T W.° 76# Woensdag 21 September. BESTUREN iImI^ATIET KIËUWS'TOMEN 1859 WOENSDAG Tocneelvoorstellingen ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. VERS CHIJN T: P RIJS DE R AD V E RTE N T IE V. Gewone 121/a cents de regelGeboorte-Huwelijks- ew Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve het legelregt. 64 a. 4 78% 98l3/, B 95 104% 102 94 100 V8 84 «/R 84% 223% '5«Vi« 29% 74 59% 44% 43 45% 43Via 34»/.6 13 6,50 - 9,00 - 9,00 - 0,00 - 8,00 - 0,00 - 10,30 - 0,00 0,00 Yos. VAN DEN HEER ROSENVELDT. T)e voorstelling van vrijdag avond werd door een talrijk publiek bijgewoond. Hettooneelspel Don Cezar de Bazan" werd opgevoerd. De titelrol Don Cezar" werd door den heer Rosen- veldt jr. vervuld en ofschoon nu en dan zijn spel niet zonder verdienste was bleef het toch over het geheel zeer middelmatig. Ook de rol van Don Jose" was veel te zwaar voor den heer Verhage. Indien deze rollen beter waren ver vuld geworden de bijval zou zeker zeer groot zijn geweest. Een alleraardigst nastuk Klaveren Vrouw" dat ook zeer goed werd uitgevoerd be sloot de voorstelling van dien avonden verschafte algemeen genoegen. Op zaturdag avond werd de Keerkringhoeve of de Brandstichter" een zeerintéressant stuk ten tooneele gevoerd. Jammer slechts,dat geen talrijker publiek was opgekomen, want ieder kweet zich goed van zijne rol. Veel beter dan den vorigen avond beviel ons de heerRosenveldt'jr. ils Mattliijs en vooral ver wierf het spel van mej. Bouwmeester als Johanna veel bijval, zoodat haar de eer te beurt viel van teruggeroepen te worden. De laatste voorstelling op maandagavond gegeven bestond uit Napo leon I gevangene op St. Helena" gevolgd door De Twee Vlakken, of het dorp in opschudding" Wij zagen het voorstuk met genoegen al was ook deszelfs inhoud onbeduidend want het spel van den heer Rosenveldt als Napoleon was meesterlijk dat het algemeenen bijval verwierf bleek ook duidelijk aan het einde toen men hem terugriep en met, toejuiching begroette. Ook het welbekende maar toch altijd aardige nastuk, De Twee Vlakken" werd zeer toegejuicht en wel vooral, omdat de rollen van Nathan Lijp en Meinders zoo goed door de heeren Rosenveldt en Verwoert werden vervuld. Het publiek had door zijne zeer talrijke opkomst van deszelfs be langstelling een duidelijk bewijs geleverd, en ongetwijfeld zal de heer Rosenveldt zich niet hebben te beklagendat hij onze kermis nog heeft bezocht en zich daardoor aangemoedigd gevoelen ombij volgendejarenzijn oude stand plaats met zijne Schouwburgtent op onze ker mis weder in te nemenhetgeen zeer velen zeker hoogst aangenaam zou zijn vooral indien dan liet repertoire zijner stukken wat nieuws bevat, en ook het personeel eenige vermeerdering en verbetering heeft ondergaan. Openbare Raadsvergadering1 gehouden te Zierikz e e den 10 September 1859. Voorzitter tnr. B. C. Can, Secretaris jhr. mr. E. de Jonge afwezig de heeren mrs. de Crane en de Clercq de laatste uit stad. Op verzoek van den Voorzitter worden do nieuw benoemde leden de heeren mr. van Don gen v. d. Grijp dr. Goemans en Landsknegt, door don Secretaris in de vergadering binnenge leid. De Voorzitter gaat hierop tot de installatie over. Genoemde beeren leggen in zijne handen de voorgeschrevene eeden afwaarna de voor zitter een gepaste toespraak houdt welke door mr. van Dongen namens de geïnstalleerden wordt beantwoord. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Worden medegedeeld missives van Gedepu teerde Stalen houdendegoedkeuring van het besluit tot afbraak der kraan idem tot beschik king uit onvoorziene uitgaven en toezending extract van een Koninklijk besluit, waarbij wordt goedgekeurd de wijziging van de heffing der be lasting op het gedistelleerd en den wijn welke voor kennisgeving worden aangenomen met opdragt der executie aan Burgemeester en Wet houders. Door G. Geerling is gevraagd remissie van 5 maanden hoofdelijken omslag wegens verblijf bniten de gemeente, van 1 Jan. tol 25 Mei, op voorstel van Burgemeester en Wethouders en volgens art. 245 der gemeente-wet wordt hem voor 4 maanden remissie verleend ad 6,66* Wordt door den Voorzilterrapporl uitgebragt namens Burgemeester en Wethouders op hel adres van J. Boot om gratificatie voor gehou den toezigt bij het werk aan bet Weslbavenboofd, houdende dat uil een gedaan