ST.° 100, Woensdag 14 December. WOENSDAG ZATÜRDAG. BKSTIM IIIIIIMSTIIATIB IIOITVERROOPING. iMBUWSTIJIHM 1859 - V ABONNEMENT S-P BUS. Per drie maanden f 2,00. Franco -per post f 2,25. Inzending der Advert, daagsle voren, «oor 10 ure 'smorgens. VEB S CHIJNT-. P RIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 121/, cents.de regelGeboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a f 1 behalve het Zegelregt. De wensch dien wij geuit hebben bij de aankondiging van bet concert van den heer Etermandat daaraan een schitterend snccés zou te beurt vallen is vervuld de verwachting die wij koesterden dat het algemeenen bijval zou vinden en sommige nummers daverende toejuiching zouden inoogsleii niet beschaamd. Aangenaam is ons daarom de taak, na zulk een eervolien afloop daaraan nog eenige regelen te wijden. Daar wij reeds in détails zijn gelreden, van hetgeen zou ten geboore gebragt worden kunnen w ij thans volstaan met te zeggen dat alles volkomen aan de goede verwachtingdie wij er van haddenheeft beantwoord. De opgetogenheid van het zeer talrijk publiek geeft ons regt om dit te verklaren. Het was merkbaar, dat men volop genoot en dat men den jeugdigen virtuoos bewonderde. Het is nu openbaar ge worden welk een talcrtlrijk pianist en violon cellist wij in den heer Ezerman bezitten, leder, die de toonkunst lief heeft zal zich daarover verheugen, en gaarne dien jeugdigen meester aanmoedigen. De heer Eisner gaf eene schoone proeve tan zijn talent als directeur bij do directie van het orchest voor het laatste nummer der Iste afdeeling hetgeen, naarhel oordeel van deskun digen eene zeer nioeijelijke taak was en welke met de meeste juistheid werd uitgevoerd. Ook hel orchest en de geachte dilettanten die den concertgever zoo welwillend hebben bijgestaan kweten zich allcrlofTelijkst van hunne taak. Wij mogen daarom den heer Ezerman wel zeer geluk wenschen met de meest gewenschle réussite v,in zijn eersteling. Het moge hem ten spoorslag zijn om met ijver op de bane der kunst voort te gaan en daar waar hij hinderpalen ontmoet, daarvoor niet terug te deinzen daar het altijd waarheid blijft, dat ware verdiensten de achting van alle welden- kenden verwerven en talenten als de zijne lol roein en eer strekken en eene goede aanbeveling zijn; en dat die eersteling de laatste niet zij is een websch dien wij reeds door velen hebben hooren uilen, en waarmede wij dit verslag eindigen. eene maand van 's morgens 10 tot 's middags 12'/, uur voor belangstellenden ter Gemecnte- Secrelarie ter visie liggen de -navolgende hij haar ingekomenê bandelsberiglen 1. Tabellarisch overzigt van den handel te Lubeck over 1858; 2. Handels enscheepvaartberigten van Groot- Brillannien over de maand en de 7 maanden geëindigd Julij 1859; 3. Dito over de maand en de 8 maanden ge-, eindigd Augustus 1859 en 4. Vergelijkende slaat van in Groot-Brittannien jaarlijksch ingevoerde suiker en rumvan af 1842 tol 1859. Zierikzee 13 December 1859. De Kamer voornoemd J. H. OCHTMAN .loiiz Voorzitter. C. vak dek VLIET Dz. Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Z.ierikzee, maken bekend dat op Zalurdag den 24 dezer maand aanvang des morgens tien ure, van wege de gemeente, in hel openbaar, ten overslaan van den Deurwaarder J. van der BENT, aan de meestbiedenden zullen worden verkocht; aan de Zelke HO stuks zware opgaande OLIHEH ltOOMEA zeer geschikt voor Werkhout en vervolgensin en rond de Stad, eene aanzienlijke partij geroeide BOONEH en HAKHOUTop de ge- wouo voorwaarden. Zierikzee, den 14 December 1859. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zierikzee berigtdat van af heden gedurende BINNENLAND zi erik zee 10 December. Meden avond hield het alhier gevestigde departement der Maat schappij lot bevordering van Nijverheid eene ver gadering, in welke tegenwoordig waren 5') leden. Na resumtie der notulen van de twee vorige ver gaderingen wordt overgegaan tol de verkiezing van twee bestuursleden in plaats van de heeren C. van der Vliet en II. A. van IJsselsteijn jr. die volgens den rooster motsten aftreden. Beide werden herkozen Mede worden liefkozende aftredende leden der commissie voor landbouw voor fabrieken trafieken kunsten handwer ken voor koophandel en visscherij en voor algemeene zaken zijnde de heeren Cli Mature, J. T Dirks J. A. van der Halen en II. JBnst- meijer. Door de commissie voor fabrieken trafieken benevens die van landbouw wordt rapport