WOENSDAG ZATURDAG. *.°75. Zuturriag 17 September. i:»9 Toooeelvoorstellingen BESTUREN ADMINISTRATE NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND BUITENLAND. ZIERIKZEMIURANT .4 flOiViV E J/EiVr5-P.fiA/S. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 10 ure 'smorgens. VEll S CHIJN T: P RUS DER ADV E R TENT IE N. Gewone I2f/t cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglcn van 16 regels a ƒ1 behalve het'legelregt. VAN DEN HEEE ROSENVELDT. 11et rwas waarlijk eene aangename verras sing, toen ive vernamen, dat de heer Rosen veldt was gearriveerd, om, al was dan ook de kermis reeds haar einde nabij, nog eenige tooneelvoorstellingen te geven en wel in de Concertzaal. Goed bezocht mogt dan ook zijne eerste voorstelling heeten, waarin „de Vrek van Molière" voorafgegaan door „de Kanten en het Rijpaard" werd opgevoerd. In laatstgenoemd geestig stukjetrad mevr. Stut- terheim als Elize voor het eerst voor het Zierikzeesche publiek op en vervulde hare rol zeer verdienstelijk. Al was het niet voor den eersten keer toch met veel genoegen zagen wij den heer Rosenveldt de rol van den Vrek spelen. Het is als of de jaren geen invloed op hem uitoefenenwant nog met evenveel vuur en kracht en nog even meesterlijk als voor een tiental jarenwerd die rol door hem vervuld. ■Op donderdag avond werd ten tooneele gevoerd „de Gedenkschriften van den Duivel," waarin mevr. Stutterheim als Baronnes de Ronquerolles en de heer Verwoert als Jean Gauthierzich het meest door hun verdienstelijk spel onder- scheidden. Wij waren inderdaad nieuwsgierig naar het nastukniet wegens het stuk zelve want reeds vele malen zagen wij het ten tooneele voeren, maar hoe mevr. de Vos zich van de rol van Catharina Bianeolelli zou kwijten. Wij hadden die rol steeds op voortreffelijke wijze zien vervullen en koesterden daarvan nu geene groote verwachting maar tot onze verwondering speelde zij die rol onberispelijk eu behoeft zij niet achter te staan voor de anderenvan wie wij het vroeger zagen. Een talrijk publiek woonde deze voorstelling bij. Een niet minder talrijk bezoeken a[gemeenen bijval vvenschen wij den heer Rosenveldt bij zijne nog overige voor stellingen toe, zoodat het hem niet berouwen moge nog herwaarts te zijn gekomen en ook hier van toepassing zij beter laat dan nooit BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, brengen ter kennis van de belanghebbende mili ciens-verlofgangers in deze gemeente datin gevolge mcdedeeling van hel hoogcr bestuur de gewone inspectie voor de verlofgangers der militie dit jaar niet zal plaats bebben. Zierikzee, 14 September 1859. B. C. CAÜ Voorzitter. LOEWER l. Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt Ier kennis van de ingezetenen dat cr op Maaudag den 19 dezer, des middags (en I '2'/, ure, op I het Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 14 September 1859. De Burgemeester B. tl. CAÜ. 7,ierikzee 16 September. Heden trof het zoonlje van den beer W. alhier, spelende op de steenen brug het ongeluk met zijne regter- hand in het rad van de cavousse! te geraken met dat gevolg, dat hij daarbij een vinger verloor. Men schrijft nil's llage, dat de begrooting voor 1860 nogsleeds een onderwerp van over weging bij den ministerraad uitmaakt. De raad van state zou toch een hoogst ongunstig advies bebben uitgebragt over de begrooling van hel departement van oorlog welke niet minder dan 4 tonnen gouds hooger zou zijn dan die van bel vorig jaar. Men wil ook welen dat de minister van finan cien hel plan zou koesteren om hel zegel op de dagbladen binnen kort Ie doen verminderen of af te schaffen in verband metde toegezegde her ziening van de wel op het zegelregt. Men schrijft uit's Hagevan 13 September: Gisteren ochtend bad voor het dorp Schevc- ningen de prins van Solm Solm behoorende lot het gevolg van Z. I). Hoogheid de keurvorst van Hessenhet ongelukterwijl bij zich in zee baadde door eene duizeling overvallen te wor- den. Eene reddingsboot beeft door middel van eene lijn die door den drenkeling werd gegre pen, na veel inspanning den prins mogen red den. Eene langdurige bezwijming is hier op gevolgd. Wij vernemen dat aan de visschers die den prins hebben geredaanzienlijke ge schenken in geld zijn