#.°86. Woensdag 26 October. WOENSDAG ZATURDAG. ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie waanden f 2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Advert.daagste voren, uoorlO ure 'smorgens. VER S CHIJN T: P RIJS DERADVERTENTJEN. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a 1 behalve lielZegetregt. Upenbare Itaailsvvrgadvring geiioaden te Zierikze e den 22 October 1859. Voorzitter mr. B. C. Cau. Secretaris jhr. mr. C- de Jonge. Afwezig de heeren van der Vliet, met kennis geving van verhindering, de heeren mr. de Crane Houwer en dr. Keiler. De notulen der vorige vergadering worden ■gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld de goedkeuring van Ge- deputeerde Stalen op het besluit tot vinding der gelden voor eene gratificatie aan den bode bij de brandweer met opmerking, dat men veron derstelt dat het is eene gratificatie en niet eene verbooging van jaarwedde daar in het laatste geval op dien post hij af-en overschrijving de verhooging had behooren te worden gevonden. De Voorzitter zegt dat hel als gratificatie is be schouwd aangenomen voor kennisgeving. Dr. Keiler treedt binnen. Wordt gelezen eene missive ran Gedeputeerde Staten, houdende kennisgeving van verdaging der Koninklijke beslissing op de heffing van begrafenisregten tot uit. Maart i860 voor notificatie. Wordt medegedeeld dal het suppletoir kohier op den Hoofdelijken Omslag door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd en daaraan de noodige uitvoering is gegeven. Idem het proces-verbaal der opname van de Ontvangerskas door Burgemeester en Wethou ders waaruit blijkt dat zich in kas bevond 11518,23'. Mr. de Crane verschijnt in de vergadering. Wordt medegedeeld dat de publieke verkoop der kraan voor afbraak heeft opgebragt ƒ203, terwijl eenige voorwerpen gereserveerd zijn. De rekening van het Weeshuis over 1858 wordt gesteld in handen van de heeren mr. Fok ker dr. Keiler en Landskneglten fine van rapport. Up voorstel van Burgemeester en Wethouders en behoudens goedkeuring van heeren Gcdeput. Staten wordt besloten aan de Israël, gemeente alhier te verkoopen o Roed. 50 Ellen grond ad ƒ81), tot uitbreiding hunner begraafplaats welke grond in pacht is bij MBootdie legen remissie van pachtdaarvan afstand doet. Komt alsnu in stemming het voorstelbetrek kelijk het verzoek van denheerH. J. Bastmeijer, waaromtrent in vroegere vergadering de stem men staakten hetwelk alsnu met 7 tegen 4 stemmen is aangenomen zoodat aan den adres sant voor dit jaar eene gratificatie ad 200 is toegestaan, met vrijlating om zich in een vol gend jaar andermaal te adresseren. Komt in behandeling de gemeente-begrooting over 1860, waaromtrent mr. de Clercq namens de commissie ad hoe rapporteert, dat de finan cien der gemeente zich in gunstigen toestand bevinden en de wijze van beheer lof en dank verdient zullende de bedenkingen die bij bet onderzoek bij de commissie zich hebben voorge daan bij de behandeling der artikelen worden medegedeeld. Bij art. 7 afd. II hoofsluk lƒ6519 is het traktement van de armenschool van 600 tot ƒ800 verhoogd, krachtens vroegerraadsbesl. Art. 17 jaafwedde van den bode bij de brandweer wordt verhoogd me' ƒ6. Alsnu Wordt eene kleine pauze gehouden. Bij de heropening was dr. Goemans afwezig. Hoofdstuk III, afd. I art. 16, haven en kanaalwerken. De commissie deelt hare be schouwingen mede omtrent het sas. Zij heeft met genoegen uit de raming van slechts ƒ300 bespeurd, dat de toesland van het sas gunstig is en daaraan dit jaar dus gcenegroote herstellingen te wachten zijn. Zij vraagt of de uildieping der havens, vooral der Oude haven, niet te laag is geraamd cn vestigt de aandacht op bet uitdiepen. Dr. Goemans keert in de vergadering terug. De Voorzitter licht die raming toe. Het gewone onderhoud voor het sas bedraagt ƒ300 maar er beslaat geene zekerheid, dat er geen buitengewoon onderhoud zal zijn. Eer lang zullen de ebdeuren moeten vernieuwd wor den doch wanneer, (nam.dit ,of ineen der vol gendejaren kan niet bepaald worden. De commissie vraagt of het sas thans zoo in order is dat men daarmede zoo durft te werken als vereischt wordt. Burgemeester en Wethouders antwoorden hierop geruststellend de Voorzitter toont aan dat bet sas dan ook aan zijne bestemming beant woordt daar de geul der Nieuwe haven Op de noodige diepte zonder aanslibbing blijftde slik der zaten hierop kan het sas niet werken het