F.°96. Woensdag 30 1859 WOENSDAG ZATURQAG. .73'« BESTUREN iMlMSIRATIEN binnenland büitenlan b. ABONNEMENT S-P B1JS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. VEB S CH1JN T: P BIJ S DE B AD V E B TE N T 1E N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Uuwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a f 1 behalve hcllegelregt. G2"/io '5lS 197 |53'V |26"'j bi 13», 8 «Vt WH t> 23/, jl 32W16 Wl, 7.00 H.dO 9,00 0.00 9,f'0 O.l'o 10 50 12,00 0,00 se 1 K ZE e. rg. 9'?, 10'?, rdam. tam org. 9*'2ure «S Vh 9'/» fvaavt der an Middel- boot rijden. Achterstaande advertentie van den heer Ezcrman, meldt ons dal hij op Vrijdag den 9 dezer, een 'Soiree Musicale zal geven. Wij begroeten met vreugde deze eersteling daar zijne muzikale lalenlen zich niel maar lot orgel en klok bepalen maar hij ook op de piano en de violoncel een meester in de kunst mag geacht worden. Het kunslminnendpubliek, dal, watde laatste betreft, daarvan nog geene jproeven heeft gehad zal zich nu in de gelegenheid zien gesteld hem ook als zoodanig Ie leeren waarderen en wij vertrouwen het, die gelegenheid met vreugde ten nutte maken en daardoor tevens een bewijs leveren van zijne achting voor den jeugdigen en talentrijken toonkunstenaar. Met blijdschap ontwaarden wij ook dat zijn concert zal opge luisterd worden door drie flinke ouvertures voor orobesl welke door onzen volijverigen slads- muzijkdirecteur den heer C. Eisner zullen worden gederigeerd. Met blijdschap herhalen wij omdat het ons goed doet te zien dat da eene kunstbroeder den anderen ter zijde Staat want zoo bij iemand dan moei er onder de meesters en beoefenaars der toonkunst zamenwei king en goede verstandhouding bestaan worden deze gemislhet is altijd der edele kunst lot schade. Hel programma dat ons in ge noemde adverteutie wordt medegedeeld voor spelt ons een heerlijk Goncert. Behalve ge noemde ouvertures toch bevat bet eene solo voor violoncel gecomponeerd door den groolen violoncellist -Dolzaurrwelke met eene doelmatige piano-begeleiding een boeijend en schoon geheel daarslelt. No. 3 munt uit door gevoelvolle voordragt en vivaciteit op het instrument. No. 4, 'een trio van Beissiger voor piano viool en vio loncel zal zoowel wegens de groole waarde der conpositie als wegens het schoone effect, dat de vereeniging der bovengenoemde instrumenten oplevert, algemeenen bijval vinden. No. 5, vacations voor piano mei eenebrillanleorchest- iegeleiding zijn zeer populaar en streelen het gehoor. No. "1 varalions van Dohler voor piano kenmerken zich door boeijende moda- lalien en door duidelijke vivaciteit. No. 8 solo voor tenor met piano en violoncel is iels schoons en treffends dat niel zal Dafaten indruk op bet gemoed te maken. No. 9, Grand duo voor twee piaDOs zal worden uitgevoerd op twee pianinos iels dat nog nimmer alhier werd ten gebooregebragt. Decompositie is daarenboven zeer brillanlwij twijfelen niet of dit zal dave renden bijval vinden. Inderdaad, er is reden, om zich te vleijen met een avondrijk aan kunstgenot, ben zeer talrijk publiek hopen wij dns op dien avond in de concertzaal vereenigd Ie zien om dat genot le smaken en den jeug digen concerlgever wenschen wij met zijne eer steling een schitterend succes. irg. rdaro. ■dam I do ad er da?5] J ten 9 (eu Rijnspook afvaart ti "Vlissvn?61 |jot rijden. de Vos. De Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toevookzigt le lierikzee herinnert de belang hebbenden dat zij le zorgen hebben dal geen ge bak of suikerwaren verkocht worden, welke ver mengd of gekleurd zijn met voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen. Terwijl zij zich hereid verklaart de aan haar aangeboden voorwerpen scheikundig le onder zoeken waarschuwt zij een ieder, bij wien dergelijke ten verkoop bestemde voorwerpen worden gevonden voorde gcreglelijke vervol ging en straffen waaraan zij zich zullen bloot stellen. lierikzee. den 29 November 1859. L'e Plaatselijke Commissie voornoemd F. KELLER Voorzitter. S. G. NA UT A van der GUI JP, Lid en Secretaris. IUIC1 II lU ZieriKzee, 28 November. Door Z. M. is be moemd tot regter in de arrondissemnnls-regt- baok alhier jbr. mr. C. de Jonge thans regler- plaalsvervanger in die regtbank en advocaat al- bier, alsmede secretaris dezer gemeente. Benoemd tol regter in de arrondissemenls- reglbank le Alkmaar mr. J. van der Feen thans kantonregler te Iholen. De minister voor de zaken der Hervormde cerea'ienst enz. in ervaring gekomen zijnde, dat door den kerkeraad eener Nederduilsch Hervormde gemeente belangrijke kósten aan de kerkekas in rekening zijn gebragt veroorzaakt eensdeels