$,°65. Xa.tiii'tiag 13 Augustus. WOENSDAG ZATÜRDAG. BESTUREN A «MSTRATI1 Bwöra 1859 v ZIERIKZEESCnU ABONNEMENTS-PR IJ S. Per drie maar,den f *2,00, Franco per pon f 2,55. Inzending der Advert, daags te vorenvoor f0 ure smorgen* iï 5 C/i P RUS DER ADVERTENT IE N. Geuione I2'/« cenis de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1 6 regels a f 1 behalve lielZegclregl. BEKENDMAKING. ffipiigrmkester en Wethouders van VJerikzee. brengen Ier kennis van belanghebbendendut bel eersle aanvullingskohicr der hoofdelijke be lasting voor deze gemeente over hel loopende dienstjaar op heden voorloopig vastgesteld gedurende 14 dagen te rekenen van 15 dezer, ter Gemeente Secretarie vooreen ieder ter lezing zal liggen ingevolge de wet. '/aerikzeeden 10 Augustus 1859. B. C. CaU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Borgemeesteb en Wethouders van Zieriltzee, Lettende op bet Koninklijk besluit van den 5 December 1851 (Staatsblad no. 149) waarbij een cereteelcen voor eervolle langdurige werkelijke dienst, bij de Schutterijen word! ingesteld, Boepen bij deze op zoodanige ledender Schut terij in deze gemeente die in do termen van voornoemd besluit verkeeren en het eereleekon verlangen, om zich voor den 15 dezer maand, met overlegging van dienst-statcn ter Gemeente secretarie aan te melden. '/.ierikzee den 10 Augustus 1859. B. G. CAU, Voorzitter. G, de JONG li Secretaris. BINNENLAND Bij bel kanlongeregt te Amsterdam is dezer dagen een vonnis gewezen dat voor hen die dienstboden bouden van bet grootste belang is, daar bet hun een regt toekent waarvan zij zeer dikwijls versloken werden. Vele dienst boden toch gaan zoo ver, dat zij bepaaldelijk weigeren dienst te doen en wanneer zij wor den weggezonden bovendien de onbeschaamd heid hebben hun meester voor het kantonge- regt te roepen tof. betaling van het tot den dag toe verdiende en dan nog zes weken loon als schadeloosstelling, aan welken eisch meermalen door den meester wordt voldaan voor en aleer de. zaak wezenlijk in regten wordt behandeld om van eenc lastige procedure bevrijd te wor den, te meer daar er voorbeelden beslaan dal een kanlonregler niet altijd van oordeel was, dat zoodanige eisch geheel ongegrond is. Het vonnisbij het 3e kanlongeregt gewezen is van den volgenden verkorten inhoud Overwegende dat liet is bewezen, dat de eischcres (de dienstbode) door den gedaagde (den meester) uit zijne dienst is ontslagen daar zij weigerde na achtuur des avonds klein- wasch en strijkwerk te verrigten. Overwegende dat de eischeres vordert het verschenen Joon tot den dag van baar vertrek en zes weken loon, als schade loosstelling, bewerende dat zij niet tot het doen van wasch- en strijkwerk na 8 uur 's avonds was gehuurd. Overwegende dat ged. het tot den dag van het vertrek ver diende loon heeft aangeboden doch tot niet ontvankelijk heid van den eisch heeft geconcludeerd op grond dat hij be voegd was haai',zijne dienstbode weg te zenden zoodra zij weigerde diensten te verleenen welke billijkerwijze kon den gevorderd worden ten zij de regter aanncme dat dienst boden het regt hebbenom na acht uur des avonds dienst te weigeren de eischeres wijders subsidiair den dccisoiren eed opleggende dat het waar is dat zij zou gehuurd zijn be paaldelijk onder voorwaarde van des avonds na acht uur geen wasch of strijkwerk te moeten veyigten. Overwegende, flat inwonende dienstboden in de eerste en voornaamste plsats worden gehuurd opdat men tc aller?, tijde over ben zal kunnen beschikken en hun werkzaamheden op- dracen mits de