n.° Woensdag 16 November. 1859 WOENSDAG ZATURDAG. BESTUREN ADMTRATIRH NIEUWSTIJDINGEN IS ge- :t vaste 1 Home, Bot ter es»/,, 15^ S4V, K)3/4 S'"5-.e lil»,J nis1B. 219% B38/,e 28';, 73 /8 87',j 43V,„ 42 43»/s 32»/., 14': 72, T,1'lf II,0» 9,00 0,(1(1 9,f0 »."0 10 E» 12,5o 0,00 lorg. G ure 8';, 10';, 10S;4ura 11 A BONNE MENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VER S CHIJN J: P RIJS DER ADVE RTEN T JE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van f6 regels a f 1 behalve hctV.egclrcgt. Openbare Raadsvergadering- gehouden te Zlerikz e e den 12 November 1859. Voorzitter mr. B. C. Cau. Secretaris jhr. mr. 0. de Jonge. Afwezig de liecren van der Vliell.andsknegt mr. de Crane en Ochlman de tweede met ken- vergadering worden nisgeving. De notulen der vorige gelezen en goedgekeurd. Worden medegedeeld 3 missives van Gedepu teerde Stalen houdende 1. goedkeuring op hel hesluit tol verkoop van grond aan het Israëlitisch kerkbestuur 2. idem tot beschikking van 200 op den post j van onvoorziene uilgaven voor gratificatie aan den hoofdonderwijzer Bastmeijer wor dende de executie aan liurgemeesler en Wet houders opgedragen. Wordt gelezen eene missive van den Commis saris des Konings betuigende het genoegen van den Minister van binnenlandsche zaken wegens liet beschikbaar stellen van een gebouw voor den rijkstelegraaf. Aan jhr. W. D. de Jonge, wordt op daartoe ingediend verzoek remissie verleend van 4 maan den hoofdelijken omslag over 1859, als builen de gemeente verblijf gehad hebbende, waarvan den gemeente ontvanger zal worden kennis gegeven. De voorzitter deelt mede dat Burgemeester en Wethouders, in orerleg met den heer school opziener overeenkomstig art. 22 der wel op hel lager onderwijs eene voordrag! hebben opge maakt uit de sollicitanten naar de vacante be trekkingvan hoofdonderwijzer op de stads armen schoolwelke voordragt is als volgt: 1.J.H. van Troijen 2. J. Akkersdijk 3. A. Cense en 4. J. Schmal met mededecling dat het verschil tusschen deze bestaande zeer gering is. De stukken zullen ter visie van de leden worden ge legd en de benoeming in eene volgende vergade ring plaats hebben. Wordt conform hei advies der Plaatselijke Schoolcommissie besloten aan den hulp-onder wijzer A. Geluk op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen met 1 Januarij aanstaande. Wordt besloten lol af- en overschrijving a. van /"12,17s voor onkosten tan cholera- lijders van H. IX op H. VI art. 5 en van f 11,83 voor onkosten verkoop hoornen van II. IX op H. VIII afd. 4 art, 13 waarop demagtiging van Gedeputeerde Staten voor zooveel noodig reeds is verleend. Conform voorstel van Burgemeester en Wei houders wordt behoudens goedkeuring van Ge deputeerde Staten besloten tol roeijing van 50 boomen aan de Zelke en lot verkoop van plas minus 120 doode boomen. Idem lol verkoop van 2 haarden thans niet in gebruik zijndewanneer de gelegenheid daarvoor gunstig is. Bij monde van mr. Fokker namens de com missie ad hoe wordt rapport uilgebragt betrek kelijk de rekening van het Burger Weeshuis over 1858tenderende tot goedkeuring in ontvang op 6598,52s uilgaaf - 5856,17 goed slot f 742,35s. b. Komt in behandeling oen voryslel der Com missie voor de strafverordeningen lot wijziging van de "2de alinea van art. 5 der verordening tot wering van besmettelijke ziekten op de scholen ten doel hebbende om magtiging te verleenen aan de Plaatselijke Schoolcommissie om bij hel bestaan van zoodanige ziekte aan bet huis eens onderwijzers na verhoor van de Plaatselijke Geneeskundige Commissiede school te doen openen, wanneer de besmetting geweken is of wanneer zoodanige maatregelen te nemen zijn dat er geen gevaar van overbrenging der besmet ting on de school beslaat. Wordt dien conform naeenige discussie besloten. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. KENNISGEVING. De Burgemeester van Xierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dal er op Donderdag den 17 dezer, des namiddags ten zes ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van tien Gemeente-Raad zal gehouden worden. Xierikzee.den 14 November 1859. Do Burgemeester B. C. CAÜ. bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Xierikzee, brengen ter kennis van de ingezetenen dat op Woensdag den 23 dezer maand, eene inspectie zal worden gehouden op de ï'toed|»2»»i!ieii van de Gemeenle en van de ingezetenen wor dende een ieder uitgenoodigd zijne v bedplanken (en dage der inspectie behoorlijk gesteld gereed te houden ten einde zich te vrijwaren voor de boete, den nalatigen hij de verordening opgelegd. Zierikzee 15 November 1859. li. