In."81. Zatuniag 8 October. WOENSDAG ZATURDAG. NIEUWSTIJDINGEN BBSTDRIB A «MSTBATiBI VERKOOPIAG. BINNENLAND IERIKZEESCnVRANT A BONNE ME NTS-PR 1JS. Per drie maanden f 2,00. Franco -per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, «oor 10 ure 'smorgcns. VERS CHIJN T: P RUS DER ADVERTENT IE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen san 16 regels a f 1 behalve hetZegelregt. Ogieiibave ïtaadsvergaderiug gehouden te Zierikze e Iden S> October 1S59. Voorzitter mr. li. C. Gau Secretaris jhr. mr. C. de Jonge. Tegenwoordig al de leden. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Op het verzoek van den onderwijzer der Stads Armenschool Geluk tot eervol ontslag op 15 j lOctobere. k. wordt conform het advies der plaatselijke Schoolcommissie gunstig beschikt waarvanden adressant zal worden kennisgegeven. Wordt medegedeeld ecne missive van den Commissaris des Konings houdende berigl, dat tengevolge besluit van z. exc. den Minister van Ilinncnlandsche zaken deze gemeente door eene nieuwe lijnomstreeks Tkolen aan den Rijks lelegraaf zal verbonden en alhier een Rijks telegraaf kantoor zal gevestigd worden, mits dat de lokalen door de gemeente zullen verschaft worden. De Voorzittergecft te kenifCnr dat burgemeester en Wethouders vertrouwende, l dal de Raadzalbesluiten, om die lokalen te geven zich in betrekking hebben gesteld met den heer Ingenieur van den Waterstaaten is het wensche- lijk geacht dal het kantoor zich in het midden der stadhevinde, en wordt voorgesteld het nacht wakershuisje daartoe te bestemmen en in te rigten, zoodanigalsde heer Ingenieur dat zal ver langen en het wachtlokaal te verplaatsen naar de Hal of achter de waag, welk voorstel wordt goedgekeurd; zullende aan heeren Gedep. Staten en het Hooger bestuur worden dank gezegd voor de in deze beloonde welwillendheid. Wordt gelezen een adres van den Stads Waagmeester G, G. Betheverzoekende van af I Januarij eerstkomende uit degemeentekas eene jaarwedde van 100 te worden toegelegd daar op dat tijdstip de huur der Stads Waag van het Kijk ophoudt en de jaarlijksche huurprijs van ƒ100 aan hem als jaarwedde werd uitgekeerd. Burgemeester en Wethouders gevoelen het be zwaar dat voor adressant in het gemis gelegen ligtmaar meencn afwijzend te moeten adviseren, op grond dat de overige opbrengstniel voldoende is, om het onderhoud te bestrijden. Dienconform wordt besloten. Dr. Keiler wordtuilde Vergadering geroepen. 1 Het adres van den hulponderwijzer in de Tusschenschool Geink om ontslag legen 1 Janu arij i860, wordt gesteld in handen der School commissie om advies. Wordt gelezen een verzoekschrift van de Hoofdonderwijzers Bastmeijer Rensen en Kar- reman waarbij zij aan den Raad voorstellen een plan tot regeling van het onderwijs binnen deze gemeentein verband ook met de te ontstane vacature van den Hoofdonderwijzer aan de Stads Armenschooldoor het vertrek van den heer Geluk waardoor ook aan het ve'lan- gen om eene behoorlijkejaarwedde te bakomen zonder meerdere uilgaven van de gemeente zou voldaan worden en wel dat er slechts 3 openbare scholen zouden bestaante weten 1 Burger school Hoofdonderwijzer Bastmeijer 1 Stads- TusschenschoolHoofdonderwijzer Karreman en 1 Armenschool Hoofdonderwijzer Rensen (thans Hoofdonderwijzer eener bijzondere Burger school) en dat de tegenwoordige hulponderwijzer der school van Rensen zou worden overgeplaatst op dc school van Bastmeijer, en dat doorgemelde drie Hoofd- onderwijzers de f 3201') zou genoten worden die anders door 4 zon moeten worden verdeeld. Conform het adres der Schoolcommissie wordt op voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten, het verzoek te wijzen van de hand op grond dat 3 scholen voor deze gemeente lp ge ring is cn de lieer Rensen zonder vergelijkend examen niet zoude kunnen worden benoemd als onderwijzer der Armenschool. Komt in behandeling een adres van den Hoofd onderwijzer IJ. J. Bastmeijer, verzoekende eene tegemoetkoming in de vermindering van zijn inkomen, daar wegens het streven naar lager schoolgeld hel getal zijner leerlingen zeer ver minderd is. De Schoolcommissie hierop gehoord heeft als waarheid erkend dat het getal leerlingen zeer ver minderd is, doch de opgegevene oorzaak betwij feld ofschoon toch mogelijk geacht. Zij stelt dos eene gratificatie voor van 200 's jaars tot aan de regeling van het schoolwezen. Burge meester doen dien conform een voorstel. Na discussie wordt het voorstel