redelijkheid worde in acht genomen. Overwegende dntvolgens art. 1630 alin. 3 lï. "W., de dienst bode die om de wettige reden wordt weggezonden, geene aanspraak km\ maken op de aldaar bepaalde schadeloosstelling. Overwegende dat de eischeres he1" bi-staan der overeenkomst, dat zij na S uur des avonds geene dienst zou behoeven te verleenen moet bewijzen en dit niet heeft gedaan of aange boden te doen. Veroordeelen den gedaagde tot voldoening van het door hem aangeboden loon totdeu dag van het vertrek. Verklaren de eischeres niet ontvankelijk iu haar meerde ren eisch. Na ernstige beraadslagingen heeft de synode der N'ederdnilsche Hervormde berk be sloten tot ecne verandering en uitbreiding van art. 2.'! >an bel algemeen reglement waardoor gemeenten in welke de volstrekte, meerderheid der stembevoegde mans-lidmaten dit verlangt, reglslreeksche benoeming van ouderlingen en diakenen zullen kunnen verkrijgen. Deze wij ziging van art. 23 zal, naar art. 62 (col. art. 12) van hetzelfde reglement worden ge/onden aan de provinciale kerkbesturen enz., opdat de synode dos volgenden jaars daaromtrent finaal besluite. Hen telegram, gedagteekend Buitenzorg, op Java 2d .1 utiij 1859, meldt: Geen berigtcn van staatkundigen aard. He baron de Koek fvice-president van den raad van Nederlandscb Indie) is aangekomen. lie beer J. C. Teengs president van de fac torij der Nederlandsche Handel Maatschappij te Batavia is door een zijner bedienden vermoord. Ken inwoner der gemeente Woudricbem, die voor onderscheidene jaren in dienst trail deserteerde na de Belgische onlusten en den licndaa.iscben veldtogt, naar lielgie en Frankrijk. Bij het vreemden iegioen heeft hij vele campag nes medegemaakt in Algerie en elders ook woonde hij den oorlog in de Krim bij. Dezer dagen is hij onverwacht tc Woudrichem terugge keerd met paspoort en verklaard, in Frankrijk als verder onbekwaam om te dienen. Hij is dood arm, de familie kan of wil hem uielonderhouden en op pensioen van ons rijk of Frankrijk als vreemdeling, beeft hij geen aanspraak. Men verneemt dat hij bedelende is gevonden en naar de gevangenis is gebragl. Ommerscbans wordt denkelijk zijn toekomstig verblijf. Men schrijft uit Almkcrk en Emicboven van 7 Augustus: Nadat men alhier zeventien- maal te vergeefs eenen predikant beroepen had heeft de kerkeraad eindelijk be'dankt waarop hel klassikaal bestuur te Hcusden ge heel andere leden in den kerkeraad heeft be noemd. Deze heeft nu in de laatst vorige week een beroep uitgebragt geagreerd door den beer A. N. J. Hanedoes van Almkerk, te Woudrichem op den predikant v. d. Horten te Moerdijk, en men heeft alle hoop dat deze roepstem niet on gunstig zal uitvallen. LI. vrijdag isJJ. Brumings, vrouw van J. Knoltc Uilbuizen ontijdig bevallen van drie welgeschapenemeisjes, die echter alle eenige uren na de geboorte zijn overleden. Ue gewoonte van vele landlieden om bij hel naar huis rijden boven op de geladene wagens met hooi of graan te gaan zitten heeft in het dorp ambt Ommen in Overijsselnoodlottige gevolgen gehad. Twee sterke boerenjongens in die gemeente hadden eenige dagen na elkander bet ongeluk van de hooiwagens te vallenten gevolge waarvan zij aan de bekomene wonden weldra zijn overleden. Men schrijft uit Nieuwolda van 6 dezer Gisteren isereen allertreurigstongeval bij 't Waar onder Nieuwolda voorgevallen. De timmermans baas II. J. Sclioemaker en zijn knecht R. ten Hove hadden bij den heer./, de Groot 's morgens een pui geopend die mei eene pomp was voorzien geweest. Ongeveer 10 ure 's voormiddags