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secietaris. BINNENLAND Uit Middelburg wordt dd. 10 dezer gemeld Heden is alhier gebonden eene laatste bijeenkomst der aandeelhouders eener negotialie ten behoeve van het beurtveer tusschen Botterdam en Middel burg en de daarmede verbonden stoomvaart Zij diende lot goedkeuring der rekening over 1858 zullende alsnn binnen weinige dagende nieuwevennoolschap, aan wolkede beide stoom- jagten en toebehooren zijn overgegaan, optreden, zonder dal evenwel in de dienst ccnige veran dering zal komen. L)e aandeelen van hen die niet toegetreden zijn lot de onlangs opgerigte maatschappij worden door deze afgelost tegen 150 pel. behalve hel aandeel in hel goed saldo deralsnu gesloten rekening. Uit's llage schrijft men van 13 dezer: Dingsdag aanst. zal voor de arrond. regtbank alhier (burg. kamer) eene niel onbelangrijke zaak behandeld worden. Hel geldt daarbij o. a. de vraag: Of ihans nog verbindende kracht kan worden toegekend aan de octrooijeu door de staten van Holland en West-Friesland in de vo rige eeuw aan sommige weeshuizen verleend om de geringe middeltjes die de weeskinderen hij hunne opname in het geslichl bezaten tot zich te nemen en te behouden. Voor de eischeres in deze zal optreden de heer mr. E. i. van Emden-, voor de gedaagden (regenten van het burger wcesh is alhier) de heer jhr. mr. L. de Wille van Cillers. Voor den hoogen raad der Nederlanden is de navolgende regtsvraag behandeld Zijn de lasthebbers van hem die effecten in bcleening heeft gegeven, nadat de lasthebbers die wederom bij commissionairs in prolongatie hebben gege ven. bij gebreke aan behoorlijk surplus, goreg- ligd de order le geven om die effecten te ver- kooi'en, dan welis die bevoegdheid beperkt tot eene kennisgeving dat zij zich van hun mandaat ontslagen achten en zich die effecten niet meer aantrekken? Tegen het arrest van hel hof in Zuid-Holland dat de bevoegdheid "at verkoop had erkend, is door den eischer een middel van cassatie aangevoerd dal door de heeren mrs. S. P. Lipman eu Jac. van Gigch breedvoerig is toegelicht cn ontwikkeld, lerwijl hel beklaagde arrest door den heer mr. A. de Pinto wordt ver dedigd. Den 1 I dezer is te 's Gravenhage een telegram uit Stuttgart ontvangen houdende dal er eene aanmerkelijke verbetering in den toe stand van den jeugdigen prins Alexander der Ne derlanden is gekomen. Men schrijft uit Gouda van 12 dezer; Gisteren avond is door de policie van hier geas sisteerd door de brigadiers der rijksveldwacht van Alphen en van Gouda, alhier gevankelijk binnen- gehragt de persoon van Pieler Pijnucker, arbeider, wonende le Haamburg gemeenle llecuwijk verdacht van te hebben gepleegd den moord binnen gemelde gemeenle reeds vroeger door ons ge meld. Heden heeft do genoemde policie ten huize van den aangehoudene gevonden al de bij den plaats gehad hebbende» moord ontvreemde, gouden en zilveren voorwerpen terwijl de per soon van Pieler Pijnacker die gehuwd is en drie kinderen heefteene volledige bekentenis heeft afgelegd, als te zijn de dader van deze afschuwe lijke misdaad. Men schrijft uit Breda van 8 dezerHeden morgen ten 6 ure werd er aan hel B. C. liefde- geslicht alhier aangebeld de zusier die de deur opende vond oene kartonnen doos, waarin een pasgeboren kind was van het vrouwelijk ge slacht, ir, een vrouwen rok gehuld. Het wicht is onmiddelijk ten laste der gemeente hesleed geworden. De justitie doel ijverig nasporingen om den dader of daderes van dit feit le kunnen vervolgen. Dezer dagen had in Heer eene verschrik kelijke gebeurtenis plaats. Een man en vrouw, slechts sedert twee jaren gehuwdleefden in gestadige onmin nu twee dagen geleden kwam de man zeer beschonken te huis en viel op zijne yrouw aan die sedert twee dagen in het kraam bed lag rukte haar hij de haren daaruit en mis handelde de ongelukkige zoodanig, dat de buren op haar geschreeuw haar vader en broeder te hulp riepen. Doch nu nam de woesteling een mes en stak naar den ouden man dien hij gelukkig misle thans wierp hij zich op zijn zwager, die een diepen steek in de zijde ontving en