toegezonden. Dezer dagen is in hel kamp bij £cisl door de politic opgepakt en naar Amersfoort vervoerd een persoon die aan vele officieren en onder officieren een aantal nieuwe of reeds gebruikte horloges heeft verkocht welke hij voorgaf af komstig te zijn van eeneaanhaling door commie zen gedaan en op de beurs te Amsterdam verkocht Ie zijn. Daar hij ongeveer acht dagen in het kamp vertoefd heeft, waren de koopers van hnn eerste denkbeeld dat de horloges gestolen wa ren teruggekomen en werden velen verleid lot het doen van een betrekkelijk voordeeligen aan koop. Te meer keerde het vertrouwen in den verkooper terug wegens het groote aantal daar hij meer dan honderd horloges van allerlei waarde heeft verkochtte veel dus voor een ge wonen diefstal. Waarom de politie zeden heeft ge had den koopman in te pakken is niet bekend welligl is het alleen op presumptiedoch zeker is het, dat die inhechtenisneming bij velen an- dersgelukkige koopers eene zekere teleurstelling, een onaangenaam gevoel van jene suis quoi heeft veroorzaakt. Moge zijne spoedige in vrijheid stelling de gerustheid doen wederkeeren en een monster getuigenverhoor voorkomen. (tl.C.j Nader verneemt men dat de uil hel kamp bij Zeist naar Amersfoort overgebragte koopman in horloges reeds weder is ontslagen. Per telegram zijn lijdingen ontvangen van Bandjermassin loopende lot 16 dezer. Sedert de laatste beriglen nopens den staat van zaken in de Zuid- en Oosterafdeeling van Borneo heeft geene ontmoeting met de opstandelingen meer plaals gehad en is hel grootste gedeelte van hen uit elkander gegaan echter verneemt men dat zich tusschen Tabanio en Banjoe irang nog eeuige opstandelingen ophouden. Sedert l i dagen leden de troepen veel door aanhoudende regens en dikke mist en nam het aantal zieken toe welke echter niet van ernstigen aard zijn. Bij gunstige weersgesteldheid is men voor nemens Tobanio te bezetten en de Tanah Laul tc zuiveren. Tc Pengaron was men ilen 13 .iulij begonnen met het werk in de kolenmijnen te hervatten en geregeld door te zetten. De rijksbestierder is naar Amoentai gevlugt doch werd van daar binnen weinige dagen terug venvacht. De beriglen dat de sultan Koening gevlugt en zijn aanhang grootendeels verbroken is, worden meer en meer bevestigd. De sultan van band jertnasin einharkeordo den 16 dezer aan boord van Zr. Sis. stoomschip Ardjoeno vergezeld, behalve van de Baloe, van 9 letton zijner familie, 22 bijvrouwen en 17 volgelingen en bedienden. Op de Negara en Marampiaauw ga3l alles naar wensch ook bij Poeloek Pe ak heeft men geene opstandelingen meer gezien. Het hoofd, Pambekel Soelil bevindt zich nog sleeds in de Boven-Kapoens om eenen nieuwen aanhang te verwerven hetgeen heui echter ,niet schijnt te gelukken. Eenige D.ijaks zijn afgezonden om zoo mo- lijk Soelil te arresteren. Door de. uilgevers Longman en co., te Lon den is aangekondigd daljeerlang bij hen in het Engelsch het licht zal zien: Zedekundige zinne beelden van Jacob Cats en Robert Farley met spreuken spreekwoorden en spreekwijzen van alle natiën. Het werk zal versierd worden met boutgravuren naar de plaatjes in Ca«, werken voorkomende en talrijke vignetten. De uilgevers vertrouwen dat het Engelsche publiek dit werk met genoegeu zal ontvangen daar de zinne beelden en andere werken van Jacob Cats sedert twee eeuwen in iederhuis in Holland eene plaats vonden en ook hij onze (Engelsche) voorouders gunstig stonden aangeschreven wegens de ze- deleer daarin bevat en de geestige teekeningen waardoor Adriaan van der Venne die zedelessen illustreerde. In Belgie wordt streng gelet op het ooft dat ter markt gebragt wordt. Schier da gelijks worden hoeveelheden onrijpe pruimen en andere dergelijke vruchten verbeurd verklaard. De verkoopers verliezen niet alleen hunne waar, maar worden bovendien nog streng gestraft. duitichi a s j Keucev, 13 September. De Oesteneichische Cor- respondenz wederleg! de verspreide geruchten nopens het zenden van nieuwe Ooslenrijksche troepen naar Italië. Het blad voegt er bij dat dit gerucht waarschijnlijk zijn oorsprong heeft in de troepen-bewegingen veroorzaakt door bel naar hunne haardsteden vervoeren van manschap pen aan welke verlof is verleend. De zittingen der conferentie