Woensdag 5 October. WOENSDAG ZATURDAG. BESTUREN ADMINISTRATE - NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND ZIEIIkZEKSdHUllANT A BONNE ME NTS-PR 1JS. Per drie waanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. VER S C HIJ NT: P RIJS DER AD VE RTEN T IE N. Gewone I2'/j eents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve betZegelregl. BEKENDMAKING. Burgemeester Rn Wethouders vnn Zierïkzee brengen ter kennis van belanghebbenden:dat aan de MiliciensVerlofgangcrsligling 1855, die zulks verlangen vergunning kan worden verleend tol uiloefening van de ISuilenlandscbc Zeevaart, of schoon zij dal beroep voor hunne in lij ving niet heb ben uitgeoefend,onder voorwaardenoglans, dat zij vooraf bij hel korps waartoe zij behooren hel nadeclig saldo aanzuiveren hetwelk bij het slui ten hunner rekening op bet klceding- en repara tie fonds mogt hebben bestaan. Zierïkzee '28 September 1859. B. C. CAU Voorzitter. C, de JONGE Secretaris. Zierïkzee, 2 October. Gisteren arriveerde alhier de vischsloep Hubert Jolwn schipper J. de Winter medebrengende 351/, lon zoute visch. Zierïkzee, 3 October. Met genoegen ver neemt men dal z. exc. de minister van bin- nenlandsche zaken heeft besloten alhier een rijks telegraafkantoor te vestigen, zullende deze gemeente door cene nieuwe telegraaflijn verhon den worden aan de bestaande lijn omstreeks Tholen indien van wege het gemeente bestuur de noodigc localen daartoe beschikbaar zullen gesteld worden. Men vleit zich dus binnen ■weinigemaanden, zich in het bezit dier telegraaf lijn Ie zien, hetgeen door zeer velen reeds zoo lang en met billijkheid werd gctvenscht. flet zal voorzeker den toonkunslminnaren aangenaam zijn te vernemendat de heer Ezerman, organist bij de Hervormde gemeente op don derdag den 13 dezer des namiddags ten 2 ure alhier in de Nieuwe kerk eeu orgel-concert zal geven tot hetwelk men gratis toegang heeft en ongetwijfeld zullen de ingezetenen van Schou wen enDuiveland het toejuichen dat daarvoor de marktdag is gekozen. Daar reeds do be kwaamheden van genoemden heer organist ook huilen deze stad genoeg met lof bekend zijn, achten wij eenige aanbeveling tol bijwoning van dit concert overbodig. Men schrijft uit Middelburg van 30 Sept. Heden is voor de arrondissements-regtbank cene zaak behandeld welke vermoedelijk nog niet dikwijls de aandacht van reglerlijkecollegicn zal hebben bezig gehouden. Volgens eene door den hoer ambtenaar van den burgerlijken stand alhier aan het openbaar ministerie gedane kennisgeving is eene gehuwde vrouw op den "22 Augustus bevallen van cene dochter 'en blijft de thans niet meer bij haar inwonende doch zich in deze gemeente ophou dende vader weigeren om de daartoe betrekke lijke aangifte bij den burgerlijken stand te doen, niettegenstaande bij door de vroedvrouw onmid- delijk van de bevalling zijner echtgenoot is on- dcrrigl. Na bet verhooren van een drietal getuigen beeft de heer substituut oflicier van justitie be toogd dat het bewijs geleverdjwas, dat de be klaagde wettig gehuwd is met de vrouw wier bevalling mede wettig is geconstateerd dat hij willens en wetens blijft weigeren de hij art. 29 en 30 van het burgerlijk wetboek bedoelde aan gifte te doen. Hij rekwireerde alzoo schuldig verklaring van den beklaagde aan het hem bij dagvaard Ie laste gelegde feit en vcroordeeling overeenkomstig de artt. 347 wetboek van straf- regl en 29, 30 in verband met 305 311 bur gerlijk wetboek lol cene gevangenisstraf voor den lijd van eene maand geldboete van f 8 en de kosten. De uitspraak in deze zaak is bepaald op aanstaanden donderdag, Bestuurders van het llaagsche genootschap lol verdediging van de Christelijke godsdienst hebbenden lieer A. Reville, predikant hij de Waal- sclie gemeente te Rotterdam als schrijver eener Fransche verhandeling over liet Evangelie van Matlheus met den uitgeloofden eereprijs van f 400 bekroond. Ook hebben zij aan oenen Fran- schen schrijver over hetzelfde onderwerp een gewonen zilveren eerepenning toegekend bijal dien hij zijnen naam gelieft bekend te maken. De Staats Courant deelt eene acte van schenking mede waaruit blijkt dat voor den notaris Rervoels te 'sGravenhage is gecompareerd Z. M. de koning, die verklaarde te schenken en dienvolgens om niet en onherroepelijk af te staan en in eigendom over te dragon aan den staat der Nederlanden, tot hel daarstcllen van ecu koloni aal militair invalidenhuis het landgoed Bron beek gelegen aan den straatweg van Arnhem op Vclp, bestaande uit heerenhuis en erve, met koetshuis en stalling, aangelegen boerenwoning en erf en vorder daartoe behoorende getimmer ten, htpolingen en beplantingen, waterwerken en gronden, alles te zamen groot Shund. 