$f#° 78# Woensdag 28 September. WOENSDAG ZATURDAG. ^0^7 BESTUREN A ADMINISTRATE Aanbesteding. NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND ZIEBIKZEESIMIÖIIBANT ABONNEMENT S-P RIJ S. Per drié maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voorlO ure 'smorgens. VERS CI1 IJ NT: P RIJS DE R AD VE RTEN T IE N. Gewone 12'12 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a f\ behalve helZegelregt. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de patentpligtige ingezetenendat de Patentbladen over het loopende dienst jaar ingevuld gereed liggen en ter Secretarie dezer gemeente zullen worden uitgegeven van maandag den 26 tot en met vrijdag den 30 dezer maand en worden de patentpligtigen uitgenoo- digd om in persoon hun patent te komen afhalen zullende aan hen die hierin nalatig mogten blij ven het patent worden te huis bezorgd door den Deurwaarder der Directe Belastingen, tegen betaling van 10 cent voor elk onafgehaald pa tentblad ingevolge de wet. En opdat niemand hiervan onwetend zij, zal deze worden afgekondigdomgeroepen en in de courant geplaatst. Zierikzee den 21 September 1859. B. C. CAÜ. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee zijn voornemens op Woensdag den 5 October aanstaandedes middagsop het Raad huis aldaar in het openbaar, aan den minsten inschrijver aan te besteden Het ONDERHOUDEN van de west- en oostliavendijkengedu rende een Jaar tot 30 September I860 met bet Beleggen van de buitenbeloopen dezer dijken met Krammatten overeenkomstig het Bestek voor dit werk van heden af ter lezing liggende op de Secretarie der gemeente, waarvan ook exemplaren te bekomen zijn, en zal daags te voren, dingsdag den 4 October, aanwijzing ter plaatse geschieden door den Gemeente- Bouwmeester. Zierikzee, den 21 September 1859. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. ZiÉüiKZEE 26 September. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot raadsheer in bet provinciaal ge- reglshof in Zeeland mr. J. P. van der Bilt, thans rcgler in de arrondissements-regtbank alhier. Naar men met zekerheid verneemt is de persoon JanHaekenszicb noemende Charles Wie- temansdie in het jaar 1854 uit het hnis van ar rest alhier heeft welen te ontvluglen, dezer da gen in Belgie gearresteerd. De heer A. van der Velde, Cz. civiel ar chitect is benoemd tot architect bij de burger lijke openbare werken in Nederlandscb Indie. In de afgeloopen weck is op het strand te Scheveningen aangespoeld het lijk van een per soon naar gissing Engelsch zeevarende en 40 jaren oud. Zijne kleedingstukken zijn gemerkt R. T. Bij het lijk is gevonden een zilveren hor- ogie en een lederen porle-monnaie met ecnig Engelsch geld aan delinkerhand is een lidteeken ziglbaarvermoedelijk van eJne brandwonde. Het schijnt dat deze persoon slechts weinige dagen geleden verdronken is. Met onverbiddelijke gestrengheid worden in Belgie de vervalschers van levensmiddelen vervolgd en gestraft. Men voegt er bij dat de heilzame gevolgen daarvan dagelijks duide lijker worden. Van den Almanak van Snoek die gewoonlijk in October te Gent verschijnt, zullen dit jaar 160,000 exemplaren gelrokken worden. Zeker zullen nog wel duizendc jaren verloopen eer een letterkundig werk zulk een aftrek zal vinden. De heer M. B. een der rijkste grond eigenaren uil Brussel doch tevens de schande lijkste gierigaard met 60,000 p. vl. rente had reeds zoo dikwijls bij zijne kennissen het maal ge bruikt en beleefdheden genoten zonder zijner zijds ooit iemand hunner zelfs een glas water ge gund te hebben dat hij natuurlijk nergens meer uitgenoodigd werd. Dit maakte hem wanho pend. Eindelijk na eenen veertiendaagschen tweestrijd, besloot hij een grooten maaltijd aan te leggen om hierdoor tot zijn oud gebruik te geraken. Eenmaal hiertoe beslotennoodigde M. B. een dertigtal personen aan eenen rijkelijk voorzienen disch. Men was reeds tot het dessert genaderd de verschillende wijnen vloeiden in de glazen toen op eens noodkreeten werden gehoord en op hetzelfde oogenhlik een bediende toeschoot, die zacht tot den gastheer sprak. De gierigaard verzoekt een oogenhlik zich te verwijde ren en vertrok. Eenige minuten daarna keert hij ontdaan en met een traan in 't oog terugelk zag bloed aan een zijner handen. Met vragen overstelpt antwoordt M. B. o het is verschrikkelijk; zoo op het oogenhlik komt een vader van een talrijk arm huisgezin aan de