ur.°9i. Zaturdasr 12 November. WOEÜSDAH ZATtJRöAü BESTliM 4 MISTMTIli Strandvonderij. NIEUWSTIJDINGEN jden, iden IJK, c de ink. ZIERIKUUDMNT A BONN E ME IS T S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. VEltS C HIJ NT: P HIJS DER AD VE RTE N T IE N. Gewone 1*2'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dondlterigten van 16 regels a f 1 behalve helZegelregl. Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van 5 November. Tegenwoordig de commissaris des koningsvoorzitter 37 leden en de griffier, (zijnde dezelfde leden als bij de vorige zittingenbenevens de heeren F. van DeinseMoolenbuvgh en Onghena.) De notulen der vorige zitting na gedane voorlezing goedge keurd zijnde wordt gelezen en voor kennisgeving aangenomen eene missive van den heer Sprenger, behelzende mededeeling dat hij de betrekking van lid van gedeputeerde staten aanvaardt. Bij monde van den heer de Lange wordt namens de com missie van rnpporteurs uitgebragt bet algemeen verslag der afdcelingen omtrent het ontwerp polderreglement. De voorzitter geeft hierop te kennen dat gedeputeerde staten, wegeus de bedenkingenwelke tegen het ontwerp zijn ingebragt, hebben besloten dit thans in te trekken maar zoo mogelijk in de aanstaande zomervergaderingdaarop terug zullen komen. Voor kennisgeving aangenomen. Bij monde van den heer Kakebeeke wordt gelijk verslag uitgebragt omtrent het voorstel van gedep. staten, om aan de gemeente Brouwershaven een subsidie van 8000 uit de pro vinciale kas toe te zeggen voor het geval die gemeente er toe overgaat om de op 33,830 geraamde verbetering van liarc haven en bouwiDg eener nieuwe spuisluis als gemeente werk te ondernemen. Uit dit verslag blijkt dat men zich in eene afdeeling met het voorstel kon vereenigen doch het plaatselijk en provinciaal belang tegenover het rijksbelang volgens sommige leden was geacht niet zoo belangrijk te zijn. In de beide andere af- deelingeu vond men vrij algemeen bezwaar in de toekenning van een subside ten bedrage van bijna een vierde gedeelte der kosten terwijl bij een vroeger gedaan voorstel slechts eene provinciale bijdrage ten bedrage van een achtste deel werd verlangd. Voorts werd ook de geblekene ongezindheid der gemeenten Rotterdam en Dordrecht om iets bij te dragen en de betrekkelijk geringe bijdrage van Schiedam met leedwezen opgemerkt. Dit voofstel hetwelk gedep. staten ongewijzigd laten komt in discussiewaaraan deel nemen de heeren jhr. J. L. de Jonge, Cau, LantsheerMoolenburgh Fokker en Vis en wordt aangenomen met 25 tegen 12 stemmen. (Tegen stemden de heeren Vader, van den Bosch Mazure, Blaaubeeu, Bybau Kakebeeke ,Pierssens, deSmidt, Benteijn, Lantaheer, Vis en de Jonge van Ellemeet). Hierop wordt bij monde van den heer Sprenger uitgebragt het algemeen verslag over het voorstel van gedep. staten tot vaststelling van een tarief van reis- en verblijfkosten voor de provinciale veeartsen. [Dit tarief behelst, behoudens eenige toelichtingende artikelen Voor ieder bereisd uurzoo heen als terug 0,i5 voor verblijfkosten per dag 4]. Daar tegen zijn geene bedenkingen ingebragt, doch eene gewijzigde redactie der toelichtingen voorgesteld, waarmede de voorzitter verklaart dat gedep. staten zich vereenigen. Nadat een voorstel van den lieer Vader om te dier plaatse in stede van de woorden „die een of meer nachten buiten zijne standplaats heeft vertoefderlangt insgelijks voor den dag der terugkomst de helft der verblijfkosten" tc lezen „die een of meer nachten buiten zijne standplaats heeft moeten vertoeven. enz. Nadat het voorstel in stemming gebragt en verworpen was wordt het voorstel van gedep. staten met algemeene stemmen aangenomen. Na discussie wordt in omvraag gebragt: 1. uit de fondsen van 1860 a. aan de heeren A. B. Car- preau en M, A. Lippens, voor de verbetering van den weg van Aardenburg naar de grenseen voorschot toe te kennen van 12,000; b. verder aan het gemeentebestuur van