uilgebragt van hel door de maatschappij ter beoorilecling toegezonden model lijnzaad dorsch-macbine. I)c commissie voor algemeene zaken brengt rapport uit omtrent de door de maatschappij uitgegeveno statistiek van fabrieken. Idem de commissie in de vorige vergadering benoemd ter beantwoording der vraag welke de meest doeltreffende maatregelen zijn tol voor koming van brand door hel brocijer, van hooi. Gedurende de pauze worden tentoongesteld door den heer J. A. van der Halenhulpmesl- stoffenwaarvan het onderzoek opgedragen wordt aan de heeren J. H. Ochlman, Jacz. J. Bed, G.A. de Looze en F VorslheuveUa Brand. alsmede lijm, hetwelk wordtin handen gesteld ten fine van onderzoek van de heeren L.Koole en C. Wisse en nogdoor den voorz.een monslerljphos- phorzure guano, waaromtrent deze berigt, dal bij scheikundig onderzoek gebleken is dal zij geen pliospborzuur beval en als meststof geene waarde heeft. De heer Wansink stelt tentoon een aulogéne toestel om metalen voorwerpen te solderen. Na de heropening berigt de president dal 4 leden voor hel volgende jaar voor hun lid maatschap bedankt hebben doch dal 8 nieuwe leden zijn toegetreden. De heer J. 7' Dirks houdt eene bijdrage over de hefboomen niet proeven opgehelderd die de belangstelling van de leilen bijzonder bezig hield. In de vraagbus weiden eenige vragen gevonden naar de beste middelen welke er kunnen aangewend worden om de betaling aan leveranciers Ie bespoedigen Hiervan zal in de boekerij voor de leden een afschrift gelegd worden om in eene volgende vergadering nader te bespreken. Volgers bij den officier van justitie te Groningen ingekomen Klagt is op 23 November jl. in de bus van bel postkantoor te Groningen ge stoken een brief, gesloten in een omslag welke met gom was bevestigd geadresseerd aan mevr. Gordon Spandaw Sypkens te Zierikzee waarin zich bevond een muntbiljet, groot f KI, welke brief niet aan het adres is bezorgd Op 8 November is door L. JCrooivader in het weeshuis te Zierikzee des "voormiddags voor tl ure een brief waarin was een munt biljet van f 10 in de brievenbus van liet postkan toor te Zierikzee gesloken aan hel adres van G. C. Lasson genees- heel- en verloskundige te Muiden welke liriefniet is bezorgd aan het adres. Middelburg 9 December. Bceds werd in het jaar 1834 doorjor. C. A Bethaan Ifjacaré er de aandacht op gevestigd dat de dic'iter Jacob Catsdie zoo als bekend is vele jaren hier heeft doorgebragt van 1603 lot 1623 zou gewoond hebben in de Lange Noordslraalin het huis naast de sociëteit de Vriendschap gemerkt L no. 431 waar thans eene school voor meisjes is gevestigd. Daarbij werd ook de wenscb uitgedrukt dat door het plaatsen van een eenvoudigen gedenk steen in den gevel van dat huis de gedachte aan hel verblijf vail Cats binnen deze stad zou worden levendig gehouden. Deze zaak bleef geruimen tijd zonder gevolg doch werd in den aanvang van dit jaar door de hoeren jhr. mr. Paspoort van Grijpskeriewijlen mr. S. de Wind en P. H. de Sloppelaar ter harte genomen. Men wilde zich eclder eerst de volkomene zekerheid verschaffen, dal werkelijk hel genoemde perceel lol woning van Cuts heeft gestrekt en door laatstgenoemden heer werden uil de" oude registers en andere bescheiden, in het gemeente archief voorhanden de meest voldoende bewij zen opgespoord. In eene II. woensdag gehou dens vergadering van hel Zcouwsch genootschap der wetenschappen werd daarvan meiledeeling gedaan en tevens eene schelsleekening overge legd van den steen, die vermoedelijk nog voor het einde van dit jaar in den gevel van gemeld huis zal prijken. Er zullen in i860 4 eclipsen, namelijk 2 zons- en 2 maansverduisteringen plaats hebben. Daarvan zal eene gedeeltelijke maansverduiste ring op den 7 February volkomen eene totale zonsverduistering op den 18 Julij aanvangende 's namiddags ten i2 ure 3 min. gedeeltelijk zigt- baar zijn. In de zitting van den hoogen raad van 9 dezer heeft hel openbaar ministerie bij monde van den advocaat-generaal' mr. Gregory con clusie genomen inde zaak, waarvan reeds vroe ger melding is gemaakt. Het hof in Zuid Holland had beslistdat de lasthebber van hem die ef fecten in beleening heeft gegeven bij gebreke van surplus, geregtigd is die effecten te doen verknopen zelfs zonder uitdrukkelijk beding dal dit voortvloeit uil den aard van lien last zel- ven en dat door zoodanigeu verkoop de gren zen van het mandaat niet worden overschreden. Tegen