Pi Woensdag 21 J 1.1 tij WOENSDAG ZATURDAG. bestim 4 itproisTHATiia Bühgemef.stcis en Wethouders van Xierikzee, brengen Ier kennis van de ingezetenen dat de Rekening dezer gemeente over bet jaar 1858, inge volge de Wel, gedurende veertien dagen van af den 273ten clez r mannd voor een ieder ter in zage op de secretarie zal voorliggen en tegen betaling der kosten, verkrijgbaar wordt gesteld. Gif BUITENLAND, J L A 13 O V ;v E M E JV N-P Jl /7 S. Per dric nmar.den f i,00. Franco per post ƒ2,25. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 10 ure 'sniorgens. VE li S CH1JN T: 104'/ 102'/ 9S ÏOOV.I V« I «5% 79»,, PRIJS DE R AD V E RTE N T IE N. Gewone 12'/» eents de regel. Geboorte-, Huwelijks- cn Doodberigten van 16 regels u f 1 behalve liet Zegclregt. ?26 SS3/,, 30% 74', 44 43 43% 41'/,, 31 laauwer. elen 7,511 y,oii 9,(lil O,lltl 9,00 0,(10 10,50 0,10 0.00 Openbare Raadsvergadering gehouden te Zierihzee, den 25 Juli) 1859- Voorzitter mr. Fokker. Secretaris jfir. mr. C. de .longe. Afwezig met kennisgeving, de Iieeren mr. Cau ror. de Clercq en dr. Keiler, zonder kennisgeving mr. van Dongen en jlir. de •longe, beiden uit stad. De heer mr. de Crane, die bij de opening afwezig is treedt later binnen. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Worden medegedeeld twee missives van Ge deputeerde Stalen, houdende goedkeuring raads besluiten a. tol bel onderhandsch aanbesteden van eenig metselwerk aan het sas b. lot onderhandschc aankoop van een huis. Is ingekomen de begrooting van hel if. C. Armbestuur 1860 welke bijdenog in te komenen zal worden gecolligeerd, om te gelijk met de ge meente-begrooting behandeld (o worden. Wordt medegedeeld, dat is herbesteed het onderhoud en de vernieuwing der straten voor 5 jaar, waarvan aannemer is geworden de heer •I. van der Linden, voor 3499, hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. In handen der becren mr. de Crane dr. Goc- mans en Landsknegtwordt gesteld de rekening van het Herv. Diac. Armbestuur over 1858. burgemeester en Wethouders bieden aan den Raad de Gemeente-rekening over 1858 aan, met bijlage en concept besluit tot voorloopige goedkeuring en bunne verantwoording met voor loopige mededeeling, dat het goed slot bedraagt 5928,26'. Als leden der commissie tot onderzoek en rapport voor deze worden benoemd de heeren dr. Goemans, mrs. van Dongen en de Clercq. Zij zal gedurende 14 dagen ter openbare visie worden gelegd en daarvan de gewone bekend making worden gedaan. Wordtmedegedeeld eenemissive van de Kamer van Koophandel te Middelburg, begeleidende een adres in zake de spoorwegen hetwelk ter visie voor deleden is gelegd. Namens Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld een stukje gronds, als water bekend bij het Kaaskenswaler af te staan aan W. ten Haaf, voor 14 jaren, om niet, en voor lijaren in huur tegen ƒ70 per bunder waartoe wordt besloten onder goedkeuring van Ged. Staten. Idem om eene som van I 69,25 te mogen be steden lot verbetering van den Ouden weg van Jannisse tot Mosseleeweg hetwelk wordt goed gekeurd. Door de commissie ad hoe wordt rapport ui t— gebragt betrekkelijkde rekening der teekenschool 1858/,tenderende tot goedkeuring in ontvang op 345,88 in uitgaaf op 287,99 in goed slot 57,89, dus besloten. Idem op het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der verordening op de heffing van belasting op gedistelloerd likeuren en wijnen, hetwelk wordt aangenomen. Wordt voorgesteld goed te keuren de levering van eene klok voor het carrillon met eene uilgaaf van 35,50 tot vergieting. Dien conform be sloten. De Voorzitter deelt namens Burgemeester cn Wethouders mede dal aan deze, door den raad in een der vorige vergaderingen crediet is ver leend tut het doen van ecnigc herstellingen aan de kraan, maar dat daarmede is^gewacht tot dat de kaaimuren op die plaats vernieuwd werden. Thans naauwkeurig onderzocht zijnde, zijn de volgende herstellingen noodig bevonden 1°. den kelder om den koningstijl te vernieuwen, en 2.