nederviel. Door de zorg van den burgemeester is de dader gevangen naar het huis van arrest te Maastricht overgebragt, de gewonde verkeert in cenen zeer gevaarlijken toestand. le Mechelen is thans eene daar te lande nog nieuwe industrie gevestigd die reeds aan vankelijk de beste resultaten oplevert namelijk eene op ruime schaal ingerigte fabriek van ge- dochten voorwerpen vervaardigd uit Javabind- rolting. Uit dit etablissement zijn reeds aan zienlijke bestellingen naar Duitschland Noord- Amerika en Brazilië afgeleverd. Men schrijf! uil Batavia van den 23 Sept. Per telegram verneemt men van Soerabaija, dat van daar troepen ter versterking naar Borneo's zuid- en oostkust (Bandjermasin) vertrekken. Men schrijft van 'lernate Dezer dagen had alhier een treurig voorval plaats dal alweder tot een bewijs kan strekken van den dollen euvelmoed der inlanders wan neer eenmaal hunne harlstogten zijn gaande ge maakt, en tevens lol eene bijdrage van hun bij- ge'oof kan dienen. Zekere Inlander Tematawn met eene Galila- resche scboone gehuwd zijnde, ontmoette meer malen (er ongelegener ure een zijner Alfoersche soedaras ten zijnen huize. Geruimen lijd voedde hij daarover cene wraak die hoe lang zoo meer werd geyoed, tot dat hij eenmaal ver klaarde op die en dien tijd wanneer de maan zoo oud zoude zijn hij een ongeluk zoude be gaan. Zijne vrouw en zijne vrienden sloegen bieropaanvankelijk geen achldoch tip den ge geven dag 's morgens Ier vischvangst gaande en 's middags lerngkeerende vond hij weder zij nen Alfoerschensoedaia tenzijnenl die inot zijne vrouw in een druk gesprek aan het spinnewiel zat. Hierdoor in woede ontstoken, grijpt, hij een snijdend wapen en geeft zijnen makker daarmede een houw over hel hoofd waardoor deze strui kelde cn dreigde te bezwijmen waarop hij hem bijna terzelfder tijd nog een tweede houw in den hals Coebrag! waardoor bijna letterlijk het hoofd van den romp werd geslagen en de Alfocrdood -leraarde viel. Daarop wendde hij zich lot zijne vrouw sleurde haar het kind van 2 maanden vande horstsinoet dit op den grond en ging haar daarop men zou bijna denken in koelen bloede, zoodanig mishandelen dal ook zij met ettelijke wonden over het hoofd den hals, het aange zicht, de handen en de horstdie bijna open gesneden was .overdektnederzecg. Daarna vloog hij ter deure uit en verwondde op zijne vlugt nog een man eene vrouw cn een klein meisje doch deze laatste mindergevaarlijk. Van de heide eerslen is de inan reeds aan zijne wonde overleden en de vrouw steeds in gevaar. De koelbloedige boos wicht wist zich eerst met de vlugt te redden. Eenige Alfoeren op hem af gezonden ontmoetten hem zoo men wil doch veronderstelden dal hij onkwetsbaar was en lieten hem loopen. Later had hij de stoutheid zich in zijn eigen huis le verschuilen waaruit hij dan ook werd gegrepen en in verzekerde be waring gebragl. 8 UIT EN LAND ddxtschi aik» Keulen, III November. Aan de Elberfeldter '/cituna wordt uit Berlijn geschreven Men wil hier welen dal de betrekkingen van verwantschap tusschen de Pruissische en Nederlandschckonings huizen door eene verloving des zoons van prins Allterlmcl de dochfervan prinsFrederikder Neder landen nog naauwcr en inniger worden zullen." Frankfort, 1 I November. De omhulling van het standbeeld voor Schiller een meester stuk van den gentalen Lauaitz was een der schoonstenogenblikke.n van het hier ter stede ge vierde feest; de (luizende toeschouwers, die daarbij tegenwoordig naren, braken in luid ge juich los op het oogenhlik dal onder het spe len der muzijk het omhulsel viel. >e feestrede welke (Ir. Reinganum na de omhulling hield en waarin spreker den groolcn dichter en edelen strijder voor de beginselen van httnianiti en vrijheid hulde bragt werd slechts doo ei- nige in de nabijheid staande personen ge ord. Ten half vier ure was di'. gedeelte der feestelijk heid afgeloopen. Daarop volgden de feestmaal- lijdon en's avonds had er eene verlichting van hot Sc/ii/Zer-slandbeeld plaats. Ook de schouw burgen Gothe's standbeeld en de openbare ge houwen waren geïllumineerd. Een optogl niet fakkeldragers (wiergetal 2500 bedroeg), met de muziek aan het hoofd, bewoog zich door de straten ouder vrolijk gezangen luidruchtig gejoel der onafzienbare roeuigte terwijl van lijd tol tijd hel geheel door bcngaalsch

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1