10. Woensdag 31 Augustus. WOENSDAG k ZATURDAG. BM1MW 4M1MSTRAM A BONN E M ENT S-P B IJ S. Per drie maanden f 2,00, Franco per post f 2/25. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 10 ure smorgens VE B S CBIJNT: P li IJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwclijlis- en Dootlberigten ran 16 regels a f 1 behalve helZegelregt. Openbare Raadsvergadering gehouden te Zlerlkz e e den 37 Augustus IS59. Voorzitter Mr. 0. J. Fokker, Wethouder. Secretaris Jlir. Mr. C. de Jonge. Afwezig de heeren Mr. Cau. zijnde uitlandig en Eandsivncgl. l)e notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt më'dedeeling gedaan der goedkeuring door Gedeputeerde Staten, van de rekening der dienstdoende schutterij over 1858, waarvan een exemplaar aan den schuttersraad is verzonden, ld. van hot raadsbesluit tot uitgifte grond aan het Kaaskenswater aan W. ten Haaf en der magii- ging van Gedeputeerde Staten om met Middel burg in overleg te treden betrekkelijk hel beurt- veer tusschen die gemeente en de onze, welke allen voornotificatie worden aangenomen. Wordt gelezen een request van J. Boot aan Burgemeester en Wethouders om eene beloo ning voor het opzigl gedurende verscheidene jaren uitgeoefend over de werken aan het West- havenhoofd, waarin de stad moet dragen. De voorzitter zegt dat Burgemeester en Welhou ders dit request aan den raad voorleggen, omdat het eene zaak betreft, waarover de raad de be schikking heeft, en stelt voor het aan Burge meester en Wethouders te renvoijeren om raad en berigt, hebbende aan Burgemeester en Wet houders dc tijd ontbroken reeds nu daarop te dienen van praeadvies aldus besloten. Idem van A. de Vos bode bij de brandweer op grond van meerdere werkzaamheden eene gratificatie van 6 verzoekende. Namens Bur gemeester en Wethouders stelt de Voorzitter voor dit testellen in handen der directie van de Brandweer, ten fine van advies. Dien conform besloten. In handen der commissie, bestaande uit de heeren mr. de Clercq Houwer en van der Vliet, worden gesteld de geloofsbrieven der jongst be noemde Raadsleden mr. van Dongen de heer van der Grijp, dr, Goemans en de heer Lands- knegt ten fine van onderzoek en rapport. Na eene korte pauze gedurende welke ge noemde commissie het haar opgedragen onder zoek bewerkstelligde brengt deze rapport uit bij monde van mr. de Clercq, tenderende tot goedkeuring. Wordt dien conform tot de toe lating besloten waarvan aan Ged. Staten en de benoemden zal worden kennis gegeven terwijl de commissie voor hare bemoeijing ten deze wordt dank gezegd. Wordt medegedeeld een besluit van Gedepu teerde Staten tenderende tot goedkeuring van den onderhandschen aankoop van een huisje tot uitbreiding der armenschool met de kosten be dragende f 374,92'/s conform voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten die te vinden uit den post van onvoorziene uilgaven dienst 1859 onder goedkeuring van God Staten. De Voorzitter geeft kennis dal Burgemeester en Wethouders doen opmaken de begrooting der kosten welke de bedoelde uitbreiding der armenschool zou vereischen. Burgemeester en Wethouders vragen nu magtiging om dit werk in het openbaar aan te besteden. Zullende later aanvrage voor de kosten worden gedaanwelke kosten niet hooger dan 1000 zullen komen, door mr. van Dongen en de Clercq worden een paar inlichtingen gevraagd die door den Voor zitter en jhr. de Jonge gegeven worden waarna het voorstel wordt aangenomen. De Voorzitter vraagt alsnu namens Burge meester en Wethouders autorisatie om, aange zien de raad in vorige vergadering besloten heeft geene gelden voor reparatie der kraan uit te geven, over te gaan hij publieke aanbesteding totamotie der kraan hierover ontstaat discussie, waarbij mr. de Clercq in de vorige zitting afwezig, voorstelt nogmaals een onderzoek naar dedeugd- zaamheid van dit werktuig te doen plaats hebben. Hij geeft als motief van dit voorstel op, dat het dusdanig verwerpen van een voorstel van Bur gemeester en Wethouders, dat, blijkens de notu len op inlichtingen van den architect en een des kundige steunde een ongunstig antecedent voor het vervolg zoude daarslellen omtrent bel ver trouwen in zoodanige voorstellen. De raad diende dus geheel overtuigd te worden en alsdan of zijn besluit te maintineren of daarop terug te komen. De Voorzitter lichtte de redenen toe die den raad lot zijn besluit geleid hebben, namelijk: den twij fel of de