vanmr. deCiercq, om die gratificatie voor een jaar toe te staan instem ming gebragtwaaromtrent de stemmen staken, en hetzelve alzoo aangehouden tot een volgende Raadsvergadering. Worclt medegedeeld de uitslag der aanbeste ding van de vergrooling der Armenschool welk werk aan den minsten inschrijver r Brandenburg voor ƒ768 is gegund zullende later de vinding der gelden geregeld worden. Conform voorstel van de commissie van Fa bricage wordt besloten ouder goedkeuring van Gedeputeerde Staten om aan den heer J. J. Hoogenboom te TSoordwelle onder de hand te verkoopen 18000 kcijenvoor(5 per 1000 stuks en de resterende 20,000 eveneens te verkoopen, wordende er 31,000 voor eigen gebruik gereser veerd. Aan Mej. J. G. Loosewed. M. Buijze wordt op haar verzoek remissie verleend van 5 maanden Hoofdelijken Omslag of 8,33 wegens verblijf builen de gemeente gedurende dien tijd. Conform voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt remissie verleend van 12,60 pachtsom voor gemis van etling ontstaan door het verhoogen van den dijk aan den pachter van den Oosthavcndijk. Hierna wordt de zitting gesloten. -.ttt: '.mapwirrtb Burgemeester en Wethouders van Zierikzee zijn voornemens op Woensdag den 1 '2 dezer maand, des middags, op het Raadhuis in het openbaar aan den hoogsten inschrijver, te verkoopen lot Afbraak cis- Ifioutv» Eirmasi op de Oude Haven in deze gemeente waarvan dc voorwaarden van heden af ter lezing liggen en verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie en zal daags voor den verkoop des middags door den Gemeente-Bouwmeester aanwijzing Ier plaatse geschieden. Zierikzeeden 5 October 1859. li. C. CAÜ Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. Zierikzee 6 October. Bij den hoogen raad der Nederlanden is behandeld de zaak van D. B. P. Zuurdeeg heel- en verloskundige requirant van cassatie tegen een vonnisder ar- rondissenients-reglbank alhier, waarbij liijjri hooger beroep is veroordeeld tol eene gcldfioeUi-a van f 25,'ter zake van hel uitoefenen van een anderen tak der geneeskunde dan waartoe hij bevoegd was doorliet toedienen van inwendige geneesmiddelen. Door den advocaat van den requirant den lieer mr. .4. dc Pinto is als mid del van cassatie aangevoerd en toegelicht ver keerde torpassing vanart. 8 der wet van 12 Maart 1818 en schending van art. van het welhoek van strafvordering. Men schrijft uit Middelburg van 4 dezer: Er wordt gesproken dat aan het ministerie van binnenlandsche zaken een ambtenaar zal be noemd worden volledig bekend met dc prak tijk van hel lager onderwijs unmet den gehoelen omvang van het schoolwezen. Te laat heeft men ingezien dat er behoefte aan eene vaste leiding en eenparige handelwijze in zake van het lager onderwijs noodig is. Jammer is het dat zulks niet dadelijk geschied is nabeluilvaardigen van de wet op het lager onderwijs van 13 Augustus 1857 vele zaken zouden ren geheel anderen loop genomen hebben. Dubbel jammer is hot dat zulks nog niet in het begin van dit jaar is ge schied toen art. 12 der genoemde wetecn begin van uitvoering heeft verkregen tol welker toe passing een practisch oog zoo zeer vereischt wordt. De tegenwoordige refendaris zou op wachtgeld gesteld worden. Voor het bouwen eener geheel nieuwe kerk ten dienste der Hervormde gemeente te Wolpkaarfsdijk is eene prijsvraag uilgeschreven met toekenning eener premie van 250 aan het bestgekenrde plan dat voor 15 December a. s., wordt ingeleverd. Naar wij vernemen, lagen verledenzaturdag in de nabijheid van Yersekc ruim 120 schuitjes ter oestervisscherij. Het voornemen beslaat, van regeringswege proeven te nemen met kunst matige oesterteelt op de Nederlandsche kusten, op het voetspoor van hetgeen te dien aanzien in Frankrijk geschied is. Uit Krabbcndijke wordt gemeld dat door den heer baron van der Linden d' Hoogvorst uit Brussel concessie wordt aangevraagd tol indijking der schorgronden gelegen voor den Kalkenisse- polder (gemeente Waarde) waardoor ruim 2(10 bunders vruchtbare grond ter bebouwing zouden worden aangewonnen. Op eene jaglparlij welke dezer dagen is gehouden op de goederen toehehoorende aan den heer L. C. de Geep gelegen onder de ge meente Oud-Vosmeer zijn in eenige uren tijd 30 hazen en 33 patrijzen geschoten. Dc geheele jaglparlij bestond uil liefhebbers uit Bergen op Zoom. Bij Zr. Ms. besluit is de heer D. Molenaar, predikant hij de Ned. Hervormde gemeente tc 'sGravenbage bevorderd tol kommandcur der orde van den