Woensdag 9 November. WOENSDAG k ZATURDAG. BESTOREN MUSTMTIRN 1859 Strandvonderij. ZIEBIKZEESIjHEGOIBANT A BONNE MENT S-P RIJ S. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post ƒ2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. VEB S CR1J N i P RIJS DER ADVERT EN T IE N. Gewonel^'/^ cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- crs Doodberiglen van 16 regels a ƒ1 behalve liet Zegelregt. Zitting van 2 November. IPpovisaeiiaUt; Sitaéen vaai ZeeHand* Avondzitling van i November. Tegenwoordig d-e commissaris des konings, voorzitter, 29 lafèr-30 leden ende griffier. De-'voorzitter opent deze najaarsvergadering in naam des kp flings. Wordt besloten na onderzoek der ingediende geloofsbrieven vpn^het nieuw benoemd lid den heer J. H. Bijbautot diens toelatil%-, welke heer daarop door den lieer griffier wordt binnengeleid en na aflegging van de voorgesclireveue eeden in h an dop des voorzitters, zitting neemt. Hierop worden door den voorzitter overgelegd en voor ken nisgeving aangenomen a. de mededeeliug des voorzitters dat het collegie van gedeputeerde staten zich, naar aanleiding van art. 18 van het. reglement van orde, heeft gesplitst in afdeelingcn en dat zijn aangewezen als leden van de ste afd.de heeren van der Bilt en Becius, van de 2de de heeren van Citters en Fokker en van de 3de de heeren Buteux en van Eek (welke laatste plaats inmiddels dus weder vacant is geworden) b. de door den heer griffier voorgelezene koninklijke besluiten van den 19 Augustus 1859, no. 62, houdende goedkeuring der besluiten van de provinciale stateu van den 12 Julij te voren nos.8, 11. 13 en 14, strekkende: tot den onderhandschcu verkoop van een stuk gronds nevens den straatweg van Zierikzee naar Zijpe tot toekenning eener gratificatie aau den .gewezen steigerschi-it- schipper J. Adriaansen tot wijziging der begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1858, en tot wijziging als voren voor 1859; idem van den 3 Sept. 1859, no. 71, houdende goedkeuring van het besluit der provinciale stateu van den 12 Julij te voren ,no. 6, waarbij is goedgekeurd het gehouden beheer van ged. statenmet be- trekking tot de inkomsten en uitgaven van de provincie over het dienstjaar 1857 idem van deu 5 September 1859, no. 30, houdende goedkeuring van de begrooting der enkel provin ciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1860. Komen verder ter tafel a. het quadruplicaat der door de algemeene rekenkamer gearresteerde rekening van den betaal meester te Middelburg, wegens de provinciale fondsen over 1857 b. de staat van kosten van bet provinciaal rijksbestuur voor de dienst I860; c. het verslag van de hoofddirectie van het instituut voor doofstommen te Groningenwelke drie stukken ter inzage van de leden ter griffie zullen worden nedergelegd. Wordt verzonden naar de afdeelingen met al de daartoe betrekkelijke stukken, het ontwerp polderreglement, vroeger reeds ter tafel gebragt. Voorts legt de voorzitter over de voorstellen van gedep. statena. betrekkelijk het adres van J. Dirkse e. s. om wijzi ging van het provinciaal reglement op de jagt en visscherij b. tot aanvulling van art. 2 van evengemeld reglementc. tot verbetering van de gemeenschap tusschen de gemeenten in I Noord- en Zuid-Beveland met een adres vau K. J. van den Bussclie en een aantal andere ingezeteneu van Noordbevclaud tot ondersteuning van dit voorstelcl. tot het verleenen van rentelooze voorschottene. tot het tegemoetkomen van de gemeente St. Anna ter Muiden in de kosten van het lager onderwijsf tot het tegemoet komen van de gemeente Zuidzande in de kosten van den opbouw eener nieuwe school en den aankoop eener woniug voor deu onderwijzer; y. om aan de gemeente Brouwershaven een subsidie te verleenen tot verbetering harer haven h. tot vaststelling van een tarief voor de reis- en verblijfkosten der provinciale veeartsen welke allen worden verzonden naar de afdeelingen even als het adres, vermeld bij dat onder c voorkomende, waarvan door den