ADVERTENTIES Vocaal- en Instrumentaal FKANKFORTER SPEELKAARTEN, 240ste Staats-Loterij ZEETIJDINGEN MHIHS. jlAllKTmiMUTO M. YERVOEIHIIDDELEN tenminste tot landverhuizing gedreven hebben. Hier was de brutaliteit der sabelregering mei de omkoopbaarheid der bureaucratie innig ver want beiden gingen hand aan hand op de pa- trioUenjagV uit» en wee den maD die in hunne banden viel. Te Parma weet men afschuwelijke daden te verhalen, die onder de regering van den vermoorden hertog hebben plaats gehad waar graaf Anvhi steeds.üi voorkomt. Hij was bet die do stokslagen naar willekeur en bijna dagelijks liet aanwenden, dan eens in het open baar dan eens inde gevangenis. Dikwijls nood zaakte hij den vader om bij de kastijding des zoons tegenwoordig te zijn waar bij zelf dan nooit ontbrak. Zijne bloeddorstige bcmoeijingen in den krijgsraad waarvan hij president was wor den niet eens vernield. Hel zij verre, dat dit tot verontschuldiging der wandaad tegen Anviii zou dienen; maar het geeft er toch eenige verkla ring van. quo© t-b bittabmiks Londen 22 October. Men beschouwt het uitbreken van den oorlog legen Marokko als zeer nabij. He Great FasfemzalnaarSouthamptonstevenen. De bekende zaak van den jongen Mortara waarvan men gedurendeeenigen lijd weinig meer boorde wordt op nieuw verlevendigd. Fen aan tal Fngelsche Christenen beeft dezer dagen tegen bet zich toeëigeuen en tegen den wil zijns vaders in het Kalholijk geloof opvoeden van dien jeug digen Israëliet als tegen eene daad die in lijn- regle wederspraak mei den geesten de voorschrif ten des Christendoms is, geprotesteerd en dit protest den Franschen gezant overgereikt. Tol de onderleekenaars behooren de Aartsbisschoppen van Canterbury Dublin en York, vier hertogen, de lords Brougham en Shaftesbury en zeer vele le den van het Lagerhuis. Men zegt dat de heer Richard Cobden die naar Parijs gereisd is en eenige weken daar blij ven zal een gehoor bij den keizer zal vragen om zich door een persoonlijk onderhoud te over tuigen boe ver diens gezindheid jegens de han delsvrijheid zich uitstrekt, waaruit de Fngelsche staatsman, volgens zijne bekende zienswijze, denkelijk het besluit zal opmaken of de keizer tot een slependen oorlog of lot een eeuwigen vrede geneigd is. Hel monument, dal in het hospitaal te Greenwich, ter eere van John Franklin en zijne lotgenooten op last van de regering, is opge- rigt, beeft eene hoogte van 18 voet, bij eene breedte van 9 Yoet en is 9 duim diep. Het is in bas-relief, uitgezonderd de hoofden en enkele andere gedeelten die houi-relief zijn. Een op slaande steen die bekroond is met eiken cn olij- venkransen, bevat de namen van sir John Frank lin en de officieren van de schepen Erebus en Terror. Ter wederzijde ziet men beelden van bijna levensgrootte. L)at ter linkerzijde is een officier met globe compas kaarten boeken enz. voorstellende de hoop, de geest van weten schap en ondernemingdal ter regterzijde is een zeeman in ontmoedigde houding, den noodlot tige» uitslag aanduidende. Een wegzeilend schip, ijsbergen met eene gebroken spar in eene der kloven en de noordster daarboven, volmaken het geheel der voorstelling. De beeldhouwer van dit kunstgewrocht is mr. Westmacolt. De Morning Advertiser geeft aan de regering den raad om .de vrijwillige scherpschutters ook van goede revolvers te voorzien, omdat in den ïtaliaanschen oorlog gebleken is, welk geducht gebruik de Zouaven en de Turcos van de sabel» •bajonet welen te maken. JONGSTE TIJDINGEN. Londrn, 24 October. Door den Times wordt heden de twijfel geuitof Marokko wel door Spanje te onder gebragl zal kunnen worden. Het blad voegt er de raadgeving aan Engeland bij zich niet in deze zaak te mengen. Het meent even wel dat Europa moet prolesleren tegen eenige