Woensdag 3 Augustus. WOENSDAG ZATURDAG. 185:9 BESTUREN 4DM1NISTRATIEN NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND BUITENLAND. ZIERIKZEEStiBEOIllRANT .4 BONIS E ME N T S-P R IJS. Per drie maanden f *2,00. Franco per post ƒ2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 are smorgens V E R S C U IJ N I P R IJ S DER A I) V E R TEN T IE N. Gewone 12I/S cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van 6 regels a ƒ1 behalve helZegelrcgl. 76V4 «7 95 104 3/s 10274 94V8 1003/4 86 SC 79Vfi 2217, 59»/, 31 76'/, 63-78 4 o 44 41V 31'«ti l»'/s 7,50 - 9,0i - 9,00 - 0,0(1 - 8,oCi - 0,00 10,00 0,00 - 0,00 zee i. .00 X ,00 ■53 ,00 O ,00 I a. ,00 1 ,00 >,00 I 5,00 1 O ,00 ia ),00 a. ),00 5'l.j ure 6 BEREND,MAR. ING. l)c BurgemeëStbk van Zierilczce brengt ter kennis van de belastingschuldigendat hel kohier der belasting op het Personeelvoljaars- regt no. 3, schalling, van deze gemeente, dienstjaar l88*/eo» op den "i6 Julij jongstleden door den heer Commissaris des Konings in deze provincie .executoir verklaard, op heden gpsteld wordt in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen in deze gemeente, ten fine tan invordering, ingevolge de wet. Zierikzee den '2 Augustus 18)9. B. C. CAÜ. de Tof Zr. Ms. schroolTregat Zeeland is jl. zaturdag namiddag ten half vier ure, van do werf le Vlis- singen te water gelalen. Men verneemt dal de commissie van rap porteurs van de tweede kamer der slalen-gene- raal het voorloopig verslag over het wetsontwerp nopens den Zuiderspoorweg heeft vastgesteld, eerstdaags kan men dus de openbaarmaking van dal .erslag tegemoet zien. De eerste kamer der staten-generaal is legen donderdag den II Augustus, bijeengeroe pen lol hervatting van hare werkzaamheden. Wij vernemen heden uil goede bron dat het advies van denhoogen raad, in zake het ver- lecnen van gratie van de doodstraf aan den ge wezen gep. generaal C. A. Gunkelis geweest afwijzend maar dat de hooge jaren van den schuldigeden koning ever wel bewogen heb ben de poena mortis proximo toe te passen. Met genoegen melden wij dat door oene voor oenen lijd le 'sHage vertoefd hebbende Rus sische familie, aan de fabriek van goud- en zil verwerk van de heeren van Kempen nabij deze stad, cene zeer aanzienlijke bestelling is gedaan. Door den beeldhouwer F. P. K. Schild is vervaardigd eenestatuet van Z. K. II. den prins van Oranje welke spoedig in den handel zal worden gebragt. Uil de olliciele mededeelingen namens de algemeene synodederNederlandsche Hervormde kerk blijkt onder anderen dat, volgens hel rap portvan hetcommitté voor de zaken der Evan gelische gemeenten in de valleijen van Piemont ten vorigen jare ruime giften en bijdragen voor die gemeenten in de Nederlandscbe Hervormde kerk zijn verzameld, en dat de vooruilzigten om trent de evangelisatie in Belgie bevredigend zijn. Onder de ingekomen adressen waren er die tot afschaffing der tweede feestdagen strekten. De synode heeft geoordeeld aan de verzoeken ten deze niet te kunnen voldoen. De heer S. F. van Hasselt beeft verklaard den hem opgedragen post van secretaris der synode aan te nemen. On der de legaten van het fonds ten behoeve van noodlijdende kerken en kerkelijke peisonen van welke berigt bij de synode is ingekomen, behoo- ren die van mejufvrouw M.Bugs, weduwe P. Pot, le Utrecht, ƒ6000, 2'/, percent inschrijving N. W. S.en van den heer W. van Oste Rot terdam 1000 21/, percent als hoven, en nmb r die aan het algemeen synod;,'te vvednwenfonds die van don emeritus predikant