WOENSDAG ZATÜRDAG. ZaUirtiag 6 Augustus, 1859 BESTUREN «1STRAT1EN NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND BUITENLAND. i ii o y y k m v: y r s-p n u s. Per drie maarden f 2,00. Franco per post, f 2, *25. Inzending der Advert, dungs te vormvoor 1 0 ure 'smorgena. V E n S CH IJ A' 7 P IJ S DER ADVERT ENT IE N. Ge iuoneli'1, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- cn Doodbcriglen van 1—C regels a behalve het Zeqclregt. Vos BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikr.ee verwittigen bij deze hel publiek: dat de gewone Miermis of Jaarmarkt alhier zal ge houden worden als van onds, aanvangende op den laalstcn maandag in Augustus gedurende twee welcen, ai a/zoo van den 29 dezer maand tol en met den II) September aanslaande. !)e kramers worden verzocht lot het bekomen van plaatsen zich in lijds met vrachtvrije brieven aan te melden bij den beer M. COUVÉK, .Markt meester alhier en zal een ieder hunner van behoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl gecne rijfelaars horoskooptrekkers of bedelaars, op de kermis zullen worden toegelaten. Z.ierikzee den 8 Augustus 1859. B. L. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. i)e Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zierikzee bcrigt dat van al heden gedurende cene maand Ier Gemeente-Secretarie voor belangstellenden Ier visie liggen, de volgende bij baar ingekomene stukken 1Handel en scheepvaartbcrigten van Grool- llritlannien over de maanden Maart en April I8ö9. Tabellarisch overzigt van den handel in 1858, rail Hremen, Z.ierikzee 4 Augustus 1859. He Kamer voornoemd J. H. OCHTMaN, Jotiz.Voorzitter. C. van der VLIET üz. Secretaris. Uit Vlissingen schrijft men het volgende Nadat jl. vrijdag de pogingen om het fregat Z.eeland te water Ie brengen weder vruchteloos waren gebleven daar de werkzaamheden door bel springen van densleepkabel gestaakt moesten worden is men zaturdag middag op nieuw be gonnen en wel met goeden uitslag. De aange wende kracht om het doel te bereiken is dan ook zoo groot geweest dat het bijna onmogelijk was dat hel fregat daaraan weersland bood. Het voorste gedeelte helwelk zooals men weet buiten de helling zal en bereids gesteund werd door tweekleine vaartuigen en een aantal leggers, was tin na hel water gedeeltelijk te hebben laten afloopen nog bovendien vastgehecht aan de twee rompen van de fregatten Ceres en Prins Hendrik der Nederlanden oin daarmede bij hel opkomen van bet water het vaartuig te liglen. Zoodra bet hoog water was en de achteraan bevestigde werktuigen sterk waren aangezet begon op een gegeven sein Z. M. stoomschip Cycloop langzaam vooruil te malen doch vergeefs; alstocn baalde teen de stoomboot wat achteruit om op nieuw met vaart aan te zetten heigeen nu zoo zwaar aankwam dat men dacht den als een snaar ge spannen kabel le zullen zien springen doch de kabel hielden trokdoor zijne zwaarte bet stoom schip terug; de Zeeland bleef evenwel onbewege- lijk. Men bragt nu de ballast van achteren uit de fregatten weg, waardoor het liglingsvermogen zoo veel vergrootte dat het sclfip werkelijk ge- liglwas. Het was outijd een laatste proef ie wa gen; de CycLoop maalde weder vooruit en lot ieders blijdschap kondigde een sterk gekraak aan, dat bot schip in beweging kwam waarbij de Cy cloop met volle kracht doorwerkende het fregat langzaam van de helling afsleepte. ,11. maandag avond is te F.llewoutsdijk brand ontslaan aan boord van eene in de haven liggende ijalk, zoo men zegt gevoerd door schip per de Haan. Hij laag water de brand ontstaan zijnde, is dan ook niet alleen liet gelieele vaar tuig maar levens de volledige lading vlas, zoo mede twee op den wal slaande klampen eene prooi der vlammen geworden. Met groote in spanning is men er nog in geslaagd twee achler en voor liggende schuilen over de slijken van bet brandende schip af te halen, en in veiligheid te brengen. Als vermoedelijke oorzaak wordt opgegeven dat bet vuur nit de stookplaats zich aan hel vlas beeft medegedeeld Uil Axel schrijft men niet alleen in deze gcmocnle maar ook in de omstreken beeft zich de bekende varkensziekte bij vernieuwing op eene verontrustende wijze geopenbaard. Onder anderen waren te Sluiskil heden daarvan reeds een 22tal het slagtoffer geworden Z. Al. de koning beeft aan eene te Rrussel gevestigde fabriek eene aanzienlijke partij meu belen doen bestellen w elke naar men meldt bestemd zijn voor hel nieuwe invalidenhuis voor O. I. militairen, bij Rronbeek op te riglcn. Aan de algemeene