ü¥.°89. WOENSDAG ZATURDAG. Saturday 5 November. 1859 Brandschouwing. FÜEUWSTWH» ÏIERIKZEESCHEfüURANT A BONN E ill E N T S-P B1JS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. V EB S CH IJ N I P BIJ S BE B AD VE BTEN T IE N. Gewone 12'/s cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a f 1 behalve het Zcgelrcgl. Burgemeester 'en W ethouders van Zierikzee. Gelet op art. 30 der verordening tot voor koming en blussching van brand in deze ge meente, afgekondigd den 0 December 1855. Verwittigen de ingezetenen dal door heeren Brandmceslercn alhier, op maandag den 7 dezer maand en volgende dagen eene algemeene iSrissirJsvefsosiwirjg: in de buizen der inge zetenen zal plaats hebbenals maatregel van openbare veiligheidwordende mitsdien een ieder uilgenoodigd om aan ürandmeesleren den vrijen toegang in woningen pakhuizen en 1 ^-bergplaatsen te verteenen. Zierikzee, 1 November 1859. B.C. C AU, Voorzitleir. C. of. JONGESecretaris. BEK.ENDMAKIN G. Burgemeester en Wethouders van lierilizee, tnaken bekend dal aan de huizen van kiesge- regtigden zullen worden bezorgd oproeping- brieven met stembiljetten ten einde de laatsten behoorlijk ingevuld in persoon ten raadbuize terug te brengen in de daarvoor bestemde bus op maandag den 21 dezer maand van 's morgens 9 tot 12 ure, om ééne vacature aan te vullen in de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente, naar aanleiding van de Koninklijke besluiten van 9 November 1851 Staatsblad no. 142) en 11 Augustus 1859 (Staatsblad no. 80.) Zierikzee I November 1859. C. J. FOKKER Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND Zierikzee 3 November. Op de heden alhier geboudene openbare tentoonstelling van hoorn vee zijn in bet geheel aangevoerd 83 stuks waarna door de sociëteit Tot Nul en Genoegen, aan de navolgende veehouders prijzen en pre- inien zijn toegekend voor het schoonst gekeurde rundveete welenJ. Kooiman M, SchikkerfV. van Westen C.van den Bout, D. van der Maas en J. de Haaste Zierikzee J. Lievense te Nieu- werkerk terwijl bet grootst getal vet vee is aangevoerd door P. de Vos en bet grootst getal vee binnen het poortambacht door J. Kooiman te Zierikzee waarvoor ook premien waren uit geloofd. 13e uitgeloofde zilveren medaille voor het aanbrengen van de drie stuks beste en schoonste melkkoeijen is toegekend aan Js. van der Jagtte Zierikzee; de naaste mededinger was IV. ten Haaf. Men schrijft uit Middelburg, van 2 Nov. De gewone najaars-vergadering der stalen van Zeeland is gisteren avond alhier geopend. Blijkens bet in die zitting verhandelde is behalve de mededeeling van ingekomene stukken door den beer Verhagen een voorstel ingeleverd, strekkende om door die vergadering een adres van adhacsie te rigten aan de staten-generaal, ten opzigtevan bet andermaal bij de tweede kamer ingediende wetsvoorstel tot alkoopbaarstelling der tienden. Dit voorstel zou op een naderde bepalen tijdstip in behandeling genomen worden. De benoeming van een lid van gedeputeerde staten werd aan de orde gesteld in eene heden namiddag ten 2 ure aangevangenc zitting. Daarvan isdeuilslaggeweest dat bij eene eerste stemming als zoodanig is verkozen de heer G. J Sprenger(tnet 20 van de 31 stemmen, terwijl 2 biljetten blanco waren) die verklaard heeft ge bruik te maken van de bevoegdheid hem bij art. 48 der provinciale wet toegekend, om zich binnen twee dagen omtrent do al of niet aanneming to verklaren. Hierna is in hehandeling genomen het boven genoemde voorstel van den heer Verhagenhet welk na eenige discussie door den heer J. G. J. van den Bosch voorgesteld is in dier voege te wijzigen, dal de vergadering alleen besluite om aan de tweede kamer door een adres de belang stelling der provinciale staten in de alkoopbaar stelling der tienden te doen blijken.'' Dit amendement is aangenomen met 30 legen 1 stem waardoor het oorspronkelijk voorstel is vervallen. Het ontwerpen en inzenden van be doeld adres is opgedragen aan gedeputeerde staten De vergadering is daarna uiteengegaan tot nadere bijeenroeping. t De Staals-Couranl deelt mede, dat Z. M., beschikkende op het verzoekschrift van jhr. mr, J. van Beigersberg VersLuys en II. J.van Deinse te Middelburg, bewilliging beeft verleend tolde oprigting der naamloöze Vennootschap de Mid- delburgsche maatschappij van stoomvaart. Naar men verneemt hebben directeuren van de Nederlandscbc maatschappij ter bevorde ringvan nijverheid aan den minister van binnen- landscbe zaken een adres ingezonden, strekkende om den ijk der gazinelers hier te