ff.0 71. 1859 WOENSDAG ZATURDAG. i Zatimia^ 3 September. BESTUREN «ISTRATOi NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND BUITENLAND. ZIERIKZEESdDllMT ABONNEMENT S-P B IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 10 ure 'smorgens. VE ItS CBIJ N 1 P BIJ S DER ADVERTENTIE N, Gewone I PI, cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van 1 6 regels a f 1 behalve helZegelregt. y2 t BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat de begrooting dezer gemeente voor hel dienstjaar 1860 zooals die heden aan den Gemeente-Raad wordt aangeboden van den 31 dezer tol den 14 September e. k. gedurende 14 dagen, ter lezing voor een ieder op de Secretarie ten Raadhuize zal voorliggen en tegen betaling der kosten verkrijgbaargesleld wordt ingevolge de wet. Zierikzee, den 27 Augustus 1859. C. J. FOKKER Wethouder, l. B. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het verbod, om stralen te schuren en de glazen te wasscben afgekondigd den 18 Julijjongstleden, van heden af wordt opgeheven en ingetrokken met aanbeveling evenwel, om steeds spaarzaam in het gebruik van water te zijn. Afgekondigd van het Raadhuis te Tierihzee den 31 Augustus 1859. C. J. FOKKER Wethouder, l.B. Voorz, C. de JONGE, Secretaris. Zierikzee, 2 September. Wij meenen den belanghebbenden geene ondienst te doen met hun te berinneren dal de voor deze provincie benoemde commissie tol het afnemen der examens, ter verkrijging van akten van be kwaamheid tot het geven van school en huison derwijs, zal bijeenkomen op Maandag den 10 October 1859 en volgende dagen in het locaal der voormalige Rekenkamer in de Abdij te Mid delburg, en dat de dagen en uren waarop de verschillende aspiranten zullen moeten verschij nen, hun later door de heeren districts-scbool- opzieners zullen worden opgegeven. De be langhebbenden zullen zich voor of uiterlijk op den 26 September behooren aan te melden bij den school-opziener van het districtwaarin zij wonen, of, van builen 's lands komende zicb wenscben te vestigen met opgaaf van de akte die zij verlangen, en met overlegging van een of meer getuigschriften van bun goed ze delijk gedrag en van hunne geboorte akte, alsmede van de akte van bekwaamheid of van algemeene toelating die zij vroeger reeds mogten hebben verkregen. Wij achten het niet ongepastde lezers van dit blad attent te maken op de hierachter geplaatste advertentie van hel departement /.ie rikzee der Maatschappij Tol Nul van 't Algemeen. Velen onzer lezers zal hel welligt onbekend zijn dat door die maatschappij eene poging wordt aangewend, om aan de vergadering der depar tementen een nieuw leven bij Ie zeiten, en dat üij daartoe twee Lectoren beeft aangesteld welke achtervolgens de voornaamste afdeelingen bezoeken om daar het woord te voeren. De advertentie belooft dus iets nieuws, zij koudigi een eersteling aan, welke wij vertrouwen dat met welgevallen zal worden ontvangen. Moge eene telkens herhaalde getronwe opkomst der leden van dit en het naburig Separtement be wijzen dal de poging der Maatschappij op prijs wordt gesteld en dal zij een goed middel heeft aangegrepen Ier bevordering van haren bloei en ter vermeerdering van het nutdat zij beoogt. Bij de opening der stembus te Goes op den 1 Sept. is gebleken, dat lot lidder tweede kamer is benoemd de heer B. P G. van Diggelen met 503 stemmen, terwijl de heer Izaak Dignus Fransen van de Putte 201 stemmen op zich had vereenigd. De bewoners van het afgebrande pand te Oud-Alblas, W. van Asperen ett zijne huisvrouw zijn gevankelijk in hel huis van arrest te Gorin- chem binnengebragtals verdacht van dien brand moedwillig te hebben geslicht. Sedert ecnige dagen openbaart zich te *s Hertogenbosch eeneziekteonderdcmelkkoeijeri bij de hoveniers op stal staande. Debcestenbe- ginnen alle voedsel Ie weigeren zijnnict in staat zich op de been te houden en bezwijken weinige uren na bel ontslaan van het lijden. Door den rijks-veearts uil Veghel daarvoor ontboden is in overleg met keurmeesters van het slagthuis het vleeschv an de 'aan die ziek Ie gestorven koeijen als allezins schadelijk voor de gezondheid afge keurd. De arrondissements regtbank te Zwolle heeft II. donderdag B. J. Kuilaartcipier der ge- vangenis te Yollenbove, schuldig verklaard aan willekeurige gevangenhouding en hem deswege; onder aanneming vau verzachtende omstandig heden ingevolge het requisitoir vau het O. M., veroordeeld tot drie geldboeten ieder van ƒ10 en in de kosten. De Courier de la Meuse meldt het volgende