N.°9L Zaturtiag 3 December. WOENSDAG ZATURDAG. BESTUREN 4DMIRISTRATIBN 1859 BINNENLAND BUITENLAN D. C? ZIERIKZEESIOTRANT ABONNEMEN T S-P B IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. VEHS CHIJNT: P BUS D E It ADVERTENTIES'. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 6 regels a f I behalve lietZegelregt. De PlaatseujkeCommissie van Geneeskundig Toevoorzigt te ïierikzee herinnert de belang hebbenden dat zij te zorgen hebben dat geen ge bak of suikerwaren verkocht worden, welke ver mengd of gekleurd lijn met voor de gezondheid schadelijke beslanddeelen. Terwijl zij zich bereid verklaart de aan haar aangeboden voorwerpen scheikundig te onder zoeken waarschuwt zij een ieder, bij wien dergelijke ten verkoop bestemde voorwerpen worden gevonden voor de geregtelijke vervol ging en straffen waaraan zij zich zullen bloot stellen. ïierikzee, den 29 November 1859. De Plaatselijke Commissie voornoemd 'K."KELLER Voorzitter. '•8. G. NAUTA van der GUI JP, Lid en Secretaris rnrtT ïierikzee, 1 December. Aan de boogeschooi te Leiden is jl. maandag tot doctor in de -chirurgie gepromoveerd de beer H. Goemans med. et art. obsl. doctor. De leden van de cersle kamer der stalen- generaal zijn aangeschreven om te vergaderen op vrijdag den 9 December a. s. Er wordt vele inalen gewezen op Neder landers die zich vroeger in hel buitenland ver dienstelijk hebben gemaakt, terwijl vaak onbe kend blijft in hoever dit ook in den legenwoor- digen tijd geldt. Deheer W. A Baron Schimmel- pennink van der Oyeoud minister van binnen- landsche zaken heeft in zijne redevoering, uit gesproken in de zitting der tweede kamer van den 4den Novemberdien aangaande eenige mededeelingengegevendie wij hieruit hel bij blad oi ernemen. oToen ik de eer had minister Ie zijn kreeg ik aanzoek van de Oostenrijksche diplomatie. Men zcide daar dat Hongarije door verbinding van den Donau en de Thoiss niet kon gekanaliseerd worden. De heer Fijnjedie daarheen gezonden is heeft toen een uitmuntend ontwerp daarvoor gemaakt in eenige maanden. Er bestond geen bezwaar, de kosten waren niet onmatig. Qe aartshertog Stephanus cn gindsche civiele inge nieurs zwaaiden den heer Fijnje groolen lof toe. Weinig later kreeg men eeue. aanvraag uil Portugal. Men had daar gezegd dal het kana liseren van den Taag onmogelijk was. L'e twee gebroeders Ortt, derwaarts gezonden, hebben van dat werk eene raming en een ontwerp ge maakt, hetwelk ginds hoogelijk werd geprezen en bun een ridderkruis bezorgde. Zoo kregen wij een berigl uit Denemarken waarin men zcide dat een ginds ontworpen en gemaakte zeehaven ingevallen was en waarin men ons verzochtNederlandscbe ingenieurs te zenden ten einde dit te verhelpen. Wij zonden de twee heeren Beijerinck, en kregen het berigt, dat op eeDe uitmuntende wijze in de zaak voorzien wasterwijl alsmede een ridderkruis volgde* En nu beeft men nog onlangs den beer Con- rad voor bel Suez-kanaal benoemd, ja tot president der Europesche commissie. Mert verneemt dat de directie- der Holland- sche ijzeren spoorweg-mralschappij concessie beeft aangevraagd voor een spoorweg van Leiden en Woerdenin verband waarmede bel spoor tusschen Leiden en 's Cravenhage zou versmald worden In het belang van de residentie hoopt men dal de regering dit verzoek niet zal toe. slaan, of althans daarom aan de heeren Maxwils en Schretlen de concessie voorde lijn 8chove- ningen-'s Gravcnhage Gouda niet zal weigeren. De persoon van A. de V. ond 28 jaren wonende beneden den Hoogen Zeedijk onder de gemeente Kralingen werkzaam op den oliemo len van den heer Kolf alhier, aan den hoogen zeedijk die heden ten 12'/, ure een touw van boven uit den molen wilde afhalen hetwelk hij om den schouder schijnt te hebben gedragen i6 hiermede tusschen het kamrad geraaktwaar door het touw om den hais en hij tusschen het gangwerk is geslingerd met dat ongelukkig ge volg dat hem de ledematen weiden verbrijzeld en hij oogenhlikkelijk den geest gaf Du onge lukkige laat eene weduwe en vijf hulpbehoe vende kinderen na. Te Harderwijk werd dezer dagen bij eelt koopman ontdekt, dat er een valsch lienstuiver- stuk bij hem in ontvangst was genomen. Hij deed daarvan aangifte aan den heer burgemees ter die na een deswege ingesteld onderzoek Ontdekte, dat er drie dergelijke valsche tionslui- verstukjes in omloop waren. Zij waren voor het eerst jdoor-kroeghouders in ontvangst genomen en wel uit handen van een zestal soldaten die te zamen legen het vallen van den avund zich naar die kroegjes begeven hadden en aldaar staande