7 M.°69. Zatui'dag 27 Augustus. WOENSDAG ZATURDAG. BESTIM44DMIfilSTRAÏlES NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND BUITENLAND. ZIEBIKZEESÜECOliBANT ABONNEMEN TS-P 11 IJ S. Per drie waanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags le voren, voor 10 ure 'smorgens. VE It S CH 1.1 N 1 P II IJ S DER A D V E II T E IV 7 JE IV. Gewone '2*/s cents de regel.. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a f\ behalve het Zccjeircgl BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee verwittigen bij deze bel publiekdat de gewone Kermis of Jaarmarkt alhier zal ge houden worden als van ouds, aanvangende op den laatsten maandag in Augustusgedurende twee weken, cn alzoo van den 29 dezer maand lol en met dm 10 September aanstaande. De kramers worden verzocht lol bel bekomen van plaatsen zich in tijds niet vrachtvrije brieven aan te melden bij den beer M. f.OUVÉE, Markt meester alhier en zal een ieder hunner van behoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl gecnerijfelaars horoskooptrekkers of bedelaars, op de kermis zullen worden toegelaten. Zierikzee, den 3 Augustus 1859. B. C. GAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee roepen hij deze alle belanghebbenden opdie cenig bezwaar vinden in de daarstelling van eene Kl'IPKKlJ door E. C. REIJN- HOUT, in het buis Wijk C, do. 451 Nienwslad alhier, om op Woensdag den 31 dezer maand, des middags ten 12 ure te verschijnen in de gewone vergaderzaal van hel Gemeentebestuur ten Raad- huize, ten einde in hunne belangen te worden gehoord overeenkomstig art. 4 van het Konink lijk besluit van den 31 Januarij 1824 Staatsblad no. 19.) Zierikzee, den 24 Augustus 1859. C. J. FOKKER Wethouder, l.B. Voorz, C. de JONGE, Secretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dal er op Zalurdag den 27 dezer, des middags ten 121/, ure, op bet Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzeeden '24 Augustus 1859. De Burgemeester C. J. FOKKER Wethouder, l. B. Zierikzee 25 Augustus. Gisteren namiddag bad alhier het navolgende treurige ongeluk plaats. Het 5-jarig zoontje van den heer Quanjer, speelde met ecnige kinderen aan de Nieuwe Kerk, aan welke eenige herstellingen werden gedaan. Een stuk ijzer viel van boven af het dak op het hoofd van het spelende kind neder, dat daardoor eene vrecselijke wonde bekwam. Terstond werd heelkundige bulp ingeroepen. Ofschoon ge vaarlijk is nognietalle hoop op behoud verloren. Het gebeurde slrekke velen tot waarschuwing. Op dingsdag avondjl. is alhier aangeko men de vischsloep Cornells Anlhoni schipper L, Verschoor, boekbondcr de heer H. A. van ljssel- steyn jr. medebrengende 170 ton zoute visch. Naar men verneemt is door Z. M. afwij zend bescbikt op bel verzoek van A, h. Bingnalda om gratie van de tuchthuisstraf van 12 jaren waartoe hij door bet provineiaalugereglshof van Friesland wegens brandstichting is veroordeeld. Een rcgerings-telcgram dd. Batavia 3 Julij meldt dat deordeteBandjermasin zich herstelt, en overigens alles goed gaat. De jongste broeder des keizers van Oos tenrijk reizende onder den naam van graaf Lu- bereckheeft de residentie weder verlatenen zich begeven naar I.eydcn en vervolgens naar Amsterdam. Dezer dagen is le Amsterdam door de po litie in handen der justitie overgeleverd een manspersoon die zaturdag avond zijne wettige huisvrouw welke als schoonmaakster aan een stoep op den Nieuwendijk werkzaam was ge poogd heeft het leven te benemendoor haar aan den bals met een scherp werktuig eene wonde toe Ie brengen die echter door een gelukkig toeval niet gevaarlijk is. Zijne vrouw had hem verlaten omdat hij haar leven steeds bedreigde en reeds tweemaal wegens moedwillige verwon ding is veroordeeld geweest. Dezer dagen ontstond te Amsterdam brand in de fabriek tot verduurzaming van houtonder directie van den heer P. van Hoogstraten staande op het Wiltenburger-eiland. De groote voorraad J teer hout en andere zeer brandbare stoffen deden de vlammen met snelheid om zich grijpen. Eene belendende hagelgieterij werd mede spoedig door het vuur aangetast. Door de vereenigde werking van vele spuiten was men den brand om streeks 6 ure meester. De fabriek is grooten- deels vernield maar de hagelgieterij gedeeltelijk behouden gebleven. Gelukkig was het weder zeer stilhad er eeu felle wind geheerscht, dan zou de ramp welligl onberekenbaar zijn geweest dewijl in de onmiddelijke nabijheid van het too- neel des ongeluks 's lands werf en het oosterdok zich