tf.°85. Zaturdag 22 October. 1859 Sre' WOENSDAG &ZATURDAG. I to. RUSTUREN MNISTRATIEN bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND BUITENLAND. Bcr- ling sn, jiit- 3n- S. ?n aar op, on: eiii per lit, I :ck ipt. Al- o Ivc- pl. ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS CHIJN T: P RIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodber'iglen van 16 regels a f 1 behalve hctlegelregt. cli r30. 80 Burgemeester en Wethouiiers van Zierikzee. Gezien de circulaire van den beer Commissaris des Konings in deze Provincie, van den 10 September jl. [Provinciaalblad no. 83)houdende aanschrijving tot openbare afkondiging der bes- palingen van de artikelen 27 en 42 der wet op de Personele Belasting van 29 Maart 1839 Staatsblad no. 4)betrekkelijk de belasting naar tijdsgelang en de supplctoire aangifte. Hebben goedgevonden De ingezetenen te herinneren aan de bedoelde wetsbepalingen, luidende als volgt: Art. 27. I. Zoo wanneer een perceel hetwelk op den 15 Mei niet in gebruik was of ook een woonhuis op hetzelfde tijdstip enkel en op den voel bij de laatste zinsnede van art. 26 2 bepaald door eonen huisbewaarder bewoond zijndegedu rende den loop des dienstjaars betrokken in ge bruik genomen of van mobilair voorzien wordt zal de belasting volgens de vier eerste grondsla gen naar de hierboven bepaalde regten, deswege moeten worden voldaan doch slechts naar ge lang van dat gedeelte des dienstjaars hetwelk op Set tijdstip der ingebruikneming betrekking of mcubelering overig blijft. 2. Ingeval de belastingschuldige welke zoodanig perceel als bij J I bedoeld aanvaardt Jd hel dienstjaar bereids wegens een ander per ceel was aangeslagen en hij dit lot dien tijd toe, door bcm gebruikte perceel verlaatmet weg voering van alle roerende goederen hoe ook ge naamd en zonder achterlating van huisbewaarder of van andere personen in zijne dienst, zal bet bedrag van bet ten zijnen name op bet kohier gebraglen aanslag, vooral de nier bedoelde grond slagen gezamenlijk en in evenredigheid van het nog te verloopen tijdvak worden afgetrokken van dat der op den voel als boven te doenen aan slag zonder dat indien deze aanslag minder be draagt dan de vroegere er ecnige ontheffing zal kunnen worden gevorderd. 3. De uitbreiding, vermeerdering, verwis seling of aanschaffing van belasting voorwerpen der vier eerste grondslagen na 15 Mei zal be halve in de gevallen bij I en '2 hierboven vermeld, geen grond geven tot eenen nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienst jaars. 4- Ter zake van zoodanige voorwerpen der vijfde en zesde grondslagen, als na 45 Mei in dienst of gebruik genomen of aangeschaft wor den zal de belasting naar gelang van den nog overigen tijd des dienstjaars zijn verschuldigd met dien verstandedat geene verwisseling van dienstboden of paarden met andere waarvoor geen boogere regten verschuldigd zijnop zicb zelve tot bet nogmaals aanslaan van denzeifden belas tingschuldige zal kunnen aanleiding geven. 5. Het aanwenden tol belastbaar gebruik van zoodanige voorwerpen van de vijfde en zesde grondslagen als aanvankelijk tot onbelastbare einden aangelegd of gebezigd waren zal met aanschaffing worden gelijk gesteldzoomede wat aangaat de paarden derzelver gebeel verlies van het tweede viertal hunner njelktanden in den loop des jaars. 6. Naar gelang de omstandigheden eens belastingschuldigerij in den loop des dieustjaa'rc, met betrekking tot dcszelfs voorwerpen van de vijfde en zesde grondslagen veranderen zulks dat volgens de tarieven van art. 17 en 21 dei opklimming det- belasting ten zijnen aanzien toe passelijk worden zal wegens de dienstboden en paarden aanvankelijk gehouden die verhoö- ging van den nog overigen tijd des dienstjaars zijn verschuldigd. Deze bepaling is mede van toepassing met be trekking (otde paarden bij hel opkomen van d omstandigheden aan bet einde van 7 van art 20 vermeld. 7. Paarden bij verschillende personen ofj gezinnen in gebruik zullen ingeval die gelijk tijdig voor ceil en hetzelfde rijtuig worden ge spannen hem die zulks doet of wel eigenaar of gebruiker van het rijtuig (er zake van het grooler aantal paarden hetwelk alzoo mogt zijn gebezigd dan waren aangegeven mede aan de opklimming der belasting naar G doen onder werpen. 8. Hooger belastbaar gebruik van dienst en werkboden of paarden aanvankelijk minder belastbaar zal de verpligling tot eene evenredige) verhooging der belasting van den nog overigen tijd des dienstjaars ten gevolge hebben. 