Ncd. Leeuw. Door de vereeniging van de vrienden der waarheid is aan ds. Molenaar die zondag II. zijne 50jarige ambtsbediening vierde vereerd een prachtige in rood fluweel en met goud gemon- teerdeu bijbel door heeren diakenen der Ned. Hervormde gemeente een prachtige zilver ver gulden beker, door heeren ouderlingen twee schoone albasten vazen cn middelstuk en door onderscheidene leden der gemeente een aantal schilderijen, waaronder één van een oud diaken, voorstellende de kerk te Sloterdijk alwaar de geachte leeraar zijne bediening aanvaardde. Uit Rotterdam deelt de Utr. Courant mede Naar ons van goederhand wordt medegedeeld hebben de heeren dr. A. Pierson dr. C- P. Tielen en dr. Midler pred. bij de Waalsche Remon- stranlsche en Doopsgezinde gemeente te Rotter dam hunne werkzaamheden aan het Nederlandsch Zendeling-Genoots chap alhier gestaakt en dat genootschap verlaten. Als reden daarvan wordt opgegeven hel «opwekkend woord" dat vanwege "hot genootschap is uitgegeven. Behalve de reeds vermelde hesluiten van den minister van marine, om Zr. Ms.schepen en vaartuigen van oorlog te voorzien van draai orgels accordeons enz. verneemt men dat zijne cxc.volgens besluit van 28 September II., zal bevelen om op genoemde schepen exemplaren (e doen ronddeelen van de brochures t de Nationale Vloek en de Steen en de Stok. Van 's rijks werf te Amsterdam ia in dc af- gcloopene week te waler geloopvn een vuur schip naar men egt bestemd om gelegd te worden op de Oostpunt van de droogte den Ban- jaard. - Men meldtdat op dingsda? jl. voor den schuttersraad te Amersfoort waren gedagvaard onderscheidene schutters waaronder mr de Fremery snbsistuul-griffier bij dc arrondisse- ments-regtb. aldaar als zijnde niet opgekomen hij eene der jongste exereïtien der dd. schutterij. Met belangstelling ziet men de conclusie van den auditeur di3n heer mr. J. B. Ilymans en inzon derheid de uitspraak van den schuttersraad te gemoetomdat het hier geldi het beginsel van de wettigheid der oproeping tot de exercitie dal ook roor andere schutterijen in Nederland van belang is. De genoemde gedagvaarden zouden naar men zegt beweeren ilntde oproeping legen half vijf ure luidt en dat artikel 42 der wet op de schutterijen die oproeping niet eerder dan ten 5 ure 's namiddags gedoogt. Voor omstreeks twee jaren werd de Her vormde kerk te Spijkenisse begiftigd meteen compleet even prachtig als sierlijk bewerkt zil veren servies, ter dienste hij het H. Avondmaal, met eene zilveren doopvont. Voor circa een jaar werd door de edele geefster van dat geschenk het uitzigl geopend lot het erlangen van een kerkorgel \vaarto.e reeds hetoxnal is afgewerkt, om het orgel in het aanslaande voorjaar lo kun nen daarstellen. Dezer dagen heeft dezelfde dame twee sierlijk bewerkle met zilver gemonteerde ebbenhouten olïerkisijes aan hel kerkbestuur ten geschenke aangeboden om te worden dienst baar gemaakt voor liefdegiften ten behoeve dor armen bij gelegenheid der Avondmaalsbedie- ning. - Dezer dagen zijn dour onderscheidene pin ken het aanzienlijk aantal van ongeveer l inil- lioen stuks haring aangehragt welke voor het meerendeel bestemd is voor den uitvoer naar België. Als bewijs dat liet bijgeloof in ons land nog niet is verdwenen deelt men hel volgende mede uitMuiderherg, dd. 3 Oct. jl.Indit dorp woont een hoer, R. v. K. die 14 a lö koeijen melkt doch bijna den gehoelen zomer geen boter beeft kunnen verkrijgen hoewel zijne koeijen schijn baar gezond zijn. Alle pogingen heeft hij aan gewend om de oorzaak hiervan op tc sporen doch alles te vergeefs. Nu is hij met zekere A. E. en P. V. op het denkbeeld gekomen, dat of zijne koeijen of dc karn met derzelvcr gereedschappen betooverd zijn. Hel eenige middel dat men daartegen wist aan te wenden werd beproefd. Men nam namelijk eene zwarte kip deed haar levend in een grooten ijzeren pot, die met een houten deksel goed werd voorzien vervolgens werd het huis gesloten en de schoorsteen digt gestopt. Daarop hingmen den pol op het vuur. A. E. en P. V. wachtten nu beide gewapend met een vlierhouten knuppel, de tooverheks af, die op het gekraai, dat de gemartelde kip maakte, moest verschijnen onder de gedaante van een mensch of eene kat. De kip verbrandde tot pulver maar aan de dappere mannen is nio.ts verschenen en de melk is dezelfde gebleven. Dezer dagen had de slager A. W. te Nij megen het ongeluk met te groote kracht den kop

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1