armen le Leiden is door K. II. den prins van Oranje eene gelde lijke ondersleuning toegezonden. Met genoegen verneemt men. dal van H. Monze geliefde koningin, bij de commissie te Dordrecht, tot oprigting van een monument voor Ary Scliefferis ontvangen eene som van f 200. De algemeene synode van de Ned. Herv. kerk zal beden na afloop van hare werkzaam heden uiteengaan. Als eene bijzonderheid mag men vermel den dal niettegenstaande de uitlokkende voor- uitziglen cn belovende toezeggingen, van de circa 900 miliciens van het regement grenadiers en jagers niet een enkele als vrijwilliger heeft ge- teekend, maar allen zonder onderscheid van het groot verlof hebben gebruik gemaakt. Ook wordt geklaagd dat van de verschillende kle dingstukken enz. alles weder is ingenomen legen veel verminderde prijzen als bet in rekening was gebragt niettegenstaande er bijkans niets van gebruikt is. Bij de Belgische kamer van vertegenwoor digers is eene petitie ingekomen van schippers en visschcrs van Kieldrecbt vragende een in- voerregl van 50 cenlimen per hectoliter op de mosselen, met vergunning verder om ze vrij van reglen naar Antwerpen tevoeren. Is besloten tot verzending naar de ministers van financiën en van buitenlandscbe zaken. Men schrijft uit Batavia van 7 Junij: Om trent den stand van zaken in het rijk van Band- jermassin kan thans het volgende gemeld wor den belgeen meer volledig don loop der ge beurtenissen aldaar opgeeft. In bel laatst der maand Januarij jl. werd van uit de westerafdeeling van Borneo aan den gou verneur gen. berigl dat in de omstreken van Sintang eene oproeping had plaats gevonden van alle daaraanwezige Bandjarczen omdat te Band- jermassin een opstand was uitgebroken. Onmiddelijk werd Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno naar Handjermassin gezonden om inlichtingen in tewinnen nopensdeze geruchten. Dit stoomschip kwam in de eerste dageu van Febr. terug met het berigt van den resident der Zuid-en Oosler-af- deeling van Borneo datzoowel ter hoofdplaats als te Marlapoera eD zoo ver bekend ook el ders in de residentie, de volmaaktsle rust werd genoten Terwijl er aldus geen reden tol buitengewone bezorgdheid scheen lo bestaan werd op den 20 April per telegraaf van Soerabaya liet berigtont- vangen dat Handjermassin met een algemeenen opstand werd bedreigd en dat de resident drin gend verzocht om eene komi>agnie infanterie en twee oorlogsioomschepen tol hulp af le zenden. Denzelfden dag (20 April) werd Zr. Ms. stoom schip Ardjoeno van Batavia naar Samarang ge zonden om den kolonel .4. Anclresen naar Handjermassin over le voeren. Met diezelfde ge legenheid vertrok derwaarts eene compagnie in fanterie. De kolonel rad in last om le Handjer massin te onderzoeken wat er van bovenbe doeld berigt was het bestuur over te nemen en inmiddels naar mate lan de omstandigheden de noodige maatregelen te nemen of voor te stel len welke hij tot handhaving en zoo noodigtot herstel der rust mogt noodig achten De eersle berigten van dien hoofd-officier werden onlvangcn per telegraaf van Soerabaya op den 17 te voren, waarop onmiddelijk Zr. A1s. stoomschip Celebes ter versterking naar Hand jermassin is gezonden. Kerst tegen den middag van dienzelfden dag (20 dezer) werden de per Ardjoeno verzondene meer uitvoerige rapporten van den kolonel A. J. Andresen ontvangen en daaraan wordt thans het volgende ontleend: Den 29 April te Handjermassin aangekomen heeft de kolonel op den volgenden dag het be stuur der residentie in handen genomen. Toen nog verkeerde men (e Bandjermassin in onwetendheid nopens bet broeijend onweder, dat weldra moest uitbarsten. Op den 3't April ontving de resident een brief van den rijksbestierder waarin van een aanval op het établissement Bengaron werd gesproken en den volgenden dag bevestigde het zich dat op den 28 April die aanval had plaats gehad; en dat een kweekeling van dal établissementge naamd Andreas Jacobs die gezonden was om van den aanval berigt naar Bandjermassin over te brengen (ussctien Pengaron en Martapoero was vermoord. vviTsoHi-asn Weenfn,28 Julij. De groote verloven bij de armee hebben een aanvang genomen. De ver lofgangers macberen overal naar de depots, om van daar naar hunne haardsteden terug te keeren. Onze jager bataillons die in lijd van oor log 10.000 man slcrk zijn zullen aanzienlijk vermeerderd worden. - De Ostdeulsche posl een ministerieel blad van Wcenen betoogt dat I ombardije regions verpligtis een deel van de Oostenrijkschc staats schuld te blijven dragen