9. De tijd waarover do belasting loopt zal in betrekking tot al de grondslagen worden, berekend bij vierendeelen jaars op het dienstjaar l overschietende, zonder dat een vierendeel jaars zal kunnen worden gesplitst cn zullen als vie- rendeelsjaars worden beschouwd de tijdvakken aanvangende met primo Mei primo Augustus, primo November en primo Fcbruarij. Art. 42. De zoodanigen welke door eenige der om standigheden voorzien bij art. 27 in den loop des jaars komen te vallen onder de toepassing van het aldaarbepaalde zullen alvorens en naar gelang van het ontstaan dier omstandigheden en op de boete bij art. 35 en 39 vastgesteld ver- piigt zijn tot het indienen van behoorlijke aan giften deswege in voege als bij art. 30 voorge schreven zullende zij daarvoor een biljet ter invulling bij den ontvanger kunnen bekomen. Afgekondigd van het Baadhuis te Zierikzee den 19 October 1859 waarna vier exemplaren dezer op de gebruikelijke plaalsen in de ge meenlezijn aangeplakt cnin decouranlgeplaatsl. B. C. CAU, Voorzitter. C. db JONGE, Secietaris. Zierikzee, 19 October. Gisteren avond hield het Departement der Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijverheidin de concertzaal alhier eene vergadering in welke tegenwoordig waren 55 ledeD. Na dc resumtie der notulen van de vorige vergadering werd rapport uitgebragl door de afgevaardigden tor algemeene vergadering van het daar verhan delde. Vervolgens werd overgegaan tol de keuze van leden ter vervulling der ontstane vacatures bij de commissie voor kunsten, hand werken fabrieken en trafieken en bij die voor koophandel, zeevaart cn visscherij en is ge kozen bij de eerste de heerdr. Moll, en bij de tweede de heer J. A. van der Halen. Komt in behandeling een voorstel om van wege het Departement een prijsvraag uil te schrijven tot vervaardiging van een wenteltrap, waarnaar jonge lieden kunnen mededingen hetwelk wordt aangenomen. Wordt wijders besloten, dat het Departement zich wenden zal lot hei bestuur der teekenschool cn tot het Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeenalhier met het doelom door medewerking van deze het industrieel onderwijs meer bevorderd te zien. In de pauze werden onderscheidene praepa- raten uit kooltecr getrokken cn eenige andere voorwerpen ter bezigliging der leden gesteld. Na de pauze werden de leden door den lieer H. J. Bastmeijer aangenaam bezig gehouden door eene duidelijke verklaring van den eleclro- magnetischen telegraaf, waarmede levens proo ven werden gedaan. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen cn accijnsen te Noordwelie c. a. den heer IV. E. N. Muskeyn. Z. M. heeft goedgevonden op zijn ver zoek eervol ontslag Ie verleenen hij de rustende schutterij, hall bataillon no. 2 aan J. Bouterse als kapitein cn te benoemen tot kapitein D van der Velde thans 2de luitenanten 6. G. van der Havelol Islen luitenant J. Verjaalthans 2de luitenant tot 2de luitenant W. T. II. Janssen en F. J. Hallingse thans sergeanten. Den 18 dezer had in eene pleglige open bare zitting van het provinciaal gereglshof in Zeeland de installatie plaats van den heer mr. P. van der Riltbij koninklijk besluit van 22 Sep tember II. tot raadsheer benoemd. Wij ontvangen het voorloopig verslag der tweede kamer betrekkelijk de zaak der spoorwe gen. Daaruit blijkt, dat van de 59 leden die aan hel onderzoek in de sectien deelgenomen hebben, de meerderheid zich over het algemeen gunstig voor de bekrachtiging der beide conces- siën (Noorder- en Zuiderlijnen) gestemd heeft betoond. Omtrent de Zuiderlijn leest men daarvan o. a. hel volgende I. Terwijl eenige leden verklaarden met ge noegen te hebben gezien dat thans ook de. lijn van Helmond op Boermond in het plan is opge nomen omdat daardoor eene kortere verbinding met den linker Bhijnoever wordt lot stand geliragl, werd op nieuw het vraagstuk behandeld welke der beide steden Vcnlo of Boermond als aan- slnitingspunlmel bet Uuitsche spoorwegnel moest worden gekozen. Van weerszijden wei den de hetende gronden aangevoerdzoo als voor Venlo dal daar nu reeds bandelsbedrijvigheid beslaatdat de Maas tot aan die stad bevaarbaar is en dal Vierssen slechts op zeer korten afstand van daar ligtvoor Boermond dat de weg daar heen van Helmond af verre de kortste is dat in vroegere spoorwegplannen die stad steeds als uit gangspunt naar Duitschland is aangenomen, en dat Gladbach van daar toch insgelijks spoedig is te bereiken. Daarin kwam men overeen, dat, welke keus