heer griffier voorlezing is geschied. Door den heer Verhagen is een voorstel geleverd strekkende dat „de vergadering besluite tot de indiening van een adres van adhesie aan de staten-gcneraal betrekkelijk het op nieuw bij de tweede kamer ingediende wetsvoorstel ter afkoopbaar- stelling van de tienden." Daar dit voorstel volgens art. 23 van het reglement van orde door twee leden is ondersteund, wordt de voorsteller dadelijk toegelaten tot de toelichting van zijn voorstel, indien hij mogt vermennen dat zulks nog noodig was. De heer Verhagen verklaart dat hij van de nadere adstructie afziet, onder voorbehoud om de mogelijk later daartegen in te brengen bedenkingen alsdan te wederleggen of toe te lichten. Als hij echter nagaat dat bereids in 1 So 1 door deze ver gadering adressen van soortgelijke strekking zijn ingezonden aan Z. M. den koning en de beide kamers der staten-generaal durft hij zich vlcijen dat zijn voorstel ook thans den bijval der vergadering zal ten deel valldn. Daar, ter verdere voldoening aau bet reglement van orde, na deze toelichting meer dan vijf leden het voorstel onder steunen kan het een punt van beraadslaging uitmaken en is besloten het op een nader te bepalen dag in overweging te nemen. De overgelegde presentielijsten van de vergaderingen van gedeputeerde staten zullen ter inzage van de leden ter griffie worden nedergelegd. Overeenkomstig een voorstel van den voorzitter, wordt be sloten de vacature, ontstaan in het collegie van gedeputeerde staten door het bedanken van den heer van Eek, aim te vullen door eene benoeming in eene op morgen namiddag te houdene zitting. Deze openbare bijeenkomst wordt daarop gesloten. De benoeming van een lid van gedep. staten werd aan de orde gesteld eu daarvan is de uitslag geweest dat bij eeuc eerste stemming als zoodanig is verkozen de heer G. J. Spren- ger, (met 20 van de 31 stemmen terwijl 2 biljetten blanco waren) die verklaard heeft gebruik te maken van de bevoegd heid, hem bij art. 48 der provinciale wet toegekendom zich binnen twee dagen omtrent de al ofnict aanneming te verklaren. Hierna is in behandeling geuomen het bovengenoemde voor stel van den heer Verhagen, hetwelk, na ecnige discussie, dooi den heer I. G. J. van den Bosch voorgesteld is in dier voege te wijzigen dat de vergadering alleen besluite „om aan de twrede kamer door een adres dc belangstelling der provinciale staten in de afkoopbaarstelling der tienden te doen blijken." Dit amendement is aangenomen met 30 tegen 1 stem, waar door bet oorspronkelijk voorstel is vervallen. Het ontwerpen en inzenden van bedoeld adres is opgedragen aan ged. staten. De openbare zitiing wordt hierop gesloten tot nadere bij- cenroeping. De Burgemeester van Zierilczee brengt ter algemeene kennis, dal bij hem is aangebragl en geborgen een sluli van een MAST lang onge veer 12 lil, in zee geviscfitvermoedelijk af komstig van een Viscbsloep en roept mitsdien elk en een iegelijkdie vermeenen mogt daarop regt of aanspraak te hebben voor de eepssie maal Ier reclame opwaartoe zij zich ter Gemeente-Secretarie gelieven aan te melden. Zierikzee7 IS ov ember 1859. B. C. CAU. KENNISGEVING. De Burgemeester van 'Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Zaturdag den 12 dezer, des middags ten 12'/,, ure, op het Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzeeden 8 November 1859. Do Burgemeester B. C. (JAÜ. BIH'SSMLAKB Men schrijft uit 's Gravenhage van 4 dezer Heden heeft de bnrgerl. kamer van den hoogen raad eene gewiglige uitspraak gedaan. Hel gold donbekenden strijd over debeteekenisder woor den T' pourvu gu'il en suil justifié" in art. 88 3 no. 2 der wet op de registratie of, bij schendin gen van de partijen, alleen het bewijs van ge meenschap kan worden geöischtdan wel of het ook aanwezig zijn der verdeelde goederen be hoort te worden gestaafd! In de jaren 1848 en 1849 had dc hooge raad in strijd met de conclu sion van het O. M. deze vraag in eerslgemelden zin beslist. Het bestuur der registratie