zijn geschorst, daar graaf Colloredo te W eenen aanvraag heeft gedaan om nieuwe instrnclien. In het Wurteuibergsche Gevvcrbeblat wordt bet volgende medegedeeld Dal de eleciromag- netische wekkers voor huiselijk gebruik zeer ge schikt zijn, beeft de invoering in sommige loge menten en hotels in hel buitenland reeds vroeger bewezen. Dat ook de electro magnetische tele graaf daartoe bij uitnemendheid geschikt is bewijst de inrigting van den heer Haaga eigenaar van bet .Gasthof znm Kronprinzen» te Stuttgart. Op alle verdiepingen van zijn hotel vervangen thans telegafische draden de vroegere scheldra- den waardoor het verkeer tusschen de kamers der gasten bet kantoor en het personeel der bedienden nu door middel van den eleclrischen stroom aangenaam geschiedt terwijl de gang van zaken met orde en gemak plaats heeft. De inrigting door eene Wurternhergschc fabriek in Schwemingcn tol stand gebragtis zeer goed aangelegd in het belang Her naauvvkeurige be diening is er nog eene conlrolc-iurigting aange- hraglzoodat de bediende die geroepen wordt, of liever om wien geseind wordt onder het gaan naar de kamer van waar geseind is, zijnen gang daar heen telegrafisch aan het kantoor van het hotel berigt dit geschiedt zonder tijdverlies, in het gaan voorbij de tafel, waarop de draden van bedoelde verdieping zatnenkomen. Dewijl nu elk sein uit deze of gene kamer den bediende en den eigenaar op hel kantoor te vens gegeven wordt tnoel deze bij het voorbij gaan der tafel weder het noinnrerder kamer sei nen waar heen hij zich begeeft ten leekeu dat hij de gasten niet laat wachten. Verneemt de persoon op het kantoor het con trolerend sein van den bediende niet spoedig dan wordt door hein naar de bedienden-kanier geseind, ten einde talmende knechts lot het ver vullen van hunnen piigt Ie roepen. Het geheele verkeer wordt zonder moeite zonder geraas van schellen cu zonder tijdverlies bewerkstelligd alleen door het drukken op kleine knoppen aan den muur geplaatstwaardoor de clectrische stroom gesloten wordt. Er is niet aan Ie twijfe len dat zulk eene inrigting weldra in groote hotels en ook in fabrieken algemeen zal wor den ingevoerd. Den 25 Augustas II. begaf zich eene af- deeling Zwitsersche berg-artillerie40 man sterk, met 2 stukken geschut en 12 paarden des morgens uit Lucern op weg met het doel om te beproeven of hel mogelijk zou zijn, op een der hoogste toppen van het Dilalusgehergte een kanon (e plaatsen. Na een moeijelijken marsch was legenden middag den Klimsenhurn bereikt toen de bevelhebber, de overste Whetii te ken nen gaf, dat het er voornamelijk op aan kwam den zoogenaamd™ Ezelstop te beklim men wiens hoogte op bijna 7000 voeten wordt gerekend. Hierbij was hel evenwel geene ge ringe zwarigheid dial de paarden wegens de steile rotswanden slechts tut den voet van den zoogenaatnden Chrie.-yloch van dienst konden zijn en hel kanon met affuit en toehehooren door de manschappen zeiven naar boven moest gedragen worden. Dit laatste werd doordezen en genen, tegen kleinere hoogten op, zoolang beproefd, tot een der manschappen aanbood het waag stuk le ondernemen. Digt onder den Cbriesy- loch aangekomen ging hij dan ook werkelijk met een kanon van ruim 201) pond zwaai te op den rug naar boven en vertoonde zich lot niet geringe verbazing zijner wapenbroederswer kelijk op deu hoogen top waarna op dezelfde wijze ook het affuit naar boven werd gebragt. Eenmaal zoover gekomen was het nog wel zeer gevaarlijk maar toch geen onoverkome lijk bezwaar om ook den lizelstop te hereiken en inderdaad het voorbeeld van den onverschrok ken soldaat had zooveel uitgewerkt dat het eerste schol zich al donderend uit de hoogte vau het Filalus-gehergle deed hooren en de rand van een wit rotsblok hetwelk tot doelwit was genomen in splinters langs de afgebrokkcO steilten nederluimelde. inlusschen had de manoeuvre zooveel oponi houd veroorzaakt, dat het spoedig weerlijdwerd om terug te keeren. De manschappen die, bijhunne ongelooflijke inspanning door hunne koene bedaardheid niet te vermoeid waren om van den hoogen bergtop eens hun Zwilsersch vaderiaudsch lied te doen hoorenbegonnen weder af le klimmen waartoe de kanonnen en

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1