■dag 24 September. WOENSDAG ZATURDAG. BESTUREN tDHIFilSTRATICK Aanbesteding. Aanbesteding. EN BINNENLAND ZIERIKZEESdllEtllllANT A B 0 NN E ME N T S-P RIJ S. Per drie maanden f2,00. Franco -per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS CR IJ NT: PRIJS DER ADVERTENTIES* Gewone I2llz cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 16 regels a behalve helZegelregt. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de patentpligtige ingezetenendat de Patentbladen over het loopende dienst jaar ingevuld gereed liggen en ter Secretarie dezer gemeente zullen worden uitgegeven van maandag den 26 tot en met vrijdag den 30 dezer maanden worden de patentpligtigen uitgenoo- digd om in persoon hun patent te komen afhalen zullende aan hen die hierin nalatig mogten blij ven, het patent worden te huis bezorgd door den Deurwaarder der Directe Belastingentegen betaling van 10 cent voor elk onafgehaald pa tentblad ingevolge de wet. En opdat niemand hiervan onwetend zij, zal deze Worden afgekondigdomgeroepen en in de courant geplaatst. Zierikzee den.21, September 1859. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, brengen ter kennis van de ingezetenendat door den Raad dezer gemeente in zijne zitting van 19 dezer zijn benoemd tot Leden der vaste com- missiën, bedoeld bij art. 54 der gemeente-wet te weten voor de Straf-verordeningen de heeren Mr. C. J. FOKKER en Mr. C. van der LEK de CLERCQ. voor de Fabricage: j de heeren Mr. J. W. D. van DONGEN, P. C. LANDSKNEGT en S. G. NAUTA van der GRIJP en voor de Gas- en Straatverlichting de heeren J. H. OCHTMANJohz. S. G. NAUTA van der GRIJP en H. G. MULOCK HOUWER; zullende deze commissiên worden gepresideerd door den Burgemeester of die hem vervangt. Zierikzee, den 21 September 1859. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat het eerste aanvullingskohier der Hoofdelijke Belasting voor deze gemeente, over het loopende dienstjaardoor den Gemeente-Raad in zijne zitting van den 19 dezer is vastgesteld en ge durende acht dagengerekend van den 26 dezer, ter inzage voor belanghebbenden op de Ge meente-Secretarie zal voorliggeningevolge de wet. Zierikzee, den 21 September 1859. 11. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, roepen bij deze op belanghebbenden, die eenig bezwaar vinden in de daarstelling van een bak oven in het woonhuis van C. PLAATING aan Sint-Antliony's-Dam wijk A.jto. 70 alhier om opuioensdag den 28 dezer maand des middags, ten raadlmize in de-v.ergaderzaal van het bestuur, te verschijnen ten einde alsdan in hunne bezwa ren te worden'gehoord. Zierikzee, 21 September 1859. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee bregen ter kennis van belanghebbenden dat door het hooger bestuur is vastgesteld, de 240ste Staats-Loterijwelke bestaan zal uit 20,000 loten10,000 prijzen en 2 premiën verdeeld in 5 klassen dat de collecte zal worden geopend op maandag 3 October e. k. en gesloten op zaturdag den 15 dier maand. Dat de trekkingen zullen plaats hebben te 's Gravenhagete weten de eerste klasse op 31 October, 12 en 3 No vember; de tweede klasse op 14,15,16 en 17 November; de derde klasse op 28 29, 30 Nov. en 1 December de vierde klasse op 12 13, 14 en 15 December, en de vijfde klasse op 27, 28, 29 Dec. 1859, den3,4, 5,6, 10,11, 12, 13, 17, 18, 19 en 20 Januarij 1860; terwijl de laatste honderd nummers op zaturdag den 21 van laatstgenoemde maand zullen getrokken worden. Dat de prijzen der loten en de wijze van uit gifte en trekking dezelfde zijn als voor de 231ste Loterij en eindelijk dat de loten en gedeelten daarvan, voor de vierde en vijfde klassen alleen in koop verkrijgbaar zijn. Zierikzee, den 21 September 1859. B. C. CAUVoorzitter. C. de JONGE Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee zijn voornemens op Woensdag den 28 dezer maand, des middags, op het Raadhuis aldaarin het openbaaraan den minsten inschrijver aan te besteden Het VBRBOïWB «I van liet Woon huis staande nevens de Stads Armenschool, tot Schoollocaal en het in gemeenschap te brengen met voornoemd schoolgebouw overeen komstig het Bestek voor dit werkvan heden af ter lezing liggende op de Gemeente-Secretarie, waarvan ook exemplaren te bekomen zijn; ter wijl de aanwijzing ter plaatse geschieden zal daags te voren, dingsdag den 27 dezer, door den Gemeente-Bouwmeester. Zierikzeeden 21 September 1859. