Zaturdag 1 October. WOENSDAG &ZATURDAG. BESTUREN «N1STRAT1EN NIEUWSTIJDINGEN Clemens ZIERIKZEESURMT '•"«•'is 95 104.% 192 M'n 100% 83% 83 «3% 79 223'/. 57% 30V, 75% 61% 44'5/,. 43'/, 45%fl 43% 34 14'5 am: srg. 7 are 7'/, 103/4 10% 10% 10% A BONNE ME N T S-P R IJ S, Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VERSCHIJNT: P RIJS DER ADVERTENT IE N. Gewone I2'/j cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a f 1 behalve hctïcgclregl. BER.ENDMAK.ING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, brengen ter kennis van belanghebbenden: dat aan de Miliciens Verlofgangers ligting 1855, die zulks verlangen vergunning kan worden verleend tot uitoefening van de Buitenlandscbe Zeevaart, of- schoon2ij dal beroep voor bunne inlijving niet heb ben uitgeoefend, onder voorwaarde naglans, dat zij vooraf bij het korps waartoe zij behooren hel nadeelig saldo aanzuiveren hetwelk bij het slui ten hunner rekening op bet kleeding- en repara tie fonds mogl hebben bestaan. Zierikzec28 September 1859. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, brengen ter kennis van belanghebbenden: dal de chefs der korpsen van het leger door het Depar tement van Oorlog zijn gemagtigd, om aan de milicieRS der ligting van 1855, die vergunning inoglen vragen tot helaangaan van een huwelijk, de vereischte toestemming daartoete rekenen van den 1 October aanstaande uit te reiken mils zij vooraf bunne schuld aan het kleeding- en reparatie-fonds aanzuiveren of daartoe buiten staal zijnde een bewijs van onvermogen over leggen. Zierikzeeden 28 September 1859. li. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierïkzee brengen ter kennis van belanghebbendendat hel deu Koning heeft behaagd bij besluit van 28 Augustus jl. no. 59 te bepalen dat het handgeld hetwelk voor ieder rccruut die zich voor niet minder dan zesjaren voor de dienst in Indië verbindtkan worden uitbetaald voortaan en tot nadere order zal bedragen f ISO wanneer hij Nederlanderen f ISOwanneer hij Vreemdeling van geboorte isalsmede dat als aanbrenggeldvoor ieder recruutNederlander of Vreemdeling die hier te lande voor de dienst wordt aangebragteenc premie van f ÏO zal worden betaald. Zierikzee, den 28 September 1859. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secietaris. KENNISG EVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Woensdag den 5 Oclobere. k., des middagsten I ure, op het Raadhuis alhiereerw openbare vergadering van den Gemeenle-Raail zal gehouden worden. Zierikzee, den 29 September 1859. De Burgemeester, B. C. C£U. BINNENLAND Kerkwerve 29 September. Heden morgen ten half zeven ure is in Flaauwcrs inlage aange spoeld hel lijk van een onbekend manspersoon, van middeimaiige lengte naa,» gissing tusschen de 40 en 50 jaar oud in ver gevorderden slaat van ontbinding, gekleed in een hlaauw lakenschcn broek (gelapt) en zwart wollen boezeroen zijnde overigens niets bij hem gevonden en hebbende geene merkbare teekenen. Kekerzee, 29 September. In het gehucht Scharendijke tot deze gemeente beboerende had gisteren eene gebeurtenis plaats welke de alïcmeene verontwaardiging heefl verwekt. Een aldaar wonend achtenswaardig echtpaar de aannemer van der Klippe en vrouw had se dert eetiige jaren bi; zich op/cnomeu een meisje, dal door hunne aanbehuwd dochter hun was toe vertrouwd met hel dringend verzoek voor dat kind de tecderslc zorg te dragen en het steeds te zullen blijven doen. Zij hebben dai kind roet eene liefde en zorg verpleegd als ware het niet dat van een vreemde, maar als ware het hun eigen kind. In de maand Fobrnarij jl. meldde zich een man uit Antwerpen bij die pleegouders aan bewerende de vader van het kind te zijn en vorderde als zoodanig het meisje j op. De pleegvader van der Klippe tot de Protcs- tantsche godsdienst behoorende weigerde dit, en verklaarde het kind niet te zullen afgeven voor dat de reclamant deugdelijke bewijzen voor zijn regt had vertoond. Nu verscheen gisteren alhier een heer van de R i C. godsdienst uit Ant werpen, die voorzien van een bevel uitgegaan van het ministerie van justitie eu van eene procuratie des vaders, bijgestaan door de politiebel be doelde meisje tegen haren wil en tegen den wil harer pleegouders uit de woning van vander Klippe heeft gevoerd en naar Antwerpen heeft getrans portcerd. Onuitsprekelijk groot was de droefheid der pleegouders en van hel pleegkind. Hel mag wel verwondering baren dat die