25 roed. en 50 ellen. Dit onroerend goed wordt door Z. M. geschonken met alle heerschende gereg- tigheden en lijdende erfdienstbaarheden, zoodanig als Z. M. hel heeft bezeten, terwijl de Staat der Nederlanden, te rekenen van den 15 October aanstaande af over het gcschonkene zal kunnen beschikken. Zijnde voorts deze schenking ge daan onder de volgende bepalingen 1dat aan het voorschreven onroerend goed nimmer eenige andere bestemming zal mogen worden gegeven dan waartoe het geschonken is, namelijk lot een koloniaal militair invalidenhuis, en 2. dat de Slaat der Nederlanden zal betalen al de lasten van het onroerend goed te rekenen van den 1 Januarij 1860 af. Mede compareerde voor gemelden notaris Z. Exc. de minister van koloniën die verklaarde de gedane gift voor en ten behoeve vat! den Staat der Nederlanden onder de gemelde bepalingen aan te nemen. Verklarende Z. M. te consenteren dat de levering van het voorschreven onroerend goed zal geschieden door de overschrijving van een afschrift deractevan schenking in de daartoe bestemde openbare registersterwijl de heer comparant acceptant van Z. M. erkent overge nomen te hebben de grondbrieven en bewijzen van eigendom tot het geschonken onroerend goed behoorende voor zoo verre die aanwezig waren. Op 15 September II. is door J. Wolff koopman in manufacturen te Zalt-Bommel al daar op de post gedaan een gefrankeerden brief aan het adres van den heer S.L. WarendorfSl. Anlonie Breedstraatte Amsterdam inhoudende een bankbiljet en verschillende couponswelke brief niet aan zijn adres is bezorgd. Volgens een aan dcnkantonregler te Steen- wijk gedane aangifte, heeft Marcus de Leeuw koopman wonende te Steenwijk op 19 Septem ber jl. zelf aldaar in de brievenbus gestoken eeu ongefrankcerden onaangeteekenden brief aan het adres van den heer FTepe en Cie. Warmoes straat te Amsterdam. Die brief hield in een wis sel en een bankbiljet welke brief tol heden niet aan zijn adres is bezorgd. Uil Helle loet schrijft men dal in de afgc- loopen maand aldaar is in dienst gesteld Zr. Als. schroefstoomschip Cornell's Dirks met bestem ming naar de westkust van Afrika Brazilië en Rto de la Plata waarvan onlangs de étal major reeds is medegedeeld. liet zal ieder, die ee.iiigzins met de geschie denis des vaderlands bekend is, gemakkelijk zijn den oorsprong van don naam van dit stoomschip na ie gaan. Cornelis Dirk* admiraal der v loot kruisende in de Zuiderzee raakte slaags met de Spaansche vloot onder bevel van den admiraal Bossu. De overwinning aan onze zijde was voor een groot deel te danken aan den klookmnedigen stuurman Haring, die achterop het admiraalschip is opgeënlerd en toen de Spaansche vlag heeft welen neder le halen waarop do óverige sc' o- pt'n, die dit zagen, ook hunne vlaggen streken als vermecnendc dat de admiraal Ro.su zich als overwonnen beschouwde. Jammerdal de kloek moedige Huring liet met den dood moest boeten. Zonderling is hel, dat ook nu, op dit stoomschip dat den naam draagt van dien admiraal een stuurman flaring geplaatst is; moge hij, als hel toeval hem du gelegenheid aanbiedt, zich even dapper hetoonen als zijn vroegere naamgenoot. Eergisteren is op hel strand onder de ge meente Loosduinen uit zee aangespoeld een reeds in den staal van ontbinding vurkccrend lijk v an een manspersoon hebbende een kaal hoofd op de linkerhand do Jcttorè T, T. en een kranq om den middelslen vinger geprikt gekleed in een blaauw wollen gebreiden borstrok lilaauw ge- strceplen hemdrok flanellen hemd grijze la- kenschen broek waarin een zilver horlogie witte wollen onderbroek en blaauw wollen kou sen de twee laatstcn gemerkt T. T. Dezer dagen had de heer R. jagende in de duinen onder Wassenaar het ongeluk zich door het afgaan van zijn met hagel geladen ge- wcerzoodanig aan de regterhand le kwetsen dat men vreest voor de amputatie daarvan. Uit Lekkcrkcrk wordt dd. 27 Sept. gemeld. Bij verscheiden boeren alhier is de longziekte uitgebroken, maar lot dusverre heeft zij, zoo ver wij Welen geen slagtoffers gemaaktdewijl de meeste beesten in het begin der ziekte verkocht en zoo wij vernomen hebben naar Rotterdam vervoerd zijn. Van de haringvloot van Katwijk aan Zee naar de Engclsche kust gezonden arriveerde II. dingsdagde 2de hom zijnde de drie Gebroeders tot'beboorende aan de recders .1 Schaddé vun Doorn en co. De lading bestond uit 70,000 sleurharingendie des avonds nog verkocht werden de volle tot 23 en de iele tot 