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee zijn voornemens op Woensdag den 5 October aanstaande, des middags, op het Raad huis aldaar in bet openbaar, aan den minsten inschrijver aan te besteden Het ONDERHOUDEN van de west- en oosthavendijkengedu rende een Jaar tot 30 September I860 met het Beleggen van de bultenbeloopen dezer dijken met Hrammatten overeenkomstig het Bestek voor dit werk van heden af ter lezing liggende op de Secretarie der gemeente, waarvan ook exemplaren te bekomen zijn, en zal daags te voren, dingsdag den 4 October, aanwijzing ter plaatse geschieden door den Gemeente- Bouwmeester. Zierikzee, den 21 September 1859. B, C. CAUVoorzitter. C. de JONGE Secretaris. Staten-Generaal. Openingdergewone vergadering van 1859-1860. Vereenigde zitting der beide kamers van maandag den 19 September 1859. Nadat de leden der beide kamers zich van lie verlede in de vergaderzaal van de tweede kamer hadden vereenigd werd tegen half een ure de vergadering geopend door den heer mr. J. A. Philipse voorzitter van de eerste kamer. De heer griffier leest het besluit voor van Z. M. den koning waarbij genoemde heer Philipse wordt benoemd tot voorzitter der eerste kamer gedurende de zitting 1859-60. Do voorzitter alzoo ingevolge art. 103 der grondwet, met het beleid der vergadering inde tegenwoordige vereenigde zitting belast zijnde benoemt eene commissie van 18 leden uit de beide kamers derstalen-generaal om Z, M.den koning bij aankomst en vertrek in- en uitge leide te doen. Ten 1 ure vervoegen zich HH. exeellentien de ministers van staat en ministers alsmede de heeren leden van den raad van state inde ver gaderzaal. Na een kort tijdsverloop wordt de komst van Z. M. den koning aangekondigd die zich, ver gezeld van HH. KK. HH. de prinsen op de in hel programma der opening omschreven wijze naar het gebouw der stalen-gcneraal begeven heeft. De Koning ter vergaderzaal binnengeleid (door den nieuwen toegang daartoegemaakt, en waar door de gekeele koninklijke stoet midden door de zaal heen in plcgtstatigen optogt voorttrok) plaatst zich op den troon en houdt de navolgende aanspraak: Mijr.e Heeren Bij het weder openen uwer vergaderingmag ik u de verzekering geven van mijne goede ver standhouding met de builenlandsche mogendhe den. Ik ontvang van alle regeringen betuigingen van vriendschap. Onze binnenlandsche aangelegenheden geven stof tot tevredenheid en hoop op vooruitgang. In de onderscheidene takken van het algemeen bestuur, in het bestuurvan gewesten en gemeen ten heerscht orde gepaard met de handhaving van de burgerlijke en godsdienstige vrijheden der ingezetenen. Dc middelen door de wet mij verleend tot versterking onzer weerbaarheid worden nut tig aangewend. Uwe gezindheid om daartoe mede te werken de vaderlandsliefde van mijn volk onlangs weder gebleken in de bereidwil lige opkomst der dienslpligligen endèuitmnn- tende geestdien zee- en landmagt bestendig doen blijken geven mij hel vaste vertrouwen onder alle omstandigheden de onafhankelijkheid en het grondgebied des rijks te zuilen kunnen bewaren. Op het gebied van kunsten en wetenschappen behoudt Nederland eervol zijne plaats. De landbouw voorgelicht door wetenschap en ervaring gaat voort nuttige