it s.°m. /iaturilaï 15 October. 1859 WOENSDAG ZATURDAG. BESTUREN 4 MINISTRATII» Strandvonderij. rbliek tal, ÜDR- IllBÉrs in de k A p den Hkzee, ZIERIKZEESmiBANT A BONN EMENTS-PBIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per posl f 2,25. I Inzending der Advert.daagste voren, voorlO ure'smorgens. VEES CH1JN T: P HIJS DER ADV E RTEN T IE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a ft behalve liet Zegelregl. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, Gezien art. 11 van het koninklijk besluit van 9 IV'ovember 1851 Staatsblad no. 142) en (lal van 11 Augustus 1859 Staatsblad no. 80). Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden: Dat op Maandag den 21 November e. k., eenc vergadering van kiesgeregligden zal worden ge houden op het Raadhuis dezer Gemeente van 'smorgens 9 tol 12 ure om eene vacature, ontslaan door het vertrek van den heer S. WERTHEIM in de Kamer var. Koophandel en Fabrieken alhier, aan te vullen. Dat de opgemaakte lijst van kiesgeregligden van heden af ter inzage ligt op de Gemeente-^ SecretariewaarleRen bezwarengedurende acht dagen na heden, bij het bestuur kunnen worden ingeleverd. Zierikzee 15 October 1859. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, brengen ter kennis van de ingezetenen dat bet eerste aanvullingskohier der Hoofdelijke Belas ting in deze gemeenteover het loopende dienst jaar door den Ilaad vastgesteld en van de goed keuring van bceren Gedeputeerde Stalen voor zien op heden wordt gesteld in handen van den heer Gemeente-Ontvanger ten fine van invor dering ingevolge de wet. Zierikzee, den 12 October 1859. B. C. CAU Voorzitter. C. du JONGE Secretaris. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter algemeene kennis, dat op 24 Sept. jl. bij hem is aangebragteene BOOT ongemerkt van buiten zwartvan binnen ligt blaauw gevischt op de Boompot, vermoedelijk afkomstig van eene Fransche Sloep en op den 11 dezer maand: 15 stuks BAL KEN(Noordscb, ongezaagd) gemerkfK K van diverse lengte, breedte en dikte gevischt op zes mijlen afstand van de kust en roept mitsdien elk en een iegelijkdie daarop vermeent regt of aanspraak te hebben voor de eerste maal ter reclame op waartoe zij zich ter Gemeente-Secretarie gelieven aan te melden. Zierikzee12 October 1859. B.C. CAU. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, roepen l,ij deze belanghebbenden opom op Woensdag aanstaande den 12 dezer's middags ten Raadhuize te verschijnen ten einde hunne bezwaren in te brengen tegen de door de heeren W. en G. CEULEN voorgenomene oprigting «ener LIKEUR-STOKERIJin het huis wijk D. no. 214, Nieuwe Boogaardstraalalhier, waartoe door ben vergunning wordt gevraagd. Zierikzee 12 October 1859. B.C. CAU, Voorzitter. C. dr JONGE, Secretaris. BINNENLAND Zierikzee 12 October. In ons nummer van zaturdag 1 October werd door ons de wegvoe ring van hel pleegkind van van der Klippe te Scharendijke medegedeeld. Hel bleek ons later dat ons vele bijzonderheden onbekend waren. Daarom lazen wij roet belangstelling het verslag dat daarvan in de Waakzaamheid van 8 October jl. werd gegeven hetwelk die gebeurtenis even duidelijk als volledig ter openbare kennis brengt. Wij achten het gebeurde zoo ernstig en gewigtig, dal er niet te veel openbaarheid aan kan gege ven worden en hetvan belang is, om daarvan goed en naar waarheid ingelicht te zijn zoodat wij het bovengenoemde verslag bier laten volgen Onder de naburige gemeente Eikerzee had in den namiddag van woensdag 28 Septembereene gebeurtenis plaatswelke naar ons oordeelwel verdient der openbaarheid te worden prijs gegeven dewijl zij ook voor onze dagen, ruime stof tot nadenken kan geven. Het zoo beknopt mogelijk verhaal van de ons bekende daad zaken, komt dan hierop neder: Zes jaar geleden, vertrok uit de gemeente Eikerzee, zekere B- van Strien met zijne vrouw, naar Noord-Amerika, De zuster zijner vrouw was gehuwd met's Jongens fabriek arbeider te Antwerpen. Uit dit laatstgenoemde