Neuzen een van ƒ2825, en c. aan dat van 8as van Gent, een van 2025 te zamen 16,850; 2. gedeputeerde staten te magtigen om, voor zooveel noodig, de som van 176,60. welke de alzoo te verleenen voor schotten meer zullen bedragen dan de begrootingspostte bestrijden uit den post voor onvoorziene uitgaven 3. hen tevens te magtigen om, in geval het gemelde voor schot van 12,000 onverhoopt niet mogt worden aanvaard alsdan dat van 10,000 te verleenen hetwelk voor den weg in de rigting van Moerbeke is gevraagd. Nadat de vergadering eerst die onderdeelen had goedge keurdwordt het geheel mede met algemeene stemmen aan genomen. Alsnu wordt bij monde van den heer Bybau gelijk verslag uitgebragt over het voorstel om gedep. staten te magtigen uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor i860 te beschikken over hoogstens ƒ3000 voor de inrigting der veerdammen bij Kortgeen en Wolfaartsdijk tot pontdammen. Hierop wordt na discussie, waaraan de heeren Uijttenhooven, van Citters, Verhagen, Snijder, Vader, Bijbau den voor zitter en van den Bosch deelnemenhet voorstel van gedep. staten aangenomen met 35 tegen 2 stemmen (van de heeren Uijtttenhooven en van den Bosch. Aan de orde ia het algemeen verslag over het voorstel be trekkelijk het adres van de gemeente Sint-Anna-ter-Muiden om te gemoetkoming in de kosten van het lager onderwijs uitgebragt bij monde van den heer J. L. de Jonge. Na discussie tusschen de heeren mr. Cau, van Deinse en de voorzitterwordt het voorstel van gedep. staten met alge meene stemmen aangenomen. Bij monde van denzelfden heer wordt verslag uitgebragt omtrent het voorstel ter te gemoetkoming van de gemeente Zuidzandein de kosten van daarstelling van een nieuw school lokaal en van aankoop eener onderwijzerswoningstrekkende om de regering te adviseren dat die gemeente in deze op ƒ6000 teramen kosten zelve 3000 kan bijdragen. Dit vborstel dadelijk in behandeling genomen en door nie mand het woord gevoerd zijnde, wordt aangenomen met 36 stemmen tegen 1 (van den heer de Lange.) Hierop wordt gelijk verslag uitgebragt door den heer TJom- bach omtrent het voorstel van gedep. staten om afwijzend te beschikken op een adres van J. Dirkse, c. s.wijziging ver langende in het reglement tot uitoefening der jagt en visscherij voor wat betreft de wijdte der mazen van het kruisnet. Het voorstel wordt met algemeene s'emmen aangenomen. Eindelijk wordt bij monde van denzclfden heer uitgebragt het verslag omtrent het voorstel tot aanvulling van art. 2 van het provinciaal reglement op de uitoefening der jagt en visscherij. Dit voorstel, strekkende om ter voorkoming van verwikke ling te verklaren dat „vischtuigen onder eene andere benaming bekend, doch bij besluit van gedep. staten verklaard tot een der opgenoemde! te behooren worden gehouden in het artikel te zijn opgenomen," heeft alleen een voorstel om de redactie eenigzins te wijzigen uitgelokt. De voorzitter deelt, mede dat gedep. staten zich daarmede vereenigen en daarop wordt het zonder discussie met alge meene stemmen goedgekeurd. Hiermede alle te behandelen punten afgeloopen zijnde, wordt besloten gedep. staten te magtigen om op de genomene be sluiten, voor zoo veel noodiir, de koninklijke goedkeuring aan te vragen en de resumtie der tegenwoordige notulen aan dat collegie op te dragen. De najaarsvergadering wordt daarop door den voorzitter in naam des kouings gesloten. BEKENDMAKIN G. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, maken bekend dat aan de huizen van kiesge- regligden zuilen worden bezorgd oproeping- brieven met stembiljetten ten einde de laalslen behoorlijk ingevuld in persoon ten raadhuize terug te brengen in de daarvoor bestemde bus,) op maandag den 21 dezer maand, van'smorgens 9 lot 12 ure, om éóne vacature aan te vullen in de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente, naar aanleiding van de Koninklijke besluiten van 9 November 185! Staatsblad no. 142) en 11 Augustus 1859 [Staatsblad no. S0. Zierikzee 1 November 1859. C. J. FOKKER Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van 7.ierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dal er op Zalurdag den 12 dezer, des middags (en 12'/, ure, op het Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Uerikzeeden 8 November 1859. De Burgemeester B. G. CAU. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter algemeene kenuis dat op 24 September jl. bij hero is aangebragt eene BOOT, ongemerkt, van buiten zwart van binnen ligt blaauw.ge- vischt op de Roompot, vermoedelijk afkomstig van eene Franscbe sloep. en op den 11 dezer maand I 5 stuks RaLKEN, (Noordsch ongezaagd) gemerkt BK- van diverse lengte breedte en dikte gevischt op zes mijlen afstand van de kust en roept mitsdien elk en een iegelijk die daarop vermeent regt of aanspraak te hebben voor «Ze tweede maal ter reclame op waartoe zij zich ter Gemeente-Secretarie gelieven aan te melden. Zierikzee 11 November 1859. B. C.CAU. BINNENLAND Wij vernemen dat in eenein de afge- loopene week te .Middelburg gehoudene verga dering van de maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in de provincie Zeeland in plaats van de aftredende leden van het hoofd bestuur de heeren mr, C. van der Lek de Clercg, voorzitter, mr. G. A. Fokker, onder-voorzitter en mr. W. Pb. Fis, secretaris, zijn benoemd lol voorzitter de heer mr. G. A. Fokker tol on der-voorzitter de heer mr. W. Pit. Fis, en lot secretaris jhr. II van Reigersberg Verslut/s. Gelijk men zich zal herinneren is in de vorige zitting der staten-generaal een wets-ont- werp verworpen tot regeling eener overeen komst tusschen de regering en de maatschappij lol indijking der Oosterschelde. Ingevolge de concessie meenen wij is de regering thans eigenaar van al de werken die door de maat schappij zijn uitgevoerd en de hoofd-ingenieur van den waterstaat in Zeeland aangeschreven die in bezit te nemen. Wij vernemen dal door mevrouwde wed. van den heer Gerrit van Gennep geb. van Gennep op den 21sten der vorige maand te Rotterdam in hoogen ouderdom overleden onder anderen de.volgende legaten zijn besproken Aan dcNederduitsch-Ge reformeerde diaconie scholen te Rotterdam een kapitaal van f 10,000 2'/j pet. nationale werkelijke schuld aan de kleine diaconie-scholen alhier een gelijk kapitaal van f 10,000 aan het Gereformeerde burger weeshuis alhier een kapitaal van f 12,000 dito schuld aan de Nederduitsch-Gereformeerde diaconie-armen alhier, een kapitaal van f 30,000 dito schuld aan liet fonds ter instandhouding van de openbare godsdienst bij de Nedcrduilsch Gere formeerde gemeente alhier, een kapitaal van f 16,000 dito schuld, om te dienen tot vermeer dering van bet tractement der predikanten bij die gemeente; aan belfonds ter instandhouding van de openbare godsdienst bij de Waalscbe ge meente alhier ,een kapitaal van f2000dito schuld aan liet NederlandscheZendelinggenootschapeen kapitaal van f 8000 dito schuld aan liet Neder- landsche Bijbelgenootschap een kapitaal van f 6000 dito schuld aan het fonds voor de nood lijdende kerken van de Nederduitsch-Gerefor meerde gemeenten in Nederland de som van f 2000; aan het weduweufonds voor de predi kanten bij de Nederduitsch-Gereformeerde ge meente alhicr.de som van 2000 aan het vrouwen hnlpzendeling-genoolscbap de som van f 1000 aan dclandbouw -kolonie Nederlandsch .VI ettray" de som van 1000; aan hel fonds voor vrouwen door vrouwen de som van f 5000 aan het Nederlandsch godsdienstig Traktaat-genoot schap de som van/"500 aan hel Instituut tot onderwijzing van doofstommen te Groningen de som van 500; aan de Israëlitische armen alhier de som van ƒ300 aan de inrigting voor zieken en oude lieden, de Israëlitische godsdienst belijdende alhier, medef 300;aan het Israëlitische weeshuis alhier insgelijks f 300. Dat de nagedachtenis der overledene bij zoo vele door baar beweldadigden lang in gezegend