iV.° 61. iturdag 30 «liilij WOENSDAG ZATURDAG. NIEUTOIJJIIMiEN BESTUREN IPMINISTRATIEN BINNENLAND A B O /V JV, K MK T S-P II IJ S. Per drie mianden f- 2i$0. Franco per port ƒ2,95. Inzending der Advert, daags te voren, voor IO ure 'stnorgens'. VE II S CH P HIJS DER ADVERTENTI EK. Gewone 121/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglan van l 6 regels a f 1 behalve lietZegelregt. BEREN DMA K IN G. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee Brengen (er kennis van de ingezetenen dat de Rekening dezer gemeente over hel jaar 1858, inge- *olgc de Wet, gedurende veer lien dag en van af den 21stea dezer maand voor een ieder (er in zage op de secretarie zal voorliggen en tegen betaling der kosten, verkrijgbaar wordt gesteld. Zierikzee, den 25 Julij 1859. C. J. FOKKER I. B. Voorzitter. cde JONG ISSecretaris BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden: dat, ingevolge bepaling van Z. IS. den Minister van Justitie tot nadere aankondiging geene premiën voor Hermelijnen en Wezels naden 15 dezer gedood, zullen worden toegekend. Zierikzee den 27 .Julij 1859. B. C. CAÜ. Wij kunnen onzen lezers tnededeelen dal de minisler van binnenlandsche zaken afsland heeft gedaan van zijn voornemen ,om de telegraaf lijn van Rotterdam naar Brouwershaven voor 'srijks rekening overte nemen en aan deze lijn voorloopig geene concurrerende lijnen zal over- slellen, ofschoon hij zich hel regt daartoe voor den staat, voor het vervolg, bepaaldelijk voorbe houdt. Alle miliciens van dc ligtingen van 1856 en 1<S57, onverschillig of zij gedesigneerd wa ren om te kamperen of reeds in liet kamp zijn, zullen op 1 Augustus e. k. met groot verlof naar hunne haardsteden worden teruggezonden. Dc heer li. LaurtUardtheol. dr. en pre dikant hij dc Ned. (Icrv. gemeente te Leiden beroepen naar Amsterdamen de heer J. G. Schuring predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Hoorn beroepen naar Rotterdam, hebben beiden voor die beroepen bedankt. Naar men verneemtheeft 7. M. gewei gerd magtiging te verleenen tot aanvaarding van het legaal, door wijlen den heer G A. Verbrugh, te Lienden aan de Hervormde gemeente aldaar vermaakt voor hel beroepen van een tweeden (orthodoxen) predikant. Hen zeer aanzienlijk getal gemeente besturen ten p'alten lande in Zuid-Holland is overeengekomen om met 1 Januajij I860 in te voeren eene gelijkmatige beding op het gediste- leerd tot bet maximum toegestaan bij art. 6 der wet van 15 Mei jl. [Staatsblad no 58) be dragende voor het binnenlandsch gedisteloerd f 13,20 per vat. illen wil uit de opbrengst dier heffing de kosten dekken welke uil de invoering der wet op het onderwijs zullen volgen welk doel menniettegenstaande de grooic premie voor de smokkelarij door die heffing geboren hoopt te bereiken door die belasting met een aantal gemeenten tegelijk en tot hetzelfde bedrag in te voeren. Men beeft de overtuigingdat de gemeenten, welke nog geene belasting op het gcdisteleerd hebben dit voorbeeld zullen volgen den sterken drank zullen belaften en in ruiling daarvoor den ingezetenen vrij onderwijszuilen geven- Men meldt uit Hellevoetsluis aan de A. Cl. van '2') .fulij. Hetzelfde ongeluk dat voor ruim acht weken gebeurde en waarvan destijds geen melding is gemaaktin dc hoop dit te zuilen doen met de vermelding tevens der belooning aan den heer Swagly opper vuurweikmaker bij het eta blissement der marine alhier viel eergisteren middag weder voor. Bij hot maken van vuur werken meer bepaald bij liet aankloppen van een vuurpijl is die in brand geraakttengevolge waarvan ook de bak met sas vuur heeft gevat en de gemaakte vuurwerken patronen en bus kruid groot gevaar liepen aangestoken te worden. Bij de eerste maal dal dit voorviel had de heer Swagly de tegenwoordigheid van geest om den gloeijenden hak mei sas op Ie nemen, buiten het lokaal te brengen en daardoor verdere ongeluk ken te voorkomen. Deerlijk aan beide handen en aangezigt gebrand heeft hij aan die wonden ruim (i weken geleden en naauvvelijks hersteld treft hem hetzelfde ongeluk weder. Niettegen staande zijne vroegere brandwonden heeft de lieer Swagly door diezelfde handeling ook dit maal het etablissement der marine voor verdere onheilen bewaard doch heeft ook nu weder zijne moedigeen trouwe handelwijs met vreeselijke brandwonden moeten bekoopen. Eere wie eere toekomt. Is de daad niet vatbaar voor belooning openbare vermelding is zij ten volle waardig. Men schrijft uit's Hertogenbosch van 25 dezer Bij den gemeenteraad is heden, door lus- schrnkontsl van den commissaris