° veranderingen in het werk te brengen van hetwelk deonkosten geraamd worden op 593. Burgemeesler en Wethouders stellen nu voor die herstellingen te doen plaats hebben. De kosten eencr nieuwe gegoten ijzeren kraan voor 6000 kilo zouden bedragen 6700 en zonder bascule 4700. Hierover ontstaan discussion. De heer van der Grijp is van mecning, dal het beter zoude zijn de kraan builen gebruik te stellen als zijnde zeer oud en telkens zeer be langrijke herstellingen zullende vereischen ter wijl zij toch gebrekkig zal blijven. De heer Landsknegt zegt met de heer Ochtman de kraan onderzocht cn slecht hebben beionden. De heer Goemans spreekt van den slechten toestand en de slechte positicder kraan, zoodat de schip pers hel ontzien wegens hel tijdverlies, om hunne vaartuigen onder de kraan te plaatsen en van do niet beslaande behoefte wegens het weinige ge bruik. Deheer Houwer betoogt,dat dekoningstij! rot is en dus geen vertrouwen verdient, terwijl de aangebragte verandering aan het raamwerk geene stevigheid geeft. Deheer van der Vliet wijst op de weinige behoefte en dc vrees voor de stevigheid, die weerhoudt om er gebruik van te maken. De heer Ochtman merkt op dat de commissie van fabricage den architect over de reparalien beeft gehoord en deze aan dc commis sie zoodanige inlichtingen beeft gegevendat 'zij bezwaar maakt de kraan te vertrouwen. De voorzitter wedcrlcgl beurtelings gemelde heeren, cn loont aan, (lal Burgemeester en Wet houders reeds vroeger die bezwaren hadden ver nomen waarom zij beproefde deskundigen had den gehoord en deze hadden verklaard dat na de aangegeven reparalien de kraan voldoende stevigheid zou hebben. Burgemeester en Wet houders achtten daarom een uilgaaf van ƒ598 doelmatig, terwijl zij een offer van ƒ4700 4 ƒ6000 te zwaar achten, /ij gaven daarom de voorkeur, om de kraan nu te repareren dan de stad van een dergelijk werktuig Ie berooven. Air. de Crane zou het gemis eener kraan een groot bezwaar achten en gelooft, dat van baar veel gebruik zou worden gemaakt, indien zij slcehlsop eene doelmatigeplaatsstond. De beer Ochtman stelt voor deze zaak aan te houden en aan Burgemeester en Wethouders een nader onderzoek op te dragen. De voorzitter geeft in overweging, om dit voorstel Ie wijzigen en wel bet nader onderzoek door Burgemeester en Wethouders daarin niet op te nemen daar des kundigen reeds gehoord zijn en hun v oorstel van het door deskundigen uilgebragte rapport het resultaat is. Na discussie wordt het voorstel van de heer Ochtman aldus gewijzigd in omvraag ge bragt en verworpen mei 5 tegen drie stemmen, die der heeren Ocblman van der Grijp en Fokker. Het voorstel van Burgemeester cn Wethou ders tol herstel wordt daarna verworpen met 7 stemmen tegen t die van den heer Fokker. Op de vraag des Voorzitters of een der leden nu een ander voorstel omtrent deze zaak te doen beeft, neemt .Ylr. de Crane hel woord en be toogt de behoefte aan eene kraan en vraagt of hel niet nuttig zou zijn indien Burgemeester en Wethouders eens informeerden wat eene nieuwe kraan zou kosten, alware deze ook van minder capaciteit, daar hij er echter geen be paald voorstel van maakt wordt de zaak voor als nogonbeslisl gelaten. Hierna wordt de vergadering gesloten. BEK.ENDMAK.ING. Yierilczceden 25 Julij I 859. G. J. FOKKER I. B. Voorzitter. G. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND Dreischor 23 Julij. Gisteren avond om streeks half tien ure ontstond in deze gemeente brand die zoosnelle uitbreiding had dat er ge gronde vrees bestond voor verwoesting van een aanzienlijk deel va» den bebouwden ring van bel dorp. Ontstaan in eene strooklamp bij den ach terweg in de nabijheid van een schuurtje mot hooi en korenschoven ten zuidoosten van bet dorp, breidde bel vuur zich zeer spoedig uit lot twee groote woonhuizen aan eene van welke eene schuur met verschillende ongedorsclien producten van den landbouw en zijn al die ge bouwen en hetzich daarin bevindende ter uil zondering van eenige meubelen een prooi der vlammen geworden de vaste panden zijn voor brandschade verzekerd de meubelaire goede ren echter niet algemeen en geen der veldvruch ten. Vestigt men het oog op de plaats des onheils en daarbij de gedachte op de sinds eenigen tijd geheerschl hebbende groote droogte gevoegd bij het dreigende van oen schrikverwekkende onweersluebttijdens den brand bestaande dan mag het als een buitengewoon geluk beschouwd worden, dat het onheil hoe groot dan ook, zich tot de grens van het gebeurde bepaald heeft en dit zou zeker het geval niet geweest zijn, indien niet door eendraglige en cordate handeling der bevolking het vuur den voortgang met buiten- gewonen ijver was betwist geworden en daarin de loffelijke hulp van de nabij gelegene gemeen ten /onnemaire cn Noordgouwe was ondervon den die even als Zierikzeedoch welke laatste geen doelmatige plaats kon worden aangewe zen bij gemis van water aan den voorkant der gebouwen met hunne spuiten herwaarts zijn toegesneld en tot gebeele afwering