deur en toont mij zijn kind dat door eene zwarekarwasoverredenengevaarlijk gekwetst. - arme man arm huisgezin I en terwijl elk aan wezige de ongelukkige beklaagde roept de gie rigaard op eens, neen ik wil niet dal zulk een heerlijk feest aldus vergald wordtMoge liever het ongeluk den armen man tot vreugde zijn kom aan volg mij en met een nam hij een schenk blad ledigde daarop den goed voorzienen inhoud van zijne beurs en hood die verder aan.Men had het geschrei gehoord hel bloed aan de han den van M. B. gezien ieder gaf en het blad keerde terug beladen met meer dan 1200 francs. De avond kon nielgenoegelijker zijn .alleen ver nam ïnen des anderen daags.dat de gastheer zeer eigenaardig zich met die streek voor de kosten van den maaltijd gedekt had. BUITENLAND. nniTSOHi-Awx» Keulen, 22 September. Het koninklijke stoomjagthetwelk Z.K. H. den prins van Oranje den Bijn heeft opgevoerd heeft bij de terugvaart een belangrijk lek bekomen en ligt te Mulheim bij Keulen aan den wal. Op last der politie te Berlijn is het publiek gewaarschuwd legen bet gebruik van lapijlen behangsels zongordijnen en andere dergelijke voorwerpen waaraan een groene kleur is gege ven dewijl in de tot dat einde gebezigde verw- stof gewoonlijk arsenicum is gemengd en dit een hoogst schadelijken invloed op de gezond heid des 'menschen uitoefent. Tevens wordt me degedeeld dat de nadeelige gevolgen kunnen wor den voorkomen door dergelijke behangsels waar men die reeds heeft aangeschaft af te wasschen met water waarin zout is opgelost. De Algemeine Zeitung maakt eene globale berekening der kosten van den laalsten oorlog. De in het begin dezes jaars in Engeland gesloten leening niet medegerekend begroot zij die kos ten voor Oostenrijk op 20(1 millioen gulden en voor Frankrijk op 500 millioen fr. Piemonl had zoo alsmen weet loegang lol de rransche schat kist maar vermeerderde nog zijne leening met 50 millioen fr. en zijneschuld bij de Turijnsche bank met 33 millioen fr. Voor de overige Itali- aansche staten is de berekening niet met juis'hcid te maken maar stelt men de gezamenlijke som men daarvoor op 20 millioen fr. dan is dit zeker niet te hoog berekend. Wal de onzijdig geble ven mogendheden betreftomtrent Busland is niets met genoegzame zekerheid te zeggen maar in de Duitscüe staten is gewis meer dan 90 milli oen gulden voor hel op voel van oorlog brengen hunner troepen noodig geweest, slechts ongeveer een derde waarvan ongebruikt is gebleven. Te Elberfeldt zag men dezer dagen weder een der niet zeldzame voorbeelden van eerst na den dood ontdekte verregaande gierigheid. Een 73jarig vrijgezel die een kamertje onder het dak bewoonde waar een ledekanl met een stron- zak eene tafel en een stoel het geheele ameu- blemeut uitmaakten overleed na lot het laatst toe de liefdadigheid zijner buren ingeroepen en telkens geld tot bestrijding der noodigsle uitga ven geweigerd te hebben. Na zijn afsterven vond men in een hoek der kamer een aantal met zil vergeld gevulde geldzakken benevens voor meer dan 1000 daalders i.i kopergeld en eene menigte met suiker, kolïij thee enz, gevulde peperhui zen. Zijne naaste erfgenamen de kinderen van twee vroeger gestorven broeders die in alles behalve ruime omstandigheden verkeerden, wa ren natuurlijk door dezeonldekking aangenaam verrast. In Pilgramsdorf heeft een aan sterken drank verslaafd man reeds 6! jaren oud het huisvan zijn eigen zoonin brand gestoken. Toen de zoon zijn vader wilde redden riep deze hem toe Doe geene moeite, ik heb mij opgesloten, ik wil verbranden.'' Later toen geene redding meer mogelijk was hoorde men den dronkaard om hulpschreeuwen. De ridder des Ambroiseerste gevoimagtigde van Sardinië ter conferentie te Zurich heeft aan de heide gevolmagtigden in het hotel Baur een diner aangeboden, bij betwelkook de leden van den gemeenteraad van Zurich waren uitge noodigd. FBJIMKKXJK Parijs, 23 September. Met vrij wat zekerheid zegt men thans dat de aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk gonverneur van Venetië worden zal en dat een Congres te Brussel zal worden ge houden onder het voorzitterschap van den ko ning der Belgen. De Abeille du Nord beval in haar jongste nommer eene mededeeling uit Kiachta naar luid waarin de Chinezen in een gevecht met de Engelschen 1090 man der laatstgenoemden heb ben gedood en buiten gevecht gesteld. De Noord-Amcrikaansche gezant was reeds te