1859 W.°88. Woensdag; 2 November. WOENSDAG ZATURDAG. BESTUREN «ISTRATW Brandschouwing. ZIEIIKZEESCIEUIUIANT ABONNEMENT S-P RIJ s. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgcns. V E B S C H IJ N Tt P BIJ S DE It AD V E U E N 'I I E N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a behalve hel Zegelrcgl. HmiGEMEESTEK en Wethouders van Zierikzee. Gelei op art. 30 der verordening lot voor koming en blussching van brand in deze ge meente, afgekondigd den 6 December 1855. Verwittigen de ingezetenen dat door heeren Brandmeeslercn albier op maandag den 7 dezer maand en volgende dagen, eene alsromoejie BiraiMisclioiz wiing in de buizen der inge- zeteuen zal plaats hebbenals maatregel van openbare veiligheid wordende mitsdien een ieder uitgenoodigd om aan Brandmeesteren den vrijen toegang in woningenpakhuizen en bergplaatsen te verleenen. Zierikzee 1 November 1859. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND Zierikzee 31 October. Gelijk was aange kondigd heeft onze verdienstelijke muzijkdirec- teur, de heer C. Eisneralhier, in de concert zaal een vokaal- en instrumentaal concert ge geven. De medewerking van het orchest het mannenkoor en zoovele geachte dilettanten leverde op nieuw een duidelijk bewijs van de achting, diezij hunnenmuzijkdirecteurloedragen. De uitvoering was dan ook van al wat ten ge- boore werd gebragt, voortreffelijk. De eerste afdeclinggelijk op het reeds medegedeelde programma stond vermeld, sloot met «dienachl- iiclie Heerschau (la revue nocturne) Ballade für Miinnenchor unisono mit orcheslcr begleitung gedicht von Freihern von Zellitzmuzik von A. E. Till.'' Dit inderdaad karakteristieke stuk verschafte zooveel genoegen dat gedurende de pauze algemeen het verlangen zich openbaarde, om dit nog eens te hooren. Hieraan werd dan ook welwillend voldaan bij de opening der 2de afdeeling. Het gedurig applaudissement ge tuigde genoeg dat het concert den algemeenen bijval wegdroeg en wij houden ons overtuigd dat wij een goeden wensch doen indien wij elk volgend concert van dit wintersaizoen zooveel bijval en zulk een goed succes toewenscben als deze eersteling. Bij de plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van de provinciale staten van Zee land, in het hoofdkiesdistrict Goes is gekozen de heer J. H. Bijbau. Door den minister van oorlog is aan de chefs van de corpsen infanterie eene circulaire gerigl, waarbij kennis gegeven wordtdat aan de onderofficieren en korporaalstot gemelde corpsen behoorende, die genegen zijn bij het Indische leger over te gaaneene premie zal worden toegekend voor de onderofficieren van 140 en voor de korporaals van f 125. Men schrijft uit 's Gravenhage, dd. 25 October Aangezien bij de wetgevende magt nu eu dan wordt aangedrongen om de soldij van den min deren militair te yerhoogenen daarentegen de weelde in de hoogere rangen tg verminderen dunkt het ons niet te onpas bij de aanstaande discussie over de begrooting van oorlog er de aandacht op tc -vestigendat bet in ons kleine rijk wel overtollige weelde mag heeteh om drie militaire administrative direction te hebben. Een (al van jaren waren er maar twee en de dienst ging perfect. Men zou door de suppressie van ééne directie bezuinigen zonder bezwaar voor de dienst: het tractemcnt van een intendant (hoofd-offic.), cn een onder-intendant (kapt.), met en benevens een vrij onbeduidend bureau- geld. Men schrijft uit Amsterdam van 29 October. Wij hebben kennis genomen van een adres dat thans hier ter slede bij den handel circuleert cn dat gcrigt is aan de tweede kamer der stalen- generaal. Het bevat hel verzoek om in de re geling van het postwezen en hel brievenvervoer eenigc zeer noodige verbeteringen te verkrijgen. Naar wij vernemen zal ditadres aanstaanden maandag op de beurs ter teekening liggen. Wij hopen dal een groot aantal naamteekeningen dan het bewijs zal geven van du algemccne belang stelling in deze zaak. Eenderleden van de Hervormde gemeente te Mijdrecht heeft aan de kerk een geschenk ge daan van f5000. LI. zaturdag morgentusscben 5 en 9 ure, beeft (e li eeuw ijk nabij Gouda eendiefstal gepaard met moord plaats gehad. De landbouwer G. V. die 's morgens ten vijf ure zijne woning verlaten had vond bij zijne terugkomst ten negen ure zijne vrouw in haarbloedbadende op den grond liggende hulp van een geneeskundige werd ingeroepen doch toen deze ter plaatse kwam was de vrouw reeds overleden. Onderscheidene gouden en zilveren voorwerpen zijn