grootste bezwaar is, dat de bouten in het storte- bed zeer spoedig vergaanwaardoor dikwerf planken uitspringen thans beproeft men houten pennen. Mr. de Crane geeft zijne hoop te j kennen dal nu zooals hij hoort, bet sasin order is er meerder zal gespuid wordenhij acht dit noodig voor de waterverversching tot het diep houden der havens gelooft hij het niet zoo noodig, daar in de laatste jaren weinig gespuid is en volgens de verklaring van den Voorzitter de Nieuwe haven op zijne diepte blijft. De Voorziiter herneemt dat ook dikwerf niet kan gespuid worden om do reparatien die aan de kaaiwerken gedaan worden, bovendien is het dikwerf spuijen nadeelig voor het aanslibben des spuiboezems (door bezinken van bet ingenomen water), wat de uitdieping der Oude haven be treft geloovcn Burgemeester cn Wethouders niet dal uit een punt van gezondheid meerdere uitdieping zoude helpen die haven ligt hooger dan de Nieuwe loopt daardoor bij laag water geheel droog, dus zullen de slikken steeds bloot komen en alzoo de exbalalie niet legen gegaan worden iets anders ware bet wanneer men steeds water konde inhouden doch dit slaat in verband met het nog steeds aanhangige plan omtrent het dok. De heer Lanksknegt verlaat de vergadering. Jhr. J. L. de Jonge geeft inlichting omtrent de uildiepingen die in 1858 en 1859 gedaan zijn. d. riolen. De commissie herinnert zich dat gevraagd is, zijnde riolen in voldoenden staal? cn dal commtssiën benoemd zijn hetwelk even wel lol geen resultaat heeft geleid. Zijn nu de riolen slecht, dan is verbetering wenschelijk. Do Voorzitter geeft hierop te kennen dal er géene commissie voor dat doel benoemd is wel eene om te onderzoeken of het vroon-reglement van krachtwas docht dit reglement niet herzien zijnde mist de wettige krachteen gedeelte der riolen hebben Burgemeester en Wethouders doen schoonmaken en toen is gebleken dat de overwulfde riolen in goeden slaat zijndaarom beslaat bij ben het voornemen om de lengle op te doen nemen en de kosten van het overwulven der riolen in het bebouwde gedeelte der stad te doen begroolen. Afdeeling 11. Daarstelling regenbak. Met genoegen heeft de commissie dien post gezien als nuttig en noodig. Zij geeft een wenk om trent het legen betaling verkrijgbaar slellen van het water waarop de Burgemeester zegt dat het doel is om het water in den zomer leger, boogeren prijs dananderente verkoopen doch in hel najaar en in den winter om niet te geven teneinde de noodige verversctiing te bekomen. De begrooting der schutterij en der teeken- school wordt goedgekeurd. Bij de behandeling der laatste verwijdert zich de Burgemeester. De begrooling der Hcrv. B. Catb., Evang. Luth., Israël, en burgerl. armbesturen worden goedgekeurd en bij de viereerstede subsidien vast gesteld zooals die zijn voorgedragen met uit zondering van die van het Evang. Luth. arm bestuur hetwelk had voorgedragen 331,96 en is toegestaan ƒ310. Bij deze afdeeling gaf de commissie te kennen dat zij beaamde het gevoelen door Burgemeester en Wethouders in de memorie van toelichting uitgedrukt dal het besluit der synodale commissie tot afscheiding der armenfondsen hetgeen 1 Januarij1861 in werking komtte betreuren is dat het bezwaar lijk is te vermoeden dat die verandering der burgerlijke gemeente voordeel zal aanbrengen dat het te vreezen is én dat de koslen der armen zorg beduidend zullen vermeerderen ên dal de losmaking van den morelen hand tusschen de diaconie-armbesturen en de bedeelden voor de laalslen allertreurigst zal werken. Hoofdstuk VIII afd. 4, verhoogd met 40, voor mantels voor de policio-agenten. Bij Hoofdstuk IIart. 7, der ontvangsten vraagt de commissie inlichting betrekkelijk de schoraarde daar niet blijkt voor hoeveel die verkocht wordt en spreekt ook over prijsver- hooging. De Voorzitter geeft de verkregen inlichting, waarnil blijkt dat dezelve verkocht wordt legen ƒ160 per bunder, en dat hoewel deze prijs veel lager is dan elders daarvan weinig gebruik wordt gemaaktdoor daaraan verbonden koslen en tijdverlies. Op Hoofdstuk lilhoofdelijken omslag wor den eenige beschouwingen der commissie me degedeeld omlrent de grondslagen die aange geven zijn. Mr, de Clercq vraagt stemming door zijn individucel gevoelen tegen den hoofd, om slag hetwelk plaatsvindt, waarvan bet resultaat is, dat bet hoofdstuk wordt aangenomen met 9 tegen 1 stem. Betrekkelijk de zelkasch verklaart de com missi e dat