ur.°m 1 L Woensdag 21 December. 1859 WOENSDAG ZATURDAG. BESTOREN ADMINISTRATIS HOITVERKOOPING BINNENLAND ZIERIKZEESMMANT A BONN E ME N T S-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS C BIJ NT: PRIJS DE R AD VE RTEN T IE N. Gewone 12cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve hellegelregt. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat het kohier van het Palentregl 2de kwar taal dienstjaar 1858/«„ van deze gemeente den 15 dezer maand, door den heer Commissaris des Konings in deze provincie executoir ver klaard op heden gesteld wordt in handen van den beer Ontvanger der Directe belastingen enz. in deze gemeente ten fine van invordering ingevolge de wet. 'Zierikzeeden 19 December 1859. B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, maken bekend dat op Zaturdag den 24 dezer maand aanvang des morgens tien ure, van wege de gemeente, in het openbaar, ten overstaan van den Deurwaarder I. van dec BENT, aan de meestbiedenden zullen worden verkocht: aan «le Zelke 50 stuks zware opgaande OLIHEK BOOIIIEï zeer geschikt voor ICerhhoui en vervolgens in en rond de Stad, eene aanzïeniif ke parti) geroeide IIOOIIEN en HAKHOUT, op de ge wone voorwaarden. Zierikzee, den 14 December 1859. B. C. CAU Voorzitter, C. de JONGE, Secretaris. Jl. donderdag kwam te Vlissingen uit zee binnen de Vlissingscheloodskotterno. 2. schipper P. v. d. Staalmet zich voerende het grootste gedeelte der bemanning van hel Amerikaansche driemaslschip Plutarchgezagvoerder Bakker den 15 der voiige maand van New-York uitge zeild naar Antwerpen, met katoen polasch koflij koper specerijen enz. Gemeld schip, reeds sedert zes dagen in het Engelsche kanaal aangekomen, naderde eergisteren morgen de hoogte van Ostende door mist en stormweder geraakte het tusschen de banken stootte zoo geweldig dat men raadzaam oordeelde de masten te kappen; daarna werden deboolen uitgezet om het schip te verlaten docb deze allen werden verbrijzeld met uitzondering eener reddingboot, waarmede een zestal matrozen vrij geraakte en door een Belgische loodskotter werd opgenomen, terwijl de overige manschappen benevens de ge zagvoerder stuurlieden eene vrouwelijke be diende alsmede een passagier hoewel met groote moeite alle gered werden door bovengenoem- den schipper. Men schrijft uit Rotterdam van 17 dezer: Hel ijs in de rivier voor deze stad is in den afge- looprn nacht zóó toegenomen dal dezen mor gen de geheele rivier daarmede was overdekt en de vaart met zeilschepen daardoor wordt ge stremd. ,J 1 Op de rivieren voor Dordrecht en Go- rinchem begint zich drijfijs te verloonen. Te Vreeswijk is ten gevolge van hel ijs de schipbrug weggenomen en in de haven geborgen. De rivier gaat half overdekt met ijs en het water blijft steeds vallende. In den Rijn te Arnhem vertoont zich veel drijfijs, men is begonnen de schipbrug voor die stad af lp breken. Ook te Nijmegen is ten gevolge van het vele drijfijs in de Waal. de gierbrug weggenomen. Wegens hel ijs is de schipbrug te Deventer weggenomen. Ook degierpont le Zall-Bommel is dooreen veerpont vervangen. De directie der Ncderlandsche bank heeft hekend gemaakt, dat bankbiljetten vaneen nieu wen vorm zullen uitgegeven worden. Aanvanke lijk zal dit echter alleen geschieden met biljetten van f 1OG0. Zij heeft daarbij tevens opmerkzaam gemaakt dat hierdoor gcenerlei verandering ontstaat in de verpligling der bank om de oude biljetten even als de nieuwe, ten allen tijde op verlangen der houders legen wettige landsmunt te verwisselen en dat ook met goedkeuring van den minister van finanlien bij de rijkskassen geenerlei verschil tusschen de oude en de nieuwe stukken zafgemaakl worden. Hel nieuwe bankbiljet i's breed 22 Ned. duim. en hoog 12 Ned. duimen. Het heeft drie raain- randen en is alleen aan de onderzijde afgesneden. Het bevat als watermerken iels beneden het midden, de woorden; Nederlandsche Bank en aan beide zijden overdwars het cijfer 1000. De tekst op de voorzijde is (Letter en nommer (Letter en nommer.) De Nederlandsche Bank betaalt duizend gulden aan toonder, (Dagleckening) de Secretarisde President Deze tekst is omgeven door een gegraveerden rand in welks vier hoeken het cijfer 1000 voor komt. Builen den rand zijn nog aan beiden zijden overdwars, herhaald de woorden.