jtf.°?4. Woensdag 14 September. WOENSDAG ZATURDAG. 1859 BESTUREN i«ISTRATIEN Notificatie. NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND BUITENLAND. IERIKZEMHM A BONN E ME N T S-P RIJS. JITaM Per drie maanden f 2,00. Franco per post 25# Inzending der Advert, daags te vorenvoor 10 ure smorgens V E n S C H IJ N I De Gedeputeerde Staten van Zeeland doen te weten dat in liunne vergadering van lieden is vastgesteld hetgeen volgt De beschikking bij art. 1 van het besluit van den 29 April jongstleden no. 80 (Provinciaal blad no. 43 genomen wordtvoor zoo ver die bij besluit van den 1 Julij jongstl eden no. 68 (Provinciaalblad no. 66). ten opzigte der in de gemeente Noordgouwe gelegene hoeve van J. de RIDDER is gehandhaafd bui ten werking gesteld. Dit besluit, hetwelk met den dag zijner af- I kondiging in werking treedtzal gedrukt en in a) de gemeenten van de kantons Zienksee en Brouwershaven aangeplakt worden. Hetzelve zal almede in het Provinciaalblad worden opgenomen. Gegeven te Middelburg den 2 September 1859. De Gedeputeerde Staten voornoemd S. van HEEMSTRA Voorzitter. S. van der SWALMEGriffier. Zikrikzee 13 September. Onder hetgeen de kermis ter bezigtiging oplevert verdient wel eene eerste plaats de tentoonstelling van Arae- rikaansche stereoskopen van den heer Swaab. Velen met ons hebben deze reeds bezigtigd en bewonderd. Die nooit stereoskopen zag, is ver rast over hetgeen hij ziet en die ze meermalen zag, moet erkennen datjzij in hun genre uitmun ten. Men verzuime dus niet de tent van den heer Swaab te bezoeken. Sedert eenige dagen zijn weder verschil lende geruchten in omloop, betreffende nieuwe of gewijzigde spoorwegplannen. Als op waar heid gegrondwordt het volgende dienaan gaande opgegeven De Zeeuwsche lijnzal dadelijk, en dus te ge lijk met de andere geprojecteerde lijnenaan gelegd moeten worden. De rigting van de zniderlijn, uitgaande van Rotterdam zal zijn langs DordrechtBreda TilburgOirschotEindhoven Helmond Venlo en Roermond tot Maastrichtaansluitende te Rotterdam aan den Rijnspoorweg, en te Maastricht aan den Akenschen aan den Has- seltschen en den Luikschen spoorweg. De overige lijnen zullen loopen Van Arnhem langs Nijmegen naar Yenlo, aansluitende te Arnhem aan den Rijnspoorweg en den noorderspoorweg. Van Tilburg iangs 's Hertogenbosch Grave naar Nijmegen. Van Venlo en van Roermond naar de Pruis- sische grenzen. Tevens is bepaald dat al die lijnen Linnen zes jaren na het afkondigen der wet, waarbij de door de staten-generaal te sanctioneren bepa lingen der concessie bekrachtigd worden zul len moeten voltooid en in exploitatie gebragt zijn. Wijders wordtxrerzekerd vfet het voornemen bestaat, om de zaak der spoorwegen in de eerlang te openen zitting der staten-generaal terstond ter talel te brengen en nog voor de staatsbe- grooting in behandeling te nemen. Aan de chefs van de verschillende leger corpsen is door Z. Exc. den minister van oor log magtiging verleend om aan de miliciens van 1855 thans in het genot van groot verlof, wanneer zij dit verlangen toestemming te ver leenen om een huwelijk aan te gaanmits zij vooraf hunne schuld op het kleedinsr en repara tie fonds aanzuiveren, terwijl ook aan degenen die niet in staat zijn aan die voorwaarden te vol doen, deze toestemming kan worden verleend bij overlevering van een bewijs van onvermogen, daartoe afgegeven dooi' bevoegde autoriteiten hunner woonplaatsen. Bedoelde toestemming zal echter eerst met 1 October kunnen worden verleend-. Z. M. heeft bepaald dat boven en be halve het getal van 1600 militairen (lat in den loop van dit jaar naar de overzeesche gewesten zal worden uitgezondennog 1400 militairen voorde dienstin Oost-Indie zullen kunnen wor den bestemd. Jl. woensdag is in bel kamp bij Zeyst brigadesgewijze door de drie wapens in bet vuur gemanoeuvreerd. De eersleis ten 9 ure uitge rukt, de tweede ten lOnre. Dilgafaande toe schouwers goede gelegenheid om het geheel waar le nemen terwijl de 2de baar vuur aanving toen de eerste zulks bad volbragt en lenlwaartskeerde De evolution kenmerkten zich door bedaarde uit voering met de meeste juistheid. De kavallerie deed menige charge en wist zich na bet volbrengen daarvan in zeer korten tijd weder te verzamelen, en op hare plaats te herstellen. De rijdende ar tillerie zag menwaar het le pas kwam, in vollen draf over hoog en laag beenstuiven bij