een borrel hebben gebruikt. De geldstukjes zijn zeer naauwkeurig nagemaakt, zoodat men met bet bloote oog volsirekt geen onderscheid tus schen deze en de echte kan waarnemen. De kleur alleen is verschillend van de icbte; zij hebben dezelfde zwaarte en klank als deze. Een voorloopig onderzoek heeft bewezen, dat er geen hel minste zilver in die stukjes ?au" ezig is. De policie doel ijverig onderzoek In een Genlsch blad wordt een krachtig geneesmiddel aan de hand gedaan voor personen die met den lintworm geplaagd zijn en beslaande in schors van eencn boom, Atlantlius glandule sa geheelen tevens bekend onder den naam van Japansche Vernis. Deze schors maalt men tol poe der en gebruik ze Ier hoeveelheid van gram lot twee grammen. Op vertoon van een voor schrift van den doctor is de beer Louis van Houtte, bloemist te Gcnlbrugge, bereid den zieken de noodigc schors kosteloos te verschaffen. Bij eene toevallige vergiftiging is er geen onschatbaarder, zekerder en slerkwerkender geneesmiddel, dan hel nuttigen van een lepel vol goede mosterd, gemengd in een kommetje warm water. Dit tegengift, in tijds gebruikt kan menig mensch helleven redden. dditiobI' and Keulen 28 November. Uit Brieg wordt mede gedeeld dat voor eenige dagen acht kinderen naarhel naburige dorpSlaboran waren vertrokken, ter viering van een kerkelijk feest. Daar zij tijdig genoeg naar de ouderlijke woning terug keerden deed men onderzoek deswege en men vond slechts hunne lijken in de rivier de Oder. De Proteslantsche beweging breidt zich allengs meer en meer in Hongarije uit zonder dal zij juist een voor de Oostenrijksche monarchie gevaarlijk karakter heeft. Nadat hel comitaat te Presburg den 10 dezer besloten had zich lot de regering te wenden met verzoek om de prote stanten hunne vorige verhouding terug te geven, heeft bet comitaat te Peslh deu 19 dezercen be sluit in gelijken geestdoch in krachtiger be woordingen genomen. Onder anderen heeft men te Pesth goedgevonden bij den keizer er op aan tcdringenom de geoctrooieerde constitutie niet te doen uitvoeren, oin vergunning te geven lot hot houden eener synode en om den minister aanzegging te doen toekomen in de aangelegen heden der Prolestanlsclie Hongaren zich voor taan niet meer op belemmerende wijze ie men gen. liet verdient ten deze opmerking dal dit besluit genomen is in eene bijeenkomst, welke gehouden is onder hel voorzitterschap van den baron Pronayeen man die tot dus verre nog nimmer van eenige zucht tot oppositie verdacht werd gehouden en die wegens zijne loijauteit nog onlange door den keizco lot ridder verheven werd Uit Pest wordt dd. 26 dezer gemeldtdat de Grieksche bisschop van Munkues aldaar isin hechtenis genomen, waarschijnlijk om dat hij tol de warmste voorstanders der nationale bewe ging behoorde. Naar luid lanberiglen uit Konslanliiiopel, gedaglcekend 21 dezer heeft gedurende de zes voorafgaande dagen een vreeselijke orkaan in de Zwarte zee gewoed. Bijna al de schepen welke op zee waren zijn op de kust geworpen een tachtigtal is daarbij vergaan. Hel strand is be dekt met honderde lijken en gedeelten van ver brijzelde schepen. De ruwe bewoners der kust streken hebben de schipbreukelingen uitgeplun derd. r R A N K B u JE Parijs 28 November. De generaal de Mon- tauban heeft aan liet expeditiekorps naar China de volgende dagorder uitgevaardigd Officieren en soldaten Onder de bescher ming van Napoleon III en van Frankrijk zijl gij lot eene verre en roemrijke expeditie geroepen. Het zal uwe laak niet zijn eene nieuwe verovering bij al diegene te voegen welke Frankrijks roem hebben opgeluisterd gij zult door eene ges'renge krijgstucht aan talrijke bevolkingen gaan loonen dat gij de barbaren niet zijl voor welke zij u houden i terwijl gij haar door uwen krijgsijver de meerderheid van uwen moed boven den haren bewijzen zuil. Voor de tweede inaal zal uw vaandel zich met het Engelsche vereenigen en die vereeniging zal een waarborg der overwin ning zijn gelijk die der beide volken een onder pand des vredes voor de geheele wereld is. Uwe taakisschoon en de vervulling daarvan grootsch maar de goede uitslag is door uwe verknochtheid aan den keizer en aan Frankrijk verzekerd. Eenmaal in hel vaderland teruggekeerd zult gij met trots tot uwe medeburgers zeggen dat gij het nationale vaandel naar oordeu hebt overge- hragt waar het onsterfelijke Rome in den tijd zijner grootheid, er nooit aan dacbtzijne legioenen te doen doordringen. Z. M. heeft, door mij de eer te «erleenen het opperbevel over u te voeren mij eene