huwelijk was een meisje geborendat omstreeks 6 maanden oud zijnde reeds aan de zorg van naast- besta anden der vrouw werd overgelaten en naar het schijnt werd die zorg aldra geheel overgedragen aan bovengenoemden B. van Strien en vrouw. Men vermoedt dat armoedige omstandigheden oorzaak van deze spoedige verwijdering des kinds van zijne oudera en overige betrekkingen zijn geweest. Alvorens nu evenwel B. van Strien en vrouw (welke laatste It. C. is) naar Amerika vertrokken wenschten zij het kind dat nu inmiddels ruim 4.jaar oud geworden was, eene goede verzorging en opvoeding te waarborgen en dewijl nu de wettige vader zich dit kind volstrekt niet scheen aan te trekken en niets van zich liet hooren wendden B. van Strien en vrouw zich tot hunnen behuwd-vader J. van der Klippe mede onder Eikerzee woonachtig met het dringend verzoekom bewust kind geheel als het zijne aan te nemen en te verplegen. Met de meest mogelijke bereidvaardigheid en liefde werd aan dat verzoek gehoor gegevenen beijverden J. van der Klippe en vrouw (beiden zijn rrotestantsch) zich dan ook om het door hen tot zich genomen kind naar hun beste vermogen te verzor gen en op te voeden. Wederkeerige gehechtheid en innige liefde van het kind jegens zijne weldoende pleegouders, waren dan ook het wel verdiende loon voor al die zorg en moeite I Ruim 6 jaren verliepen nadien tijd toen, in den afgeloopen zomerzich op eens een persoon ten huize van J. v. d. K. ver voegde welke zcide de vader van het bewuste kind te zijn, en gekomen om alsnu zijn kind op te vorderen. J. v. d. K. weigerde aan zijne vordering gehoor te geven, dewijl die persoon geen het minst bewijs had, dat hij was, hetgeen hij voorgaf te zijn nl. de vader van het kinden dat hij, v. d. K. zou vermeenenhoogst onvoorzigtigja onver antwoordelijk te handelen om zoo maar aan den eersten den besten die zonder eenig wettig bewijs geliefde te beweren dat hij vader was van het .kind dat kind af te geven. Die persoon gaf daarop te kennenen dat wel in tegen woordigheid van een tweetal zich daar bevindende menschen datwat hem betrof, hij volkomen bereid was het kind te laten waar het waste meer wijl hij er nog een zestal te huis had waarvoor het hem moeite genoeg kosttehet noodige levens onderhoud te verdienen maar dat hij er door den Priester toe gedwongen was om die vordering te doen, onder bedreiging, datzoo hij niet zorgde het kind terug te krijgen hij uit de fabriek, waar hij werkzaam was ,zou worden weggejaagd. Inmiddels vertrok de zich noemende vader onverrigter zake en bleef alzoo het kind bij v. d. Klippe. Eenigen tijd later werd laatstgenoemde op officiële wijze andermaal aangemaand om afstand te doen van het kwestieuse kind doch werd door hem andermaal geweigerd dit af te geven, omdat hem tot heden toe nog geen enkel voldingend bewijs was geleverd dat de vordering regtmatig of wettig was. Zijn wij wel onderrigt, dan ontleent die tweede opvordering haren oorsprong aan diplomatieke onderhandelingenen daaruit voortgevloede ministriële briefwisselingen en bevelen. Zóó was de stand der Zaak tot op woensdag den 28 Sept., toen zich op eens een persoon opdeed zich noemende Joseph Jean Franfois de la Montagne, R. C. kerkbediende (Priester?) uit Antwerpen voorzien behalve van een op zegel geschreven volmagt van 's Jongens, zoomen zegt, de vader van het be wuste kindook van eeu schrijvenhoudende bevelen van hoogerhand, welke hem in staat moesten stellen om, met behulp van den sterken arm, zich van het kind meester te maken en het weg te voeren Het gevolg' van een en ander was dan ook, dat zich op ge noemden dagten cirea 2ll2 ure des namiddags in de woning :.v;an J. van der Klippe bevonden genoemde la Mont«gnè, vergezeld van den heer Burgemeester der Gemeente Eikerzee en een tweetal dienaren der Rijks veld wacht. De pleegvader, overtuigd, dat hij voor deze overmagt moest bukken en verzet daartegen onraadzaam en onwettig zoude wezen verwijderde zich ten einde