ook gedaau worde de aansluiting van Duitschland in deze rigting eene zaak is van zeer overwegend belang. Zij is dit Ie meer geworden nu dc groole Bbijnbrug te Keulen voltooid is, en die stad ook daardoor, nog meerdan vroeger, eene stapelplaats voor gebeel tie Bhijnprovincie en een middelpunt van spoorwegverkeer worden zal. II. In twee der afdeclingen is met nadruk teruggekomen op bet verlaDgen dal deovertogt van het Sloe niet door middel van eene brug, maar van een dam mogt plaats hebben. Alen bleef van gevoelen dat bet maken van den dam zicb ver boven dat van de brug aanprijst. Voor de brug wordt in de concessie eene som van (2,600,000 uitgetrokken. Toen in 1851 eenige aanzienlijke '/.eeuwen concessie voor de afdam ming van het Sloo vroegen aan welke aanvrage uit den aard der zaak het graven van bet kanaal door Walcheren verknocht was werden bij eene in de bijzonderheden uitgewerkte berekening de kosten van dam en kanaaltezamenop( 2,050,000 geschat. Eene besparing van meer dan een half millioen zou dos waarschijnlijk te verwerven zijn door den dam de plaats van eene brug lo doen innemen. Maar die besparing is nog van ge ring belang in vergelijking van de andere voor deden door de afdamming van het Sloe te ver werven. Daardoor zullen Walcheren enZuid- Beveland voor goed aan den vasten wal verbon den zijn en de voornaamste der /eeuwscheei landen dien naam verliezen. Terwijl de brug aanmerkelijke onderhoudskosten vorderen zal heeft men van het beslaan van den dam binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop de aanwinst van honderden bunders vruchtbaar land door aanslib, hing (e wachten welker waarde eenmaal de kosten der thans aan te leggen werken, meer dan vertegenwoordigen zal. De veiligheid der pro vincie Zeeland zal bij de afdamming niet weinig winnen. Verscheiden uren zeedijk zullen geen onderhoud meer vorderen en het getal der cala- miteuse poldersover welker subsidiëring van staatswege thans telkens wordt geklaagd aan merkelijk verminderen. Tevens zal het kanaal van Vlissingen naar Middelburg niet slechts eeno aanwinst voor Walcheren maar in verband met het maritieme etablissement op de eerstgenoemde plaats voor geheel ons verdedigingstelsel zijn. De mogelijkheid zal daardoor ontstaan om in lijd van oorlog onze bodems binnendoor naar de Oosterschelde in veiligheid te brengen. Nog zon bet kanaal er zeer toe kunnen bijdragen dal liet hoofddoel van den Zecuwschen spoorweg, de verheffing van Vlissingen tot eene handelstad van bcteekenis bereikt wierd. Op nieuw loonden verscheiden leden zich geenszins ingenomen met het bij beide de con cession gevolgde stelselom aan de concessiona rissen behalve den aanleg en dc exploitatie der dadelijk tol stand te brengen lijnen ook nog de voorkeur voor den aanleg en de exploitatie van eenige bij ie voegen lijnen tcgunnen. Onder de hier bedoeldezijlakkenof verlengingen zijn er, die aan ons spoorwegnet niet mogen ontbreken. Maar nu werd het tot stand kouten dier neven- lijnen door de geschonken voorkeur veeleer be lemmerd dan bevorderd. Menigeomstandigheid was denkbaar die de thans te vestigen spoor weg-maatschappijen van bet geven van nog meer uitbreiding aan hare reeds omvangrijke taak kon afschrikken. Intusschen werkt het bestaan dier voorkeur dien aanleg door anderen legen. Alen meldt uit Krabbendijke dat in de meestoof De Drie Kwartieren aldaar uit 1 geniet en 80 roeden (oude landmaat) groene meedo voor een aandeelhouder uit den Balhschen pol der en aldaar gegroeid is gereed eene voor dit jaar buitengewone wigt van 2924 Nederlandsche ponden racine. Ten bewijze hoe de stemming van sommigen te Amsterdam legen de regering wordtdienen de volgende woorden, die in een vliegend blaadje voorkomen AVijherlialenbet.de male der ongereglig- beid en grieven vult zich d»toestand van Amster dam heeft veel overeenkomst met die van Hessen onder het ministerie ilassenpllugdat Ti ring één en ander wel beseffe en Amsterdam ni tot denzeifden lijdelijkeu tegenstand dwing- welke in 1849 dhhr geboden werd. Eenmaal is de maatvol als de maatvol i9, doel ééndroppel baar oversttoomen en als die overstroomiag plaats vindt, dan blijven de gevolgen voor reke ning van het ministerie. Waar men tot zulke taal de toevlugt neemt, blijkt duidelijk dat men gebrek heeft aan gel dige argumenten. sdixscbxaizi» Keulf.x 15 October. Op last der regering wordt Tyrolhetwelk thans de grens des rijks il

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1