lande veipitg- tend te maken. De reglbank te's Hertogenbosch heeft een belangrijk vonnis gewezen iti zake het successie- regt. Er sisleerde zich namelijk een notarieel gevolmagtigde vau zekere weduwe, om in bare hoedanigheid van moeder en voogdes over hare kinderen den bij de wet op bet regt van suc cessie gevorderden eed af te leggen voor de deugdelijkheid der aangifte van de nalatenschap van der minderjarigen oud-tante. De directeur der registratie en domeinen in Noord-Braband had genoemde weduwe eene akte van toelating verleend dien eed op de ingediende memorie van successie voor die regtbank, door meerge- noemden lasthebber te doen afleggen. De regt bank overwoog dat bij de wet op het regt van successie van 13 Mei 1859, bet afleggen van den eed der deugdelijkheid eener aangifte van suc cessie aan den kantonregler is opgedragen cn wel ingeval van ziekte, afwezigheid of andere verhindering bij volmagt op toelaten van den minister van financiën voor den rcgler van het kanton van de laatste woonplaats van den over ledene terwijl bij art. 68 der aangehaalde wet, die van 27 Dec. 1817 en alle wetten en wettelijke verordeningen betreffende het regt van successie en van overgang bij overlijden zijn afgeschaft en alleen van kracht gebleven zijn ten aanzien der vererving en verkrijging door overlijden onder hare werking voorgevallen en derhalve niet ten aanzien van de wijze van eedsaflegging. Op grond hiervan heeft de regtbank zich onbevoegd verklaard den onderwerpelijken eed af (e nemen. In de Haarlemmer Courant van '24 Oclober 11. no. 250 komt bet navolgende voor. De maire van Brest heeft de aandacht ge vestigd op de schandalen welke dikwijls het gevolg zijn van de bedrijven van beschonken per sonen op de openbare straat cn beeft een be sluit uitgevaardigd inhoudende dat lieden die op straat worden gevonden in een zoodanigen toestand van dronkenschap dat zij bet bestuur over hunnen wil verliezen of blijven liggen, zullen worden opgenomen en overgebragt naar de ge vangenis der Mairie waar zij zullen blijven lot zij weer nucbteren zijn geworden om vervolgens correctioneel te worden gestraft, wegens ver sperring van den openbaren weg; Kroeghouders en tappers die aan beschonkenen drank zullen bobben geschonken moeien aan dezelfdeslraffen als de beschonkenen onderworpen worden, Zoo dit te Brest met de wet strookt, is het ook in Nederland het geval. Wij leven onder het zelfde in dit opzigt althans niet gewijzigde straf wetboek. Voor Amsterdam zijn naarmen verneemt door de beeren Haver en Co.agenten der be langhebbenden in Weslphalen dezer dagen prijs-couranlen van steenkolen uitgegeven waarop do Hibernia steenkolen mede zijn ver meld voor ongeveer'twintig °/0 goedkooper dan de Eugolsche steenkolen. Wij achten dit van een te algemeen belang om daarop niet de aandacht van het publiek te vestigen vooral ook met het l oog op de aanhangige spoorwegplannen om aan te loonen welke onverwachte voordooien j die nieuwe verbindingsmiddelen kunnen aan- brengen. i Door den commissaris van polieie te Gouda A. F. Beukman is aangehouden de vermoede lijke dader van den te Reouwijk gepleegden moord. LI. zaturdag bad te Ter-Aar een treurig ongeval plaats de moeder van een watermole naar onder Koffer-Aar eene vrouw van 68 jaren door eene verkeerde deur naar buiten gaande, terwijl de molen in vollen gang was werd zoodanig door eene der wieken getroffen dat zij onmiddelijk dood bleef. Sedert eenige dagen zijn ruim 20(10 jarige kalveren uit Friesland door Dalfsen gevoerd. Zij waren legen zeer hooge prijzen opgekocht, en zijn zoo inen zegt naar Hongarije gezonden. Men schrijft uil Nieuwe Diep van 1 Nov. lieden morgen zag men van hier een schip op de Noorder Haaks zitten de geweldige storm en hooge branding deden al dadelijk weinig hoop koesleren voor redding. Kort daarna was alles verdweucn en vreest men met grond, dat de equi page bij deze ramp is omgekomen. 