van verder gevaar krachtdadig hebben medegewerkt. Jl. vrijdag voormiddag heeft men te Vlis- singen weder beproefd om het fregat met stoom- vermogen Zeelandte water te brengen en wel door te trachten met hel stoomschip Cycloop daaraan zoodanige» schok toe te brengen, dat de Zeeland ondanks de belemmeringen die aanwezig zijn van de helling zon alloopen. De poging was Tuchteloos. Nadat de vaartuigen dooreen sterken kabel goed aan elkander bevestigd waren, begon de Cycloop vooruit Ie malendoch de kabel brak reeds bij den eersten schok. Naar men verneemt is ten gevolge daarvan eeo man ligt gewond, en aan hel stoomschip eenige weinig belangrijke sciiade (oegebragt. In een herderlijk schrijven van mgr. van Vree, bisschop van Haarlem, zijn de kerkbestu ren der B. K. gemeenten in ons land aange zocht tot het houden van een algemecnen dank dag voor hel herstel van den vrede. Menschrijfiuil s'Gravenhage van 23dezer Gisteren heeft de arrestatie plaats gebad van eenvoor de maatschappij zeer gevaarlijk persoon. De aanleiding daartoe was het volgende Op 8 dezer trad in eene herberg onder Wassenaar aan den Lcidschcn weg iemand binnen en vroeg aan de waardin die zich bq afwezigheid van haren man met bare hoogbejaarde moeder alleen in buis bevond om eene kruik bier. De vrouw zich naar den kelder begeven hebbende om bet bestelde te balen wierp de bezoeker bet Juik waardoor zij naar beneden gegaan was digi hanr toeroepende dat hij haar zou vermoorden indien zij het waagde er uit te komen. De waar din eene moedige vrouw liet zich daardoor niet afschrikken kwam door het luik weder bo ven greep den booswicht bij de keel doch werd door hem weder naar beneden gedrongen, heigeen haar echter den moed niet ontnam om nogmaals het luik te openen cn te voorschijn te komen. Dc indringer, eindelijk ziende dat hier met geweld niets te verrigten was ging weg na zich door de vrouw eerst nog een brood Ie hebben doen geven. Naar men vernoemt is do gearresteerde reeds tot bekentenis gekomen. Hij was eerst onlangs uit de strafgevangenis te Leeuwarden ontslagen alwaar hij na do straf van geesseling en brand merk te hebben ondergaan 20 jaren bad door- gebragt. Dezer dagen heeft in het koffijhuis van de G. alhier een tol dusver onbekend gebleven per soon, na aldaar iets te hebben gebruikt de be minnaars van hel billardspel in hunne liefheb berij willen stremmen, door ongevraagd de bil— lardballcn mede te nemen, zonder ze tol op de zen oogenblik te hebben leruggcbragl. Naar men verneemt beeft de heer W. Moon van Brighton dezer dagen de stad 'sGravenhage bezocht. Die beer die reeds sedert 20 jaren volslagen blind is heeft zich geheel aan hel be lang der blinden gewijd volgens eigene vinding heeft hij hondorde blinden in Engeland Schot land en Ierland leer en lezen terwijl hij nu Ne derland bezoekt om ook onze blinden kosteloos van dienst te zijn. Van bier zal hij naar üuitsch- iand vertrekken. Men verneemt wijders dat hel bestuur der werkinrigting voor hulpbehoevende blinden alhier eene proeve van zijne leerwijze nemen zal. Deze leerwijze is bereids door de meeste Europesche staten verspreid en in 26 talen in gebruik. d d i T s O H i ma Keulen 22 Julij. Maandag avond werd gedurende de oefeningen der lol den trein bc- hoorende manschappen te Moabit nabij Berlijn een paard door de bijlwoede overvallen beet verscheiden paarden, wierp ook eeit soldaat op den gronden wilde hem insgelijks bijten. Met groote moeite, werd het woedende dier verhin derd den man gevaarlijk te verwonden. Met lansen gewapende uhlanen, uit de naburige ka- s-mc ontboden slaagden er niet in bet paard dood te steken, maar maakten hel slechts nog woedender. Eindelijk werd het dooreen kara- bijnscbot voor den kop gedood. I)c l'rnissische oorlogschepen, die voor het uitbreken van den laalsten oorlog bestemd waren om, in het belang van handel en nijver heid, een logt naar Japan te maken, zullen nu eerlang derwaarts stevenen. Uit Wittlich nabij Trier wordt berigt dat den Ui meer dan 100 woningen doorde vlammen zijn verleerd. De brand was zoo hevig, dat binnen bet verloop van nog geen aur bet dorp in de asch was gelegd. Uit Presburg wordt medegedeeld dat aldaar op den 5 Julij jl. door hel bof drie per sonen uit Lcvenez zijn veroordeeld tol 6 maan den zware gevangenisstraf en een dag wekelijks te vasten dewijl zij bel hadden gewaagd een keizerlijke ambtenaar op eene openbare plaats «met verachting" aan te zien.

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1