uitbreiding vangebied door Frankrijkin Marokko. VERSLAG ea PROGRAMMA van de XXXste Algemeene Vergadering der Maatschappij Tot beoordering der Toonkunst gehouden te Amsterdam, den 1 lden October 1859 onder voorzitting van den heer J. Fock. Behalve de beraadslagingen en besluiten, welke in dehande- lingen dezer vergadering breeder zullen worden medegedeeld heeft tot de werkzaamheden behoord sl. Het herkiezen van de lieeren dr. J. P. Heije (als hoofdbe stuurder-secretaris) en W. de Vos Jz. (als algemeen penning meester). B. Het berigt omtrent de benoeming van den heer A. W. van Eeghen tot algemeenen voorzitter voor het volgende jaar. C. Het verslag omtrent de uitbreiding der middelen van de algemeene instelling ter ondersteuning van hulpbehoevende toonkunstenaars en hunne betrekkingenen het berigt dat in het afgeloopen jaar zes pensionarissen eeue kunstenaars- weduwe en een kunstenaar (door onherstelbare krankte aangetast) in Zuid- Holland; twee kunstenaars-weduwen in Noord-Hollandeeue kunstenaars-weduwe en een bejaard kunstenaar (en later diens weduwe) in Utrechtop kiesche wijzede ondersteuning dezer stichting genoten hebben. In verband met die instelling wordt herinnerd, dat eene alge- meene afdeeling is opgerigtter dienste van kunstvrienden en kunstenaars woonachtig in plaatsen waar nog geene afdeeling aanwezig isen die zich tot bevordering van bovengenoemd doel bij de maatschappij als leden wenschen aan te sluiten (contributie f 7,50 's jaars). Zij worden uitgenoodigd tot dat einde of tot het bekomen van inlichtingenzich met vrachtvrije brieven te wenden tot den hoofdbestuurder-secretarisdr. J. P. Heije PrinsengrachtA. A. 611 te Amsterdam. Tevens worden alle vrienden der kunst opgewekt, door schen king of erfmaking bij tedragen tot de meer en meer noodzakelijk wordende uitbreiding van de middelen dezer instelli ng. JD. Het verslag omtrent de muzikale bibliotheek der maat schappij bevattende ruim 2000 vokale en instrumentale toon werken (in partituur en stemmen) en geschriften van meer dan 800 der uitstekenste komponisten en auteurs, kosteloos beschik baar voor al de afdeelingen endoor deze voor al de leden der maatschappij. Hierbij wordt de wen3ch geuitdat vele kleinere, ja grootere plaatsen in ons vaderland reeds hierin eenen genoegzamen grond zullen vindenom zich der maatschappij als afdeelingen aan te sluiten en daardoor voor hare zangvereenigingen of instru mentaal-uitvoeringen kosteloos beschikking te verkrijgen over kunstwerken, welke zij anders niet dan met groote geldelijke opofferingen zouden leeren kennen en beoefenen. Tevens wordt vermeld dat van den nieuwen met zorg bear beiden catalogus dezer verzameling (dit jaar nog vermeerderd en verrijkt door onderscheidene aankoopen en kostbare ge schenken) de eerste afdeeling (al wat de bibliotheekin voldoend getal orkestpartijen en zangstemmen bezit) bet licht heeft gezien en tegen betaling van 25 centverkrijgbaar zal zijn bij de secretarissen of penningmeesters der afdeelingen. JE. Het verslag omtrent de geldmiddelen der maatschappij waaruit blijktdat hare algemeene rekening in het afgeloopen jaar eene som beliep van ƒ8772,90, met een batig «lot van ƒ49,29 dat haar reserve-fonds bedraagt 45,300 27.2 pet., met een saldo van f 43,46 dat het fonds der instelling ter on dersteuningder kunstenaars enz. een kapitaal heeft van ƒ20,500 2pet., in het afgeloopen jaar p. m. ƒ800 aan de pensiona rissen heeft uitgekeerd, en voor het volgende met inbegrip van het uitkeeringskapitaaleen saldo aanbiedt van ƒ1125,85 dat het fonds voor muziekfeesten aan bezit heeft/ 11,500 certi ficaten 2 V2 pet. W erk. Schuld en een saldo van 49,60 dat ein delijk het fonds ter uitgave van Nederlandsche toonwerken en voor de bibliotheek