dat arrest was de voorziening in cassatie gerigt Het openbaar ministerie heeft echter ge coucltideerd tol verwerping, hoofdzakelijk op grond dat de lasthebber lol dien verkoop is ge regtigd, en daardoor binnen de grenzen van zij nen last blijft. Uitspraak 6 Januarij. Door den eerw. heer mgr. van Vreebisschop van Haarlem, is een herderlijk schrijven uitge vaardigd ten einde het gebed te verzoeken voor den paus.' Te Veendijk heeft zich dezer dagen eene vreemde ziekte onderpaarden vertoond waaraan bij twee landbouwers reeds vijf gestorven zijn. In elk geval waren ze 's av onds nog «ogenschijn lijk gezond en 's morgens lagen ze en konden niet overeind komen. De ruggegraat of de spieren die daarin uilloopenschenenslerkaan- gedaan te zijn zij hieven in dien toestand eenige dagen liggen waarna zij stierven. Een ervaren veearts heeft nog niets kunnen vinden dat afwending of eenige herstelling aanbrètigt. Bij vele landbouwers ontstaat deswege vrij wat bezorgdheid. Er is door sommigen de vraag geuit, of de sterke warmte en het slechte drink water waartoe men hier genoodzaakt was de loevlugt te nemen ook oorzaken kunnen zijn eener verborgen kwaal, die nu hij stalvoede- ring losbreekt? Een jongeling van Cliristcnghien die als slaglcrskncchl naarSoignies (Helgie) is gaan wo nen heeft in Eransch patois eenen brief aan zijne ouders geschreven waarvan wij hier de woordelijke vertaling laten volgen: nik zal u zeggen dal ik goed gewend hen. Mijn meester is goed over mij te vrede. Hij heeft mij reeds twee maal laten villen en zoo dit voortgaatzal hij mij laten dooden. Ik ben sleeds gezond geen ander nieuws u Ie melden dan dal zich gisteren het een man opgehangen heeft. Ik wenscb dal dejö hard brief u in denzelfden toestand moge vinden,,f regen er rvindiitg zou buitenshuis aangewend het eikenhout BUITESLAK D. duitbohi and Keulen, 7 December. Bij gelegenhaan de hoeven de groote hofjagt eergisteren te Hol a|s gevaarlijk Hongarije gehouden welke plaats had le,|a(j worden van den prins van Oranje zijn geschoten .tnlcn voor phaisanten, 1000 bazen,22reebokken 6 vcr(,n. ongeveer 200patrijzen en 5 sneppen. rs. Desmet, De Angsburger Algetne'mc Zei lung maakt tPr dagen wag van een verlovingsplan van den prins iKUiwood- Oranje inet de oudsle dochter van den aarts- ,we- herlog Albrecht van Oostenrijk. \e- Heden is liet laatste transport krijgsge vangenen uit Frankrijk teruggekeerd; hel is 79 man sterk behaorende tot verschillende wape nen. De meeste zijn zwaar verminkt. Allen roe men zij de uitstekende wijze w aarop zij in Frank- rijk zijn behandeld. Daarentegen klagen zij over de Sardiniers die in der tijd op het slagveld, t toen zij gekwetst werden zich niet ontzagen hen op de onvoegzaamste wijze te bejegenen. Voor eenige dagen had te Weeneu eene zonderlinge gebeurtenis plaats. De heer 'Lappen door zijne archeologische kennis zeer beroemd hield zich zoodanig met zijne lievelingsstudie bezig en was daarin sleeds zoo verdieptdat hij schier nooit een woord met iemand wisselde. Dagelijks bezocht hij op hetzelfde uur een koffij- huis in de nabijheid zijner woning, ten einde do dagbladen te lezen en ook daarmede hield hij 5 zich zoo uilsluitend bezig dat geen enkele be zoeker van die openbare plaats ooit door hem. was toegesproken en niemand zijnen naam kende. Dit had reeds jaren lang geduurd lot dat voor eenige dagen net volgende gesprek plaats had tusschen hem en een der bedienden Jolian zeide de lieer Zappertik zal niet lang meer leven. Mogt ik hier komen te sterven danvindt gij in den borstzak van mijnen jas een brief met de noodige inslructien hoe te handelen mijn j naam en adres benevens den sleutel mijner x woning." De bediende poogde den getrouwen be/oeker van het koffijhuis, wiens naam hem echter geheel onbekend was moed in te boeze roen en van dat zonderlinge denkbeeld af te brengen maar te vergeefs want de heer Zappert was weder als vroeger in de lezing van zijn dagblad zoodanig verdiept, dat hij van het geen als troostrede moest gelden niets scheen te hooren. Drie dagen achtereen bezocht de t heer Zappert als naar gewoonte hel koflij huis maar naauwelijks was hij er den vierden dag r terugsekeerd en had hij zich aan de lezing der dagbladen gezet, of hij zonk neder op de tafel en was een lijk. In het Kopenhaagscbe Dagbladet leest men de volgende advertentie met groote letter ge- ,e if I

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1