heeft ge meend deze reglsvraag welke door het hof van cassatie in België in een anderen zin is beant woord, op nieuw aan den hoogen raad te moe ten onderwerpen. De procureur-generaal van Maanen heeft zijne conclusie uitgebragt ten voor- deele der bewering van het bestuur der regi stratie, onder opmerking dal geen der tegen woordige leden van den hoogen raad lot de vroe gere uitspraak had medegewerkten met eene uitvoerige ontwikkeling van de gronden welke daartegen volgens hem moeten gelden. De hooge raad heeft echter de voorziening van het bestuur bij zijn arrest verworpen. Bij koninklijk besluit is vrijstelling van zegelregt verleend voor de registers, welke, ingevolge art. 3 derwet van 3 Junij 1859 (Staats blad no. 44) door patenlpligtige opkoopers die zich afgeven met het fyoopen van goederen in die wet bedoeld moeten worden aangehouden ter aanleekening van alle in die hoedanigheid door hen verkregen goederen onder voor waarden dat telkens op hel eerste blad dier re gisters van de dagteekening en het nommer van dit besluit worde melding gemaakt. In de Ulrechtsche Courant leest men Het bestuur van hot Nederlandsch Zende ling genootschap te Botterdam heeft den onlangs benoemden adjunct-directeur van- het Zendings huis aldaar .S'. W. Roorda van Eysinga weder ontslagen nadat men de overtuiging bekomen had van zijne weinige overeenstemming met do beginselen duorde laatste jaarvergadering vast gesteld. Dit berfgt overnemende, kunnen wij de ver zekering geven dat de opgegeven reden minst ge nomen niet juist is. Tegen het einde dezer maand wordt H. M. dc koningin uil Nizza over Straatsburg en Slutt- gardt in de residentie terug verwacht. Oct is ons zeer aangenaam hierbij te mogen vermelden, dat hel zachte klimaat op ür. Ais. gezondheids toestand een gunsligen invloed schijnt uit te oefenen daar H. M. thans zeer welvarende is. Volgens eene door het Journal de St. Pe- tersbourg medegedeelde dagorder, is 7,KH. de prins van Oranje benoemd lot bevelhebber van het regement dragonders der Ukraine hetwelk den naam zal voeren van: Regement dragonders der Ukraine van Z. K. H. den prins vau Oranje. Men verneemt dat bij de stapel- en con structie-magazijnen te Delft een aantal getrokken geweren no. I, in gereedheid is gebragt. Ten gevolge van Zr. Ms. besluit dat de infanterie in het algemeen met die geweren zal gewapend worden zullen thans de onderofficieren en verdere manschappen der infanterie-rcgemeiiten behoorende tot de linie-compagniën even als dc tilrailleur-compagniën met het getrokken ge weer no. 1 gewapend worden. Tegen den bekenden Massèusvoorgevende te zijn vlug-schoonschrijver is hij arrest van het provinciaal gereglshof in Noord-liraband van 25 October jl. regtsingang mei bevel tot ge vangenneming verleend ter zake van bedriege- lijke opligling. llen 12 Sept. is de Nederlandsche schoener Franklin kapt. C. O. Rojcr van l'nerto Cabello aangekomen. De Ned. brik Adelicia lag nog in de haven van I'uertoCabelio builen gemeenschap inet den wal. De kapitein van dc Franklin heeft protest aangeteekend tegen de wederregtelijke aanhouding van zijn vaartuig en de ruwe behan deling, welke hijen zijn volkondervondenhebben. Den 23 September is van Puerto Cabello de tijding ontvangen dat de stad Victoria en Villa deCura door de troepen yan het gouvernement onder Uommandant Rubin veroverd zijn gewor den en dat generaal Agiado in het gevecht ge sneuveld is. N'aar men verneemt, zijn de Federalisten, die tegen Barcelona opgetrokken waren door deze troepen met groot verlies teruggeslagen ge worden. U. Cl. Ben aantal pinken voor welker beman ning men vrees koesterde, is behouden weder te Schevcuingen binuengcloopen. De stuurman van een derzelve werd in den op dingsdag nacht op dc kust gewoed hebbende storm over boord en een groot eind van de pink in zee geslingerd, eene volgende golf sloeg hem echter lot in de onmiddolijke nabijheid van bet scheepje terng. Deze merkwaardige omstandigheid redde hem hel leven dewijl anders alle