S. Crommelin le Leeuwarden, 1000 vrij van successic-reglen. De synode uit den vurigen wensch dat de meer gegoeden onder de Hervormden in Nederland meer dan tot hiertoe ook door zulke erfmakin- gen of schenkingen den aanwas en de zegen rijke vruchten dier heide heilzame inrigtingen mogen helpen bevorderen. Naar wij vernemen, heeft het Nederl, zendelinggenootschap jl. woensdag door tus- schenkomst van den voorzitter der jaarvergade ring den heer Mollpredikant te 's Gravenhage, eene gift van 50(10 ontvangen. Men schrijft aan de A C. uil *s liage Ik hoor, dat de generaal van Meurs aan den koning zijn ontslag heeft verzocht als minister van oorlog. Men zegt dal M. het heeft aangenomen." Ken ian den gouverneur generaal van Nederlandse!) Indie ontvangen telegram gedag- leekend Batavia 7 lunij jl. meldt dat er gun stiger tijdingen zijn van Randjermnsiii en dat er overigens geen bijzon Ier nieuws is. In deafgcloopen week moet er in het paleis van iIM de koningin-weduwe te Soestdijk een brand zijn uitgebarsten die aanvankelijk voor zeer ernstige gevolgen deed vreezen. De brand is ontstaan op de kamer van eene der dames die tengevolge van het onweder opgestaan zijnde, het ongeluk had met de kaars eene gordijn in brand lesteken waardoor de geheele kamer in een oogenhhk in brand stond. Gelukkig bevonden zich in de nabijheid vijf'militairen die op trans port waren en voor het onweder en den regen schuilden, /ij braglcn de eerste hulp aan of schoon de vlammen reeds naar buiten sloegen. Zij hebben zich dapper godragen en allen dan ook eene geldelijke belooning ontvangen. Verder is de brand gcbluscht en H. M. d ie zich ter ruste bevond heeft er niets van vernomen, voor den volgenden morgen toen alles was afgeloopen. De schade moet nogal aanmerkelijk zijn. De treindie v an Amst. ten I Du. 15 m. naar Rotterdam verlrekt, is gisteren morgen hij Rijs wijk, op het sein van den wachter moeten blij ven stilstaan. De paaiden van een hooiwagen, die op hol geraakt waren, lagen cp den weg. Na eenig oponthoud, heeft de trein inlusschen zon der verder ongerief zijn weg ku.incn vervolgen. Men verneemt dat concessie is aange vraagd om te Amsterdam op den openbaren weg kolommen op le rigten, die lot verschillende einden zullen dienen onder anderen voor ver blijfplaatsen van nachtwacht en politie beamb ten voor hulp-brievenbussen voor aanplakbil jetten enz. Zij zullen tevens voorzien zijn van klok lantaarn en windwijzer. Men schrijft uit Rotterdam van 30 Julij. Met het barkschip Wilhelmina zijn hier van de Kaap de Goede Hoop aangekomen 13 kinderen van emigranten die zich daar in dpn omtrek ge vestigd hebben en fortuin hebben gemaakt. Die kinderen zijn herwaarts gezonden om hunne opvoeding te ontvangen omdat aan de kaap nog steeds aan een goed onderwijzend personeel ge brek schijnt te bestaan Volgens een thans bij de justitie aangege ven berigt, zijn op een onbekend tijdstip, mis schien ten jare 1855, oflaler, uit zes kistjes, staande op het bovenlocaal van het artillerie-ar senaal te Neuzen, ontvreemd 12,000 geweer kogels. Men schrijft uit Haarlem van 28 Julij. Heden morgen heeft alhier een treurig ongeluk plaats gehad. Terwijl men ten behoeve van de demping der Oude Gracht, bezig was het vcr- wnlf bij de Groote Houtstraat af te breken is een groot gedeelte van dit verwnlf eensklaps inge- 1 storttwee zich daaronder bevindende werklieden zijn verpletterd en eerst versch-iden uren later levenloos van onder de puiuhoopen opgedolven. Gisteren heeft te Haarlem een