzeesche telegraaf verbinding is nu voltooid en Tasmania of van Diemenseiland daardoor met het vasteland ver bonden. De kabel heeft eene lengte van 120 mijlen en bewijst voortreffelijke diensten. Ten vorigen jare leverde het handelsverkeer tussehen die beide punten reeds een miliioen p. st. op. Een dertigtal naar China bestemde Arm strong kanonnen wordt in den loop dezer week ingescheept na de onlangs genomen proeven met dubbele lading op de meest voldoende wijze te hebben doorgestaan. Van de met ijzer bekleedde vloltende,ballerijen schijnt nietzoo als gezegd was na de eerste scbielproeven mei Armstrong kanonnen legen de Trusty afgezien te zijn. Integendeel zullen nieuwe proeven genomen en zal genoemd scbip lot dat einde met platen slaafijzcr van de sterkste soort bekleed worden. "y* Bevallen van eene lïocliter MARIA KOïiTENSE Echtgenoot van Eekerzee 19 December 1859. .1. DUCLAUX. De door don Edel Achtbaren Heer Jh. Mr. M. J. SCHUURREQUE BOEIJE als Begter-Commissaris in bet Fail lissement van F. C. M. van NIEUKVEANI) Bakker te Zienkzee opgemaakte rangschikking, is, krachtens bevelschrift van denveertienden dezer behoorlijk geregistreerd nedergelcgd ter Griffie der Arrondisscments-Begtbaiik alhier, en zal aldaar ter visie liggen ge;durende veertien dagen te rekenen van den dag dezer aan kondiging. J. P. N. ERMER1NS. TEN VOORDEELE DER VÏÏREENIGING 'MJot werittff van Armoede. Op Vrijdag den 23 December 1859 des avonds ten 7 ure. De Leerlingen der Zangschool vanL. KAB RE- MAN en .1. RENSEN zullen op den avond van bovengemelden dag in de Concertzaal alhier eenige liederen zingen waaronder 4 vierstem mige koralen afgewisseld door liet reciteren van eenige Dichtstukjes en van Piano spel. De Entree is 50 Cent voor het hoofd en 25 Cent voor elk ander lid des gezins. TEKSTBOFjKJFjS a 5 Cent zijntebckomen bij den Boekdrukker QUaNJKR. Rotidino a quatre mains sur un Air Autvichicu par Czernyen Fantasie brillante pour le piano sur un tkême de Vopera semiramide de Rossini par F. Hunl.cn. Ziebikzee, 19 December. Binnengekomen: Alma kapt. II. Bowbys van New-Castle. Brouwershaven, löDecember. Binnengek. Eliezer, kaYVra. Darnell, Celt, kapt. F. Co- pernan, Wilhelmina Rosalia, kapi H Meuldijk, allen van New Caslle naar Brouwershaven. Oak, kapt. E. Lothian, van Réquéjada. 17 dito. Wilhelmina Frederika, kapt. F. Beekhuis, van Cette beiden naar Rotterdam. Arnold Boninger, kapt. ,1.1). Hashagen, van Rotterdam naar New- York, gesleept per stoomboot Zuid Holland, bin nendoor van Hellevoetsluis. 11) dito. Jonkvrouw Maria, kapt. J. G. Menses, van Riga naar Schie dam, laatst van Zierikzee, gesleept per stoom boot Zuid Holland, uit bel Hellegat. küfs'bctetö t3b a3»s t 33 his am den 17 December 1859. Nederland Werkelijke Schuld dito dito dil o dito Amortis. syndic. Rasland bij Hope 1798/1816 dito 1828/18*29 bij Stieglitz. 5de leen. dito 6de leen. 1835. dito bij Hope Cert, van ass. Poolsche schatkist oblig. Aand.groote Russ. spoorweg a ƒ236 volgefourn. Oostenrijk Weenerbank bij Goll. en Co. dito dito Metalliek dito dito rente Amsterdam dito, nationale Buitenlandscb van 1853 dito van 185G a 1859 Buitenlandscb Binnenlandscb Buitenlandscb 3°/0 nu Groote stukken Stukken van L 100 Portugal Spanje Ecuador 2!/o pet 5 3 3 13/4 1 1 631-4 751 97',, 99 '3, 2223/4 86ö/,e 3<> is 6«o; d4'/. Bij hel afdrukken dezes was de post nog niet aan gekomen Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de "Vos.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 2