ging genoemde baas in dien putmet oogmerk om hem te zuiveren en voorgoed water geschikt te maken; maar naauwelijks had bij den bodem be reikt of men boorde een gedreun. Zijn knecht ging daarop zonder bedenken ook spoedig naar beneden om ware het noodig zijn baas te helpen maar ook bij kwam niet weder te voor schijn. Toen ging de knecht van den heer de Groot naar benedén maar nog eer bij de beide eersten was genaderd riep bij ik kan er niet in wezen klom bij den ladder iels omboog doch viel bewusteloos naar omlaag. Nu lagen er drie bewusteloos op den bodem van de put de vierde een andere knecht van den beer de Groot, werd met moeite teruggehouden. Wel nam men alle middelen Ie baal om redding aan te bren gen doch men mogt slechts ten halve slagen. A Heen de knecht van den heer de Groot kwam nadat de drie mannen bewusteloos waren opge haald met behulp van geneeskunde weer bij en is titans weer hersteld maar met genoemden timmermansbaas en zijn knecht mogten alle mid delen niet balen zij waren bezweken. De tim mermansbaas woonachtig te Nieuw Schecnula laat een boog zwangere vrouw met 5 kinderen na, en zijn knecht woonachig te Siddeburen iaat eene vrouw na enéén kind. Mogt dit be droevende ongeval toch velen tot bedachtzaam- beid leiden om zich toch nooit bij dusrfan ige werkzaamheden in diepten pulten of kuilen to begeven zonder voorzien te zijn van eene bran dende kaars of lamp want blijft de vlam wit en helder dan kan men gerust verdergaan maar Wordt de vlam klein en blaanwachtig dan moet men dadelijk weer naar boven klimmen. Gaat men in weerwil van de kleine en blaauwo vlam dieper dan loopt men groot gevaar van door de stiklucht bedwelmd naar beneden te storten en, gelijk hier jammerlijk bet leven te verliezen. Men meldt uit Harderwijk van 5 Augustus. In den af'geloopen nacht hadden in de kazerne Oranje Gelderland ernstige ongeregeldheden plaats. Twee Zwitsers namen een llelg op en stielen hem met den hals tegen eene kribbe met dat gevolg dat hij eene zware wonde in den ha Is beeft gekregen. Heden morgen weigerden de Zwitsers die op dit oogenblik zeer talrijk zijn, militaire dienst te doen cn wilden otn lü ure uit gaan terwijl zij anders tot 1 ure in de kazerne moeten blijven. Evenwel is bet nog niet tot dadelijkheden gekomen en men is op zijne hoede, zoodal eene onderneming om te ontsnappen toch zai mislukken. De Groninger Cl. deelt het volgende mede Op Norderney bevinden zich over de 800 bad gasten. Men weetreeds, dal ook de koning van Hanover er weder is, doch nietinwelk een talrijk gezelschap Z. JJ. een groot gedeelte van de reis daarheen heeft gemaakt. Toen bet namelijk in de stad Hanover was bekend geworden, dat de koning des avonds met een extra trein naar Leer zou gaan vroeg een milicien, die na eenigen lijd buitentijds noodeloos de wapens te hebben getorscht weder met groot verlof zou gaan, aan zijn kolonelof de koning hem milicien die geen reisgeld had niet een plaatsje zou willen inruimen op den evenbedoelden trein wat Item de moeite zou uitwinnen van in deze warmte vier of vijf dagen zijne respective onderdanen teinoe- ten gebruiken. De kolonel had den inval de boodschap inder daad over te brengen en de koning vond de zaak zoo kluchtig, dat hiy vroeg of er misschien nog meer zulke verlofgangers waren, en toen hij ten antwoord kreeg, dat er in bel geheel ongeveer negentig waren die dien kant uit moesten liet Z. M. nogeen paar wagens bij den extra-trein aanhechten en vertrok met dal talrijke vreed zame escorte onder een luid hurrah naar Leer, waar