W.° 95. Zaturdag 26 November. WOENSDAG ZATURDAG. BINNENLAND BUITENLAN D. ZIERIKZEES(!M!OljiiANT A BONN E MEN TS-P RIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 10 ure smorgens VERSCH IJ N T P ft IJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'I, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en. Doodberigten van i 6 regels a f 1 behalve lielZegelregl. Ztebikzee 25 November. Z. M. beeft goed gevonden het bij besluit van den 5 Dec. 1851 ingesteld eeieteeken tot belooning van eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen, o. a. toe Ie kennen aan J. F. H. Welters serg. majoor alhier. In de zitting van jl. vrijdag is door de tweede kamer der staten-generaalna langdurige discussien met 37 tegen 3$ stemmen beslist dsrt bet amendement op de spoorwegwet door dhr. Torbecke c. s. niet als zoodanig kon worden behandeld en bet mitsdien kwam te vervallen waarna toen de vergadering is gescheiden. Inde volgende zitting heeft de regering na uitvoerige discussien zich legen de amendementen van dhr. Kingma en Reinders verklaard strek kende tot opneming van nieuwe en wijziging van geconcessieneerde lijnen en is art. 1 van het ontwerp (concessie Noorder spoorweg) aange nomen met 42 legen 29 stemmen. Art. 2 van het ontwerp (zuider spoorweg) is mede aange nomen met 39 tegen 32 stemmen en daarna de geheele wet met 39 tegen 32 stemmen. Daarna zijn in de tweede kamer der staten generaal de discussien gevoerd over het ont werp van wet tot spoorversmalling. Door dhr. Foreesl werdeene motie voorgesteld om de Noord- hollandsche spoorwegmaatschappij te ondersteu nen voor den aanleg der spoorwegen van 'iNieuwediep door de Zaanstreken naar Am sterdam. De regering heeft zich hier legen verklaard omdat dit ecne afzonderlijke zaak is. De motie werd afgestemd met 58 legen 3 stemmen en het ecnig artikel van het ontwerp niet 35 tegen 26 stemmen. Hierop heeft de regering het wets ontwerp ingetrokken. Men schrijft uit Middelburg van 22 dezer: Heden morgen circa balf 10 ure ontstond al hier wederom brand en wel in de binnen deze gemeente bestaande meestoof, onder directie van den heer A.J. Haman aan het St. Geertruids bolwerk, bij de werf derCommercie-Compagnie. Door de ijverige toegesnelde brandweer was men echter den brand al spoedig meester, daar had zulks in den nacht plaatsgehad al ligt de ge heide fabriek eene prooi der vlammen kon ge worden zijn. I!e gehcele toren en as waarop veel meé te droogen lag zijn vernield. Om 12 ure kon men rekenen dat de brandgebluscht was. Naar men verneemt waren de gebouwen voor brandschade verzekerd. -Doorde NederlandscheHandelmaatschappij was aanvrage gedaan om scheepsruimte lot ver zending van de volgende hoeveelheden steenko len 1. 2000 ton naar Makassar of Soerabaija; 2. 1500 ton naar Amboina of Soerabaija 3. 1000 ton naar Kema welke uiterlijk uit. December geladen moeten zijn; 4. 500 ton naar Anjer of Onrust, en 5. 1000 ton naar Padang, welke uilerlijkult. Januarij 1860 scheep moeten zijn. Heden is bekend gewordendat door de maatschappij zijn bevracht: voor Makassar de schepen Alblasserwaard voor 825 ton lol 66 per last en Ulysses voor 1000 ton tot f 65 per last. Voor Anjer Zes Gezusters voe* 680 ton tol ƒ58 per last. Voor Amboina Erasmus voor 750 ton tot per lasten Allegonda Jacobu mede voor 750 ton lot 70 per last Voor Kema Jacob Roggeveen voor 750 ton tol ƒ75 per last. Voor Padang Zeelandia voor 550 ton tot 68 per last, In de residentie is aangekomen de bekende gravin Spauer die. in 1848 den paus bij zijne vlugt nit Rome krachtdadig behulpzaam was. Zij is de echtgenootc van den Oostenrijkschen generaal van dien naam en is afgestapt in bet hotel de l'Europe. Op den 1 dezer is te Gouda op de post gedaan door kapitein Wontholt een brief aan het adres van mevrouw de wed. de Haante Arnhem inhoudende 2 muntbiljetten ieder van ƒ10, welke brief tot op beden niet aan het adres is bezorgd. De reglhank te Nijmegen heeft pastoor Bekkers veroordeeld tot teruggave van 15,000 die hij kort voor het overlijden van do wed. V. als eene gift voor het R. K. parochiaal armbe stuur had medegenomen. Te Zaandam is eene Zaanlandsche scherp- schutterij opgerigt, onderden naam van Czaar Peter de Groote hel exercitieveld zal daarvoor als schietbaan worden ingerigt. De te. I.eeuwardeu ter dood veroordeelde Y. B. de GraafheeCl zich tegen hot over hem uit gesproken vonnis in cassatie voorzien. De persoon van O. Odolphidie in hel be gin dezer maand te Leeuwarden