verbeteringen in te voeren. Deze bron der nationale welvaart vloeit dit jaar niet zoo mild als het nitzigt bad doen ho pen. Voor het gemis echter van een' buitenge wonen oogst heeft overvloed van veevoeder eenige vergoeding geschonken. In weerwil van den nadeeligen invloed dien iedere oorlog uitoefent was de handel niet min der levendig en mogten andere takken van nij verheid. zich in een ruim vertier verheugen. Scheepsbouw en rcedcrijen hebbenuogte kampen met de bezwaren die hunnen bloei en hunno uitbreiding ook in hel vorig jaar tegenhielden. De opbrengst van's lands gewone middelen is voldoende. De toestand der schatkist zal gelegenheid schen ken om met kracht de hand te slaan aan de uit voering van groole werken van algemeen nut. Betrekkelijk den aanleg van spoorwegen zullen u onverwijld op nieuw voorstellen wordon ge daan.Voorden aanleg van een korteren wa terweg 'van dc hoofdstad naar de Noordzee zal mede uwe toestemming lot het beschikken over 's rijks geldmiddelen gevraagd worden. Door deze kostbare ondernemingen zullen zoo aanmer kelijke las'cn op de toekomst gebragt worden dat het raadzaam zijn zal aan de vroegere voor nemens tot wijziging van het bestaande belasting stelsel voor zoover daaruit eene vermindering der gewone inkomsten van den slaat zou voort- vloeijen geen gevolg te geven dan nadat de omvang bekend zal zijn der uilgaven die voor groote werken zullen worden gedaan. Intusschen gedoogt de ruimte der in de schat kist beschikbare middelen met schulddelging voort te gaan. Op nieuw zal u daarvoor een wetsontwerp worden voorgelegd. Wanneer ik den hoogst bevredigenden toestand van *s lands geldmiddelen dankbaar erken en overweeg dat die grootendeels de vrucht is der voordcelen door de Oost-Indische bezittingen van hel rijkopgeleverd dan besef iknietmiuder mijtte roeping om den bloei en de verdere ont wikkeling dier bezittingen te bevorderen. De offers tot dat einde en lot handhaving van het gezag aldaar vereischtworden met geene ka rige hand gebragt. Aiogt dit gezag bedreigd worden dan reken ik niet alleen op mijne zee- en landmagt die bij Djambi en Kcteh haren moed en haar beleid zoo schitterend hebben aan tien dag gelegd maar ook op de vaderlandsliefde van bet in Indio ge vestigde deel van bel Netlerlandsche volk. De moordtooneelen van Bandjermassin zullen niet ongestraft blijven en de onderwerping van Boni zal mot kracht worden voortgezet. In de West-Indische koloniën Itecrschen rust en orde. Het onderzoek van hel wetsvoorstel tot afschaffing der slavernij aldaarheeft in uwe vorige zitting tot geene afdoening mogen leiden, lierlang zal een gewijzigd ontwerp aan uwe be raadslagingen worden onderworpen. Uwe werkzaamheden Mijne Heeren zullen weder menigvuldig zijn. Nieuwe wetsontwerpen zullen aan uw onderzoek worden voorgesteld en de gelegenheid zat u gegeven worden de be handeling te hervatten van andere wier afdoe ning de tijd in uwe vorige zitting niet heeft toe gelaten. Moge de taak die u wacht door u voleindigd worden onder den zegen van den Almagtige hij het behoud van rost en vrede tot het heil van het Vaderland! Ik verklaar de gewone vergadering van de staten-genoraal te zijn geopend. Na het houden van deze aanspraak verlaat Z. M. de Koning vergezeld van HH. KK. HH. dc Prinsen en omgeven van Zr. Ms. Huisde ver gaderzaal. De vereenigde zitting wordt daarna gesloten, enZ. M. keert, even alsbij hetkomen, metde voorgeschreven orde naar het paleis terug. Bij Zr. Ms. besluit is aan den tot president van het geregtshof in Suriname benoemden heer mr. J. M. Mauritz Ganderheyden eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van griffier bij de arrondissements-regtbank te Eindhoven, en zulks met ingang van den 1 October aanstaande.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1