PI ff.0 66. Woensdag 11 Augustus. WOENSDAG ZATURDAG. BESTUREN «NISTRAT1EN KENNISGEVING. Opening der Jagt op Klein Wild. NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND BÜITENLAN D. Parijs 10 Augustus. Geen nieuws uil Zu A BONN E MENT S-P R IJ S. Per drie maanden f '2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te voren, i'oorlO ure 'smorgens. VE R 5 CH1J N P B IJ S DER AD VE T E IV T JE IV. GewoneJi19 cents cle regel,. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van 1 6 regels a f 1 behalve hetZegelregt. De Commissaris des Konings in de provincie Zeelandmaakt bek nd da!, ingevolge bel be sluit van Gedeputeerde Stalen dejagtop klein wild in deze provincie geopend wordt op Maan dagden 22slen Augustus aanstaande; voorts dat het uitoefenen der korte jagldage lijks reet uitzondering van deri Zondag en der lange jagl op den Maandag Woensdag en Za- tnrdag van iedere week, als ook op de vier da gen voorafgaande aan de sluiting dier jagt zal geoorloofd wezen. Here kennisgeving zal in bel Provinciantblad geplaatsten zullen afdrukken in plano aan de Gemeente besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 8 Augustus 1859. He Commissaris des Konings voornoemd, S. van H Eli SISTRA. Dezer dagen werd in eene der couranten het volgende gemeld Men ontvangt bij voortdu ring ongunstige berigten overdenstandder aard appelen in hetWeslland. Onderscheidene akkers hebben noodanig door de ziekte geleden flat men bet niet der moeite waardig acht de aardappelen te rooijen en men het land omploegt. De Stoom- post zegt thans, volgens ingewonnen informniiën in loco deze geruchten als hoogst overdreven en onnaauwkeurig te kunnen tegenspreken. Het aardappelengewas levert even als de druiventeell in het Weslland over het algemeen een gerust stellend en verblijdend schouwspel op. De op brengst belooft in kwantiteit zoo groot te zijn dal gesteld (en dit is trouwens niet het geval) er een vierde gedeelte geheel mislukte de rest nog meer dan voldoende zoude zijn om in de behoefte Ie voorzien. Door de Ned. Handel-Maatschappij zijn bevracht 7 schepen, voor Amsterdam 3Rot terdam 2, Dordrecht 1 en Middelburg 1 zijnde Stad Zierikzeekapt. Ktijn. De provinciale directeurs der directe be lastingen enz. zijn uitgenoodigd om strenger loezigl dan lot nu toe, te houden op de naleving van art. 2 der instructie van 18 Aug. 1845 waarbij o. a. is bepaald dat de deurwaarders der direcle belastingen in het algemeen geenc andere betrekking bij eenige administratie mogen be- kleeden en niet in dienst zijn van eenig ambte naar der belastingen. Niettegenstaande dit stellig verbod verriglen sommige deurwaarders evenwel werkzaamheden voor controleurs en ontvangers en bet is daarom dat bovengenoemde uilnoodi- ging lot de directeuis is gerigt. Men meidtuil Schoonoord dat II. zondag even na zonsondergang ,zich aan den ooslelijken hemel op ongeveer 40° hoogte een zeer vreemd luchtverschijnsel vertoonde. Een vurige bol ver toonde zich plotseling met tamelijk feilen gloed kromp schijnbaar in een zette zich uil en was al daleqde verdwenen eer men zich als het ware kon bezinnen of het verschijnsel een gewrocht der werkelijkheid of der verbeelding was. Men schrijft uit Hardcnberg van 11 dezer Alhoewel in de. raadsvergadering van lieden door den voorzitter is gelezen eene dagvaarding voor de reglhank te Deventer legen 7 September, wegens verschuldigde '291 .advocaat en pro cureurs-kosten in zake van den heer van Roijen contra de stad benevens eene mededeeling dal het reeds was bepaald dat het stadhuis en andere gemeente-eigendommen -j egens verschuldigde be lasting zouden worden in beslag genomen heeft de vergadering evenwel heden het verblijdend re sultaat opgeleverd dat door afwezigheid van 2 der bekende 4 leden op voorstel van den heer vanRiemsdijk met3 tegen 2 stemmen is besloten, om de inkomsten en uitgaven der markt op de be grooting van 18591e brengen waardoor bij de verwachte goedkeuring van gedep. staten alsnu verdere kosten en beslagleggingen kunnen wor den gestaakt terwijl voor de burgers mede het vooruitzigt bestaat dal zij nog eenige schade loosstelling erlangen waartoe door de hooge re gering medewerking is beloofd. Sedert eenige weken heerschl te Groningen en provincie inzonderheid in de kleistreken eene zeer geduchte epidemie van lusschenpoo- zende koortsen. Duizenden lijders liggen Ier neder, soms 6 en meer in hetzelfde gezin. Gelukkig echter is de sterfte betrekkelijk gering. Te Broek, nabij Joure ,is in den nacht ran 6 en 7 dezer eeneboerenplaals geheel afgebrand. Men vermoedt dat de brand gesticht is door eene min of meer krankzinnige dienstmeid die zich daarop de keel beeft afgesneden. Ofschoon zij door tijdige hulp vooreerst in 'liever, is gebleven, wanhoopt men toch aan haar behoud. Van Bandjermasin zijn lijdingen ontvan gen loopende tol den 29 Mei. De toestand is dsar verbeterd. Op de hoofd plaats kan men de rust nagenoeg als hersteld be schouwen tefwijl de vrees voor eenen aanval van buiten door de maatregelen van verdediging geheel geweken schijnt te zijn. Pengaron is niet verder aangevallen de zoogenaamde Moenin- gersdie uit alle districten van de sultans- en gouvernemenlslanden helpers lot zich getrokken hebben bepalen zich om bij Lokkambal, Danau Talaken Soengi Raija Ie waken legen pogingen om de gemeenschap met ISandjcrmasin te her stellen. Het was levenwei door lusscbenkomsl van den rijksbestuurder gelukt een brief van Bandjermasin naar Pengaron te zenden. De aan den moord te Kalangan,onlkomene vrouwen en kinderen zijn opgespoorden worden te Band jermasin verzorgd. Te Bangkal zijn vermoord: de beeren J. Mot ley (civiel ingenieur der mijnen belast met de leiding der werkzaamheden binnen het gebied der concessie Banjoc Irang); W. P. Boodt (hoofdopziener bij de ateliers der mijn Julia Hermina) is tePangkal gewond en te Kalangan verder afgemaakt, en J. G. Hupperls (opziener van den transportweg) met zijn kindje. Te Kalangan de heeren R. S. W. P. Wijnma len (agent en vertegenwoordiger der Maatschap pij tot bevordering van mijnonlginning in Neder- landsch-Indie) met zijnen oudsten zoon C. W. L. Huysingcr (civiel geneesheer en heelmeester op de concessie Banjoe Irang) F. liouman (boekhouder hij den kassier J. J. van Heec- kcren (eleve) E. F. Eisinger (elcve) J. F. Schoor (in de nabijheid van Marlapoera), J. P. Gerard en P. Stolk (opzieners) J. G. Roo, (klerk); G. R. van Joost en J. G. Samuels (leerlingen-mineurs); mevrouwen Wijnmalen Motley, een zoon en twee meisjes. Te Tabenione de heer Mouritz.mcl zijnehoogstzwangerevrouw en kind. In de landen der groote en kleine Dalak H. F. Roll, mot een kind, F. Wigaud f met zijne vronw en kind F. Kind met zijne vrouw en E. E. Hofmeisler met zijne vrouw. Yoor het levensbehoud van de vier kinderen van