ontvreemd. De heer subst-offic. van justitie te Botterdam heeft zich vergezeld van denrcgter-commissaris, onmiddclijfc naar Kceuwijk begeven om een onderzoek in deze zaak in te stellen. Men schrijft uil Oislerwijk van 25 dezer lie gezusters van Lh dien alhier hebben een krui denierswinkel. Onder voorwendsel van kamers te willen huren komt eene jufvrouw bij haar en weet zich door vroomheid in tedringen. /ij raadt haar aan de waren in Breda te gaan halen, dewijl zij daar, volgens haar zeggen veel beter koop zijn dan elders. Zij wilde zich gaarne mei den inkoop belasten. De bedriegster wordt ge loofd ontvang! p. m. f I0Ü en begeeft zich met de meid op weg. Onderweg geeft zij de meid den raad hare oorhangers in het mandje te leg gen dat hel geld bevatuit vrees dat zij zouden worden aangerand. Te Tilburg gekomen, geven zij hel mandje bij kennissen van de meid in be waring en gaan toen naar de kerk. De jufvrouw geeft voor den pastoor nog te moeten spreken, onlvlugt door de sakristy haalt het mandje met het geld en de oorhangers eu is tot nog toe niet terug. Aan getuigen ont breekt het niet. Sommigen willen beweren dat de bedriegster vroeger in Tilburg gewoond heeft, anderen dat zij in de omstreken van Breda te huis behoort. Wat biervan zij zal de tijd leeren; haar signalement, zegt men, is in banden der policie. De heer Viruly Verbrugge te G°rinchem is met 245 stemmen lot lid der provinciale staten van Zuid-Holland verkozen tegen 121 stem men die op den heer Pompe te Heukeloui wa- renuitgebragt. De kunstwereld heeft een gevoelig ver lies geleden. Louis Spohr, een der grootste duit- sche viool virtuozen en voortreffelijk componist, is te Kassei overleden. Hij werd in 1784 te See- sen geboren. In 1804 zag hij zich tot concert meester tn Gotha benoemd en in 1818 lot ka pelmeester te Weenen van waar hij verschei dene belangrijke kunstreizen door Europa deed en ook ons vaderland bezochtzoo als velen zich nog met waar genoegen zullen herinneren. Hij was sedert 1821 hofkapelmeester Ie Kassei cn sedert 1847 generaal-muzijkdirecleur aldaar. Nog niet lang geleden mogt-ons land zich met een bezoek van den grooten meester verheugen. Spohr beeft in alle vakken der tonndichlkunst veel grootschgeleverd zijneopera's, viool con certen oraloriën sinfoniën strijk-quartellen quintetten, duelten, pianoforte-quinletlen en trio's zijn ware meesterstukken. Voor eenige dagen overleed Ie Dalfsen de wed. v. tl. Kampdie groolendeels van liefde giften leefde en er zeer armoedig uitzag of schoon sommigen meenden (e welen dat het niet zoo erg met haar gesteld was. Toen zij ziek werd en men haar boedel nazag, werden een paar horlogieneene schaar mei keiling oorhangers beugeltasch, schoengespen enz., benevens onge veer 800 aan zilvergeld cn voor ongeveer 500 aan reeds vervallen munlbiljellen gevonden. Uit Denekamp schrijft men het volgende Den 20 October jl. had in de nabijheid van ons dorp een hoogst zonderling voorval plaats. Zekei landman II. werd, terwijl hij met zijne vrouw het avondgebed hield in zijne aandacht gestoord door eenig gcdruisch datzich in een aangrenzend vertrek deed hooren. Deze 11. een cchi 'l wenlsch boer, zegt daarop tot zijne vrouw: Jannoa kieke is wat ter in den wasschehook is te slobberen want ik kan nich zeiën ik zitle in den lampen- schcmme Jannoa antwoord hierop boe I wat sol dat wészen 't is vaste Hössink hundeken dak al wal voiër oavonde hord hebbe. De vrouw gaat evenwelkijken, maar deinst verschrikt terug, roependeeen lellik deiereen lellik dpiër! De boer niet vreesachtig van aard, grijpt eene mestvork en gaat op het monster af. Dit komt hem op den dorschvlocr tegen en wil door het hoendergat ontvlugtenmaar hierin verhinderd wordende vliegt het in eenezijkamer, en schuilt in eene bedstede waarinde kinderen van den boer gerust lagen te slapen. R. voor zijn kroost beducht zet het gedrocht woedend na, doet een sloot, en steekt (over zijne nog slapende lieve lingen hcen)bct monster met zulk eene fameuse kracht tegen den muur vast, dat de tanden der vork diep inden muur doordrongen. Het beest was echter niet doodelijk getroffen brullend spande hel alle krachten in om zijne vrijheid Ie herkrijgen en zich op zijnen aanran der te wreken, maar Ie vergeefsch de boer liet zijne prooi niet los. Toen het inmiddels niet zonder moeite gelukt was de kinderen ongehinderd uil het bed te ver wijderen, zegt R. weder lol zijne vrouw Jannoa! kriegc de schoapsschuppe daor oei ten hook en sla