des konings in dit gewest, eene missive van den minister van binnenl. zaken ingekomenwaaruit blijkt dat deze stad door 7.. Exc. aan Z. M. den koning lot vestiging van eene der rijks kweekscholen voor het lageronderwijszal worden voorgedragen. Doorbel on weder dat II. woensdag ge woed heeft, zijn op verscheidene plaatsen on gelukken veroorzaakt. Ook boven 's I Ier to gen bosch en omstreken brak eergisteren een he- vigonwederlos, waarbij dehr.u. Hal, med. doet. te Vuglit, een groot gevaar heeft geloopen. Zich aan den ingang zijner woning bevindende sloeg de bliksem voor zijne voeten in den; grond neder en groef daarin een diepen kuil. De laarzen van den heer van Hal werden aan flarden ge scheurd en hij zeifis ligt aan den voet gekwetst. Na eene poos als zonder bewustzijn gebleven te zijn, kwam de geneesheer weder hij en heeft geen ander letsel van dit zonderling doch ge- gevaarlijk voorval behouden. Men schrijft van Nieuwe Diep 25 Julij. Heden namiddag is een verschrikkelijk ongeiuk aan boord van de exercitie-kanonneerboot Pro Palriabij de schietoefeningen voorgevallen en heeft de geheele gemeente met schrik en rouw vervuld. Ecu stuk geschut, een tachtigponder sprong bij het afvuren en doodde zeven personen waaronder de komniandant luit. ter zee Gobius terwijl rijf zwaar gekwetst werden. Een man werd over boord geslingerd. Ijzingwekkend zijn de omstandigheden die men omtrent deze ramp verneemt. Dc kanonneerboot is heden avond van de reede in de. haven gesleept om de lijken en gekwetsten in het hospitaal op te nemen. Omtrent dc ramp aan boord van Zr. Ms. ka nonneerboot Pro Palria voorgevallen, verneemt men nader dat een der vijf gew onden heden mor gen in het hospitaal is overleden. Ijzingwek kend is het verhaal van ooggetuigen over de ver minkingen door het springen van het kanon te weeg gebragi. Naar men verneemt is de ramp niet te wijlen aan onvoorzigtigheid van de zijde der manschap pen, die het stuk bedienden maar moet de oor zaak gezocht worden in dc mindere deugdzaam heid van het stuk immers zouden de stukkeu onlangs in O.-Indic op de Meduza en aan boord van de Amsterdam gesprongen even als dal van de Pro Palria, van hetzelfde jaartal en van dezelfde fabriek te Luik zijn ook moeten de stukken van het gisteren gesprongen kanon aan kenners de mindere deugdzaamheid van liet ijzer in het oog vallend hebben bewezen. Z. M. de koning heeft C.A. Gankel tot de straffe des doods veroordeeld wegens demis daad van vergiftiging verleend gratie van de doodstraf nut verandering van die strafin tuchthuisstraf gedurende twintig jaren en met vergunning om haar gedurende zijne tegen woordige ongesteldheid to ondergaan in het huis van arrest Ie 's Gravenhage alwaar hij thans is gedetineerd Volgens ingekomen berigt van Terschel ling zijn, laatst)donderdag en vrijdag 21 en 22 Julij, zoowel door de Helmduikers als die met de Duikerklok onder water'zijn geweest en op liet wrak gewerkt hebben, geborgen. 555 Spaan- sche matten en I Fransche kroon, 7/2 en 8/4 dito, Hamburger schelling, eenig wrakhout koper en verdere kleinigheden. De duikerloe- stel is gedurende vier uren op den bodem der zee verbleven en door de zich daarin bevin dende drie personen zijn eene partij roestkorst, bladkoper een zilveren theelepeltje benevens 123 Spaanschc matten hoven water gebragt zijnde deze begrepen onder bovenstaande opgaaf. De heer de Potter, voormalig lid van de voorloopige Belgische regering, is jl. vrijdag te Brugge overleden Woensdag jl. zijn te Gent een aantal kan nen gedoopte melk in beslag genomen welke door melkboeren aldaar werden te koop geboden. Eene der melkvrouwen beweerde intusschen, dat hel hare schuld niet was en men zulks aan de weêrsgestcldheid moest wijten. «Hoe versta ik dal", vroeg de poiicie-beambte. «Wel, mijn heer hernam de vrouw tdaar hel zoo heet is, drinken de koeijen veel meer water dan naar gewoonte en het is das niet te verwonderen dat de melk daarvan weel." Voordereglbank te Luik zal eerstdaags het feit van dubbel huwelijk behandeld worden van iemand in 1839 te Gingelom getrouwd. Kor ten tijd daarna maakte hij zich schuldig aan aan tasting der eerbaarheid tengevolge waarvan hij tot een jaar gevangenis werd veroordeeld. Dit ten einde zijnde ontving hem zijne vrouw als vroe ger. Twee of drie jaren nadien werd hij om ge lijke reden tol 2 jaren gevangenis veroordeeld maar nu wilde zijne vrouw niets meer van! om weten. Hij kwam toen in Holland en maakte kennis met een jong lief iSjarig meisje mol welk hij een wettelijk huwelijk aanging zonder