afgifte zonder reglerlijk vonnis alleen door tusschen- komst der politie heeft kunnen plaats vinden en bet is zeer te wenschen dat iets dergelijks uict meer zal kunnen gebeuren. Men meldt uit Arnemuidcn vau 24 Sept. Gisteren avond is alhier voorspoedig v erlostmet hulp van deu heer A. Hendrix genees-heel-cn verloskundige te dezer stede Adriana. Jopse huisvrouw van Cornells Marteijn van drie welge schapene kinderen waarvan twee tot het man nelijke en een tot het vrouwelijke geslacht be hooren. De kraamvrouwen kinderen zijn zeer welvarend. Naar het tegenwoordig ontwerp zouten behoeve van de spoorweg-ondernemingen be schikbaar worden gesteld een kapitaal van f 28,520,000 waarvan de renten ad 4 pCt. bedragen f 1,140,800. Voorecnigen tijd zijn van wegedr. Schwartz en gelijkgezinden te Amsterdam prijzen uitge loofd voor een betoog of verhandeling nopens de viering van den zondag te beantwoorden door personen uit den werkenden stand. Onlangs zijn de naam biljetten tot de goedkeurende antwoor den behoorende geopend en de prijzen toege kend. Onder de bekroonden bevindt zicb ook C. de Smit landman te Wissenkerke, N.-B. In een der Belgische bladen wordt een zeer eenvoudig middel aan de hand gedaan om slech te aardappelen goed temaken ja zooveel bloem mogelijk te geven. Men plaatse volgens dat blad de aardappelen 5 of 6 dagen bij eene stoof of oven, en zal ervaren, datdit middeloufeilbaar is. De Précurseur zegt dal het departemeut van oorlog do volgende maatregelen heeft geno men voorde uitvoering van de werken betreffen de de vergrooling van Antwerpen Den 31 Oc tober zal daar eene openbare aanbesteding plaats hebben in één perceel. Het departement van oor log begroot bet geheel der werken op ongeveer 40 milioen francs Yöór den dag der toewijzing zul len de mededingers als horstoglelk eene som van I milioen francs moeten storten. He genoem de werken moeten in driejaren voltooid zijn. De reizigers die dezer dagen met den eersten trein de stad Spa verlieten werden pijn lijk getrolTcn bij hel zien van een jong meisje dat met verschrikkelijke blikken en wanorde lijke kleederen aan eene hevige gemnedsgestcld beid Ion prooi was. Zij wilde insgelijks met den eersten trein vertrekken ducli de snuit waarin zij zich bevond belette I aar zulks. Zij was prachtig gekleed maar haar zijden kleed was half met slijk bedekttengevolge van het den ganschen nacht ronddwalen in de omstreken. Den avond Ie voren had men de ongelukkige verscheidene duizende fr. lil eender speelhuizen zien vei liezen. Ken ijsselijk en v reemd feil werd dezer dagen in de kleine plaats Geseke gepleegd. De secre taris van justitie Z. die driejaren geleden zijne vrouw verloor, ginglotden doodgraver van O., en verzocht hem naar het kerkhof ie volgen en be hulpzaam Ie zij» in hel plaatsen val) een gedenk- teeken op hei graf zijner vrouw. lp liet kerkhof gekomen werd du doodgraver door bedreigingen genoodzaakt nietalleen om de kisl Ie ontaarden maar zelf om die te openen Zoodra dezelve ge opend was wierp 'Z. zich op liet duode iigchaam en ontrukte daaraan het hoofd zonder dat de an dere hem zulks koude beletten omwikkelde het na eene goede reiniging met zijnen zakdoek, stak het in zijnrciszak en vervolgde heel bedaard zijnen weg. Ten vervolge op vroegere berigteo kan thans het volgende worden medegedeeld Nadat in de maand December van hel vorige jaar onder nadere goedkeuring des konings be paald was, datdeonafbankelijkedislricten Ampat- Petoelai en Ampat-Lawang gelegen tusschen Benkoelen en Palembang, duurzaam zouden wor den bezet door de oprigling van militaire posten te Temeda Amboug-ldjoe cu Karang-Dapo dan wel zoo veel meer als later blijken zoude noodig te zijn als eerste maatregel om een voort durende rust in de residentie Palembang en de adsistent-residenlie Benkoelen te erlangen en nadat in de maand Mei van het loopende jaar de bovenbedoelde goedkeuring was ontvangen trokken twee inlandschc kompagnion infanterie met do noodige stavenonder bevel van den ma joor Cobctuit Benkoelen naar Rindo Ilati. Deze hoofdofficier was levens belast met de politieke leiding in de gewesten beoosten het Barisau-ge- bergte, terwijl aan hem werd toegevoegd de con troleur der 3de klasse bij het binncnlandscb be stuur ter Sumatra's westkust, A. Prays van der Hoeven voor de dadelijke aanraking met de be volking. Reeds op het eerste nachtkwartier te l'ager Dien vaardigde de majoor