V.°84. Woensdag 19 October 1859 NIEUWSTIJDINGEN WOENSDAG ZATURDAG. BESTOREN Ji MllNISTRATIEN bekendmaking. BINNENLAND MlïfflMIfUlANT A BONNE MENT S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending iter Advert, daags te voren, uoorlO ure 'smorgens. f VEI! S CHIJN I: Ste P RIJ S DER A D V E R TEN T JE N. Gewone 12'I, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a f 1 behalve hetïegelregl. Burgemeester en Wethouders van Zierikr.ee roepen bij deze belanghebbenden opom op I Voensdag aanstaande den 12 dezer 's middags (en Raadhuize le verschijnen ten einde hunne bezwaren in (e brengen tegen de door de hoeren W. en G. CËULEN voorgenomene oprigting eener LIKEUR-STOKERIJ in hel huis wijk I). no. 214, Nieuwe Boogaardstraat alhier, waartoe door hen vergunning wordt gevraagd. 'Lierikzce 12 October 1859. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secieturis. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt Ier keunis van de ingezetenen dat er op Zaturdag den 22 dezer des voormiddags ten elf ure, op liet Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. 'herikzeeden 17 October 1859. De Burgemeester B. C. CAU. De Kamer van Koophandel en Fabrieken (e Zierikzee berigldal van af beden gedurende eene maand, van 'smorgens 9'/s lot 12 ure, ler Gemeente-Secretarie Ier visie liggen de volgende bij baar ingckomene stukken: tl. verslag omtrent de liritsckc visscherij over 1858 b. handels-en scheepvaartberigten vanGrool- Brilannie over Mei 1859: c. dito over Junij 1859; d. tabellarisch overzigt van in 1858 in Groot- Brilannie ingevoerde suikeren andere artikelen e. overzigt van in 1858 in Groot-Britannie in- en uitgevoerd koper (in en lood f. overzigt der scheepvaart in Groot-Britannie over 1858 g. Scheepvaart- en handelsbeweging in 1858, le Triest h. scheepvaart- en handelsverkeer in 1858 van Hamburg en Altona met de Boven-Elve i. tabel van in 1858 te Hamburg geslotene verzekeringen legen zeegevaar en j. tabellarisch overzigt van den handel en de scheepvaart le Hamburg over 1858. Zierikzee 19 October 1859. De Kamer voornoemd J. H. OCIITMAN Jonz. Voorzitter. C. van der VLIET Dz. Secretaris. Zierikzee 15 October. Gisteren had bij den heer Giljam te Ouwerkerk hot volgende ongeluk plaats een knecht van genoemden heer op den zolder bezig zijnde om koorn klaar le maken ten gebruike tot zaaijing bad het ongelult naar beneden te vallen, tengevolge waarvan bij kort daarna is overleden. In de afgcloopene week is benoorden h»t Gocssche Sas lusscbcn dijkpaal 38 en 40 juist tnsscben de vallen van 1854 en 1857 een nieuwe val ontstaan ter lengte van 220 en ler breedte van 80 cl, waardoor op sommige plaatsen de dijk tot aan de kruin is weggevallen. Deze val ver- eenigt alzoo de beide vorige en meet ter plaatse waar vroeger den buitenberm stond bij laag peil reeds 10 el water. De heer J. S. Beer die zich thans te Mid delburg ophoudt en zich heeft aangeboden tot het genezen van stotteren stamelen en anderespraak gebreken heeft reeds ecnige patiënten daartoe onder behandeling. De methode door hem ge volgd is uiterst eenvoudig en kan naar het ons voorkomt niet missen haar doel in korten tijd te bereiken. Aan hen die met spraakgebreken bebebl zijn welke niet het gevolg zijn van een organisch ge brek nieenen wij de raadpleging van den heer Reer gerust te mogen aanbevelen. De Sloomposl behelst bet volgende: Onder de geruchten die alhier in de residen tie loopen behoort ook dat in den minister raad verschil van meening over de rigting van den Zuiderspoorweg hecrscht. De ministers van binnenlandsche zaken marine en finantien zou den voorstanders van de geprojecteerde rigting zijn zoo als die door de regering aan de kamers is aangeboden bet mcerendeel der overige mi nisters zou geneigd zijn zoo mogelijk aan de wenschen van Amsterdam te voldoen. Zijn wij wel onderrigt, dan is van de zijde der concessi onarissen van den Zuiderspoorweg hel gevoelen gevraagd van ecnige invloedrijke Amsterdam mers en deze moeten verklaard hebben met de lijn Maarsbergen -'s Hertogenboscli niet tevreden te zijn maar meer le verlangen. De Kerkelijke Courant meldt d(l12 October. Heden is de najaarszilting der Algemeene Syno dale Commissie geopend. De vergadering be staat uit de boeren H. G. J. van Doesburgh president I'. llofstededeGrootpraeadvisorend