2. Nov. Hel schip, op de N. Haaksgeslrand is de koljer Emetie. De equipage is omgekomen. De zucht lot landverhuizing naar Porl- Natai schijnt door de gunstige berigten vandaar komende hoe langer zoo meer bij onze landge- noolen te worden opgewekt. In de haven van bet Nieuwe Diep ligt thans weder een barkschip gereed de Dina kapitein Rademakerswaar zich reeds verscheidene familiën aan boord bevinden waaronder veel landbouwers waarbij enkelen die niet onbemiddeld zijn een der passagiers voert vier hengsten cn twee slieren van Hol- landsch ras met zich; dagelijks worden er nog nieuwe passagiers voor dat schip aangemonsterd. Men verwacht in 1860 verschillende zeer hooge springvloeden. Die met volle maan op den a. s. 7 Maart zal een der hoogste zijn in deze eeuw zij klimt lot 1,17, terwijl de hoogste anders gemiddeld 1,00 bedragen. De volle maan van 5 April en de nieuwe maan op 16 Augustus cn 14 October zullen bet water mede tot aan merkelijke hoogte opvoeren. De vloed met nieuwe maan op 16 September zal tot 1,16 klimmen dus nagenoeg gelijk slaan aan die van 7 Maart. Met de aangekomene landpost uit Oosl- Indie is o. a. een door bet Ba/aria's Handelsblad medegedeeld berigt ontvangen van Borneo dd. 18 Augustus. Hel behelst dat eene verkenning van hel fort Tabanio mislukt is, en twee officieren dermarinc gewond zijn. De kolonel was melde Celebescn Boni opgerukt om Tabanio te nemen. Bovengenoemd blad meldt tevens dat te Ba tavia geruchten loopen van het nemen van een fort op Borneo waarbij 600 inlanders zouden gesneuveld zijn doch de redactie had daarvan geer.e bijzondere mededeeling ontvangen, Van deiuid- en Ooster-Afdeeling van Bor neo zijn omtrent de tuchtiging der opstandelin gen door Zr. Ms. stoomschip Celebes de volgende bijzonderheden bekend geworden. Door jden kommaudant van genoemd vaartuig was reeds vroeger gerapporteerd dat een aanval op Poelo Petak te verwachten was en dat onder de leiding van zekeren pangeran Anlasarie drie vlotten met lage daken, als van huizen en met schietgaten voorzien voor dien aanval gereed gemaakt wer den. De Celebes stoomde daarop van Marabahan naar Poelo Petak, waar de barkas van de Ard- jueno en do sloomer Tjipanas mede aanwezig wa ren terwijl ongeveer 50 soldaten aan wal in be zetting lagen. Den 27 Julij besloot de komman- derende officier van de Celebes den aanval op Poelo Petak niet af (e wachten, maar met de drie ter zijner beschikking staande vaartuigen naar de Kapoeas te sloomen ten einde de v lot ton op de plaats waar zij zatnengesteld werden op te zoeken en de daarbij aangelegde benting te vernielen. Dn Tjipanas welke vooruit was gezonden wisselde zoodra men van dat schip de bedoelde benting ontdekte de eerste schoten met den vijand doch zijn ligt geschut had wei nig uitwerking. De Celebes volgde digi onder de hoornen langs de half verborgene benting stoomende de Tjipanas onmiddelijk op, en schoot met zijne dorligponders spoedig eene bres in de zware balken waaruit de beuling was zatnen gesteld. Onder bevel van den luitenant ;er zee Steffens werd dadelijk gedebarkeerd doch de vijand hield geen stand de benting werd verlaten gevonden en vernield. De versterkte vlotten werden daarna midden op de rivier gebaald en, terwijl de vijand door eenige vruchteloos» geweerscho ten uit hel geboomte langs de oevers zijne teleur stelling liet blijken werden die logge gevaarten naar Poelo Petak gesleept. Bovendien zijn eenige lilla's kruid en lood buit gemaakt. Ons verlies bepaalde zich tut twee in den arm ge wonde inlandsche matrozen. Dc gezondheids toestand aan boord der schepen was overigens in verband met een langdurig verblijf in de moeras dampen op de rivieren vrij voldoende. Sterfge vallen waren niet talrijk. Men meldt van Timor, dd. 12 Augustus In het vorigejaar is op het grondgebied van een onzer bondgenooten Draiiimo een Chinees ver moord en geplunderd; de toenmalige resident de heer Fraenkclhad bevelen gezonden de moor denaars uil te leveren doch zonder gevolg na onlangs heeft men een dertnoordenaars op Atta- poepoe gearresteerd het hoofd van Noeitmo was hierover niet tevreden en is met 50 gewapen- deu uit bet gebergte gekomen om den arrestant te ontzetten dit lukte echter niet en zijn plan ontdekt ziende is hij hals over kop naar het ge bergte teruggekeerd.Ongeveer zes weken ge leden heeft te Larentoeka een gevecht plaatsge had tusscben de Mahomedanen en de Portugesche (nu Hollandsche) Christenen aan weerskanten werden een paar koppen geveld waarmede de zaak afliep.Sedert een paar dagen bestaan er binnen 's lands geheel buiten ons gebied on rustige bewegingen, verwekt door een fanatieke, zoover die op die wijze een aanbaDg beeftgekre- gen en nu het bergvolk afzet. Hoe ofmen op lava er aan komt dal het bier onrustig zoude zijn is onbegrijpelijk bet is hier zoo rustig als het ooit geweest is, het voor gevallene op Altapoepoe en Larentoeka zal men toch wel niet in rekening kunnen brengen want dal kan nog niet bekend zijn en is van te onder geschikten aard dan dat men het met onrustig zoude kunnen bestempelen. I

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1