werd hinnenge- bragtonder vermoeden zijne woning onder Harlingen in brand te hebben gestoken is tot bekentenis zijner misdaad gekomen. LI. woensdag avond hadden te Harlingen een paar matrozen, die de llesch goed schenen aangesproken te hebben de vermetele aardig heid om eiken voorbijganger onverhoeds een pak slagen Ie geven. Al spoedig werd de hulp in- geroepenvaneennabijwonendenpolicie beambte. Ook dezen vlogen de beide woestelingen naar de keel zoodra ze hem zagen hierop volgde eene worsteling, welke eindigde met de arrestatie der heide matrozen maar die ook onmiddelijk den dood vangezegden policiedienaar (en gevolge had. Volgens berigl is do vreemdeling die nabij Harderwijk is verdronken iemand uit Vecnhuizen tegen wien een bevel van gevangen neming was uitgevaardigd. liet hof van assises van Limburg heeft bij verstek Jan Smalbroekbroeder der congregralie van de Onbevlekte Ontvangenis van Hasselt bekend onder den naam van broeder Jacques veroordeeld tot 10jaren dwangarbeid, ter zake dat hij gedurende de laatste 1() jaren herhaalde schending der eerbaarheid heeft gepleegd op kinderen beneden de 14 jaren, die de school der broeders van de Christelijke leer aan wier hoofd hij stond, bezochten. Den 13 dezer overleed te Gent in den ouderdom van 55 jaar de meest bekende der Vlaamsche dichters, de vermaarde Prudent van Duysewelk sterfgeval zeker, niet alleen in Vlaamsch lielgiemaar ook in Nederlanden Duilschland, als eene treurmare zal weerklinken, In de gemeente Tavier hebben achttien jagers gasten van den baron van Eyllop het kasteel te Xhos, in twee dagen 303 stuks wild geschoten, waaronder 270 hazen. Dit bcrigt levert het bewijs dal in Belgie nog wildrijke streken en goede schutters zijn. Tot een proefje hoe onkundige menschen soms zonderlinge gevolgtrekkingen kunnen ma ken diene het volgendeTe Ranst, een dorp bij Antwerpen, zal iemand in den Bonten Os een glas tc drinken. De pokken becrschten in hel dorp, en daar er kleine kinderen in buis ronddrentelden vroeg hij de waardin, of zij do voorzorg genomen hadhare kinderen te laten vaccineren. Waarvoor is dal goed vroeg de vrouw. «Noor alles, vrouwlje voor de dnodelijko pokken voor kwaden brand voor alles «kom, kom," antwoordde zij, «Vaccineren goed voor alles 't zijn vodden; ik zou nog mijne kat niet laten vaccineren. Wij hebben hier zondag nog een staaltje gehad hoe. goed het is. Gomtnerde zoon van Keeske Meu- rien is uit ecnen appelboom gevallen en steen dood! en die was nogtans nog maar veertien dagen gevaccineerd!" Bij zulk ecne gevolgtrekking had de man ge noeg omniet verder over de zaak te pralen. De wilde menlhe die in de weiden of meerschen alsmede langs de beken in mcnigle te vinden is is een groot vergift voor rallen en muizen. Vijf jaren lang heeft een landbouwer deze lastige en kwaadwillige vierpooters van zijne hooi- en koornzolders verwijderd gehou den door aldaar eenige struiken van voor noemde plant neder te leggen. dvitiobz and Keulen, 20 November. Gisteren namiddag is op den Anhaltsehen-spoorvveg nabij hel station Ie Trebdin ten gevolge van een verzuim eene locomotief tegeneen goederentrein aangcloopen, waarvan twee waggons beladen waren met eene vracht van 200 centenaars lucifers. Tengevolge van den schok zijn deze in brand geraakt zoo dat men (en einde dc overige goederen te red den, genoodzaakt is geweest eenige waggons in het water te werpen. Overigens heeft dit onge val geene verdere schade of ongelukken te weeg gebragt. Te Manheim heerscht nog veel levendig heid inden graanhandel, voornamelijk tengevolge van dc aanhoudende verzendingen naar den Midden-Rijn en de Nederlanden. Het is voor namelijk rogge en gerst die tot hooger prijs ge zocht zijn. Voor tarwe is weinig vraag. Keizer Napoleon is thans de groote man bij de Oostenrijksciie bladen. De Osl Deutsche Post ziel inde regcnlschaps-questie in Cenlraal Italië vooral een kampstrijd lusschen Frankrijk en Engeland, en beschuldigt de regering van laatstgenoemd land dat zij door allerlei kuipe rijen bij koning Victor Emanuël aan te wenden daar maaijen wil waar Frankrijk een half millioen fr. en 50,000 soldaten gezaaid heeft. Maar Napoleon is de man niet om zich door twee be jaarde Whig-ministers om den tuin te laten leiden en zal Engclands aanzien en invloed in I talie volkomen te schande maken. Als een blijk van menschlievende zorg voor de zeer verre toekomst, kan strekken dat de onlangs overleden burgemeester en geheim raad Braun te Itöslin in Pommeren