bedroevend ongeluk plaats gehad Rij hel maken van evolu tion op het exercitieveld even huilen de Ninuw- pnort (intvingeender Kvschonwerseen tSjarig jongeling van een paard dal door een der ka- valeristen aan dp hand werd gehouden een slag tegen het hoofd hetwelk gedeeltelijk werd ver brijzeld. De ongelukkige, hoezeer nog niet dood, verkeerde in een bedenkelijjcen toestand Men schrijft uit Hardenberg van 30 Julij Namens den procureur-generaal II. \V. Jordem le Deventer als gemagligde van Z. Exc. den minister van fipantien, is deze week aan die stad hij deurwaarders exploit aanzegging ge daan dat bijaldien de. verschuldigde grondbe lasting van 1858 binnen den bij de wet bepaal den termijn niet wierd voldaan tot in beslag neming zal worden overgegaan. Daar nu naar wij vernemen hel geduld van verscheidene schuldeischors ten einde is, zou zich hier het ge val (hetwelk waarschijnlijk zonder voorbeeld is) wel eens kunnen v oordoen dal liet stadhuis en andere gemeente eigendommen Vj exceu'ic wer den verkocht. Opde beijenmarkt aan den Nieuwen wegen aan de Klomp, in dé nabijheid van hel slation Veenendaal.gelegen, werden aangevoerd. Aan den Nieuwenweg4639 korven en aan de Klomp 2380 korven, welke alle verkocht zijn voor f 2,75 a ƒ4 per korf. Het gras heeft in die streken twee derde en op sommige plaatsen du helft minder opgebragTTtïniïi hetafj/iModpèh jaar. LI. dingsdag arriveerden le Harderwijk on geveer 20 vrijwilligersom aangeworven le worden voor hel Oost-Indische leger. Elf daar van hadden inden laatsten oorloggcdiond. Dezer dagen zouden weder 20 man uit Italië aldaar aan komen en binnen w einige dagen 4 a 500 Bere kent men nu dat er 50 afgekeurd wordenwe gens gebrek aan papieren enz. dan ontvangen de overblijvende)) ongeveer 32000handgeld welk geld zij grootendeels aldaar verteren. LI. d ingsdag zijn te Harderwijk door de wacht twee militairen aangehouden die terwijl zij van Maastricht naar Deventer zijn getransporteerd, waren gedeserteerd. Van de vier buitenlanders, (lieden 19 Julij van hel werfdepót gedeserteerd waren zijn twee le Drummen gearresteerd en reeds naar Arnhem overgebragt om voor den krijgsraadleregtte worden gesteld. Yandetwee anderen heeft men tol heden nog niets vernomen Uit het Nieuwe Diep schrijft men den 28 Julij Omtrent de ramp, aan boord van Zr. Ms. kanonneerboot Pro Palria voorgevallen roemt men zeer de tegenwoordigheid van geest van twee der manschappen die te midden van de verschrikkelijke verwarring, terwijl het kruidvuur over hel dek naar beneden vloog, de vonken met hunne kleederen doofden en de kruidkamer digt wierpen. Indien hieraan niet gedacht ware, zou mogelijk hel geheele vaartuig in delucht gevlogen zijn. Voor de weduwe van een der bij deze ramp omgekomen matrozen is, doordtmenscli- lievende tusschenkomst van den ice-admiraal Bijl de Vroe eene inschrijving ter barer onder sleuning geopend. lieden morgen had de plcgtige ter aarde hestelling plaats der s'agtoffers van de Pro Palria. Eene zeer talrijke menigte woonde de begra- fenis-plegligheid hij, die op alle gemoederen een zigtbaren indruk le weeg bragt. De stoel be stond uit pijpers en tamboers der mariniers de muziek van hel wachtschip eene halve kompag- nie mariniers, daarop volgde de koets die het overschot van wijlen den kommandant Cobius en drie lijkkoetsen die de lijken der vijf matro zen bevatten. Daarachter de betrekkingen der overledenen de leeraren der Herv. cn Lulh. gemeenten de geestelijken der R. K gemeente en der Klerezie, hoezeer genoodigd .namen geen deel aan de pleglighoid de ollieiercn derzee- en lanrlmagt, verscheidene ingezetenen dezer gemeente de adelborsten van het koninklijk instituut eri ein - (lelijk al de mariniers en matrozen hier in garni zoen en van de vcrscliillcndconrlngshodems. Op het kerkhof werden bij de naasi elkander ge schaarde lijkkisten toepasselijke redevoeringen gehouden die op de schier onafzienbare mc- nigie die de lijkbaren gevolgd was een zeker nimmer te vergeten indruk hebben achtergelaten. 