- Nederlandsche Bank. De druk der voorzijde is geheel zwart. De achterzijde is overdekt met eene roode gravure in het midden bevallende het cijfer 1000. Verder zijn daarop in zwarte letters de strafbepalingen tegen namaak of vervalschirig van bankpapier vermeld. De chefs van de verschillende legerkorpsen zijn door den minister van oorlog gemagtigd om alle lokalen der kazernes, waar troepen gehuis vest zijn in bel belang der gezondheid van de manschappen te doen verwarmen, tol welk einde bij koninklijk besluit van 11 dezer de noodige gelden zijn toegestaan. Door een onbekende te 's Hage is ten be hoeve der Nederduilsche Hervormde diaconie geschonken eene gifl van f 800. Dezer dagen heeft zeker koopman te Arn hem getracht zijne bijzit van het leven te be- rooven, eerst door met eene pistool op haar te schieten en vervolgens door haar met een mes te willen vermoorden. Deze pogingen zijn echter gelukkig verijdeld terwijl de dader spoedig daarop in banden der policie is geraakt. Men schrijft uit Batavia van 24 October. In den nacht van den 13 op den 14 dezer is te Pamanoekan binnengeleopen eene sloepbe mand met drie matrozen welke volgens hunne verklaring afkomstig zijn van het Amerikaansche schip The Rhine, kapt. Wilson, dat op den 3den Junij jl. uit New Yorkis gezeild met eene lading steenkolen voor Socrabaija bestemd en welke bodem in den nacht van den 4 op den 5 dezer na Anjer te zijn gepasseerd door broeijing der lading in brand geraakt en totaal is vernield. Zon veel de drie geredde manschappen in dnduister- nis en tijdens de aan boord door den brand ont stane verwarring hebben kunnen nagaan moet de geheele bemanning, uit 17 koppen bestaande, zich in vier sloepen hebben verdeeld kners nemende naar Samarang van welke viersloepen alsnu ééne le Pamanoekan is terogt gekomen. De drie bedoelde zeelieden twee Nederlanders en oen Amerikaan hebben, van slechts zeer weinig levensmiddelen voorzien etmalen op zee in hunne sloep rondgezworven. Omtrent het lot derdrie overige sloepen kunnen zij niel de minste inlichtingen geven. Ternale. Vroegerismelding gemaakt van ongeregeldheden te ivhouw (Halmabeira). Thans is men in de gelegenheid mede te doelen dat hel den rijksbestuurder ranTernaleen de prinsen Abdul Waluulcn Abdul Houd, vergezeld van eene voldoende magt gelukt is het verzet te bedwin gen. De hoofdaanleggers zijn gesneuveld ofin hechtenis genomen terwijl hunne volgelingen zich onderworpen hebben. Den 30 Augustus arriveerde de schoener Ter nale gezagvoerder Mollelvan de noordkust van Nieuw Guinea. Volgens bert.,t van diengezag- voerder waren tijdens hij met zijn schip nabij het eiland Rliun (en ankerjag 4 drie zijner op varenden die verlof haildeh bekomen oin te gaan visschcn en zich te ver bulten het bereik van het schip gewaagd hadden overvallen door vier praauwen van Wandcsir waarvan do opvaren den hen pougden gevangen le ne.nen. Een hunner die zich met een mes gewapend ge- ruimen tijd had le weêr gesteld werd eindelijk zwaar gewond en overmand, waarop de roovers hem het hoofd afsloegen enj het ligchaam in zee wierpen. Toen daarna de gezagvoerder eene gewapende sloep ter adsisientie afzond nainen de roovers de vlugl hunne heide gevangenen met zicli voerende die hij evenwel te Wandesir inet zeer veel moeite tegen zes stukken blaauw katoen heeft vrijgekocht. Gedurende de maand Augustus jlwas het weder wederom zeer guur en regenachtig, lïe wind woei bijna onafgebroken sterk uit liet zuid oosten en voerde regenbuijen aan, die zeer hevige banjers deden ontslaan en vele rivieren aan den overwal ten derden male in dit saizoen buiten hare oevers deden treden. Ook werden in genoemde maand weder enkele ligte schokken van aardbeving gevoeld. De berg rookte niet sterk en soms in het geheel niel. De aard-en zeehoving, van den 29slen Julij jl. werd in meerdere of mindere mate door den geheelen archipel waargenomen. Vooral in de residentie Menado heeft dezelve zich doen gevoelen. Ook te lioalemo le Mondono en te Bangaaiwelke plaatsen op eenen aanrocrke'ijken afstand van Ternate gelegen zijn schijnt dit natuurverschijnsel zich mei onverzwakt geweld te hebben