Men zal zich herinneren dat in de zomerver gadering der staten generaal een voorstel aan den koningis gedaan strekkende om de pro vincie Limburg van hare verpligtingen jegens den Duitschen bond Ie ontheffen. Thans vernemen wij, dal het gouvernement heeft geantwoord dat het zich met die aangelegenheid bezig houdt en naar de tijdigheid onderzoek doet om tot eene voor Limburg gewenschle oplossing dezer kwestie te geraken. In het laatst der maand September zal het oorlogs-stoomfregat Vice Admiraal Evertsenmet 200 man mariniers en 3 a 400 man troepen van het Nieuwe Diep naar Batavia vertrekken. De N. B. C. meldt het volgendeonder dag- teekening Batavia den 6 Julij Den 3 Julij arri veerde van Rotterdam te Batavia het Nederl. schip President Bam, kapt. J. RVltrich aan boord heb bende een detachementsuppletietroepensterk 125 onderofficieren en manschappen onder bevel van den van verlof naar Nederland terugkee renden kapitein der infanterie Wiggers van Ker- chem medegeleiders de 2de luit. der art. D. J. A. C. Ponse en de officiers van gezondheid 3de kl. Miouleten van der Velde. Eenige dagen na hel vertrek van dit schip uit Nederland werd den detachemeuls-konimandant door een soldaat het bestaan berigt van een complot hetwelk ten doel bad het vaartuig af te loopen en daar mede naar Amerika te gaan. De kommandant handelde zeer wijselijk eenige onderofficieren kregen geheim bevel om te trachten de hoofd- aanleggers op te sporen en deze hebben zich zoowel van den hun opgedragen last gekweten dal weldra zes der vermoedelijke belhamels ge arresteerd werden. Deze allen Belgen zijn tot hunne aankomst te dezer roede in de boeijen ge zet en gisteren door een gewapend detachement van boord gehaald en naar de gevangenis gebragt. Gedurende de verdere reis was er strenge sur veillance maar men heeft zich geen oogenblik over de troepen te beklagen gehad en de be handeling en voeding lieten niets Ie wenschen over. Op den 25sten Meijl. is op de hoogte van Balie Ampenan gezonken het Engelsch schip Kim Woeitn Singte hnis behoorende te Singa pore, komende van Sumhawa met eene lading van 168 paarden, bestemd voor Soerabaija, van schip en lading heeft men niets gered. De equi page is behouden op Bali aangekomen. Dezer dagen had in de koffijtuinen in de dessa Bater, afdeeling Bandjar Negara, onder de residentie Banjoemaas een droevig ongeval plaats. Eenige inlanders daar met koffij pluk ken bezig zijnde, werden een man twee vrou wen en een kind door een verwoed wijfjes-varken aangevallenen de man zoodanig gekwetst dat hij oogenblikkelijk aan de gevolgen overleed. Een der vrouwen kreeg eene zeer kwaadaardige beet in hel liuketbecn waarbij zich al spoedig hel koudvuur vertoonde en werd het eerste lid der groote toon van het reglerbeen des kinds een meisje van omstreeks vijfjaren geheel afgebe ten. De wonden der andere vrouw waren van weinig beteekenis en werden dezelve door den vaccinateur, tevéns doctor jawa daar ter plaatse geheeld. Eerstgenoemde vrouw werd met het kind ter verpleging naar de hoofdplaats gebragt en mogl het der ijverige pogingen van den offi ciervan gezondheid gelukken, spoedig eenige beterschap bij beide lijders le bewerken. Het laat zich aanzien dal zij welligt weder spoedig tol hunne betrekkingen zullen kunnen weder- keeren. Het wild varken werd door de ter hulp gesnelde bevolking afgemaakt. dui xsobt ah» Keulen 28 Augustus. Van eene gewoonlijk goed onderrigte zijde wordt verzekerd dat de prins-regent na zijne terugkomst te Berlijn eene zamenkomst zal hebben met keizer Alexander II. Tevens wil men weten dal een zeer hoog ge plaatst persoon uit Engeland daarbij tegenwoor dig zal zijn. Volgens berigt uit Ibraila zijn den 12 de zer ontzettend groote zwermen sprinkhanen al daar nedergevallen en hebben eene vreeselijke verwoesting aangerigt. Geen der ingezetenen herinnert zich deze dieren ooitin zoodanige me nigte en zoo groot van ligchaam gezien te heb ben, naardien zij vier duimen lang en een hal ven duim breed waren. De openbare tuin die door een Hongaarsch hovenier aangelegd en het sieraad der stad was heeft verschrikkelijk gele den naardien de sprinkhanen zich in zoo groot aantal op de boomen nederlieten dal de zwaarste takken afbraken. Hunne vleugelen waren met gekleurde en elkander doorkruisende strepen overdektwaaruit sommigen het woord ver- nieling" mpenden te kunnen lezen. r B A li s H IJK Pvrijs, 29 Augustus. Al de Parijsche dagbladen constateren heden morgen eene teleur stelling. De depêches van