liet halt! dadelijk bij de stukken staan en na eenige secon den vuren. De veld-arlillerie muntte ook in vaardjgljejd uit. bene regenbui benam veel van bet schoone dal deze uitvoering kon opleveren. De kolonels Rappé en Knoop waren door den be velhebber uitgenoodigd met z. cxc. eene terrein verkenning te doen voor de manoeuvre in het vuur die door de vereenigde divisie zal plaats hebben. Men is te Amsterdam bedacht op het nemen van maatregelen geschikt om een einde te makenaan de schromelijke wanorde en verwarring welke in den laatsten tijd maar al te zeer aan de effectenbeurs aldaar zijn toegenomen. De zich te s' Hage aan den bekenden dief stal bij den goudsmid de Graaff schuldig gemaakt hebbende persoonop 3 dezer aan twee Dordsche agenten te Botterdam ontsnaptis genaamd Wilhelm HAnrich von Sclienim of Schenin ofSchemm oud 25 jaren geboren te Elberfeld kleerma ker hij spreekt Hollandsch met een Duitscbeu tongval. Hij geeft veelal op de Jong genaamdte zijn en le Utrecht te wonen. Men schrijft uit Groningen van 9 dezer Eeu ontzettend ongeluk heeft le Eppenhuizen plaats gehad. De landbouwer Beb'mgh keerde met zijne twee zoons des avonds tusschen 8 en 9 ure met een kapwagen, bespannen mettwee paarden van de Norge markt herwaarts zij ivaren geen 15 minuten van hunne woning meer verwijderd, toen de paarden eensklaps aan het hollen geraakten en den wagen al spoedig in de sloot wierp, met het, gevolg, dat men dep jongsten zoon dood inden grootendeelsverbrijzelden wagen vond terwijl Beb'mgh en zijn oudste zoon uit den wagen gestort of gesprongen zijn, waarbij eerst genoemde doodelijk gewond werd en reeds aan de gevolgen is bezweken. Ook de oudste zoon heeft zich vrij erg bezeerd. P RU S DE R AD V IC li TE N T IE V. Gewone I i'j, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten ran 16 regels a f I behalve hel Zee Ircgt. Men schrijft uit Brussel van 10 dezer Naar het schijnt is het voorstel der bijeenkomst te Biarritz, niettegenstaande bet tegenovergestelde beweren van sommige clericale bladen van koning Leopold uitgegaan en zou het hoofddoel zijn keizer Napoleon le polsen omtrent het plaatsen van den aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk den schoonzoon van koning Leopoldaan het hoofd der Italiaansche staten die thans het Ooslenrijksche juk hebben afgeschud. Of de conferentie na het artikel in den Moniicur van heden in dit opzigt eenige vruchten zal dragen, mag bijna worden betwijfeld, niettegenstaande het grootste deel dier verklaring voor Iweederlei uillegging vatbaar is. Zal de bijeenkomst dus vrij waarschijnlijk in dit opzigt lot geen resultaat leiden dan zal zij toch zeker aanleiding geven tot uitgebreide en vertrouwelijke verklaringen omtrent de bedoelingen onzer regering nopens de versterking van Antwerpen. Het berigl dat de graaf van Vlaanderen uw land een bezoek zal brengen, is u zeker reeds door uwe dagbladen geworden hoewel het doel daarvan u niet bekend zal zijn. lie graaf zal na- melijk H M. koningin Victoria opbaar kasteel Balmoral in Schotland bezoeken en op zijn terug keer over Botterdam naar 's Hage vertrekken ten einde Z. M. koning Willem III voor le be reiden opeene ontmoeting onzer vorstelijke fa milie. Spoedig namelijk zal in Luxemburg de inwijding van den Willems-spoorweg plaats hebben die dat groothertogdom in onmiddelijke verbinding met Frankrijk stelten welke pleglig- hcid door onzen koning als vorst v an een deel van Luxemburg en waarschijnlijk ook door den hertog van Braband zal worden bijgewoond ten minste, indien de stappen van den graaf van Vlaanderen bij uwe regering gunstig uitvallen, iels waaraan bijna niet valt te twijfelen. Dit feit is zeker van groole beteekenis daar hel de eerste maalsindtsde afscheiding van Belgie zal wezen, dat de vorsten onzer zoo naauw verbonden lan den elkander zullen ontmoeten. Bovendien zal bet velen uwer landgenooten nog verblijden omdat deze gebeurtenis kan strekken om den verkeerden indruk weg lenomen die door som mige demonstration zou kunnen zijn veroor zaakt. De cholera heeft hier ter stede bij.ta ge heel opgehouden slechts in sommige der Vlaam- sche provinciën komen nog enkele gevallen voor. Volgens een geloofwaardig berigl uit Brussel zijn op de griffie van de regtbank ter eerslerjflslantie aldaar de kleedereu ontdekt welke de graaf van Egmond heeft gedragen ten dage dat hij met