onderzoek van het archief door den secretaris blijktdat na een langdurige correspondentie de stad zich in 1807 verbonden heeft tot betaling van in de onder houdskosten verblijvende de nitvoering aan den polder van Schouwen doch dat nioimer voor kosten van toezigt eenig aandeel van de stad is gevraagd terwijl ook dit toezigt niet bij de gemeente is, zoodat op voorstel van Burge meester en Wethouders wordt besloten dit ver zoek te wijzen van de hand. Wordt medegedeeld een request van den rus tenden onderwijzer W. M. van Selten lot het bekomen van zijne jaarlijkscbe gratificatie, het welk wordt gesteld in handen der commissie lot onderzoek der begrooling. Bij monde van mr. van Dongen namens de com missie ad hoe wordt gerapporteerd op de wijzi ging derbegrooting van bet Weeshuis over 1858, tenderende lot goedkeuring onder opmerking evenwel dat eeiie voorgedragene gratificatie afzonderlijk behoort uitgetrokken en gemotiveerd te worden. Wordt overgegaan tot de volgende benoe mingen noodzakelijk wegens de periodike af tredingen volgens art. 54 der gemeentewet waarvan de uitslag is dat benoemd worden tot ambtenaar van den Burgelijken stand mr. J. W.D. van Dongen. tot leden der commissie voor de zaken der schutterij mr. van Dongen en dr. Goemans en tot hunne plaatsvervangers de leden Landsknegt en v. d. Grijp. tol leden der commissie voor de strafverorde ningen mrs. Fokker en de Clercq. tot leden der commissie van fabricage mr. van Dongen en Landsknegt allen bij herbenoeming en in plaats van den heer Ocblman die om reden van gezondheid verzocht had builen aanmerking te blijven de heer van der Grijp. toliedenderGaz-commissiede heeren Ochtman van der Grijp en Houwer, mede bij continuatie; ingevolge de wettelijke bepalingen zal van deze benoemingen openbare kennisgeving worden ge daan. Wordt vastgesteld lot een bedrag van /"61,865 het eerste suppl. kohier van den hoofdelijken om slag, hetwelk alsnu gednrende 8 dagen ter visie zal worden gelegd en daarvan publicatie worden gedaan om daarna aan heeren Gedeputeerde Staten ter goedkeuring te worden opgezonden. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten lot af - en overschrijving van den post van onvoorziene uitgavenopdie voor kosten der brandweer 101,01 wegens onkosten lasten de gemeente van den brand op 28 Aug. II. Wordt besloten conform bet advies der directie van de brandweer en op voorste! van Burge meester en Wethouders aan de bode de Vos, eenc gratificatie van ƒ6 te verleenen over 1859, te vinden uit onvoorziene uilgaven behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Dc Voorzitter geeft te kennen dat hij slaande de vergadering een adres ontvangen beeft van den onderwijzer Geluk doch dat dit ongeregeld zijnde de Raad g-en beschikking daarop kan nemen, liet adres houdt in verzoek van ontslag legen 15 October als hoofdonderwijzer der Ar menschool als benoemd zijnde Int hnofdonder- wijzer te liinleloord. Conform hot voorstel van den Voorzitter wordt op hel adres niet beschikt. Wijders deelt de Voorzitter mede dat bij door den Voorzitter der Schoolcommissie en den Schoolopziener van deze zaak kennis had be komen en dal hij mitsdien in overleg met deze namens Burgemeester en VA ethouders aan den Raad magtiging vraagt omzoo spoedig mogelijk in de Ie ontstane vacature Ie voorzien en als be looning een minimum van ƒ600 en een maximum van ƒ800 te bepalen, welke magtiging wordt verleend. Hierop sluit de Voorzitter de vergadering. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van dc belanghebbende mili ciens-verlofgangers in deze gemeente dat, in gevolge mededeeling van hel hooger bestuur de gewone inspectie voor de verlofgangers der militie dit jaar niet zal plaats hebben. Zierikzee, 14 September 1859. B. C. CAU Voorzitter. LOEWEK Secretaris. BEKENDMAKING. De Burgemeester van lAerikzee brengt ter kennis van belanghebbenden dat bet kohier van het Patenlregl dienstjaar 18!9/60, eerste kwartaal van deze gemeente, op den l3 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in banden van den heer Ontvanger der directie belastingen alhier ten fine van invordering volgens de wet. Afgekondigd van het raadhuis te Zierikzee den 17 September 1859. B. C. CAU. BINNENLAND Door de Nederiandsche Handel-Maat- schappij zijn 4 schepen bevracht: Voor Amsterdam 2, voor