dal hel bedrag daarvan moet bepaald worden in evenredigheid met het geen Lombardijc tot de gezamenlijke inkomsten der Oostenrijksche monarchie kan bijdragen en dal Lombardijc zich van die verpligting het best zou kunnen kwijten door eene gcldleening ge lijkstaande mei het kapitale bedrag zijner schuld, aan le gaan en deze som in eens te storten in de Oostenrijksche schatkistwelke daardoor de middelen zou bekomen om de verzilvering der banknoten en do intrekking van hel papiergeld te verzekeren. - Sedert een paar jaren beslaat te Ling nabij Coblenz een nieuwe lak van nijverheid. Een groot gedeelte der mindere klasse zoekt des zo mers bramen in de nabij gelegen bosschi n welke in zoo groote hoeveelheid van daar naar Enge land worden verzonden dat de waarde der tbans verscheepte vrucht op 10 a 12,000 thalcrs mag geschat worden. Turijn 1 Auguslus. Hel officiële dagblad van Piemont deell beden een koninklijk besluit mede betrekkelijk de oprigting op kosten van den staatvan een gedenfeteeken te Solferino (er herinnering aan de overwinningen van de wapenen der geallieerden en als een duurzaam blijk van erkentelijkheid der lla'ianen jegens het Franschc leger onder aanvoering van Napoleon III, dat zich in don gedenkwaardÏLren slaj? van don 2\ Junijvoor da zaak dor llaliaanscho on afhankelijkheid heldhaftig; blootstelde." f 5 a h e h ij k Parijs, 31 Julij. Detijdïngen uit Fngeland zijn van dien aard dat zij de publieke openio moesten geruststellen omtrent het karakter der verhouding tusschen de beide regeringen en echter is de publieke oponie niet gerustgesteld. De handel die gedurende den oorlog vrij leven dig is geweest en zich zelfs merkelijk had ont wikkeld ondervindt eene belemmering welke zelfs de minsl vrecsachiigen in Parijs bekommert de fabriekarbeid verkeert in oen tijdperk van blijk bare stremming. Men geeft daarvan de schuld niet aan den vrede maar men ducht verwikke- kèlingen van allerlei aard, dieeersldaags kunnen voorl vloeijen uit de verstoring onzer goede ver slandhouding met Engeland. De Fransche dagbladen wenschen de Fn- gelsche dagbladen geluk met de gunstige wijze op welke deze den maatregel hebben opgevat waardoor de Fransche regering tot de ontwape ning overgaat. Deze gelukwenscbing is echter niet vrij van eene zekere ironie, en veeleer eene kennisneming van don togonwoordigen staat der openbare meening in Fngeland. Men houdt aanlcekening en waciitden dog af op welken de Fngelsche dagbladen den eisch tot ontwapening hervatten zullennaardien Frankrijk op voet van vrede tenopzigte van Fngeland zich werke lijk op voet van oorlog bevindt. Derhalve be slaat er op dit oogenblik slechts eene wapen schorsing voor eenige dagen zoo althans vat men hier do verzachting in de polemiek tusschen de wederzijdsche dagbladpers op. Fn ik hor- haal het, moge ik in sommiger oogen dwaas schijnen, de nu heerschendc kalmte is het vuur onder de asch. Geen sterveling weet welke phasesdc Fngelsch-Fransche alliantie nog door- loopen zal eer het volgend voorjaar daar is. De optimisten willen het tijdstip van den strijd slechts voor een, hoogstens twee jaren verschui ven maar allen die zich met staatkunde bezig houden zijn het daarover eens, dal die strijd vroe ger of later zal uitbarsten. De Moniteur meldt dat aan den beroem den tenorzanger Roger ook in Nederland zoo gun stig bekend het volgende ongeluk is overko men. Op de jagt zijnde wilde hij eene heg over- klimmen; hij zette zijn geladen geweer daarte gen vervolgens vatte hij het met de reglerhand bij het uiteinde der loop. Door deze beweging ging het schot af en verbrijzelde zijn geheelen voorarm. De ingeroepen geneeshceren waren van oordeel dat eene amputatie noodig was welke kunstbewerking de heer Roger bereids heeft ondergaan. De toestand van den lijder is zoo bevredigend als dit slechts mogelijk is. De beroemde zanger Roger bevindt zich zoo wol als zijn toestand slechts gedoogt. Gedurende ie operatic waarbij hij natuurlijk was gechlorofor- miseerd zong bij met zwakke en onduidelijke stem. Florent'mo de bekende feuilletonist was daarbij tegenwoordig en beloofde om hem te troosten, een operaleksl Inschrijven waarin hij als een uit Italië teruggekeerd soldaat ook met één arm zou kunnen optreden. Nlen is bevreesd, dat ook het bovengedeelte van den arm zal moe ten geamputeerd worden daar het koudvuur zich daaraan heeft medegedeeld. De heer GaLmeil geneesheer aan het be roemde gesticht voor krankeanigen te übaren-

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1