zijn vriend de graaf van Hootn gevonnisd werd. De kleederen zijn groolendeels gestikt en verrot maar de zijder. en andere belegsels zijn in het minst niet gesotionden. neiTicBizM) Keulen 9 September. Ter gelegenheid van een volksfeest te Weimar is het aan de policie gelukt eene geheele bende roovers en dieven welke sedert langen tijd dewegen in heigebergte onveilig maakte le arresteren. Zij werd door een harer eigen leden verradeu. De aanvoerder een kastelein uil Lutzendorf, beeft zich in de gevangenis opgehangen. Tusschen Wcenen cn Berlijn zal een bil- lardwtepslrijd worden gebonden de spelers be vinden zien afzonderlek le Weeuen en Breslau. De billarden zijn in buitengewoon kleine ruiten afgedeeldzoodat aan elk der spelers met naauw- kenrigheid de plaats kan worden aangewezen waar zijn bal te stellen nadat de auder heeft gespeeld. Men verneemtdat de winst der speel bank te Spa gedurende het vorige saizoen heeft bedragen 1,200,000 frs. Tot op 31 Augustus van dit jaar hebben de ondernemers der bank verdiend 962,501 francs en bet saizoen duurt nog twee maanden. Doorpen genomen wint de bank aldaar 10,000 francs daags. Deze zomer levert vele buiteogewone na tuurverschijnselen op. Na de zoo zeer gevreesde sprinkhanen zijn in Zuid-Duitscliland ont zaggelijke zwermen gevleugelde mieren (formica rufescens) verschenen. In de lucht vertoonden zij zich als dikke rook en dacht men dat in de omstreken een zware brand was ontstaan. Weenesi, 10 September. De Wiener Zeilung behelst een keizerlijk patent waarbij de inner lijke aangelegenheden 'tor Protestanten in Hon garije de waaiwoodschappen Croatië Siavonië en op de militaire grenzen worden geregeld. Het zelfde blad belooft aan de Protestanten in alle provinciën eeneruimetegemootkomingaan hunne wenschen. Keeds is een Protestant in hel be stuur van het consistorie le Weenen benoemd. Zurich 10 September. Na eene schorsing van twee dagen hebben de Sardinische gevol- magtigden gisteren eene conferentie vau twee uren met den heer Bourqueny gehouden. raiDEBIIB Pabus, 9 September. Kossuth is alhier op zijne reis van Zwitserland naar Londen gepasseerd. Volgens le Pays is de benoeming van den Aartshertog Maximiliaan tot gouvertreurvan Vene- lie thans zeker. Als voorwaarden lot de aan vaarding van deze benoeming zougenoemde vorst onder anderen gesteld hebben hel verleunen van eene zeer vrijzinnige constitutie aan Venetie en het bezeilen van al de vosiingen door Italiaan sche garnizoenen inetuitzondering van Verona, dal door Oostenrijk wordt beschouwd als de sleu tel van Tyrol. Volgens berigteu uit Venetie neemt niet alleen daar ter slede maar ook overal in het Venetiaansch gebied de vijandige gezindheid tegen Oostenrijk toe. In afwachting van een gunstig oogenblik om ook de aldaar verlangde vrijheid te v erkrijgenzijn reeds een aanlal jongelieden die nog dagelijks door anderen gevolgd worden, naar de hertogdommen vertrokken om er zich als vrijwilligers te laten aanwerven. Men zegt dat de paus voornemens is om de voorloopige regering va» Bologna in den ban te doen. Dit wapen isin onzelijden al zeer ge roest en hel is niet mogelijk dat men te Bome zich zoo veel illusien make om daarvan eene goede uitwerking te verwachten. Te Bergamo is een betreurenswaardige op schudding ontstaan. In eene der kerken aldaar zou eene zielmis voor de Italiaansche krijgslieden gehouden worden die in den laatsten veldtogl sneuvelden. Maar de bisschop verbood den priester die dienst le houden waarop eeu jong mensch den kansel besteeg en eene redevoering ter cere dier gesneuvelden uitsprak. Dezejonge mensch werd nu door den bisschop in den ban gedaan en de kerk met interdictbelegd. Hierover woedend geworden verzamelden zich volkshoopen voor het bisschoppelijk paleis en was de prelaat genoodzaakt zich in veiligheid te stellen. Later is de orde weder hersteld. G B O O T-B B X T T A N K I E W Londen 9 September. Met een 80-ponder kanon van Armstrongs uitvinding is weder eene proefneming gehouden die verbazende uitkom sten opleverde bereikende de kogels een afstand van 9000 yards of ruim vijf mijlen. Men heeft reden, om te verwachten, dat do Great Eastern bij gunstig weder eene snelheid zal hebben van 25 mijlen in het uur (3 Lngelsche mijlen gaans nagenoeg op het uur) dus bijna gelijk aan die vaQ vele spoortreinen.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1