Cobet eene pro clamatie uit aan de vicrpasirah's van de Bedjang- Tengah en Oeloe-Mocsi, houdende kennisgave van de in bezitnamc dier streken door bet Nedcr- landscb-lndische gouvernement en aanmaning om daartegen niet in verzet te komen dewijl bet gouvernement een ieder in het vreedzaam bezit zijner eigendommen zoude laten en 's lands in stellingen zouden worden geëerbiedigd. Deze proclamatie en hel telkens vooruitzenden van den controleur Pruys van der Hoeven hadden tengevolge dat alle hoofden zich kwamen onder werpen dat de bevolking hare woonplaatsen niet verlieten dat de troepen nergens ecnigen tegenstand ondervondenmaar integendeel overal goed ontvangen en met buffels en rijst be schonken werden. De bevolking werkte met ijver aan het verbeteren der wegen van alle kan ten bragt zij levensmiddelen aan of was behulp zaam bij het bouwen der beatings woningen en magazijnen. Te Temeda aangekomen hield de majoor Cobet den 5 Junij jl. eene vergadering van alle pasirah's en roalin's waarop werd vastgesteld eene voorloopige regeling der Bedjang-Ampat- Petoclai en Oeloe-Mocsi districten houdende onder anderen dat alle hoofden zich voortaan zouden beschouwen als te staan onder hel beheer van het Nederlandsch» gouvernement dal zij den grooteu weg zullen onderhouden van de grenzen van Ampat-Lawang af tot aan die van Benkoelen <lat zij tegen betaling zullen leveren koeli s e» materialen wanneer die vereischt worden dat zij hunne ondergeschikten lot aan- plant van rijst zullen aansporen enz. enz. Na eene bezetting van 109 man onder bevel van den kapitein Cochins achtergelaten to hebben in het fort dat inmiddels te Temeda was opge- rigt trok de majoor Cobet deu II Junijjl. verder naar Ambong Idjoe eu van daar naar Kaban waar hij eene zaiiiuiiknmsi ha I met den majoor van den Bergh die met hetzelfde doel aan het hoold eimur kolonne van Palembang uit was gerukt. Men mag het er alzoo voor houden dat de communicatie tusschen Uenkoeieii eu Palem bang langs een zeer hruikharen weg voor het vervolg verzekerd is. Overal toonde de bevol king met de vestiging ingenomen te zijnen zonder vreemden int lord zal de Hedjangcr niet in verzet komen. BUITEN LAN D. r b 1 h k r ij k De instructie in de zaak van f.eonie Chereau beschuldigd van kinderroof, is heden voortgezet. De beklaagde heefl de meest volledige bekentenis afgelegd en schijnt in hare verschillende verkla ringen zich gelijk te zijn gebleven. Het is zeker dat zij besloten had om den jongen winkelbe diende met wien zij hij gelegenheid vafti een bruiloft kennis had gemaakt en voor wien zij eene hartslogtelijke genegenheid had opgevat door eene voorgewende bevalling en het ver- loonenvan het kind tot een huwelijk te nood zaken. Men verneemt dat demin op vrijewoetcn is gesteld. Men denktdat de zaak inde eerste helft van October zal kunnen dienen. Naar luid van brieven uit Turijn gelooft men a'daar en overigens bijna in geheel Italië dal het stellig in het aanstaande voorjaar ander maal tot een oorlog zal komen. Uit Konstantinopel wordt berigtdat do Israëlieten de pompiers hebben aangeklaagd als hebbende zich schuldig gemaakt aan brandstich ting. Bij gelegenheid van den eersten brand welke voor ecnigc dagen in hel Israelietische kwartier van Pera eene der voorsteden van Konstantinopelheefl gewoedis door een ver mogend Israëliet eene som van 15,000 piasters uitgeloofd indien zij zijn huis voor de woede der vlammen beveiligden. Met inspanning van alle krachten gelukte het aan de pompiers om de bedoelde woning te redden. Des anderen daags vorderde de brandweer de betaling der toe gezegde som. De koopman weigerde hieraao te voldoen en trachtte de pompiers met eene ge ringere som tevreden te stellen. Deze verbol gen over de gepleegde ontrouw staken zelve het huis in brand het vuur deelde zich mede aan de gebouwen welke vroeger waren ver schoond gebleven en nu werd helgansche Joden- kwartier in de asch gelegd. g b o o t-b bittab i i x 1 Een nieuwe ramp is op de nederlaag van de Geallieerden gevolgd die wel van een geheel anderen aard is, maar vooral ook omdat de schuld hier weder oorspronkelijk bij de Europe anen te zoeken is van noodlottigen invloed kan zijn op de verhouding tot de Chinesche bevol king. Het vervoer van Koelies dat allengs tot zooveel misbruiken had aanleiding gegeven dat niet alleen geen schip onder Engelsche vlag ei

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1