1 Uil M'idwólda provincie Groningen wordt gemeld dal dezer dagen door den jeugdi gen A. II. van Bergen klokgieter en brandspuit- maker aldaar, inzijn établissement le Loijerbcrg, hertogdom Oldenburg twee torenklokken van 45()l> en 1500 pond in het bijzijn eencr over- groote menigte aanschouwers zijn gegoten. In den korten tijd van Vj, uur w as deze massa me taal gesmolten en in de vormen io den grond geloopen en het bleek bij de uitkomst toen deze reuzengevaarleo uil den grond waren ge takeld en schoon gemaakt, dat zij noch in zuiver heid noch in sierlijkheid iels le wenschen over lieten. De opschriften en fileten waren krachtig en zuiver cn deden een goed effect zoodat de vervaardiger den lof van alle aanwezigen inoogsle. Ten kantore van den rijksontvanger le Roermond, is in den loop der vorige maand, on der ander geld ontvangen, een sluk van een halven gulden, met het horstbeeld van Willem II en het jaartal !848. Het valsche stuk is van tin, en gegoten in een vorm naar een echt sluk. Men schrijft uil Brussel van 30 Julij: De groothertogin Maria van Rusland is giste ren alhier gearriveerd, komende van Spa. Zij is ten drie ure met een talrijk gevolg aan het hole! Bellevtie afgestapt en heeft korten lijd daarna een bezoek ontvangen van den koning en de leden der koninklijke familie. Morgen ver trekt de vorstin naar Oslende, oin van daar bin nen kort naar I ngeland over le steken. .Men is op de citadel van Antwerpen begon nen de kazemat af te breken die beroemd is geworden door het verblijf van den generaal Cliassée tijdens het bombardement in 1832. Het terrein moet worden gebezigd voor het bouwen van een korenmolen. DUIXSCHZ' AND Wef.nen 28 Julij. De regering heeft de noodige fondsen aangewezen ten einde daaruit de kosten te bestrijden, vereischt voor de opvoe ding van de dochters v an officieren en burgerlijke ambtenaren, die zeiven daartoe niet in staat zijn, tevens zullen hunne nagelatene weezen van het v rouwelijk geslacht in diezelfde voorregiendeelen. De dochters en weezen van hen die niet tot de Katliolijke godsdienst behooren zullen insgelijks daaronder worden begrepen onder voorwaarde dat hare ouders of voogden de verklaring afleg gen, dat de kinderen in de Katliolijke godsdienst zullen worden opgevoed. Eenige vrouwenkloos ters zij" aangewezen tot dat einde waar men zich bijzonder met de opvoeding der jeugd on ledig houdt. In de Wiener Zeïtung wordt een historisch overzigt gegeven van de aanwinst en hel verlies van ltaliaansch grondgebied der Oostcnrijksche monarchie sedert den Spaanschen successie-oor log. Tot op het jaar 1692 bezat Oostenrijk Ier naauwernood 10 vierkante mijlen ltaliaansch grondgebied. Na het sluiten van de vrede van Utrecht en Rasladt heerschle Iiarel K/tot op het jaar 1718 ongeveer over 2292 vierkante mijlen ltaliaansch grondgebied, hij bezat derhalve meer dan een derde gedeelte van gansch Italië. Bij den Weener-vrede van 1738 werd dit vermin-

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1