een kapi taal van 6000 daalders aan die stad vermaakt beeft onder de volgende bepalingen zijne we duwe zal de renten dier som levenslang genieten, maar daarna moeten zij gekapitaliseerd worden, tot dal het fonds tol een bedrag van 200,000 daalders zal zijn aangegroeid waarmede veel meer dan honderd jaren verloopen zullen en van dien tijd af moeten de renten tol ondersteu ning van hulpbehoevende burgers en voor de opvoeding vanarmc kinderen worden aangewend. Den 25 October werd te Woronesch aan den Hun de eerste steen van een gedcnkleeken voor Czar Peter den Groote gelegddie de eerste was welke in genoemde slad schepen liet bouwen en daardoor den grondslag der Russische vloot in de Zwarte Zee gelegd heeft. frankrijk Pakijs 22 November. Men zal zich her inneren daler bij vroegere veldtoglen wel eens gebruik is gemaakt van luchtballons om hel vijandelijke leger te bespieden maar ual dit middel altijd nog een voornaam bezwaar op leverde, omdat men de ballons ring niet genoeg zaam meester was om deze naar verkiezing in alle riglingcii te besturen of ieder oogenblik alle daarloe noodige bewegingen Ie kilen maken. Dat middel is eindelijk gevonden en wel door den heer Camille Vertdie in hel paleis van nijver heid dezer dagen in,tegenwoordigheid van den keizer in het klein verschillende proeven heeft genomen met ballons welke hij naar een ge heel gewijzigd en veel verbeterd stelsel van zijne eigene vinding heeft ingerigt en die niet slechts ten volle aan liet genoemde bezwaar Ie gemoet komen maar waarhij levens dooreen verbeterd stelsel van parachutes voor de veiligheid der luchlreizigers is gezorgd. Do proeven zijn allezins naar wensch uitgevallen do keizer heeft den uitvinder zijne hooge tevredenheid te kennen gegeven. Als een bewijs in welke treurige gemoeds stemming de beroemde de Lumariine thans ver keert kan de volgende brief dienen doorhem aan een jeugdig dichter gerigl die hein een klein geschrift, getiteld: de waarheid ten opzigte van den lieerde Lamarlinehad toegezonden Macon den 8 Oct. 1859. Mijnheerver geef mij ik bezwijk ten laa'stc onder dc smar ten en vernederingen van een toestand waarin Frankrijk dal mij eenmaal rcgt zal laten we dervaren nieis dan eene geschikte gelegenheid heeft willen zien om mij Ie grieven. Ik hen zeer ziek en algelicele schipbreuk nabij. Ik zeg u dank voor uwe goede meening. Van harte de uwe De heer Cadillol te Parijshecfi een nieuw plan voorgesteld om licht te versterken en wel door middel van ontelbare spiegeltjes die op eene bijzondere wijze in een raaintoestel zijn ge rangschikt. Deze toestel draait en tegenover dit middelpunt der spiegeltjes wordt eene heldere gaz of andere vlam aangcbragi dieterugge kaatst elk spiegeltje verlicht en de sterkte van liet licht allerbelangrijkst vermeerdert. Indien lusschen die vlam en het spiegelslelscl een ge kleurd glas wordt geplaatst, kaatst de spiegel ook de kleur terug, liet reflecteiend vermogen is naar men zegt, zoo groot, dat men op eene halve mijl afstand van den toestel gemakkelijk kan zien le lezen. De Spaansche regering heefl te Marseille en in andere Fransche zeehavens een aantal stoom- en zeilschepen voor hare expeditie tegen Marokko afgehuurd en uioet voor sommigen zelfs den buitengemeen hoogen prijs van 72,000 frs. maandelijks willen betalen. Koning Victor Emar.uël heeft een besluit geteekend waarbij 40 millioen wordt toege staan om onmiddelijk te kunnen aanvangen met het aanleggen van verdedigingswerken te Lonato, Pizzighetto Cremona en Pavia. Men schrijft uit Bologna van 22 dezer. Heden heeft hel tweede regement den eed van trouw aan den koning afgelegd bij welke ge legenheid hei onder het gejuich des volks een vaandel ontving. De houding der Iroepen was zoo goed dal zij de. Sardiuischc evenaren. Berigten uil Florence van den 14 gewagen van de spanning waarmede de beslissing van koning Victor Emmanuel werd te gemoet gezien en van de sombre ontevredenheid, die hol ver nemen van Franknjks tegenstand tegen dc wen- schen en maatregelen der Midden-Italiaansche staten daar had te neeg gebragt. Dc generaal Garibaldi is te Nizza aange komen en heefl aldaar de navolgende procla matie uitgevaardigd Aan de Italianen ii Daar ik de vrijheid van bandelen die on afscheidelijk is van mijn rang in hel leger van Midden-lialie eene vrijheid, waarvan ik altijd gebruik heb gemaakl om bel doel le bereiken waarnaar ieder goed Italiaan moet streven

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1