men des morgens ten 4 ure weibehouden aankwam. BUITENLAN l>. ddiisohillid Keulen 7 Augustus. In vcrschillendroorden van Pruissen hebben dezer dagen lievige branden gewoed. Den 3 dezer werden te Storchnest 2J woonhuizen even zoo vele schuren en stallingen, de B. K. kerk en het schoolhuis in do asch ge legd. Twee dagen vroeger werden te Breiten- worbis 109 woonhuizen en stall ingen de prooi der vlammen enden 4 dezer brandde nagenoeg het ganscbe dorp Bredow bij Nauen de kerk en het heerenhuis daaronder begrepen tot don grond toe af bij welken laatslen brand de schout van hetdorpis omgekomen en eenige andere perso nen vermist worden. Berlijn, 10 Augustus. 7.. JJ. de koning is gisteren door een aanval van beroerte getroffen. De zich opgedaan hebbende verschijnselen van aandrang van bloed naar bet hoofd bij Z. M. den koning zijn in den afgeloopen nacht nog toe genomen en boezemenvolgens bet nopens den toestand van Z. M. uitgegeven bulletin ernstige bezorgdheid in. De prins regent wordt morgen vroegtijdig uit Ems alhier verwacht. Den 9 dezer beefl er eene tweede zitting van de conferentie te Zurich plaats gehad. De Oostenrijkscho gevolmagtigden hebben do er kentelijkheid hunner regering betuigd voor de welwillende ontvangstwelke de Ooslenrijksche ontwapende soldaten gedurende den jongsten oorlog Ie Zurich hebben ondervond"!!. Weoner dagbladen noemen hel een be- iagcbelijk verschijnsel wat buitenlandscbn bladen verteld bobben, als zouden zonen van Protes tanten die in Oos enrijk in militaire instituten worden opgenomen eene verklaring hunner ouders moeten veriooncn datzij inde liooinsch- Katholijke godsdienst kunnen worden opgevoed. Zelfs Israëlitische kinderen neemt men zonder- zoodanige verklaring in die instituten op. Het geval is natuurlijk alleen dan anders als niet- Kaïholijken naar de plaats in eene stichting dingen welke, volgens den wil des stichters uitsluitend aan Katbolijken vergeven wordenmag. Ongeveer negen maanden geleden wer den te Weenen valscl'o banknoten ontdekt en het spoor daarvan in Engeland vermoed, van waar ook de Hamburger politie reeds op twee Hongaren opmerkzaam was gemaakt, die na de uitgifte van valscb Oostcnrijkscb papieren geld gevlugt waren. Deze beide valsetie munters zijn vervolgens te Wandsbeck gearresteerd en zullen eerlang (e Weenen te regt staan. Hunne uitvoerige bekentenis heeft tot de ontdekking van een geheel genootschap van valsche rnun- t e is geleid, dat deels uit Hongaren, deels uit Amerikanen bestaat. De voornaamste beschul digde is een voormalig Hongaarscb advocaat die na zijn aanzienlijk vermogen doorgebragt te hebben met achterlating van aanzienlijke schulden naar Londen gevlugt was. Een Hon- gaarsch steendrukker bragl hem daar op het denkbeeld om Ooslenrijksche banknoten te ver vaardigen, tot meerdere veiligheid voor welken verboden arbeid zij zich naar New-York bega ven, waar zij, zoowel voorde vervaardiging als tol dekking der kosten, de hulp van andere schelmen vonden. In weerwil der door den advocaat genomen voorzorgen ging de drukker, toen de eigenlijke ondernemers naar Engeland en Ouitsckland verreisd waren ook voor eigen rekening aan het werk en liet zijn fabricaal in Zwitserland verspreiden. In Engeland slaagden de valsche munters aanvankelijk gelukkig tol dal het in de baud komen van hetzelfde nommer op twee verschil lende banknoten tot de ontdekking leidde. Een gedeelle dier banknoten losten zij weder in en bleven ongemoeid waarna twee hunner naar

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1