16 de 1000 stuks terwijl bij de eerste aanbrengst op 18 Sept., voor devolle/36 werd besteed. De aan merkelijke daling in den prijs is alleen een ge volg van de ruime vangst der Scheveningsche vloot. Te Nieuwolda overleed onlangs ecu oude walermolenaardie in 20 jaren geen ander voedsel gebruikt had dan melk en witte suiker. Mogt hij het soms eens proberen om iets anders te nuttigen al was het nog zoo gering dan had hij ondragelijke pijnen. Van den 17 tot en met den 23 dezer zijn 13 runderen in de provincie Friesland aan de be smettelijke longziekte gestorven en 4 door die ziekte aangetaste runderen v< or rekening der eigenaars afgemaaktbedragende daardoor hel totaal der gevallen scderl den 1 Januarij dezes jaars 2151. De Revue des Mondcs meldtdal de heer Gh. Pasile dezer dagen een werk in bel licht heeft gegeven over de uitvinding der boekdrukkunst. Het doel van den schrijver is om zooveel mo gelijk zekerheid aan te brengen nopens den wa ren uitvinder en de plaats, welke hel tooneel was zijner eersteproefnemingen. Alle stukken door Maintz en Haarlem als bewijzen aangehaald voor Gutlenberg en Laurens Cosier zijn door den heer Pasile verzameld en onderzocht. Mij besluit zijne studie met aan Laurens Cosier de eer dor uitvin ding toe le kennen en slaaft zulks door lol nog toe onbukende of ouuitgegevene stukken. BUITENLAND. n u i t 3 o li r sun Keuren 29 September. Volgens de Dussel- dor/erZeilung is de 57slc planeet in ons zonne stelsel den 22 dezer op de sterrewaclil aldaar ont dekt en daaraan op verzoek des ontdekkers, door den hoogleeraar M. Hoek, te Ulrecht.de naam Mnemosyne gegeven. De Vossisclte Zeilung wil bijzonderheden van het onderhoud lusschen keizer Frans Ioseph en prins Napoleon le Verona wetendie zeer vreemd ja naauwelijks geloofbaar luiden. Ziehier echter wal genoemd blad er van verhaalt als de prins den keizer over de noodzakelijkheid onderhield om den toestand van Venelie grondwettig le ver- beleren zou hem geantwoord zijn Ja reeds vroeger ben ik op zekere inwilligingen bedacht geweest maar gij Franschcn spreekt altijd van constitution. Ik wil die nietik zal wel eenige hervormingen tnaken maar verder niets. Later sprak de prins van'dc bemiddeling door onzijdige mogendheden en toen hij Duitschland noemde viel de keizer hem heftig niet deze woorden in de redeO wat hen betreft, ik laat hen aan u over, slaat hen, loont hun wat uwe Zouaven zijn. Het zal mij zeer aangenaam wezen dat beloof ik u. In de vorige maand hebben er in het ge bergte Libanon op korten afstand van Beyrnth, bloedige ontmoetingen plaats gehad lusschen de Drusen en de Christenen. De aanleidingdaarloe bestond in niets anders dan in een twist aan eene bron lusschen twee vrouwen waarvan de eene tol de Christen- de andere tot de. Drusische be volking behoorde. De Drusen een zeer wraakgierige stamhebben ai hunne stamgenoo- ten in de omliggende dorpen opgeroepen en in grooten getale de Christendoreen afgeloopen overal moord en doodslag verspreidende. Het bisschoppelijk seminarium der Maroniten, een Maronilen-klooster van St. Jan en 4 dorpen wer- deo doorde Drusen verwoest. Toen eindelijk de Christenen hulp gekregen en zich met elkan der vereenigd haddenis er eene vreeselijke wraak genomen en werden er 4 dorpen en onder scheidene moskeen der Drusen verbrand. De Europeërs en de bevolking der verschillende kloosters op den Libanon zijn naar Beyruth ge- vlugt. Men schrijft uit Petersburg van 18 dezer: Over de gevangenneming van Schamyl ver neemt men de vo'gende bijzonderheden: Na eene reeks van nederlagen moest Scliamyl zich toen hem geen enkel hulpmiddel meer overschoot, mot 400 Murides die hem getrouw gebleven waren in de versterkte aoul van Ghunib op sluiten. Dit is een fort gelegen op een zeer hoog plateau van meer dan eene mijl lengte. De rots is aan drie zijden bijna loodregt. De eenige toegankelijke kant werd zoowel door de Russische militairen als door de inlandsche onneembaar ge acht. Een klein voetpaddat over een zeer steile helling liep en slechts breed gene g was om twee man naast elkander te laten passer, n was de eenige weg die naar de schuilplaats vau Schamyl leidde. Volgens de verklaring van eeu oud Circassisch prins was de positie van olm zoo ontoegankelijk dal men ze met eene kotr pagine goede soldaten verscheidene maanden la,.g met goed gevolg legen een geheel leger zou kun nen verdedigen. Al el hel oog op al die naoeije iijkheden besloot de Russische gcueraal pirns Barialinsliy den aanval van twee kanten te gelijk

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1