Rotterdam 1 voor Schiedam 1. Men verzekertdat de regering in de aan staande zitting van de kamer slechts één ontwerp nopens de spoorwegen zal indienen waarbij de twee concession voor zoo veel noodig zuilen worden goedgekeurd en bekrachtigd. Men meent dat daardoor de afdoening der zaak bevorderd zal worden. De hooge raad derNederlandenheeft beden verworpen het beroep in cassatie van P. de Graaf, tegen een aircsl van het hof in Noord-Holland Waarbij hij ter zake van het ondereede in eene correctionele strafzaak afleggen eener valsche verklaring ten voordeeie van den beklaagde is veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren. Men schrijft uil 's Gravenhage aan de Amst. Cl Het is een bekende en reeds te veel besprokene zaak dat de Landsgebouwen op den Binnenhof en bepaaldelijk de loterijzaal ineen verregaande staat van verval zijn. Met dit laatste gebouw datbij elkoL regenvlaag nagenoeg geheel onder water staat is het thans zoo ver gekomen dat volgens het oordcel van bevoegde deskundigen het niet meer raadzaam is werklieden op het dak te laten om de noodige herstellingen te doen. Hel schijnt zoo geheel vcrworind te zijn dat eene op die wijze beproefde reparatie noodlottige gevolgen zou na zich slepen, leder zal met ons betreuren datten gevolge van het voortdurend uitstel om lot die verbetering over te gaan in een lijd waarin 's landsfinanlicn bloeiden thans dit oude historische monument geheel moet ver vallen of dat er geene onaanzienlijke kosten zullen moeten worden gemaakt oin bet te be houden. Eenige dagen geleden is erin het gebouw Meerman grenzende aan liet paleis van Z. iv. H. prins Frederik in eene der kamers bewoond door eene staatsdame der prinses brand ontstaan, welke zichernslig lietaanzien doch door spoedig aangebragle hulp gelukkig is afgeloopen. Men schrijft uit Rotterdam van 17 dezer; Heden is aan de fabriek der Nederiandsche Stoomboot-Maatschappij Ie Fijenoord met goed gevolg te water gelaten de ijzeren transporlschoe- ner met stoomvermogen Frans Naerebout" ge bouwd voor rekening van het departement van marine ten diensle van bel loodswezen. Den 16 dezeruterleed te 's Hertogenbosch mr. J. L. ALuyben lid der tweede kamer der staten-generaal raadsheer in bet provinciaal geregtshof van Noordbraband en kommandeur der orde van den Nederlandscben Leeuw. De gal- en andere koortsen beerschon te Genemuiden zeer sterk men rekent dat de helft van 3200 ingezetenen is aangetasten toch zijn erin dit jaarevenals gewoonlijk slechts 51 over ledenen tegen 61 geboorten. Sedert een paar dagen vindt men aldaar hazen dood in bet veld liggen. Men beweert dat ook onder dat gedierte de pokken heerschen. Ter waarschuwing deeltde Zutphensche Cou rant hei volgende zeldzaam geval uit Zelhcm mede. Zeker landbouwer bad de gewoonte zoo als zulks op vele bouwhoeven bier en elders ge schiedt om de varkens bij hel hoornvee in den boomgaard om hel buis los te laten loopen. Van lijd lol tijd had de boerin wel eens bemerkt dat zij van sommige koeijen weinig of geen melk kreeg. Aan uitmelken door vreemden zoo digt bij het huis was bijna niet te denken ttesbali e men besloothierop naauwkeurig achtte geven en nu bleek het weldra dat dc varkens aan do uijers der koeijen zogen. De koeijen schenen daarmede wel gediend te zijn dewijl zij gingen liggen om dit te doen verrigten. Uit Harderwijk wordt van den 15 dezer geschreven De werving is tegenwoordig in vollen gang. Eiken avond komen er transporten aan van 20 lot 30 man meest Zwitsers. Er is bier zulk eene goede orde en disciplinedat de rust overal bewaard wordt hetgeen vooral toe te schrijven is aan de sterke en vele patrouilles welke des avonds de stad doorkruisen. Naar men verneemt is dezer dagen, bij eene proefneming op de Horst bij Texel weder een stuk kanon gesprongen van dezelfde fabriek en hetzelfde jaar als dat hetwelk aan boord van de Pro Patria is bezweken. Ten gevolge van de genomen voorzorgen heeft niemand daarbij eenig letsel bekomen. De heer Wieniawski de beroemde violon cellist die onlangs te Ostende een concert ge geven heeft dat door de groothertogin Helena van Rusland werd bijgewoond is ernstig ziek. Hij is aan eenc jonge Engelsche verloofd. De groot hertogin Helena beeft hem bij haar vertrek nil

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1