laatstgenoemden zendeling koestert men hoop. Gered en te Bandjermasin in veiligheid gebragt: drie kinderen van den heer Wijnmalen, mevrou wen Huppers mei zeven kinderen en Boodt met hare moeder en haar kindje een kindje van don heer vaQ Heeckercn de zendelingen V. W. Beijer met vrouw en vier kinderen J. W. A. van Hoefenmet vrouw en drie kinderen E. Eenninger, met een aangenomen kind G. /im mer, met vrouw en twee kinderen C. Klam mer (ongehuwd) die de Patlij gevest i»d was, en mevrouw Roti mot twee kinderen. DUIrJCHI 70 T> Keulen 12 Augustus. De beide vervaardigers van valsche Oostenrijksche banknoten die te Wandsbeck in hechtenis genomen en naar Weenen vervoerd waren zijn den 9 dezer aldaar gevon- nisd; namelijk Karl von T. tot 15 jaren en Martin R. tot I2jarcn zware kerkerstraf en vergoeding der door hunne vervalschingvcroorzaakteschade, terwij! eerslgenoemdebovendien uil den adelstand geschrapt is. De nationale bank die de ver goeding harer proceskosten te New-York eischt is naar den weg van region verwezen. Kort na het sluiten van den vrede te Yilla- franca werd door het ministerie van oorlog be- 1 vel gegeven om melden aanbouw der vesting werken te Koningsbergen niet voort te gaan maar alleen datgene te voltooijen met hetwelk een aanvang was gemaakt. Thans wordt uit ge noemde 'stad gemeld dat bevel is ontvangen om met den meest mogelijken spoed de vesting werken te voltooijen. Er zijn thans 5306 arbei ders aan werkzaam. Het schijnt, dat men in Toscane nogallijd en dal wel niet zonder ongeduld, in afwachting is van Garribaldiwelk legerhoofd lor zijde zal worden gestaan door den generaal Ulloa die aanvankelijk zijn ontslag had aangevraagd doch dit verzoek heeft ingetrokken. De generaals Fanü en Mezzocupa zouden zich aan de generaals Garribaldi en Ulloa aansluiten en met dezen een militair verbond uitmaken lot gemeenschappe lijke verdediging der belangen van de hertog- dommon en van de legation. Men weel hier niet, ol dit plan zal worden uitgevoerd, maar men is overtuigd dat ingeval dit geschiedt, de verdere gevolgen bezwaarlijk te berekenen zou den zijn. Naar men verneem t, bevindt Garribaldi zich voortdurend nabij de grenzen van het Trent- sche gebied. Klapka heeft zich lol heden te Tu rijn opgehouden. Men verzekert dat men hel Hongaarsche legioen, hetwelk onder Kossuth en Klapka gedurendeden jongslen oorlog is opgerigl tol heden nog niet heeft ontbonden. Dehiite is nog steeds aan bet toenemen. In de laatste dagen zijn ook weder personen aan de gevolgen van een vliegensteek met atleken- teekenen van vergiftiging overleden. Men schrijft uit Smyrna dal de als geleerde en theologant beroemde hoogleeraar Tiscliendorf uit Leipzig, die op last des keizers van Rusland reist om zeldzame handschriften over het Oude en Nieuwe Testament op te sporen zich in het laatst van Julij eenige dagen daar opgehouden heeft. In de Syrische kloosters te Jeruzalem en elders heeft hijhelangiijke ontdekkingen gedaan en had zich nu naar Latmos begeven. Van Alex andria zou hij de reis naar Marseille maken en dan zonderzich lang in Frankrijk op te houden, naar Petersburg lerugkeeren w^ar hem eene belangrijke aanstelling toeft. F B A H K B IJ K rich men kan van daarook nog niets beslissends welen. De gevolmagligden hebben zich in den s'uijer der diepste geheimzinnigheid gehuld. Zij zijn zegt men door bedienden omringd geen van welke eene derlalen