aan kapitaal heef^700 2% pet. en, na het besteden eener som van/ 1176,07, een saldo heeft van 135,95. F. Het verslagomtrent het thans in XII folio deden vol tooid zijn der uitgave van de Collectio operum Musicortm Bata- vorurn Saeculi XVI (XXI rieelen bezit de maatschappij in hand schrift). Deze twaalf deelen op kosten der maatschappij uit gegeven .en 171 der uitnemendste scheppingen van Nederlands oudste toondichters bevattende zijn voor deleden der maat schappij tegen de helft van den gewonen koopprijs verkrijgbaar gesteld. De gelieele collectie bevat thans 365 werken van 70 kompo nisten en er is daardoor geene bibliotheek ter wereld zoo rijk aan werken uit de vroegere Nederlandsche schoolals die der maatschappij, werken die tevens Neêrlandsch regt op degrond- legging der westersche toonkunst voldingend bewijzen. G. Vervolgens wordt herinnerd, dat ten vorigen jare aan den heer Frans Coenen (Amsterdam) bekrooning was toegekend voor Balladen aau den heer S. J. van den Bergh ('s Gravenhage) de uitgeloofde onderscheiding voor gedichten ter kompositie aan den heer G. Mordach (Nijmegen) eervolle melding en premie vaa ƒ100 voor de ko-ir-simfonie Onsterfelijkheid. "Wijders wordt besloten omtrent de volgende prija-antwoor den I. Nonetto. (Premie125). a. Uns floss der rascbe Stromus. w. 11 Simfonische Compositie (Karei V) voor Orkest enz. (Premie/300). b. DieSeele spricht nur, u. s. w. c. Vou derSonne droben u. 8. w. III. Kwintet (Premie/ 125). d. (Friihlingsfantasie) OjFriihlingsmorgen ,u s. w IV. Koren met Orgelbegeleiding. (Premie 100). e. Dann nur mag der Ruhm u. s. w. Looft den Heere gij allen. g. 11 parait que la musique etc. 1. dat c e en niet in aanmerking kunnen komen 2. dat aan d wordt aangeboden eervolle melding 3. dat aan a en b (ofschoon zij ter bekrooninggeeu genoegzaam aantal beoordeelaars opzichmogten vereenigen) om 't verdienste lijke van hun arbeid wordt aangeboden hoogst eervolle mel ding en zij tevens worden uitgenoodigd met het hoofdbestuur in overleg te treden over de beste wijze om hen behulpzaam te ziju iu het teu gehoore doen brengen van hun werk 4. dat g der bekrooning is waardig gekeurd. - En blijkt bij de openiug van het naambriefje dat de maatschappij het prijsantwoord g (koren met orgel) verschuldigd is aau den heer J. "Worp organist te Groningen. Terwijl aizoo de componisten van a, b en d beleefdelijk worden uitgenoodigd zich binnen veertien dagen bekend te maken bij dr. J. P. Heije te Amsterdam zijn de onbekroonde prijsantwoorden, tegen vrachtvrije aanvrage en opgave der eerste en laatste maten, terug te hekomen bij den algemeenen secretaris, den heer A. C. G.Vermeulen te Rotterdam door wien almede aan de desbegeerende componisten op persoonlijk onderteekendc aanvrage kosteloos wordt afgegeven een naam loos afschrift van de beoordeeling hunner werken. H. Nog wordt herinnerddat als prijsvragen, om te beant woorden voor of op 1 December 1859, zijn uitgeschreven A. Albrecht Beylingdramatische compositie. Premie 200. B. Historische schetsen van Nederlandschemuziekale kunst in de XVI eeuw.Preraie /25 tot 200. C. Metrische vertalingen van kleinegeestigebuitenlandsche zangspelen. Voor elk eene premie van ƒ25- I. Als nieuwe prijsvragen worden uitgeschreven om te beantwoorden voor of op ultimo April 1860 a. Compositie voor orkest, in het karakter van eenig Nederlaudsch gedicht. Premie 150. b. Sinfonische compositie voor1 blaas-instrumenten, (lluinzaug van D. J. vanLennep) premie/ 100. c. Metrische vertalingen als bij C. Voor elk een premie van 25. d. Fantasie voor orgel. Premie 80. e. Zes liederen voor mannen-kwartet en sopraan, Fremic 80. En om te beantwoorden voor of op 1 December 1860 D. Dramatische compositie (Israels uittogtgedicht van