kraan na de door Burgemeester en Wethouders gevraagde kosten van 60 wel de noodige stabiliteit zoude hebben bet weinige rendement en dat hel gebruik dan nog meestal door elders wonenden gemaakt wordt. De heer Ocblman acht bet voorstel van mr. de Clercq overbodig, na de vorige zitting heeft hij ook nog de kraan onderzocht, en z. i. is de toestand slecht, hij had den 25 Julij ook de aanhouding voorgesteld maar Burgemeester en Wethouders hebben daarop niet aangedrongen de architect meent hij heeft niet gezegd, dat de kraan vol doende te herstellen was ook de door Burge meester en Wethouders genoemde deskundige meent dat hij slechts ter loops is gehoord en zegt dat hij in zijne opgave bedoeld beeft de toestand der kraan, zooals die was in 1836. Ook dr. Goemans heeft inlichtingen bekomen waaruit hijafleidldal de reparatie niet doelmatigzoudezijn. Mr. de Clercq meent dat het iets anders ge weest ware wanneer de raad in de vorige ver gadering besloten had. dat de kraan op die plaats niet doelmatig was thans acht bij dat de ver werping voor Burgemeester en Wethouders zeer onaangenaam is. De voorzitter zegt dat de be doelde deskundige ten vorigen jare de kraan, als bok heeft gebruikten hij toen aan Burge meester en Wethouders heeft gezegder wel acht duizend kilo aan te durven bijscben zoo dat er geene sprake was van den toestand van 1836, maar van 1858, hij wijst er ook op dat het bestek en de begrooting van den architect hebben moeten dienen om dc kraan doelmatig voor een geruimen tijd te versterken de heer de Clercq doet bij nog opmerken, dat bij de vo rige zitting enkele leden legen gestemd hebben, omdat hun de kosten, inverband met dal doel wat hoog voorkwamen, zoodat bij mindere som, hel voorstel welligt zoude aangenomen zijn. Mr. de Clercq verklaart zijn voorstel in te trekken; het is hem uit do discussie gebleken dat Burgemeester en Wethouders verkeerd zijn ingelicht en de architect en de deskundige bij Burgemeester en Wethouders geheel anders hebben gesproken dau bij de commissie of tegen individueele leden. Hij betreurt dit ja keurt het af, doch hij trekt zijn voorstel in daar hij ver moedt dat de leden, die vroegergestemd hebben om de kraan weg te hebben niet voor zijn voorstel zullen stemmea. De heer Ochtman ver dedigt den architect, deze heeft in de commissie van fabricage waarbij de wethouder de Jonge te genwoordig wasgezegd, dat hij geen toestem mend antwoord kon geven op de vraag of de kraan voor geruimen tijd te herstellen was, ja dat zij het geen tien jaar konde houden. Mr. de Clercq doet opmerken dat de archi tect dan toch het bestek en de begrooting heeft opgemaakt overigens laat hij het aan de le den over of iemand zijn voorstel wil overnemen. Dit door niemand gedaan wordende vervalt het voorstel van Mr. de Clercq. De voorzitter opent de discussie van Burge» meester en Wethouders tot amotic. De heer van der Grijp heeft Mr. de Clercq hooren spreken van vermoedens. De voorzitter merkt op dat de discussie over hel voorstel van Mr.de Clercq gesloten zijn, wil de heer van der Grijp het woord over hel voorstel van Bur gemeester en Wethouders dan is hij bereid het z. ed. te geven. Dc heer van der Grijp ziet van het woord af. Het voorstel wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. Wordt medegedeeld, dat in medio Augustus 2 gevallen der cholera asiatica alhier zijn voorge komen en de gewone pólicie maatregelen zijn genomen. De kosten wegens oppassing en ver branding van goederen hebben bedragen/ 49,75 waarbij nog moet gevoegd worden 18, als zijnde een geschikt oppasser voorö weken, geëngageerd tegen 3 per week ten einde bij eventuele ver spreiding ter beschikking te blijven. Wordt mits dien overschrijving gevraagd van 50 waartoe is besloten. De heeren Houwer v. d. Vliet en v. d. Grijp worden benoemd tot leden der commissie tot on derzoek der reclames, die tegen het snppletoirko- hier van den hoofdelijken omslag hetwelk sedert 15 dezer ter visie ligtals nog zouden kunnen ingediend worden. Bij monde van mr. de Crane wordt namens de commissie ad hoe rapport uitgebragl op do reke ning van het Hervormd Diaconie Armbestuur over 1858 tenderendetot goedkeuring, dien con form besloten. Bij monde van dr. Goemans idem op de ge meente rekening over 1858 in ontvangst op 93,727,62'/, in uitgaaf op 87,769,36 en goed slot op ƒ5958,261/,. Wordt conform het rapport voorloopig vastgesteld zullende alsnu