boogleeraar F. A. C. Hugenbollz, vice-presi dent dr. F. J. J. A. Junius, mr. J. Yersfeld, J. J. Swiers jkr. NV. F. L. C. ridder van Kap- pard B. J. Koning en «le secretaris S. F. van Hasselt, terwijl de heer mr.J. 11. de Siller door ongesteldheid en diens secundus de heer mr.J.J.van Deinsedoor ambtsbezigheden, verhinderd zijn deze zitting bij te wonen. Na korte toespraak aan de leden rigtte de president liet woord bijzonder tol den secretaris, die onlangs deze gewigtige betrekking aanvaard baden daarin thans voor bet eerste ter vergade ring tegenwoordig is. Het woord van den president werd doorden beer v. Hasselt beantwoord." Als schrijver der Franscho verhandeling over het Evangelie van Maltheus wien door be stuurders van het Haagsche genootschap tot ver dediging van de Christelijke godsdienst de zil veren eerepenning is toegewezen heeft zich he kend gemaakt de lieer Eduard de Muralttheolo- giae doctor en eerstebibliolhecaristc Petersburg. Bij de plaats gehad hebbende verkiezing te 's Hertogenbosch voor een lid der tweede kamer, is de beer tnr. A. F. X. Luyben gekozen met 993 van do 1707 uilgebragte geldige stemmen. De heer mr. II. Sassen heeft 570 stemmen op zich vereenigd. Voor Z. 51. den koning zijn (u's Hage aangekomen een aantal prachtige paarden-har- nachementen en jagtvvapenen bestemd voor dc op het Loo bij gelegenheid van liet Sl. Huberl- feest te houden groote drijfjagten. Do toebe reidselen welke aldaar gemaakt worden moeten zeer prachtig zijn. De jagten zullen in costuum plaats hebben en worden geregeld op de wijze der Engclsche. Onderscheidene voorname Eir- gclschcn zijn even als ten vorigen jare tot het bijwonen daarvan uitgenoodigd. Naar men verneemt is de helmduiker J. Bijl II. woensdag bij helduikenop het bij Noord- wijk gezonken schip Amplnlrite geslikt en leven loos opgehaald. Men schrijft uit Kuinre van 11 dezer: IleXggj tal der aan de hier gebeerscht hebbende koort sen overledenen, bedraagt 21 een cijfer gelijk staande met liet getal dat gemiddeld in gewone jaren bier sterft. Men heeft berekend, dat slechts 0 gezinnen van de koortsen bevrijd zijn geble ven; in een gezin van 14 personen bleef nieléén vrijdoch allen behielden daar bet leven. In bet do'rp wördt het gelalzieken aanmerkelijk minder en is buitendien de ziekte minder gevaarlijk dan vroeger, In bet Heiligen Geest- of Pelslergaslliuis le Groningen staal voor «Ie woning van een der convenlualen den heer II. Huisman, een wijn stok waarvan inde vorige maand zware trossen zijn geplukt die toen op oieuvv in bloei stond en die thans trossen van de tweede vrucht levert, van de gewone dikte ofschoon nog totgeene rijp heid gekomen. Volgens een in den slaat Michigan Ame rika) uitkomend ilollandsch dagblad getiteld de Ware Burgeris bij de Christelijke Afgeschei den gemeente aldaar beroepen lot leeraar dc welecrw. heer ds. Joffers, leeraar te 's Graven- hage. BUITENLAN B. QUITSCHE-AHZ» Men weet dat koning Oscar *an Zweden den «8 Julij is overleden en dat zijne begrafenis met buitengewone plegtigheid te Stockholm heeft plaats gehad. Maar wal misschien velelezers niet weten is, dat elk inwoner van het koningrijk ten gevolge van het overlijden van dien diep be treurden vorstgedwongen is den rouw te dra gen. Zie hier over dit gebruik en over de kleur der rouwkleeroit ecnige wetenswaardige inlich tingen welke wij ontleenen aan eenen brief, die den 22 September uil Stockholm aan du Gazette clu Nord is gezonden Gij weet dat wijbij bet overlijden tan onze koningen allen den rouw moeten dragen doch gij weet ongetwijfeld niet, onder welken zonderlingen vorm. De vrouwen zijn in het zwart gekleed en dragen eene witte muls met zwarte linten en een wijde witte pelerien; dit geeft haar het voorkomen van postulanten van zekere fransch godsdienstige congregatiën. De mannen dragen behalve den zwarten broek een zwart kleed met witten kraag en witte omslagen; verder dragen zij een witten halsdoek niet eenen omslag van de zelfde kleurgelijk onze magi straten in bofcosluum. Verbeeldt u eene gan- scho bevolking in zulk eene klecdij, eu gij zult een denkbeeld hebben van het eentoonigsle en treurigste doch indrukwekkendste schouwspel. Nog duurt het dragen van den rouw voort en hij zal ten minste officieel voortduren tolde zesde maand na het overlijden des konings. Echter te