zij daarvoor met genoegen 10,000 heeft uitgetrokken gezien cn geeft zij in beden king om den prijs (e verhoogen. De Voor zitter zegt dat dit denkbeeld ook reeds bij Bur gemeester en Wethouders ter sprake is geweest bij licht echter de reden toe, die hen weerhouden heeft deswege aan den Baad een voorstel te doen zij zullen echter in deze geene verande ring brengen zonder den Raad te kennen. Wordt medegedeeld, dat in eene volgende ver gadering het rapport door de commissie voor bet onderzoek van bet daarstellen van een dok uilgebragtbehandeld zal worden en dat op 31 dezer vergelijkend examen zal plaats hebben tusschen de sollicitanten naar de betrekking van hoofd-onderwijzer in de armenschool alhier. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. {ft BINNENLAND Men wii weten dat bij de nieuw aange vraagde concessie voor den aanleg van spoor wegen bier te lande door de heeren R Daniel Wolterbeek c. s.is aangevraagd eene bijdrage van den staat in eens zonder rentegarautie. Wij vernemen mot leedwezen dal M. de koningin Sluttgardt heeft verlaten om naar hetzuiden van Frankrijk te vertrekken teneinde in eene zachtere luchtstreek beterschap te zoeken voor eene borstaandoening waaraan sedert ceni- gen tijd onze beminde vorstin lijdende is. (V. R. C De zittingen van de synodale commissie der Nedcrl.Herv. kerk zullen nog acht dagen voortduren. Veelvuldige werkzaamheden zijn oorzaak van deze langdurige zilting. Heden houden al de schoolopzieners van Zuid-Holland onder de leiding van den provin cialen inspecteur eene vergadering om over ge- wigiige belangen van het lager onderwijs te be raadslagen. in de afgeloopene week is te 's Hage eene diensmeid welkedoor een agent van politie naar het bureau van politie op de Kaasmarkt werd geleid naar men zegt wegens eene begane ont vreemding op den Steiger nabij de Hoender brug eensklaps ran de zijdevanden agent in het waier gesprongen. Terstond werd alles in het werk gesteld oin haar te redden doch vruchte loos. Korten lijd daarna werd de ongelukkige levenloos opgehaald. Een der in de strafgevangenis (e Leeuwar den gedetineerde Maleijers I(laas Ledesmais li. woensdag overleden. - Men schrijft uit Suriname onder daglee- kening van den 21 Septemberjl. het navolgende: Ondereen voordeeligen gezondheidstoestand der bevolking is hier alles stil en rustigde amb tenaren zijn met den nieuwen gouverneurden heer van Lansberge, om zijne minzame houding jegens hen zeer ingenomen. De slaven blijven omtrent hunne emancipatie niet alleen lijdelijk maar schijnen er zelfs onverschillig over te wor den; want wanneer men hun zegt dat zij nu spoedig vrij zullen zijndan lagchen zij en ant woorden zij: a ben takkisoloe gi me grand mama (dat heeft men ook tegen mijne grootmoeder ge zegd.) Zij weten dat er reeds een halve eeuw ge leden sprake over hunne vrijverklaring was.'' C.) BUITENLAND. ouitsohi sied Keulex, 19 October. In StieruiarKen ,te Bruck aan de Mur is iets gebeurd dat voor Oosten rijk ongewoon is; de vroegere Katholieke kapel aldaar is namelijk aan de kleine Protostantsche gemeente van die plaats lol het houden harer godsdienstoefeningen afgestaan. In Bohemenbestaat thans sedert een kor ten tijd eene godsdienstige beweging, welke van grout en invloed kan zijn. Ten einde zich aan den druk door het concordaat aan de Katholieken op gelegd te onttrekken, gaal in menig dorp schier de ganscbe bevolking tot de Protestantsche kerk over. ï-HaMKSIJK Parijs, 17 October. Heden morgen hebben wij bier een merkwaardig natuurverschijnsel waar genomen. Ten elf ure dreef namelijk met noord westen wind zulk eene digte massa of beter ge zegd, zulk eene ontzaggelijke kolom mist langs den regterocver der Seine dat erop dit gedeelte der stad eene plotselinge duisternis inviel en de bewoners aldaar genoodzaakt waren de gaz- lichten le ontsteken terwijl het gedeelte der stad aan dèu linkeroever der rivier het volle genot van een helderen zonneschijn had. Dit bleef zoo tol legen 12 ure, toen de massa zich oploste in een nevel, die zich over de geheele stad ver spreidde en een zachten regen aanbragt. Een Duitscherdie lange jaren in Parma en Modena heeft doorgebragt, schrijftdat al daar een bewind werd gevoerd hetwelk den lankmoedigsten Duitscher op den duur onmo gelijk zou zijn geweest te verdragen het zon hemzoo niet tot tegenstreving cn revolutie

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1