door het afvaardigen van commissiën uitzijn midden om, inverband met een beroep de predikgaven van elders gevestigde predikanten te gaan kooren anderdeels door het committeren van leden om de beroepsbrieven over le brengen, en eindelijk door hel verstrekken van transport middelen aan beroepen predikanten die over kwamen om bekend te worden met de gemeente van welke bet beroep was uitgegaan beeft met het oog op de onrt-gimatigheid biervan eene be schikking genomen en zijn dien tengevolge de kerkvoogden bij de Hervormde gemeenten iu ons vaderland aangeschreven om op deze aan gelegenheid hunne aandacht le vestigen en de vereischte maatregelen le nemen ten einde te voorkomen dat Ier zake voorschreven eenige kosten uit de kerkelijke fondsen worden ge restitueerd De minister van marine heeft voorloopig bekend gemaaktdalbinnen kortm bet openbaar zal worden aanbesteed liet bouwen van houten verdedigingsvaartuigen, volkomen gelijk aan die, welke in Junij 11. zijn uitbesteed waarvan het bestek en de teekeningen in bet laatst der vol gende week Ier visie van gegadigden zullen wor den voorgelegd bij de onderscheidene direction der marine bij de commissarissen des konings in de provinciën des rijks en bij de gemeeule- bes! uren van Amsterdam, Botterdam en Dordrecht. Men zal zich herinneren dat gedurende den jongslen oorlog in Italië de belangen van Oostenrijk in Fraukrijk door het Nederlandscb gezantschap te Parijs zijn waargenomen. Dien ten gevolge beeft het Z. M. den keizer -van Oostenrijk onlangs behaagd, aan het per soneel van dat gezantschap en aan een drietal consuls de volgende onderscheidingen te schen ken als aar. den heer mr. L. A. Lightenvelt buitengewoon gezant en gevolmagligd minister het grootkruis der Leopoldsorde aan den se cretaris M. H'. T. Rochussen, het kommandeurs- kruis der orde van Frans Joseph-, aan den attaché graaf van Bechlerenhet ridderkruis der orde van den IJzeren Kroon, en aan den kanselier M. J. H. van Lier hel ridderkruis der orde van Frans Josephen wijders het ridderkruis der. zelfde orde aan den heer J. Tvan den Broek consul-generaal te Parijs; aan den heer L. JB. V. Joure, consul, te Toulon en aan den heer A. W. Almaconsul le Marseille. Naar men verneemt zullen er in de vol gende weck in de vrijmetselaarsloge op den Flu welen Burgwal feesten plaats hebben tot wier bijwoning de Grootmeester nationaal Z. K. H. prins Frederik in de residentie wordt verwacht. Volgens berigl van den commissaris van policie (e Delfl, is op den 3 dezer maand door den heer R. II. Arnlzenius op de post aldaar be zorgd een brief, inhoudende 1 munlbillel groot 50 en 1 bankbillct groot ƒ25, aan hel adres van den heer IV. de Gelder, te Chaud Fonlaine hij Luik, welke brief niet teregt is gekomen. Men schrijft uil Rotterdam van 24 dezer; Voor eenigedagen haddeheer R.'van Temboer in de nabijheid van het dorp Tempost door den geweldigen wind het ongeluk zijn hoed leverlie zen, en terwijl hij hierop in de duisternis van den avond de teugels van het paard aan zijno doch ter gaf om den hoed weder le zoeken begon hel paard terug Ic loopen en liep in hel Damster- diep. Deheer R zijne dochter in gevaar ziende, springt mede in het Diep om haar uit dechaisle krijgen, maar kon dit niet, doordien zij mei hare crinoline in do chais vast zat. Hij had daarbij het ongeluk dat zijoschouder uit het lid geraakte en moest de redding van zijne dochter opgeven. Leze evenwel had het geluk uit dc chais los le raken en is daarna op hare crinoline drij vende door den harden wind naar de overzijde gedrevenen gelukkig gered. Het paard is ver dronken. Men schrijft van Bergen op Zoom van 26 dezerMen verneemtdat de door den ge meenteraad alhier onlworpene belasting op het gemaal, die op I Januarij aanstaande zou wor den ingevoerd de koninklijke goedkeuring niet heeft erlangd. Men verneemt dat door het bestuur der gemeente Nijmegen en de kamer van koophandel en fabrieken aldaar adressen zullen worden ge zonden aan de eerste kamer der staten generaal, tot aanneming van de wetsvoordragt voorde Noorder- en Zuiderspoorweglijnen en aan Z. M. den Koning lol bekrachtiging van die wet wanneer de eerste kamer zich daarmede zal heb ben vereenigd Ook zullen er ten zelfden einde eerstdaags adressen ter leekening voor de inge zetenen dier stad in hel gebouw tol Nut en Ge noegen worden nedergclegd, gerigl aan de eer ste kamer en aan Z. M. den koning. In het huis van arrest te Deventer is II. dingsdag overgebragt zekere T. K. boeren- dienstmeid, beschuldigd van kindermoord bij onderzoek werd het kind in bare kist gevonden. Zij was in den nacht