hooge gunst bewezen mijne erkentelijkheid waarvoor ik hem niet beter beluigen kan dan door mij met eene onafgebroken zorg aan het voorzien in uwe behoeften te wijden. Als de dag van den strijd is aangebroken zult gij op mij kunnen rekenen gelijk ik op u reken wij zullen ons onder de krectcn Leve de keizer leve Frankrijk van de ovewinning verzekeren. In hel hoofdkwartier te Parijs den 19 No vember 1859.De generaal opperbevelhebber (get.) Cousin de Muntauban Garibaldi beeft den 2d dezer (e Genua de volgende proclamatie aan het leger van Ceutraal- ltalie uitgevaardigd Aan mijne wapenbroeders in Centraal-1 talie Dal mijne oogenblikkelijke verwijdering uwe geestdrift voor de heilige zaak, die wij ver dedigen geenszins doe verflaauwen. Terwijl ik mij verwijder van u die ik als de vertegen woordigers eener verhevene gedachtedie der verlossing van Italië liefheb, vertrekik met een treurig en ontroerd gemoed maar ik heb mij getroost met de zekerheid van nuj weldra weder ia uw midden te bevinden om u in de voltooiing van het zoo schitterend aangevrmgert werk bij te staan. Voor u en voor mij zou de grootste der rampen die zijn dat wij ons niet daar be vonden waar uien voor Italië strijdt. Derhalve jongelieden die hij Italië en bij het opperhoofd, dat u ter overwinning voeren moet gezworen hebt legt de wapenen niet af blijf volstandig op uwen post zei uwe wapenoefeningen voort t volhardt in de krijgstucht van den soldaat. Oe wapenstilstand zal kort duren de oude. diplomatie schijnt weinig geneigd te wezen dn zaken le zien zoo als zij zijn. Zij beschouwt u nog als de mannen der twecdragt uil vroegere tijden, en weet niet, dat in u de elementen eener groote natie liggen indien men u vrij en onaf hankelijk laai en dat in u de kiem van de om wentelingder wereld zich ontwikkeltindien men onze region geen regt wil laten wederbaren ons geene meesters in ons eigen huis laten wil. Wij overschrijden ander er grondgebied ni.-t dat men ons derhalve op het onze met vrede late. Wie ons aanvalt zal ontwaren dat hij al vorens ons aan de slavernij te onderwerpen met geweld een volk zal moeten verdelgen dat bereid is voor zijne vrijheid leslerven. Maar wanneer wij allen zullen gevallen zijn zullen wij aan de toekomstige geslachten de erfenis van haat en wraak achterlaten, in welke de vreemde over- hcersctiing ons heeft opgekweekt. Wij zullen wapenen tot erfenis aan onze zonen nalaten be nevens het bewustzijn van hun regt en ik zweer hetde slaap dergenen, die ons willen onder drukken zou niet rustig kunnen zijn. Italianen ik herhaal hetlegt de wapenen niet af sluit u meer dan ooit bij uwe aanvoerders aan en handhaaft de strengste krijgstocht. Burgers, dat er niemand zij, die zijnen penning voor de nationale inschrijving niet stort. Dat er geen enkel man zij, diegeen wapen gereed maakt om morgen welligl door de kracht te verkrijgen wat wij thans nog door de billijkheid trachtten te verwerven De, Moniteur bevestigt het berigt dat mede deelingen welke ten doel hebben lot de bijeen komst van een congres le leiden zijn verzonden aan de verschillende mogendheden welke daaraan deel moeten nemen. Men schrijft uit Toulon van 29 November. Het 101steen 102de regemenl infanterie is naar China ingescheeptwal hier heden eene groote bedrijvigheid veroorzaakte. In het tuighuis te Toulon is eene uitvin ding gedaan die ongetwijfeld voor alle vei brui kers van steenkolen van belang kan geacht wor den. Twee der hoogste ambtenaren bij de ma rine, bij die inrigting werkzaam hebben na melijk de zamenstelling eener vloeistof uitgevon den door middel waarv an hel braudv ermogen der steenkolen zoodanig wordt vermeerderd dat men bijv. van de beste Ncw-Casllekolen tot het verkrijgen van een zekeren graad van hitte, slechts het vierde gedeelte van de tegenwoordig daartoe vereischte hoeveelheid noodi beeft. lie politieke partij die ir, Mi 'den- Italië eene manifestatie wilde uitlokken om Garibaldi terug te roepen heeft weinig kans van slagen. Men begrijpt thans dat Garibaldi en eeu congres niet zamen kunnen gaan. Garibaldi vertegen woordigt hel beginsel van den oorlog en lot dat beginsel zal men wederkeeren wanneer hel de diplomatie niet mogt gelukken ilaliê tevreden te stellen. De kolonel Garranochef vau den generalen staf hij het korps van Garibaldi, zal eerlang een werk het licht doen zien geli leid «Generaal Garibaldi en de Alpenjagers. Episoden uil den oorlog van I8ü9." Aten stelt zich veel belangrijks voor van dit boek.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1