zich in 't minst testoren aan de belofte die hem bond. In 't begin van dit jaar vestigde hij zich te Ant werpen en was eerst kort aldaar of hij slaagde in het verkrijgen eener betrekking aan den particu lieren spoorweg zijne beste aanbeveling was ge weest de decoratie van het ijzeren kruis, doch deze voorgewende onderscheiding en andere dingen trokken de aandacht der politie die bij eene huiszoeking verschillende papieren vonden en spoedig te welen kwamen wie en wat hij vroe ger was. Meuse Zeker jongeling Emile Miclia Ie Luik oud 14 jaren heefi van carton en tiaardspelden een horlogie vervaardigd dat zeer regelmatig loopt. Zonder de hulp van den uurwerkmaker heeft hij op deze nieuwe soort van horlogie een slagwerk gesteld dat niets te wenschen overlaat. Uit verschillende gemeenten van de pro vincie Luik wordt gemeld, dal, ten gevolge van de laatste bijna ondragelijke hitte vele hazen onder het loopen zijn doodgebleven anderen werden dood gevonden in de houding van den slaap. BUITENLAND. i) m t s c R r a i» o Keolex, 24 Julij. in den avond van den 22 dezer is de stadsschouwburg Ie Keulenceneprooi der vlammen geworden. Te midden van een onweder (hetgeen doet veronderstellen dal de bliksem de oorzaak van den brand is geweest) sloegen op eens de vlammen uit het voorste ge deeltevan het gebouw dat doordenkastelein Dcuiz werd bewoond. Door het gaz dal uit eene menigte buizen toestroomde gevoed en weldra het too- ncel met zijne docoratiün waar zooveel brand baars vereonigd was, bereikt hebbende stegen zij al spoedig als eene vreeselijke vuurzuil om hoog. De wijd en zijd rondvliegende vonken ja de brandende kolen die in den omtrek van het gebnuw nedervielen dreigdenallerwege ver derf. Me! schier bovenmenschelijke inspanning gelukte hel echter de naburige huizen grooten- deels te behouden terwijl een siroomsgewijze nedervallende regen daarbij van niet geringe dienst was. Ongelukkig genoeg heeft men echter het verlies van een menschenleven te betreuren daar de vrouw van genoemden kastelein in de vlammen is omgekomen. De overige leden van het gezin werden gelukkig gered. Elelgebouw dat aan actionarissen toebehoorde was verzekerd voor 36,000 thalers ;ook de looneel-inventaris het eigendom van den directeur Arronge was verzekerd. Hel grafschrift van von Humboldt, te Tegel luidt als volg! «Daar hij alles had opgespoord en erkend wat zich hier in hel licht beweegt is hij nu ook in den nuclil nedergedaald om daar verder na te vors'chen. In den nacht van den 20sten Julij is de bliksem in het woud geslagen hetwelk denSnun- slein en hooge berg in de nabijheid vanOrlhen Fraunkirschen bedekt waardoor eene zware boschbrand is ontstaan. Aangewakkerd door den woedenden storm heeft de geduchte hitte daardooronstaan een grootgedeelle van de kalk- massa van den top des bergs doen neerstorten ten gevolge waarvan do nabij zijnde dorpen groot gevaar hebben geloopen onder de gloeijonde rotsblokken bedolven te worden. Hel blad van den senaat deelt een tusschen Rusland en Ghina gesloten verdrag mede uit 12 artikelen beslaande hetwelk bereids is geratifi ceerd. Dat verdrag is te Tientsin onderteekend en daarbij wordt onder anderen liet volgende bepaald t de vertegenwoordigers van Rusland zullen te Pekiu verblijf mogen houden aan de Christen-zendelingen wordt de bescherming der regering toegezegd maandelijks zal eene post- gemeenschap plaats hebben tusschen Kiachta en Pokin. Uit Turijn wordt geschreven dat men vooral ook om de waarborgen voor de constitu tionele vrijheid welke zij oplevert tevreden is met de wijze waarop het nieuwe ministerie is zamengesteld. Te Genua is eene inschrijving geopend om het Fransche leger een banket aan te bieden als blijk van erkentelijkheid een adres met hetzelfde doel is vastgesteld en wordt door duizenden onderteekend. Niet onbelangrijk is een klein politiek document, welks weemoedige, eenvoudige woorden geen nadere toelichting be hoeven. Het luidt aldus Hoedanig ook de vredesvoorwaarden mo gen zijn, geliefde zusters, zij ontslaan ons niet van onze vrome verpliglingen. Integendeel wij vinden er eene reden in om onze hulpen onzen ijver te verdubbeien. De duizenden dapperen die in onze steden verpleegd worden getuigen van hel vuur, waarmede beide legers dc onaf hankelijkheid voor onsdierbaar vaderland tracai- ten te veroveren, /oo het daartoe niet is mo gen komen, zoo strekt het ongetwijfeld de rran- sche zoowel als onze soldaten tot verdriet en leurstelling. Hunne wonden moeten ons 6

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1