J. P. Heije), voor soli koor en orkest, Premie 250. K. Evenzoo worden bij herhaling de Nederlandsche dichters beleefdelijk uitgenoodigdom bij de Maatschappij (telken jare voorl Maart) te willen inzenden gedichten geschikt ter mu- zikalecompositie, in alle^vokale kunstvormen en worden zij heuschelijk opmerkzaam gemaakt op het album no. 10 op (vracht vrije aanvrage voor eiken dichter bij den ondergeteekende ver. krijgbaar) en op de denkbeelden welke daarin ten dezen op- zigte worden ontwikkeld. Nog wordt bepaald 1. Dat aan de afdeelingen over het volgend jaar een cre- diet van/1100 wordt geopend, in mindering der contributie, bij de wet vastgesteld waardoor deze als uitkeering aan de algemeene kas tot op 3,34 per lid wordt teruggebragt en bovendien aan drie afdeelingen subsidien voor onderwijs worden toegekend. 2. Dat een wedstrijd 19 vastgesteld tegen October 1860 voor jeugdige toonkunstenaars (zangmeesters en zangmeesteressen tot het verkrijgen eener driejaarlijksche toelage van ƒ800 's jaars. 3. Dat in Augustus 1860 een luisterrijk algemeen muziek feest zal gehouden worden te Arnhemen ten dien einde eene som beschikbaar wordt gesteld van/ 12,000. De verdere bepalingen omtrent het bovengemelde zijn te vinden in de Handelingen dezer XXXe algemeene vergadering cn wordt mitsdien daarheen verwezen. Die Handelingen behalve dat zij aan elk der leden van de maatschappij worden toegezonden zullen kunnen verkregen worden bij den hoofd bestuurder-secretaris bij deu algemeenen secretaris der maat schappij alsmede bij de secretarissen der bijzondere afdeelingen. Behalve datzal gaarne door den ondergeteekende aan eiken kunstenaar of kunstvrienddie nadere kennis mogt wenschen te nemen van het doei en de werkzaamheden der maatschappij, op vrachtvrije aanvrage kosteloos een verslag daarvan worden toegezonden. Op last der maatschappij J. P. HEIJE, Hoofdbestuurder- Secretaris. Bij akteverleden voor den Edel Achtbaren Heer Kantontegler te Zierikzee den 24 October 1859behoorlijk geregistreerd, is aan den Heer ADRIAAN JAN 1SEBUEE BOOM, oud 19 jaren woonplaats hebbende l«n huize van zijnen Voogd den Heer JAN NICOLAAS BOOM Med. Doctor te Zie- rikzee cn verblijf houdende Ie Middelburg op diens verzoek naar bet voorschrift van art. 481 van het Burgerlijk Wetboek liaiullisi- tini; verleend tol het uitoefenen van het bedrijf van Beedcr van Scuepen en het drijven van Reederijbandel in vereeniging met deszelfs associés onder de firma van BOOM en Co. De waarn. Gridier van bel Kanlongeregt te Zierikzee J. C. BAL te geven door CARL BISSER, Stads Muziek-Direcleur te Zierikzee. op Vrijdag den SS October 18.59, des avonds ten 7 ure, In <2e Concertxaal. 6. Ouverture voor Orkest van J. W. Kalii- woda (No. 2 F dur op 44). 7. An das Bildniss der abwesenden Muiter, Scene füreine Barilonstimme mil Violoncel! und Pianobegleilnng, Worte vonZ. Alkies, Musik von J. B. André. 8. Fantasie fiir Pianoforte aus der Oper il Frovatoredi verdivonTh. Oesten, op (41 9. Grand Duo für Sopianund Altausder Oper Norma von Bellini. (0. Festgesang an die Künsller, Mannercbor mil Orchesler von Mendelssohn Bartboldy, Gedicht von Fr. von Schiller. Plaatsen zijn op den dag der uitvoering in liet Concerllokaal te bespreken des voormid dags van 101 ure, tegen betaling van 10 cents per plaats. Tekstboekjes zijn te bekomen a 10 ets. eene partij fijne goedschnlvende ECHTE BIJ P. D. J. QUANJER, BOEK- en KANTOORDRUKKERIJ. HH. Sociëteit- en Kofifijhuishouders genieten extra rabat. PROGRAMMA: 1. Ouverture voor orkest van L. van Beet hoven (in C dur op 43). 2. Concert für Flöte mit Piano begleilnng von A. B. Fürstenau, op 100. 3. Recitaliv undCavatina für Tenor aus dem 1 Oratorium DieJalireszeiten v. Haydn. 