aandenken blijve. Voor Z. K. H. den prins van Oranje zijn prachtige geschenken uit Rusland aangekomen. Do liooge raad der Nederlanden beeft bij arrest van beden verworpen de voorziening in cassatie, ingesteld door D. J. Streithorsl tegen een arrestvau heihofinNoord-liolland waarbij bij wegens het onbevoegd uitoelenen van de inwendige heelkunde en het toedienen van ge neesmiddelen is veroordeeld tot eene geldboete van f50. Naar een door het Algemeen Handelsblad medegedeeld barigt zal de heer Sloel tot„Oklhuis in het lites finiri oportet ten opzigto" van de afschaffing der tienden zoo als het voorloopigo verslag zich omtrent zijn vernieuwd voorstel daartoe uitdrukt voor alsnog niet berusten en mitsdien den raad om gezegd voorstel in te trekken niet opvolgen zoodat alsdan door eene stemming van de tweede kamer der staten- generaal zal moeten uitgemaakt worden wat die lak der wetgeving thans in de gewigtige aan gelegenheid der tienden ten behoeve van onzen landbouwenden stand nil doen. Vroeger is het dikwijls gebeurd dat een onderwijzer in eene andere provincie examen aflegde dan waarin hij woonde, en werkzaam was. Dat was toen legen de wel, omdat men daar moest geëxamineerd worden waar men het laatste volle jaar was werkzaam geweest. Thans zegt art. 42 der wet opliet onderwijs dat een onderwijzer, die examen wenscht af te leggen, zich tijdig moet aanmelder, bij den schoolopziener van het district, waarin hij woont, zonder verder van langeren of korteren duur van het verblijf te spreken. Nu is bel geval voorgekomen dat iemand een bewijs van woou- plaatsverandering heeft aangevraagd, en dezo naar eene andere stad in eene andereprovincie, heeft verlegd kort voor den lijd der afneming van de examensen zoo doende gelegenheid heeft gevonden om in eene andere provincie examen af te leggen. Kort daarna heeft hij zijne woonplaatsnaar zijn vroeger verblijf over- gebragt. De door een eigenaardig en merkwaardig gebrek aan het borstbeen zoo belangwekkende en in de geneeskundige wereld zoo bekende heer Groux, uit Hamburg, bevindt zich thans te Gro ningen. Daar men op hem verschillende bewegingen van bet hart kan waarnemen hebben beroemde geleerdenzoo wel van de nieuwe ais oude we reld onderzoekingen op hem gedaan die tot belangrijke uilkomsten hebben geleid. De beer Groux beeft van do hart-bewegingcti eene bijzondere studie gemaakt, en zal daarover, zoo als men verneemt, aldaar eenevoordragt houden en deze door proeven toelichten. In den namiddag van jl. zaturdag is uit het water deGiessen tusschen Giessen Nieuw- kerk en Giessen-Oudekerk het lijk opge haald van een grijsaard die bijkans den ou derdom van 80 jaren bereikt had, inwoner van Noordeloos. Dit op zich zelf zoo treurig einde van zulk een lang leven wordt voor het men- schelijk gevoel nog bedroevender wanneer men verneemt dal de hoogbejaarde R. v. K. door het misbruik van sterkeu drank zijn graf in het water gevonden heeft. Dezer dagen is te Oostwold eene schuur van den heer Oosthof afgebrand met 350 mud gerst, veel graan, voeder voor 4 paarden en vele koeijen, terwijl eenige kooijen varkens en een paard in de vlammen omkwamen. Het nieuwe woonhuis bleef gespaard. Te Palerswolde is dienzelfden nacht een huis met schuur afgebrand. Te Finsterwolde bevindt zich thans een zestiental aannemers met bet doel om de be grooting op te maken van de werkzaamheden benoodigd iot het leggen van een dijk bestemd voor het inpolderen van den Dollard. Reeds vroeger is dit belangrijke werk door eene com missie van ingenieurs opgenomen en zijn de onkosten begroot op f 900,000. De dijk zal worden gelegd van Termunten tot aan den hoek door den inham van den Dollard gevormd waardoor 1300 bunders uitmuntenden grond aan het geweld des waters zullen worden ontnomen. Evenwel zal het leggen van den dijk nog al aan bezwaren onderhevig zijn, dewijl op vele plaatsen

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1