van 17 op 18 dezer beval len en had reeds den volgenden dag haren ge wonen arbeid (op het land knollen plukken enz.) ongestoord verrigt. Dingsdag II. barste bij den landbouwer H. Pelleboer aan de Oude Wetering te Kampen een felle brand uit, waardoor in weinig tijds het huis metinboedel25 stuks vee en rijke winter voorraaddoor het vuur verteerd werden slechts vier koebeesten en twee paarden zijn gered. Indegemeente Doornspijk Nunspeet en elders in die streek slaat men dikwijls aan op- ligterij bloot. Eene nienwe industrie is aldaar dozer dagen weder ontdekt. Eene koopvrouw bood bij dc gegoedste ingezetenen kanten le koop aan onder het voorgeven (lat de opbrengst daar van lol liefdadige doeleinden zou worden aange wend. Ten einde haar voorgeven gereeden in gang le doen vinden bragt zij de groete van den predikant der gemeente bij de Protestanten en van den priester der parochie bij de U. Katholijken en schreef de namen der koopers op eene lijst omdat deze zondags in hel kerkgebouw zouden worden afgelezen. Zij vond dien ten gevolge vele koopers; doch toen men geene afkondiging hoorde deed men onderzoeken bleek het dal de verkochte kant slechts kunstig gemaakte lulle was, die voor 3 a 4 malen meer dan den gewonen prijs werd van de hand gezet. De justitie doet onder zoek en meeni de opligster op he'Kjsp^pi; te zijn. Den 20 is te Maastricht opeen jammerlijke wijze omgekomen zekere., vrouw■Berlijn, welke aan zenuwtoevallen onderhevig .daardoor plot seling overvallen op den gtocijenden kagchcl viel en in brand geraakte. Hare buren ondekten dit ongeval door den ondragelijken stank in hare Kamer komende, vond men haar reeds overleden en deerlijk misvormd. Door P. de Groot, aannemer van publieke werken le Asperen, is op den 15 dezer in de brievenbus aldaar een behoorlijk gesloten brief geworpen, geadresseerd aan M. Zondag in hel logement de Roskam le Stratum bij Eindhoven en bevattende verschillende bank- en muntbil jetten welke brief niel aan zijnadresis bezorgd. Le Noiwelliste de Gand deelt mede dat zich te Gent eene commissie gevormd heeft om een monument op le rigten Ier eere vau wijlenden heer mr. Prudens van Dut/se. De voorzitter daarvan is de heer Rens presi dent der maatschappij De tael is gansch liet volk. Van eene andere zijde berigt men dat op voorstel van den hoogleeraar Serrure bereids is besloten dal den overledene een eeregraf zal wor den opgerigt op den Sint Amandshcuvel buiten de Antwerpsche poortwaar ook het stoffelijk overschot van Willems en Ledeganck rust. touixsoHr-jsajD Keulen, 25 November. Naar men te Berlijn wil welen zal Engeland geen minister naar het congres afzenden zal de Russische minister vorst Gorlschakoff zich wel bij den aanvang der werkzaamheden te Parijs bevinden, maar slechts korten lijd daar blijven en zou ditzelfde met de Oostenrijkscbe en Pruissiscbe ministers graaf Piechberg en den heer von Schleinitx het geval zijn. De profetische duiven schijnen thans eene grooie rol te spelen. Onlangs las men van die welke op de parade te lireslau aan de voeten van keizer Alexander eene wijkplaalszochtnu schrijft men uit Neusladldal den21 dezer, opliet oogen- blik dat daar een lindenboom ter herinnering van Schiller geplant werd, drie dniven in een kring de vergadering rond vlogen en wel eene zwarle eene roode en eene prachtige gele waar uit zich de aanwezigen eene schoone toekomst voor Duitschland welks kleuren alzoo door deze vogels vertegenwoordigd waren meenden te mogen voorspellen. Oil Petersburg wordt medegedeeld, dat voor eenige dagen te Novogorod een groot aar den vaatwerk dat allo teckenen van hooge oud heid draa t is ontdekt bij het doen van opgra vingen in de Michauls-kerk aldaar, en gevuld met zil.veren munten uit den eersten lijd van het Hanscverbond. s t s a a II K Parus, 2a November. Sedert een paar dagen wint het geruchi meer en meer veld dat ver scheidene bestaande bankiershuizen voornemens zijn zich te Brussel of in andere builenlaiidsche plaatsen te gaan vestigen. In de hoogere krin gen waar men aanvankelijk .weinig acht hierop sloeg schijnt dit ihans werkelijk bezorgdheid le verwekken.. Men begint daar eindelijk lot het inzigt te komen dat hetgeen uren eerst als uil de luehlgegrepen bad beschouwd wel eens ver wezenlijkt zou kunnen worden lien kind an zes maanden heeft dezer da gen den dood gevonden op eene wijze die vele ouders tot vo Tzigiigheid behoort aan le sporen. Men had het kiud namelijk eene pop ten ge schenke gegeven daarmede spelende likte het achtereenvolgens de roode en wille verf van den

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1