doen gevoelen en de bewoners van die streken met een ongekende vrees bezield te heb- ben. Te Bangaai waren eenige aan het strand geplaatste huizen weggeslagen. Eenig vee (geiten en schapen) benevens eenige handels goederen waren bij die gelegenheid weggespoeld. Jl. woensdagavond waren te Luik twee jongelingen van Duitschland aangekomen en in het hotel des deux Fontaines afgestapt. Een halfuur daarna lieten zij zich naar den schouw burg brengen en toen de voorstelling was al'ge- loopen betrokken zij in hun hotel de kamer, die bun was aangewezen. Des anderen daazs 's morgens zag men hen niel beneden komen en omsiieeks 11 ure ging de meid geloo- vende dal zij waren uitgegaan in hunne kamer, en deinsde van ontzetting terug voor het schrik wekkend Dafreel dal zich voor hare oogen opdeed. Een der jongelingen lag half uit zijn bed op het nachttafelt je geboden en scheen geetf teeken van leven meer te geven. Onder hel andere lied lag zijn ongelukkige vriend le midden van braak sel en excrementen. De eigenaars van het hotel, conr de meid verwittigd, deden onmiddelijk onderscheidene geneesheeren roepen. Toen dope ter plaatse gekomen waren bevonden zij dal de eerste jongeling reeds sedert verscheidene uren had opgehouden televen de andere ademde nog maar verkeerde in den treurigsten toestand na eenige uren zorg en verpleging slaagde men er echter in, hem builen gevaar te brengen. Omtrent de vergiftiging verneemt men nog niet veel naders. De lijkschouwing heeft wel sterke congestien in de hersens, de inaag en de ingewanden doen kennen, maar geeu vergif doen ontdekken. Vreemd is het dat de gestorvene niiif zoo als zijn reisgezel schijnt le hebben gebraakt, maar op eens dood gebleven moet zijn. Vooralsnog is noch ui het uivbraaksel van den overgeblevene, noch in de paslijtjes waarvan de jongelieden hebben gegeten, eenig vergif tig bestanddeel gevonden, tien denkt nog aan de mogelijkheid eener vergiftiging door een schotel zuurkool waarvan zij te Aken hadden gegeten somtijds toch vertoont zich op de zuurkool eene soort van witte schimmel be slaande uit eene menigte microscopische cham pignons, die een hoogst gevaarlijk vergif daar- stellen. De overgeblevene dacht, toen hij uit zijne verdooving ontwaakte, dal hij op het punt was geweest in kolendamp te stikken. Het is echter bewezen dat daarvan geen questie is kunnen ziin. De vader van hemdie aan den dood is ontsnap!is in allerijl uil Hamburg overgekomen eerst na verloop van eenige dagen beeft men den zieke durven mededeelendal zijn vriend, minder gelukkig dan hij het leven heeft verloren bij hun onverklaarbaar ongeval. Ten gevolge eener weddingschap had er II. dingsdag een gevecht plaats tusschen een slag- ter .vonden Winkel genaamd en een grouten sterken bond. Onderscheidene malen had v. d. IE. reeds met dit dier geworsteld en was steeds als overwinnaar uit liet strijdperk getreden nu echter moest hij zijnen overmoed duur betalen. De hond, verwoed door de slagen, die hij van zijn tegenstander ontving, pakte den slagter plot seling met zooveel hevigheid bij de keel dat hij na eenige oogenblikkeu levenloos op den grond stortte. BUITENLAND. ■sduïxschi- anti» Keulen 18 December. Sommigen komt l moge ook alle vrees voor Frankrijk geweken zijn de gerustheid die het Oostenrijksch kabinet zou voeden valsch en gevaarlijk voor met het oog op de stemming in verschillende gedeelten der monarchie met name in Hongarije. Indien toch, meenen zij, geene doortastende hervormin gen worden ingevoerd, dan zal de regering geen vier weken lang een leger van 400,000 man kunnen onlbeereu. De briefschrijver verhaalt wegens de strenge maatregelen tegen de Pro- teslanlen in Hongarije het volgende; bij ver scheiden superintendenten zijn huiszoekingen gedaan dew'j! men hij hen papieren hoopte te vinden welke tot hunne beschuldiging zouden kunnen strekken maar meer dan één dezer superintendenten verklaarde de papieren alleen le zullen uitleverendoor voor geweld le bukken. Men brak toen buane lessenaars open en nam wal uien vond mede. De superintendent te Komorn sloot de deur zijner woning en weigerde dun toegang aan de policie welke, altijd vol-

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1