bevinden. De rookwolken welke opstegen, waren verbazend dik en zwaar het gevolg van den groolen voorraad teer enz. welke door den brand in vlammen opging. In den nacht van zondagop maandag, ont stond er een hevige brand in de boerderij van den landbouwer Malleus in de wijk Veldhoven te Tilburg, ten gevolge waarvan het boerenhuis met schuur en stalling binnen weinig tijd geheel in de asch werden gelegd. Niet dan met veel moeite slaagde men er in de belendende fabriek van wollen goederen van de wed. Swagemakers te behouden. Bijna tegelijkertijd barstte in een ander gedeelte der gemeente ongeveer op tien minuten afstands van den eersten brand het vuur uit bij den landbouwer Brekelmans wiens boerderijmet schuurstalling, tinboedel enz. mede geheel eene prooi der vlammen werd. Bij deze ramp zijneen paarden twee varkens omge komen. De oorzaak van beide deze branden is onbekend sommigen schrijven ze aan kwaad willigheid toe. De justitie stelt eeD streng on derzoek in. Jl. zondag werd onder de ochtend-gods dienst-oefening in de Herv. kerk te Flarderwijk de gemeente door eenen panischea schrik ge troffen daar men op eens de lichtkroonen zich heen en wederzag bewegen bij velen vond de gedachte aan eene ligte aardschudding plaats. De architect en een der kerkvoogden begaven zich onverwijld naar het verwulf maar konden daar niets bemerken wal tol beweging der kroonen aanleiding gafinmiddels hadden verscheiden personen het kerkgebouw verlaten. Tot nog toe heeft men de oorzaak van dit ongewone ver schijnsel niet kunnen opsporen. Hel volgende is aan de Leeuwarder Courant ter plaatsing medegedeeld Een ontvangen be- rigt van de gemeente Schiermonnikoog stelt ons in staat mede te deelen dat hoezeer op vele plaatsen de droogte een schadelijken invloed beeft op de te velde staande gewassen, zulks echter aldaar ter deeg het geval is zoodat het vooruitzigt op zelfs een schralen oogst geheel ver ijdeld is. Bejaarde inwoners aidaarheugt het niet zulk een zomer te hebben beleefdwaarin gedu rende meer dan 5 maanden het reeds uitge droogde land door geen droppel regen verkwikt werd. Hoewel het zomer is ziet het er op het anders zoo bloeijende eiland allertreurigst uit. Onder de schapen in de provincie Drenthe heerschen de pokken zoodanig dat er in het gehucht Zwinderen reeds 100 aan die ziekte zijn gestorven. In de jl. maandag te Antwerpen gehouden Régatta Nationale zija de prijzen van de vierriems gieken gewonnen door de Amslerdamsche zeil-cn roeivereeniging de Hoop en de roeiclub Cloanlhus. Dezer dagen had de spoorweg-beambte aan de Hollandsche statie te Antwerpen juist voor de eerste maal gebeld, toen men op eens de klok weer hoorde klinken. Onmiddelijk uit ziende wat er gaande was, bemerkte men eenen Kempischen boet, die nil al zijne magl aan het klokzeel trok en hevig luidde. De man had vruchteloos zich tot verscheidene bedienden ge wend, maar van niemand antwoord bekomen. Niet langer hun meer lot speelhal willende dienen, bedacht de slimme Kempenaar een doel treffend middel, opdat men zich met hem zoude inlaten He kerel wal vaug-de daeraen schreeuwde een der loegescholene spoorweg bedienden. Wel," antwoordde de man be daard 'k zo geeren e kaortje vor den avapeur hemme SIIIZIO hi-asti» Keulen 22 Augustus. Den 14 dezer woedde teKieleenvreeselijkonwederdat7 uren aanhield, groote verwoestingen te weeg bragt en van zoo zware plasregens vergezeld ging dat het nabij het station liggend gedeelte der stad dermate over stroomd werd dal zelfs een bespannen wagen vlot werd en ging drijven. Het ontslag van den graaf Clam Marlmitz alsregerings-president te Krakau heeft te Weenen een niet gelukkigen indruk gemaakt. Men ver neemt datzijne aanvraag om ontslag het gevolg is van de omstandigheid dal het door hem gedu rende de veertien dagen welke hij te Weenen doorbrag! ontworpen programma van de wijzi gingen die in het regeringsstelsel behooren te worden gebragl door den keizer niet is goedge keurd. Bespeurende dat zijne goede bedoelin gen weiden miskenden door den gang der onder handelingen ontstemdheeft hij den moed gehad aan den keizer te verklaren dat het hem onmoge lijk was de regering langer te dienen volgens de beginselenwelke zij blijft volgen. Het op deze wijze aangevraagd ontslag strekt den slaats- man lot eer die ondanks zijn jeugdigen leeftijd, reeds menig bewijs beeft gegeven van zijn helde ren blik en zijn edel karakter. Nopens de conferentie te Zurich verneemt men nader, dat het punt betrekkelijk