Bern die hel einde der werkzaamheden van de conferentie aankon digen waren onjuist en de conferentie wordt nog altijd gehouden zonder baardoel nader le zijn ge komen. Quesliën van builenlandsche politiek zijn er overigens geene op dit oogenblik uitge nomen die van Midden Italië. Daar de Italiaao- sche patriotten voorzien dal de aanhechting aan Piemont in beginsel bestreden zal worden door de groote mogendheden beijveren zij zich om combinatiën uit le denken waardoor tegelijk én het vaderlandsche gevoel der Italianen eu de bezwaren der Kuropesche mogendheden zouden bevredigd worden. De partij van prins Napoleon is vrij zwak en bestaat slechts uit enkele aanzien lijke personen aan wier hoofd zich Montanelli be vindt. Maar de prins wijst deze souvereiniteit afzoowel uit nationaal gevoel als omdat hij verzekerd is dat zij in Europa een storm zou ver wekken tegen de overhccreching van de Nap», ieonlische dynastie. Er is nogeene andere com binatie welke door den Conslitutionnel wordt mo degedeeld maar met de meest mogelijke terug houding volgens deze zou prinses Clalitilc dochter van Victor Emanuelcn de echtgenoot van prins Napoleon tot vorstin worden gekozen. De prins zou zelf slechts eene positie bekleeden over eenkomstig met die van prins Alberl in Engeland, als prins gemaal. Deze combinatie is echter on uitvoerbaar, om twee redenen zon de prins geeneondergescliikte positie aannemen2 zouden de andere mogendheden weigeren den troon van Tosknne wel niet in naam maar toch inder daad, zien beklimmen doorprins Napoleon wiens karakter hem weldra lot den wezenlijken souve- rein zou maken. Van deze zijde isdus alles nog even duister. Men weel alleen door betgeen de keizer aan zijne ministers en aanzijne vertrouwde vrienden heeft gezegd dat er te Villafranca is besloten dat noch de eene noch de andere partij gewapenderhand in Vlidden-llalic zou lusscbeu beide treden. Gij kunt er van verzekerd zijn dat tenaanzien van deze queslie niets naders is be paald geworden. De binnenlandsche queslie is altijd die der vrijheid eü terwijl de Siècle dezen morgen de toejuichingen constateert waarmede de amnestie in de algemeene raden is begroet, voorspelt hij dat even eenstemmige vreugdekreten de komst der vrijheid zouden begroeten. Gij ziet dal men zich op dit oogenblik reeds niet langer bepaald tol toespelingen maar luide de vrijheid verlangt. Aanstaanden donderdag zal hier voor het eerst het nieuwe blad verschijnen waarvan ik u reeds vroeger gesproken hebl'Opinion nationale. De hoofdredacteur de heer Adolplie Guéroultoud Sainl-Sirnonist, oud hoofdredacteur van la Presse, vestigt hel op voorwaarden die zeer bevorder lijk zijn voor het succés. Hel blad zal niet meer kosten dan 40 fr. per jaar in plaats van 54 fr. de prijs der andere dagbladen. Zijn programma is de verdediging der vrijzinnige denkbeelden in Frankrijken de handhaving van het beginsel der nationaliteiten in geheel Europa. Het blad zal niet twisten over den oorprong der tegen woordige regering en de democratische denk beelden voorstaan welke ten grondslag liggen aan hetgeen Lodewijk Napoleon Bonaparte verrigt. Reeds begint men zich hier bezig te houden met de aanstaande algemeene tentoonstelling, welke in het volgende jaar te Darijs zal worden gehou den en die alle vijfjaren zal terugkeeren. Men zegt dat de Moniteur eerstdaags de maatregelen zal roededeelen welke lot deelnemi ng aan deze expo sitie moeten genomen worden. Drins Napoleon zaleven als de eerste keer tol president dei- commissie worden benoemd Men zegt dat prinses Cloiilde in gezegende omstandigheden verkeert. Het gerucht dat Loning Leopold een bezoek zou brengen aan den keizer te Biarritz is ten eencn- male ongegrond. De Genuesche Corriere Mercantile deelt be- riglen uit Napels mede waaruit blijkt, dat se dert het laatste vertrek der Zwitsersche troepen vele gevallen van insubordinatie onder de Na- pelsche militairen zich hebben voorgedaan. De soldalen van een der regementen moeten zelfs den kreet hebben doen hooren van Leve Italië! weg met Oostenrijk! Op den Lyonschen spoorwegtnsschen Joigny en Sens, zijn in den morgen van 26 dezer drie arbeiders door een aankomenden trein ver pletterd terwijl den arm van een ander arbeider lol bij den schouder werd afgerukt, en hij binnen weinige oogenblikken den geest gaf. Gelijk men weel heeft het voorloopig be wind van Modena aan eene commissie de taak opgedragen om in 's rijks archieven al datgene

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1