4. Fantasie sur la chanson favorite Ie petit Rccrui de Kücken, ponr piano par Henri Cramer op 147. 5. Die nachllicheHecrschau {la revue nocturne) Ballade für Mannercbor unisono mit Or- chesterbegleilung Gedicht von Freibern von Zetlitz. muzik von A. E. Titl. Op aanstaanden MAANDAGbegint de TREK KING der Eerste Klasse. Zierikzee 25 October 1859. J. OCHTMAN. De ondergeteekende T A 1*1 IJ- il K B I. M E E S T E R van Middelburg heeft de eer het geachte publiek te berigten dal hij op Maandag den 24 lot daarop volgenden Donderdag den 27 October zal te spreken en te ontbieden zijn over al wal tand en mondgebrvheii zijn, en verder tot zijn vak behoort. Adres bij den Heer J. H.Swarts in het Hof van Zeeland, alhier. J. L. P1NTOLJz- Zierikzee, 21 October. Binnengekomen Unity, kapt. G. Hewe, van Sunderland naar Rot terdam. 22 dito. Clemens, kapt. H. Persoon, van New-Castel. 24 dito. Great Britain, kapt. E. Williams van Port-Madoe naar Rotterdam. Brouwershaven,20 October. Binnengekomen Marie Ameliakapt. L. Hamon van Hequéjada naar Rotterdam. 21 dito. Fbërmerkapt. H. Funclk van Charleslown naar Dordrecht, Queen Vicluria, kapt. J. Mitchell van New-Castle naar Rotterdam, 22 dito. Otlo, kapt. W. G. Rotgans, van WijnltoopersbaaiLëver'ët kapt. Gale van New-Castle beiden naar Schiedam Bird kapt. R. Walker, van Shields naar Dordrecht, 23 dito. Columbine, kapt. C. A. Malbrane, Concurrent kapt. F. I). de Wit, beiden van Batavia, die Braul, kapt. A. F. Neumann van Odessathe Ann Furgcose, kapt. J. Greaves, van Londen allen naar Rotterdam Navanino kapt. R. Lucas, van New-Castle naar Dordrecht, Catharina Marina kapt. van den Tak, van Rotterdam naar Batavia, gesleept per stoomboot Kinderdijk binnendoor van Hellevoet. 21 dito. Uitgezeild: St. bt. Rhone, kapt. W. J. Wilkcns, van Rotterdam naar Marseille 22 dito. Stad Dordrecht, kapt. Stuit, van Dordrecht n. Londen. PBIjTZEBI DEK £FF£CT£N T£ AMSTEBDAM den 24 October 1859. Nederland Werkelijke Schuld dito dito dito dito Amortis. 6yudic. Rusland bij Hope 1798/1816 dito 1828/1829 bij Sticglitz. 5de leeo. dito 6de leen. 1835. dito bij Hope Cert, van ass. Poolschc schatkist oblig. Aand. groote Russ. spoorweg a 236 volgefourn. Oostenrijk Weenerbank bij Goll. en Co. dito dito Metalliek dito dito rente Amsterdam dito, nationale Buitenlandsch van 1853 dito van 1856 en 1857 Buitenlandsch Binnenlandach Buitenlandsch 3% nu Groote stukken Stukken van L 100 Land-Certificaten a L 10*» BOTTERDAM 24 October. TARWE iJeeuwsch Vlaamsch en Overmaaasche ging heden in de beste soorten tot vorige prijzeD gemakkelijk van de hand goede en puike jarige f9 a f9,50, mindere f 8 a f 8,75. De puikste nieuwe f8,80 a f 9,10. ROGGE Zeeuws. Vlaams en Overm f 6,25 a f 7,25. GERST Zeeuwsch Vlaamsch en Overm. winter f 4,40 f 6, dito zomer f 4,30 a f5,40. HAVER Zeeuws en Inl. Korte f 3,30 f 4,90, dito Lange ƒ2,50 a, f3,80. ERWTEN Zeeuws groene f 8,50 a f 9,75, groote dito f9,50 a f 13. PAARDENBOONEN f 6 a f7. Meekrap redelijk geveildonberoofdc hooger gehouden 'weinig kooplust. Portugal Spanje Ecuador 2% pet. 64% 3 76% 4 97 3 94% 5 103% 5 5 90"a. 5 99% 4 81% 4 81% 6 62 4 77% 5 5 220% 4 5 27, 28 5 72 5 57 'le 3 43% 3 42 U, 44 3 «v* 1 3/4 32 1 14 'V,, 1 15 dienst tusschen Goes en Rotterdam. Goesvan Botterdam Woensdag26, 'b morg. 11 ure Vrijdag 28, 4 Donderd. 27,'s morg. 7 i Zaturdag 29, 8 dienst tusschen Viissingen en Rotterdam. Van Viissingen t de9 maandagswoensdags en vrijdags 's morg. ten 8 ure Van Botterdam' des dingsdags donderdags en zaturd.'smorg ten 9 ure na aankomstvan den Rijnspoor De diligence zal van Zierikzee 1% uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Viissingen en van Viissingen naar Rotterdam ure na de afvaart der stoomboot rijden. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 2