het aandeel van Lombardije in de schuld tusschen de hecren Colloredo de Bourque/iey en Desambrois geregeld is en alleen nog de ratificatie der regeringen zelve behoeft. Over het vraagstuk der hertog dommen wordt direkl tusschen JWeeneu en Pa rijs onderhandeld. Het Oostenrijksche infanterie regement Koning van Hannover, hetwelk in Bobemen wordt gerecruteerd, is, uit Italië lerugkecrende dezer dagen te lnsprnck aangekomen. Met dit regement heeft ook de hond gemarcheerd die sedert vijftien jaren aan het beroemde corps der militaire muziek van dit regement verbonden is en die op marsch den wagen met de Turksche trom trek I. In den slag van Solferinois die bond, met eenige muzikanten en met de trom in krijgsgevangenschap geraakt doch na verloop van vier dagen is bij op eenmaal weder le Verona verschenen alwaar hij zijn regiment heeft op gezocht en gevonden. Het is toen gebleken dat hij het touw aan hetwelk hij was vastge legd had welen te verbroken, met gevaar van zich dharaan te verwurgen. Dehond schijnt steeds te gevoelen dal hij een deel uitmaakt van het corps der muziek. Verandert dit van bezetting en wil man den hond achterhouden dan is men daartoe buiten staat zoodra men hem eenige vrijheid laai Op marsch steeds op zijne plaats kan ïrij niet dulden, dat een der muziekanten van het corps zich afscheidt en achterblijft. f r a n k h ij k Parijs 23 Augustus. Het congres le Zurich heeft heden een teelten van leven gegeven maar dat isookalles. Eene depêche meldt ons da', graaf Colloredo en de ridder Desambrois te zamen eene confereutie hebben gehouden. Zij was naar men mij verzekerd hoeft voorbereid door den beer de Bourqueney en had ten doel de eindregeling van de Lombardische schuld. De Fransche am bassadeur zou den heer Desambrois hebben aange raden voor zijne, regering een schuldhcdrag van 200 millioenen le aanvaarden. Men kent geene bijzonderheden ten aanzien van dit onderhoud maar de, lijding er van is hier met genoegen ver nomen en de beurs heeft haar begroet met eene rijzing van 25 centimes. De Mouiteur deelt heden mede. dal aan gezien de keizer eene vermindering van het ef fectief des legers op voet van vrede bevolen heeft, de militairen wier diensttijd aan heleinde van 1859 verstreken zal zijn, reeds den 20 Septem ber bij emancipatie naar hunne haardsteden zul len worden teruggezonden. Bovendien zullen halfjarige verloven worden verleend aan de man schappen, die zich moglen bevinden in de geval len van vrijstelling voorzien bij de wet van 1332, eu aan hen die zullen doen blijken den onver- mijdelijken steun hunner familie te zijn. Voor eenige dagen is gemeld dal depau- selijkc troepen eene verkenning hadden bewerk stelligd op den weg van Pisaro naar Rimini. Men verneemt thans uit Bologna eenige nadere bij zonderheden, dienaangaande. Daaruit blijkt dat het eene pauselijke stoomboot was, die inde haven Rimini was gekomen. De kolonel Fonlana bevelhebber der stad bad iiaauwelijks hiervan kennis bekomen, of bij nam onmiddelijk de noo- dige maatregelen lot afwering van een aanval en beval tevens de uitzetting van verscheidene vaar tuigen met geschut gewapend ten einde eene landing te beletten. Waarschijnlijk is hel pau selijke stoomschip onderrigl geworden van de verdedigingsmaatregelen, want na een uur in de haven vertoefd te hebben verwijderde hel zich met allen spoed. Volgens geloofwaardige be- rigten bevonden zich aan boord van dat vaartuig 140 Zwitsers. Toon do bevolking wist dat Zwitsers zich daarop bevonden, kwain ge heel Rimini in opschudding, mannen, vrouwen, grijsaards en kinderen kwamen op de been ca hieven den kreet aan: dood aan de Zwitsers! De commandant had zelfs moeite om de menigte tol bedaren le brengeD en haar huiswaarts Ie doen lerugkeeren. Lenigen verklaarden dat zij de slagting le Perugia gepleegd wilden wreken. Men begrijpt echler dat, na de ver wijdering van het pauselijke stoomschip de stad allengskens haar vroeger rustig aanzien terug bekwam. De Siècle behelst eene krachtige toespraak aan de Italianen van welke hel voor hen wen- schelijk is dal zij ingaog vinde. Daarin heet hot onder anderen Italianen onze broeders wantrouwt hen, die u te haastigwillcn voorwaarts drijven even als hen die u achterwaarts zouden willen dringen- Gij bezit een onfeilbaren toets steen. Wordt u een maatregel voorgeslagen vraagt dan of die v zsa tti deelen of vereenigen. Alles wat u tot elkauuct brengt is goed alles

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1