in zijne verontwaardiging niet eene of andere handeling te doen, welke hem tegenover de openbare magt zoude hebben strafbaar gemaakt. Het kind werd daarop, vergezeld van de diep bedroefde pleegmoeder naar het huis des Burgemeesters gebragtom van daar met een rijtuig naar Zierikzee te worden vervocd. Innige deelname in het lot, zoo der pleegouders, als van het weenende kind, gepaard aan diepe verontwaardiging, was schier op ieders gelaat van de talrijk toegevloeide me,üigte te lezen. Het voornemen der pleegmoeder was, om het geliefde kind tot Zierikzee te vergezellen en aldaar nog tot het uur van vertrek naar Antwerpen met het meisje te zijn, werd ten eenenmale verijdeld, dewijl haar gezegd vrerd, dat zij het kind in het logement toch niet meer zien of spreken mogt. Des anderen daags vertrok de la Montagne met het kind ten tl ure, per diligence, met de stoomboot de Telegraaf, naar Antwerpen nadat de pleegvader J. van der Klippe nog bij deurwnardcvs-exploitgeproiesteerd had tegen de ontvoe ring van het bewuste kind uit hoofde hem geen enkel vol doend bewijs was geleverd, dat deze inquisitoriale handel wijze de toets van wettigheid en regt konde doorstaan. Ziet daar, Lezers! een zoo beknopt mogelijk verhaal van het gebeurde. Gaat het u als ons dan kan het niet anders of deze ge beurtenis zal ook op ueenen hoogst pijnlijken indruk maken en dat niet zoo zeer door de vordering zelve, als wel door de, onzes inziens hoogst bevreemdende zooal niet onwettige wijzewaarop de vordering is ten uitvoer gelegd. Naar het ons voorkomt, berust de geheele handeling op diplomatische onderhandelingen, en daaruit voortgevloeide bevelen van hooger hand. Wij betwijfelen intusschen zeer of deze voldoende zijn om, zonder eenig vonnis van de regterlijke magt, ja, zelfs zonder eenige voorafgaande regterlijke opeisching eene vor dering ten uitvoer te leggen die zóó diep ingrijpt in het Burgerlijk Regt en ofschoon wij ons niet vermeten zullen om ten dezen een beslissend oordeel te vellen achten wij nogtans de zaak van dusdanig hoog gewigt dat wij hopen en vertrouwen, zij door daartoe bevoegden tot een opzettelijk punt van onderzoek zal worden aan de orde gesteld. Zijn wij wèl onderrigt, dan zal door den pleegvader J. v d. Klippe een adres ter zake betrekkelijk, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden ingediend en zal daar door als van zelf de gelegenheid geopend worden, om nader te weten te komen of de invloed der R. K. Geestelijkheid het reeds zóó ver gebragt heeft, dat zij, met voorbijgang van de hier te lande gebruikelijke vormen van proces, eenvoudig van die huismiddeltjes te baat neemt, welker aanwending ons weldra terug zoude kunnen voeren tot de dagen van de Inquisitie en den aankleve van dien. Zierikzee 30 Sept. 1859. J. L. D. J. Do advocaat-generaal bij den hoogen raad der Nederlanden de heer mr. Karseboom heeft in de zitting van 11 dezer geconcludeerd tot vernie tiging van een vonnis der arrondissemcnts-regl- bank te Zierikzee, waarbij D. B. P. Zuurdeeg heel- cn verloskundige aldaar is veroordeeld wegens bet uitoefenen van een anderen tak der geneeskunde dan waartoe hij bevoegd was, door het toedienen van inwendige geneesmiddelen met verwijzing der zaak naar hei prov, geregts- bof in Zeeland om op hel beslaande booger be roep op nieuw Ie worden behandeld en afgedaan. l)e uitspraak is bepaald op 25 dezer. Dezer dagen is door den gemeenteraad van Leyden, in navolging van Utrecht, Dordrecht, Hoogvliet en andere gemeenten ten platten lande in Zuid-Holland, eene verordening vastgesteld, waarbij policie-straf opgelegd wordt tegen dege nen, die zich in kennelijkcn staat van dronken schap op de openbare straal bevinden. Diakenen der Nederduilscke Hervormde gemeente Ie Lcvdcn hebben besloten om een ge deelte der bezittingen, op hel grootboek der na tionale schuid ingeschreven, te besteden tot het bouwen van 60 woningen voorde mindere standen. Te Zulphen heefteen nootlollig voorval