verslaat die door de ge- volmagligden gesproken worden wpsha'vemen geene voorbarige mcdodeelingcn door onbeschei denheid te ïcrwachten heeft. Het schijnt, dat er nog a! eenige ongere geldheden zijn voorgevallen in dat gedeelte van het kamp van St. Maar hetwelk betrokken is geworden door de Z uavenen de Turcos. Wat eigenlijk is geschied, weel men niet maar, vermits de toegang tol het kamp aan het pu bliek verboden is geworden, gelooft men vrij al gemeen hier ter s'ede, doch waarschijnlijk ten onregte dat de ongeregeldheden een meer dan gewoon ernstig karakter hebben gehad. De Turcos maken hier nog altijd de grootste sensatie, niettegenstaande zij zich voortdurend aan vele ongeregeldheden schuldig maken. De koetsiers zijn er reeds aan gewoon dat zij hen gratis moeten brengen waarheen zij willen. Die soldalen beweren (och dat zij weken achtereen met sloombooten en spoortreinen vervoerd zijn zonder een centime te betalen en kunnen of wil len het maar niet vatten dat zij voor een half uurtje rijdens in Parijs zoo veel geld zouden moeten geven. De Oostenrijksche gevangenen en de /ouven deelen met de Turcos in de gunst van het publiek. Het zijn vooral de Zouaven die ten opzigte der krijgsgevangenen de pligten der gastvrijheid in acht nemen. Gislcren zag men een Zouaaf met een Oostenrijker arm in armlangsde boulevards zwieren. De Zouaaf vertelde aan de voorbijgangers dat hij den Oostenrijker de merkwaardigste monumenten van Parijs lipt zien, hetgeen de Oostenrijker in gebroken Fransch bevestigde met de woorden ja dal is waar, hij heeft mij al in twaalf wijnhuizen gebragt!" De toevloed van vreemdelingen ter bijwo ningder feesten is zeer groot. Men berekent dat in de laatste 4 a 5 dagen ruim 109,009 vreemde lingen (e Parijs zijn aangekomen. Sommigen duchten nog grootere politieke verwikkelingen in Midden-ltalië naar aanlei ding van het hier verspreid gerucht dat Mazzini zich naar Livornozou hebben hegeven. Van eene andere zijde wordt beweerd dat de keizer zijn neef, Prins Napoleon zou hebben gemagtigd zich kandidaat te stellen voor deu troon van Tos- kane. Zeker is hel dat in dat land een dagblad is opgerigl hetwelk de zaak van genoemden prins voorstaat. Het is getiteld 1' lialiano en bevat o. a. het berigl dat men overal op de muren van Florence geschreven vindt: leve Prins Napoleon leve de koning van Etrunè als de juiste uitdruk ten den voikswenscfi. Volgens door den Payes medegedeelde be rigten heeft de koning van Anman een vredes voorstel gedaan waarvan de voorwaarden zijn vrijheid voor het Katholicisme het sluiten van een handelsverdrag en overgave d oude be zittingen. De Palria wijdt heden weder een lang artikel aan de Hongaarsche nationaliteit om de vrees van Oostenrijk voor zijne onderdanen in dat land levendig te houden. Kossutli die thans in Zwitserland is zou een mondgesprek met den Oostcnrijkschcn gevolmagligde graaf Colloredo gehad hebben. Men spreekt van eene mogelijke schikking met den voormaligen dictator, die be reid zou zijn naar zijn vaderland weder te kceren, ouder belofte van zich met gcene staatkundige zaken meer in te laten. Is zoodanig berouw van Kossutli is zoodanige dwaasheid tier Oostenrijk sche regering wol gcloofelijk Er is bevel gegeven om hel kamp van Saint Maur voor alle Fransche en vreemde bezoekers te sluiten en de soldaten die verlof bekomen

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1