hel deier daoriuet op zieneii kop. Nadat deze hel sleeds worstelend dier een paar slagen heeft toegcbragl, weet dit den herderstaf m zijnen muil tv krijgen dien het niet los liet voor het zijnen laalsten ademtogt uitgeblazen had. Gelukkig eindigde alzoo dezen kampstrijd die wel eens noodlotliger gevolgen had kunnen hebben. Eu welk gedrochtwelk monster was hel nu dal zoo onverwacht zonder belet te vragen eene visite bragt Het was een buitengewoon groot door de jaren grijs gewor den Beinlke (vos), dat hier zijne koenheid cn snoeplust op zulk een ontzettende wijze moest boelen. Men schrijft uit Antwerpen van 26 Oct. Heden morgenten 10 ure is het gelukt de lijken der twee bekende slagloffers van den brand in hel cnlrepót, der heeren William Lynen en Joa chim Janssens uit de puinlioopen op te delven. Beiden verkeerden in zulk een afgrijselijken toestand, dal zij naauwelijks kenbaar waren. De opruiming van het puin wordt thans geregeld voortgezet, terwijl men thans verzekerd is, dat de beide aan het verbrande gedeclle belendende pavilions niet alleen bewaard zijn gebleven maar dat de arbeiders aan die muren veilig kun nen voortwerken hetgeen met andere gedeelten van het gebouw niet overal het geval is omdat Ijifir en (laar nog gevaar van instorting bestaat. Bü ITENLAN D. z>uit30hi ae[s> Keuleiv, 28 October. Dezer dagen had (e Aken een brutale diefstal plaats. Eenige dieven waren te weten gekomen dal de ijzeren geldkist der bankiers de gebroeders Brnck, wonende nabij de Louisabron zich in den kelder bevond deze kist besloten zij te ledigen. Tol dat einde braken zij ter vergrooting van het keldergat een grooten slecn weg en geraakten zoo binnen- Dan het toeval ivilde dut een der kinderen van den heer Bruclc des riaelils ongesteld werd men slond op en hoorde nu het gerucht hetwelk do dieven veroorzaakten, die spoedig door de gebr. Bruck in hunne operatie werden gestoord. Het gelukte aan vijf der dieven door het vergroote keldergat te ontvlugten de zesde was ook op hel punt, om te ontsnappen en werd reeds door zijne makkers bij de armen opgetrokken; toen de beide Bracks hem bij de bcenen grepen. Van boven en onder waren de pogingen oin hem te redden ofte vangen, zoo geweldig, dat de kerel smeekte hem boven los Ie laten dit geschiedde, cn ofschoon hij nog poogde zich met een dolk te verdedigen, slaagden toch de heeren Bruck er in zich van hem meester te maken. Later is het der policie gelukt nog vier dezer dieven in ban den te krijgen. r n e. n k b ij k Parijs, 27 Oclober. Er wordt buitengewoon ijverig gearbeid aan de versterking van Cher- burg. Eene commissie bestaande uit hoofd officieren der genie cn der artillerie heeft dezer dagen de nieuw aangelegde verdedigingswerken in oogenschouw genomen. Do onderhandelingen lot hel bijeenkomen van een congres, bobben naar men zegt reeds tot resultaat gehad, dat Frankrijk, Oostenrijk en Engeland omtrent de volgende drie punten over een zijn gekomen I. om acte te nemen van het tractaal van Zurich; 2. om toe Ie treden lot de wijzigingen, die het in de territoriale beschik kingen gebragt heeft en 3. om de middeleu te beramen ten einde de rus! in Italië te herstel len en te verzekeren. De twee eerste punten zijn naauwkcurig omschreven het derde punt echter is zoo onbepaald, dat daardoor Engeland niet geacht kan worden iets ten zijnen nadeele geprejudicieerd te hebben. Na eene mededeeling van de redenen die aanleiding hebben gegeven tolde expeditie tegen de Marokkaanscbe stammen deelt de Monileur eene depêche mede van den opperbevelhebber van het leger in Algerie meldende dat na drie uren strijds het tweede regement Zouaven het Fransche vaandel heeft geplant op den bergpas Ain Tacuralet waar het leger gebivakkeerd heeft. De verliezen der Franscben zijn niet aan zienlijk Er is een nieuw middel uitgedacht om de reglen van den hertog van Modena in overeen stemming te brengen met dentegenstand welken zijne herstelling op den troon bij de bevolking ondervindt. De hertog zoude niet tegen eene geldelijke schadeloosstelling van zijneregtenafzien maar hij zou daarvan ten behoeve zijner nicht, een meisje van 10 jaren, afstand doen welke met den jongen hertog van Parma zou in het huwelijk treden en htm het hertogdom Modena als bruidschat zoude aanbrengen. De opstand in Sicilië blijft aanhouden. De opstandelingen zijn in het gebergte leruggetrok. ken, zij worden door de gebroeders Manlichi

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1