Peking aangekomen maar had geene vrijheid om zich naar verlangen te bewegen. Er begint zich bier eene reactie te openba ren ten opzigte van China en men is geneigd aan te nemen dat de Chinezen niet geheel en al in het ongelijk zijn. Men geloofldan ook niet dat de regering veel zal bijdragen tol de Chinc- sche expeditie. Indien men niet reeds vroeger de ratificatie van hel traclaal roet hel ilcrnclsche Bijk verkrijgtzal men zich toch bepalen tol het wreken van de eer onzer wapenen door een of andel' schitterend feit en verder zal dan de strijd onzerzijds niet worden doorgezet. De Fransche regering die niet zoo als de lingclsclie aller— gewigtigste handelsbelangen in China heeft te bevorderen is niet gezind tot groote opofferin gen. Ik meen u als stellig te kunnen verzeke ren dat het pla n tot het zonden van eene divisie infanterie naar China is opgegeven. Van daar eene zigtbare verkoeling tusscben de beide hoven van daar dat lord Cowley die zich naar Biarritz had moeten begeven, Ie Parijs gebleven is. Volgons le Droit verkeerden de heer en mevrouw Hua nadat een naarnloozc brief op de verlangde wijze was beantwoord en een gedeelte van de kleederen van het gestolen kind hun ter hand waren gesteld, nog steeds in de levendigste onrustvooral ook omdat men de reden niet kon gissen, waarom de teruggevonden kleederen ge- wasschen waren zoo als blijkbaar hel geval was. Ten 12 ure op den middag kwam er eene depêche uit Orleans, meldende dat men meende het kind en de vrouw die liet geroofd had op het spoor te zijn. De heer Una vertrok dadelijk naar Orleans, vergezeld, niet van de min, die nog in verze kerde bewaring ismaar van de kindermeid. Ten 7 nre des avonds zond hij van Orleans eene telegrafische depêche aan den heer Cauchy zijn schoonvader aldus luidende Hel kind terug gevonden welvarende de diefegge is ge arresteerd. ill el den trein die tegen middernacht aan kwam keerde de vader met het kind terug dal niets scheen geleden te hebben en volkomen beantwoordde aan het vleijend signalement dat men er van gegeven had. De heer Cauchy en eenige andere leden van de familie bevonden zich aan het station. Ai de huïsgenooten van den heer Hua, ja een aantal buren en vrienden wachtten voor het huis met ongeduld de komst van het kind af. In den loop van den avond eenige minuten voordo gelukkige depêche was er een brief ge komen van la Roche-Guyonmeldende dat het kind zou teruggevonden worden te Orleans, rue Fnreyno De vrouw, die den roof heeft gepleegd, is te Orleans gebleven ter beschikking van den pro cureur des keizers. De grootste geheimzinnig heid hcerscht dus nog in deze zaak welke even wel door de justitie spoedig naar men hooptzal worden opgehelderd. De woning van den lieer en mevrouw Ilua was gisteren den geheelen dag door eene belang stellende menigte als belegerddie beriglen we gens hun teruggevonden kind verlangde. Vooral was het aantal der jeugdige moeders grootdie met hare kinderen aan de hand of door haro minnen gevolgd eene andere jeugdige moeder in wier angsten zij gedeeld hadden hare geluk- we.nschcn kwamen brengen. De concierge van het huis die al deze vragen zeer goedhartig op nam antwoordde bestendig dal het kind zeer welvarend was en gretig dronk en de vreugde in liet gezin even levendig was als de ongerust heid eti de smart hevig geweest waren. Uit Orleans wordt nog nader vernomen dat het kind aldaar jl. zaturdag hij eene zekere vrouw Rigault was gebragtdoor een jong meisje dat noch haren naam noch haar adres had opgegeven, j maar beloofd had den volgenden dag te zullen j terugkomen. Veertien dagen vroeger had zij i zich vergezeld van twee andere vrouwen bij genoemde vrouw vervoegd met de vraag of zij I genegen was zich met de zorg vooreen kind van een paar maanden oud. Ie belasten, hetwelk door vrouw Rigault was aangenomen. Dit alles nu was bekend geworden aan den hearJuhel, hoofd commissaris van policie te Orleans die na ge daan onderzoek de bekende depêche aau den heer Hua te Parijs zond. Intusschen was het dezen ambtenaar niet genoeg het kind le hebben teruggevonden ook zij die zich aan den roof heeft schuldig gemaakt, moest worden ontdekt. Het narigt dat twee vrouwen, de eene jong en de andere van zekeren leeftijd gedurende eenige dagen in den omtrek van Orleans hadden gezwor ven, zoekende naar eene min, bragt hem op het

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1