poging tot redding vruchteloos ware geweest. Op de hoogte van Terschelling is door het volk verlaten en gezonken het Eng. brikschip liomcr kapt. li. Hunter. De equipage uit 9 koppen bestaande, is door de loodsboot met veel gevaar gered. De Major, kapt. Atkinson, van Sunderland naar Holland, is op de hoogte van Winterhui verlaten en het volk verdronken. Het schip Caesarkapt. Cbalcr is op de hoogte van Doggcrsbank gezonken doch het volk gered. Do Leila van Nassau naar Londen is op de hoogte van Ventnor eiland Wigl totaal verongelukt. Het schoonerschip Ann van Odensee naar Ant werpen is in het Skagerrak gpzonken doch hei volk geTod. Het schip Jessica kapt. Owens van Londen naar Bombay is S Oclob. gezonken, eene boot met den kapitein en 13 man is gered eene andere boot met den stuurman en 7 man wordt vermist. De Zweedschc schooner Ida kapt. Lindgrea, is in de Noordzee gezonken. De bemanning redde zich in de boot en nana eene lantaren mede, die zij des nachts brandende hield. Zij werd ontdekt dooreen Ned. schip dat op haar aanhield en ondanks donkerheid en onstuimig weder het geluk had allen te redden. Onlangs werd melding gemaakt dat den 17 October jl. in hetbnsch van Heythuizcn in liet Limburgsche een ISjarig meisje hel slagtoffer is geweest van verregaande mishandelingen en welnaar hare opgaven van de zijde eens per- soons met een jagtgeweer gewapend. Op deze cn andere aanwijzing was werkelijk een persoon, die den bedoelden dag iu dc omstreken jagende was gezien gevankelijk naar Roermond over- gebragt. Thans meldt dc Courier de la Meuse dat weinige dagen daarna zekere J. M. zich in den estaminet van H. K. te Nederweert bevond en zich liet ontvallen dat het toch ongelukkig was dat een onschuldige gevangen zat en dat hij den dader wel in een uur zou welen te leveren." De eslaminelhouder gaf van die omstandigheid aan de overheid keunis, die terstond werk van die nieuwe aanwijzing maakte en een onderzoek in het werk stelde met dat gevolg dat de ware dader gevat en door het meisje herkend word zoowel naar zijn uiterlijk als naar zijn tongval Hij is terstond naar de gevangenis te Roermond overgebragt alwaar hij den onschuldigen J. S. heeft vervangen die reeds te zijnent is weder gekeerd. Naar men verzekert zou hij de Indische regering hel voornemen bestaan om in de ko loniën al de benoodigdheden voor de kleeding van het Indische leger te doen vervaardigen die tot nu toe in het moederland voor hare rekening werden aangemaakt. UCt.) Men leest in het Bataviaascli Handelsblad Het Britsch Indische gouvernement heeft vijf regementen infanterie naar Mauritius gezonden mnlhetoog opeene mogelijke vredebreuk tusschen Frankrijk en Engeland aangezien men had ver nomen dat op Bourbon niet minder dan 10,000 manFransche troepen verzameld w aren. Tevens zijn de Niger de Pelonts en nog een stooinvaar- tuig van Australië ontboden om op de be wegingen van vijf Franscho oorlogschepen het oog te houden kortelings in Nieuw Caledonie aangekomen. Naar luid van tijdingen uit Japan waren de meeste Europeschc handelaren, welke zich naar dat land begeven hadden om er van de nieuwe handelsverdragen partij te trekken grootelijks te leur gesteld en klaagden zij dat die verdragen aan de Europeanen slechts schijnbare regten gaven en door do Japansche overheden niet ter goeder troaw werden nageleefd. In een Ylaanisch blad leest men M. D van Boultelaere had gelezen dat het beste middel om denkoornworm uil het graan te houden en te verdrijven bestond in het plaat sen van bundels vcisch hooi rond het graan. M, D. had eene partij tarwe schier door den koornworm vernield en paste dit aangegeven middel daarop toezorg dragende dat het graan gedurende drie a vier dagen gedurig geroerd werd. Een lid der provinciale commissie van landbouw schrijft des betrekkelijk: Ik moet met verschillende ooggetuigen bevestigen dat werkelijk al dc wormen het graan hebben ver laten cn in hel hooi zijn gekropen,''

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1