plaats gehad. Zekere Jin de Larestraat aldaarwas aan typhus lijdende cn er werd bij hem gewaakt. LI. dingsdag nacht vervulden zijn zoon en zijne dochter dezen pligttoen de zieke bedaard scheen en zij ongemerkt waren inge sluimerd. Doch toen zij kort daarop ontwaakten, vonden zij bel bed ledig. J. was inmiddels ont waakt en in bet ijlen der koorts het bed uitge stapt het buis en den zich daarachter bevinden den tuin doorgegaan en eindelijk in de gracht geloopen, waaruit men hem den volgenden mor gen levenloos heeft opgehaald. Tc Kampen is den 10 dezer overleden Anlonie ten Dam gewezen loods aan het Ketel- en Ganzendiep in den ouderdom van IOI jaar. De Illustrate landwirlhschaftliclie Dorfzeitung bevat een uitvoerig berigt over eene nieuwe ont dekking d'ewanneer zij zich bevestigt eene der grootste van onze eeuw zal zijn omdat daar door een volkomen ommekeer in den landbouw wordt bewerkt. Zekeren Franschman den heer Latan, zou het namelijk zijn gelukt met behulp der electri- citeithet in de lucht bevatte amoniak (destik stof) uit zijno verbindingen af te scheiden, en door overbrenging daarvan in gewoon water eene onuitputtelijke bijna koslelooze bron van mest voort te brengen De grootste steenbakkers oven die ooit in Belgie gemaakt werd is dezer dagen te Bra quegnie in Henegouwen, voltrokken. Louis Evrardvan Courcelles, beeft namelijk eenen oven in ééne massa opgerigl waarin niet minder dan één milliucn zeven honderd duizend sleenon ge bakken worden. BUITENLAND. DUITBOBiailD Uit den Kaukasus mag men dit jaar nog ge- wigtige tijdingen te gemoet zien. \an den reg- lervleugel der linie van den Kaukasus wordt een sterk expedilic-korps zamengelrokken waarbij de opperbevelhebber vorst Baryantinski nog in deze maand verwacht wordt. Men schijnt zich tot eene beslissende onderneming legen de nog niet onderworpen bergvolken voor te bereiden. r R A S K Et IJ K Parijs, 9 October. Op de aanstaande begroo ting is eene som van 140,009 fr. uitgetrokken tot herstelling van het grafgcslicht op St. Helena en Longwood de woning waarin Napoleon L al daar zijn verblijf lioeft gehouden en tot bet aan- koopen van eenige grondeigendommen op ge noemdeiland. Terwijl men door hel gansche rijk nog het ontvreemden van een kind van 2 maanden be spreekt door iemand wiens belang volstrekt niet medebragt om het te dooden verneemt men eene andere droevige verwijdering van een kind in de omstreken van d' Arangow op eene hoeve in de noordelijke streken gelegen onder de vol gende omstandigheden: Den 22 September ver liet vrouw Pringo hare woning, zonder de deur te sluiten en liet bare beide kinderen van 2 cn 4 jaren te bed achter; bij hare wederkomst was het oudste verdwenen en daar ook dc kousjes van den schoorsteenmantel waren weg genomen bleek dal bet kind was opgestaan. Met haren man en 35 buren begon onmiddclijk een onder zoek. Alle hoeken werden herhaaldelijk tot ver in den omtrek doorzocht alle putten en slooten uitgepompt doch vergeefs. Men is dus algemeen van gevoelen dat het kind uil zijn bedje gekomen naar de deur is geloopen en door een wolf mede gevoerd die korte dagen te voren 16 schapen had doodgebeten cn nagenoeg te midden der be woonde buizen onder een appelboom was gezien, zijn honger aan den afval stillende. Alle berigten uit Midden-Italie komen daarin overeen, dal de staat van zaken daar hoe langer zoo ongunstiger wordt. Reeds begint men in sommige provinciën te vreezen dat het ge beurde te Parma van nadeelige gevolgen op den openbaren geest zijn en de alsnog bestaande orde voor regeringloosheid plaats maken zal. Reeds beginnen velen bet land te verlaten betgeen vooral in den kerkelijken staat het geval is. Aan den anderen kant stellen vreemdelingen die wegens zaken naar Italië geroepen worden hunne reis naar dat land uit, omdat men niet we ten kan wat daar binnen kort kan gebeuren. Van daar een staat van kwijning in alle zaken die

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1