aan hoeren Gedeputeerde Staten ter vaststelling worden toegezonden. Burgemeester en Wethouders bieden aan den raad de gemeente-begrooting voor 1869 aan. Wordt gesteld in handeneener commissie, waar van als leden bij stemming worden benoemd de heeren mr. de Clerq mr. v. Dongen en Ochtman, ten fine van onderzoek en rapport. Wordt kennis gege'en van het ontslag van H. van den linde op diens verzoek als agent van pó licie en als nachtwacht door den Burgemeester verleend en als buitenge woon commies door Burge meester en Wethouders endal J. L. Westenberg in diens plaats is aangesteld. Wordt medegedeeld dat de brug aan de zaag molen is moeten gerepareerd worden waarvan de kosten bedragen t 14, waarvan de helft door dc gemeente en de helft door den eigenaar van den zaagmolen moet gedragen worden hetwelk wordt goedgekeurd. Is ingekomen eene wijziging in de hegrooling van 1858, van het Burger Weeshuis welke wordt gesteld in handen der heeren mr. de Clercq, mr. van Dongen en Ochtman ten fine van rap port in volgenden raad. Hierna is de zitting gesloten. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee roepen bij deze alle belanghebbenden op, die eenig bezwaar vinden in de daarstelling van eene Kl'IPKIKIJ door E. C. REIJN- HOUT, in heihuis Wijk C no. 451 Nieawslad alhier, om op Woensdag den 31 dezer maanddes middags ten 12 ure te verschijnen in dc gewone vergaderzaal van het Gemeentebestuur ten Raad- huize ten einde in hunne belangen te worden gehoord overeenkomstig art. 4 var. het Konink lijk besluit van den 3! Januarij 1824 Staatsblad no. 19.) Zierikzee den 24 Augustus 1859. C. J. FOKKER Wethouder, l. B. Voort. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dal de hegrooling dezer gemeente voor het dienstjaar 1860 zooals die lieden aan den Gemeente-Raad wordt aangeboden van den 31 dezer tot den 14 September e. li. gedurende 14 dagen, ler lezing voor een ieder op de Secretarie ten liaadhuizo zal voorliggen en legen betaling der kosten verkrijghaargesteld wordtingevolge de wet. Zierikzeeden 27 Augustus 1859. C. J. FOKKER, Wethouder, l.B. C. de JONGE, Secretaris. BINHENLAND Zierikzee 28 Augustus. Heden nacht werd alhier hij den sleper v. d. J. in de l.ange St. Jansstraat inbraak en diefstal met poging tot brandstichting gepleegd. De bewoners werden door eenig gerucht uil den slaap gewekt rnaar te laat om den schuldige te betrappen. Zij vonden een kistje dat op eene ladetafel stonden waarin zich de som van ƒ69 bevond, geledigd. In de paardestal vond men daarvan op den grond liggen, ƒ13. Het inde voederbak aanwezige hooi was blijk baar door lucifersaangestoken Terstond werd van hetgebeurde aangifte bij de poiicie gedaan die,met dejuslitie onmiddelijk gedurende den geheelen nacht pogingen in het werk stelde om den schul dige op te sporen hetgeen lot heden vruchteloos was. Zierikzee 29 Aug. Gisteren avond omstreeks half tien ureontslond alhier brand in deschuur van A.Flikweert, in den Hem,welke was volgeladen met veldoogst. De brandweer en de dienstdoende schutterij was spoedig op de plaats dus onheiis welke gedurende den ganschen nacht den loffe- lijksten ijver aan den dag legden. De brand heeft zich gelukkig bij dat gebouw bepaald. Ware er niet zulk eene windstilte geweest, de schade zou niet Ie berekenen geweest zijn. De schuur en hetgeen er zich in bevond is voor brandschade verzekeid. De oorzaak van den brand is onbe kend. Heden voormiddag ten half twaalf ure ontstond er brand in een huis bewoond door de wed. van Severen, van beroep waschvrouw, ia de Venkel alhier, welke men zoo gelukkig was, terstond weder te blusscben. Ofschoon de schade op zicli zelf gering wasis zij voor die onbemiddelde vrouw nogtans groot te noemen. Z. M. heeftmetingang van den IstenSept. a. st. ouder anderen bevorderd tot luitenant ter zee der 2de klasse, de adelborst J. hebree Moehs. Jl. zaturdag had te Middelburg, onder nadere goedkeuring de aanbesteding plaats van 1. het verhoogen en verbeteren van een gedeelte des zeedijks aan het district Flaauwers (polder van Schouwen) aanvangende bij dijkpaal 14 en eindi gende bij dijkpaal 24 over 1000 el lengte 2. het herstellen der sleenen uitwaleringsluizen van den polder Oud Noord-Beveland en van de wate ring Walsoorden met hel leveren van de be- noodigde bouwstoffen in twee perccelen en ten 3. het bouwen van een woonhuis voor den

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1