rekenen van de derde maand ziet men af van den grooten rouw en wordt de enkele aangeno men welke overal gedragen wordt. Het zij ge noeg gezegd dat hel hofen het landslechts in de maand Janunrij hunnen normalen locstand zullen hernemen, dewijl koning Oscar den SJulij 11. is gestorven. Uit Konslantinope! heeft men geene gun stige tijdingen ontvangen. De gisting, door de ontdekking van het complot veroorzaakt is nog verre van bedaard. Men vreest voor herhalin gen van deze zamenzwering. Hetgeen zou doen gelooven dat die vrees niet zonder grond moet geacht worden, is dal men alle moeite «loet om de schuldigen die van Imogen rang zijn le red den, en dal men het gewigl van bel complot tracht te verkleinen door dc schuld qp Iturden en Circassiers te werpen. De roglcrs in plaats van hunnen pligt te doen, schijnen van lieverlede in bunnen ijver te ver slappen als deden zij bun best zich vrienden te verwerven die bun naderhand van nut zouden k muien zijn. V r A li n K IJ K Parijs 1 'I October. Hel congres zal dancer- langhijceukotnen. Eene nota in den Constitutioneel van heden morgen gelijktijdig verschijnende met eene Parijsche depêche inden Morning Post, kondigt aan dat al de mogendheden op «lil congres zullen vertegenwoordigd worden. Alle dat wil zeggen zij die de Iraclal'en van 1815 hebben ondcrlrckond. Zij zijn ten getale van elf: Bus- land, Engeland, Pruissen Oostenrijk Zweden, Denemarken, >ardinic, Nederland, Napels, Spanje en Portugal. Deze mogendheden worden alleen bijeengeroepen om (Ie <[:iostie van den af standvan Lombard jje oude organisatie van Midden- 2talie te behandelen. De paus ofalthans zijne regering z«il niet hij dit congres vertegenwoor digd zijn. Ofschoon het congres alleen geroepen wordt om «le (faliaansche zaken te behandelen, is het niet te min duidelijk «lat keizer Napoleon wanneer hij zich doet vertegenwoordigen op ecu congres, zamengesteld als dal van Weenen, zijdelings de beruchte Weunertractatcn die nog onlangs in Frankrijk zoo veel kwaad bloed heb ben doen zetten, eikent. Er hecrscht eene volmaakte overeenstemming lusschen Frankrijk en Oostenrijk. Ziehier daar van een nieuw -bewijs. Graaf Walewski heeft heden stellig te kennen gegeven dat de keizer van Oostenrijk in de maand November te Compiégne zal komen waarheen de keizer en de keizerin tegen den I sten dier maand zullen vertrekken. Zoo keizer Frans Jozef le Parijs mogt komen twijfel ik oi de bevolking lu mom schitterend ont haal zal bereiden, liet volk houdt niet van ceue alliantie van Frankrijk met Oostenrijk. Hel dagblad le Nord is heden op «Ie post in be slag genomen en later ook niet verspreid gewor den. Dc polemiek lusseben de bisschoppen en de dagbladen beeft opgehouden. Er is bevel ge geven aan de bladen van alle kleur om geen en kel mandement meer mede le doelen cn geeno enkele appreciatie van die mandementen meer publiek te maken. Te Marseille zijn berijlen uil Algerie tot It dezer ontvangen. Dn dagbladen van dat land doelen geenerlei nieuws uit Marokko mede. De afzending van paarden en oorlogsmnlerieel duurde voort. In de liosschcn en het gebergte der pro vincie Bonehaddcn branden gewoed. Een groot aantal Arabieren is in becbtenis genomen en voor krijgsraden gebragt. Eene kolonne onder be vel van den generaal Perigot is naar de grenzen van bet regentschap Tunis opgerukt om de be lastingen in le vorderen en Frankrijks magt (e toonen. Wij verkccron op dit oogenblik in een tijdperk van crisis, waaruit hoogst gewigtige ge volgen kunnen voortvloeijen. De Itaiiaansche zaken zijn verre van afgedaan daar de confe- rentien le Zurich die heiwerk van het congres moeten voorbereiden, tol geene oplossing k uunen geraken. Van de andere zijde werpt Engeland overal hinderpalen in den weg aan de Franscho politiek, in Italië zoowel als in Egjpte en in Marokko. Wat het binnenland betreft, de strijd tusschcrt de geestelijkheid en de liberale partij wordt met eiken dag bitterder. De bisschoppen scharen zich allen hijeen en de kerkelijke bladen zijn dagelijks opgevuld met nieuwe protesten. De vrijheid «ler drukpers blijft daarnevens nog steeds eene aan hangende questie. De Constitutioneel behelst een uitvoerig ar tikel w aaruil blijktdat de regering in de Ro- meinsche kwestie den toom der ullrainonianen

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1