ER ZEETIJDINGEN VEHYOER-MIDDELEN 00T kelp*STADZI1 REEDS, MA1IKTDE11IGTEN ENZ. afgebakende, te geavanceerde positie ingenomen om thans Ie knnnen achteruittreden. Hij had zich zelfgemaakt tot den Alberoni den Riche lieu van Sardinië, hij wilde zijn meester maken tol souverein over Italic en in zijnen naam een uitgestrekt gezag voeren, hij wilde dat Italië een zetelzou hebben in een Furopeesch congres naast de vijf grootemogendheden, en hij is verslagen geworden. De contra revolutie zegepraalt. Aan zijn naam, aan zijne gevoelens, aan zijne vrienden is hij verschuldigd af te treden en zich zelf gelijk Ie blijven, hij heeft het gedaan en de koning heeft zijn ontslag aangenomen. Melden bper de Cavour die zich terugtrekt en betere da gen afwacht treedt ook de Italiaansche vrijheid terug en ziet de verwezenlijking van hare ver wachtingen tol andere lijden uitgesteld. Garri- baUli zal wel niet anders kunnen doen dan dit voorbeeld volgen. Ook te Parijs zalnaar men zegt, cene de missie worden gevraagd en wel door den heer de la Gucromnerc die aan het hoofd van de af- decling drukpers was geplaatst om haar in oor logzuchligen geest te leiden. Dat is de eigen aardigheid van absolute regeringen dal zij aan hare getrouwe dienaars nu deeene dan de an dere gedragslijn voorschrijven zonder zich om de persoonlijkheid van hare werktuigen te be kommeren en zonder te denken over de verant woordelijkheid welke deze door die verande ringen van meening op zich laden. .Men verhaaltdat een hooggeplaatst staats man in Frankrijk dezerdagen zou gezegd hebben «■la, wij hebben een mooijen oorlog gemaakt, maar Oostenrijk heeft een mooijen vrede ge maakt.'' De Franscbe geest verloochent zich nimmer. De Observer noemt het sluiten van den vrede schandelijk, liet blad is van oordeel dat hij on mogelijk duurzaam kan blijven en maant I nge land aan lot hel nemen van voortdurende en uit gebreide verdedigings maa(regelen. De jongste beriglen uit Italië brengen hier eene anecdote in herinnering uit de dagen, die den -oorlog bijna onmiddelijk vooraf gingen en zich vastknoopende aan liet kortstondig verblijf van den graaf de Cavour in deze hoofdstad. Men zegt namelijk dat de Sardinische minister destijds in aanraking kwam met den baron vein Rothscliildt en in een gesprek dal hij met dezen had de ver onderstelling van zijn aftreden opperde. De heer de Cavour wist zeer goed dat de conservative partij en de mannen van de beurs hem beschouwden als den aanstoker van het Furopesche vuurtje. «Zoudt gij niet denken, vroeg hij aan den koning van de beurs, dat mijne aftreding de fondsen wel drie percent zou doen lijzen?" O, mijnheer de graaf, was het antwoord gij schal u zelf veel te laag." Het zou jammer zijn, wanneer deanecdote ver zonnen ware, want zij is karakteristiek. Intus- scben is het een merkwaardig teeken des lijds en cene belangrijke bijdrage ter beoordeeling van hetgeen er thans gebeurt dat de aftreding van den graaf de Cavour nu juist het tegenovergestelde heeft uitgewerkt van hetgeen voor deu oorlog zou geschied zijn. De fondsen zijn gedaald op de tijding van zijn ontslag. Fr hebben jl. zondag te Milaan revo- lutionnaire demonstratie!) plaats gehad de Franscbe troepen hebben zich met hel volk ver broederd en de kreten aangeheven van leve de republiek Madrid 13 Juiij. Gisteren hebben er te Se- villa onderscheiden arrestatien plaats gehad daar de openbare magl was gewaarschuwd dat er in den nacht ongeregeldheden zouden uilbar sten Men heeft de verlakking ontdekt van eene mislukte democratische zamenzwering. In alle provinciën is de prijs der levensmid delen gedaald teil gevolge van den overvloedigen oogst van dit jaar. liet brood is te .Madrid twee cuartos afgeslagen in den tijd van twee dagen en men verwachtte eene verdere daling der prijzen. <3 o o t-s pisttaesmhea Londen 16 Julij. Dc Times deelt dezen mor- gen mede dat keizer Napoleon en keizerin Eugenie eerlang te Weenen een bezoek aan den keizer van Oostenrijk zullen brengen. Over het verdrag van Villafranca sprekende zegt de Times daarin de kiem te zien voor de ver nietiging der constitutionele partij in Italië en voor de onderwerping van de italiaansche confe deratie aan Oostenrijk. lil do jl. donderdag gehouden zitting van het lagerhuis uitte de heer Raillie zijne vrees dat de verdedigingsmiddelen des rijks niet voldoende zouden zijn bijaldien zoo als hij geloofde Duitschland onzijdig bleefingeval een oorlog tegen Fngeland mos (uitbreken. Ook de heeren Mood en Pee/ verklaarden dat het leger onvol doende is. In liet hoogerhuis heeft lord Somerset op cene tol hem gerigle vraag geantwoord dat de rege ring de noodige schikkingen met de eigenaars van stoomschepen getroffen heeft, om die bodems desnoods voor deverdediging deslands te kunnen bezigen. Inde laatste dagen heeft de hitte hier zulk eene hoogte bereikt (!00 gr.), dat personen die in Australië en bengalen geweest zijn de warmte in Engeland ondragelijker vonden. Door den Times wordt cene dcpcche medege deeld uil Weenen in welke gezegd wordtdat Oostenrijk zich waarschijnlijk alleen voor zoo veel Venclie betreft bij de llaliaan.che confe deratie voegen zal. Volgens de Morning Post zou Oostenrijk ge weigerd hebben deel te nemen aan een con gres tot verdere regeling der Italiaansche zaken. Dit geeft den Times aanleiding de meening te uiten, dat er niets voor de onafhankelijkheid van italic is gedaan. Eergisteren avond heeft nabij Paisley lus sclien 4 a 500 Orangemen en 2 a 300 mijnwer kers eene vijandige ontmoeting plaats gehad waarbij verscheiden personen door geweerscho ten, messteken als anderzins zijn gekwetst en een is gedood geworden. -The Morning Post bevat een artikel over de grondslagen van den vrede dal des te belang- rijker is naardien men gelooft dal hel de ziens wijze der Engelsche en waarschijnlijk ook der liussische regering uitdrukt. Na te hebben aan getoond dat een vrede door de oorlogvoerende mogendheden gesloten voor deandere mogend heden niet verbindend is zegt bet blad dal de- toekomst van Italië door een congres moet ge- reseld worden. Deze aangelegenheid was inden jare 1815 een lïuropeesch belang en zij is dit ook nog heden. Maar het congres van 8ö9 moet de feilen van dal van 1815 herstellen. De slag boom tusscben Frankrijken Italië moet thans on der een anderen vorm worden daargesteld. Sar dinië moet een magtig koningrijk worden en door de federatie met het overige Italië vcreenigd zijn, zoodat het den bijstand daarvan kan inroe pen als hel door hel noorden mogt bedreigd worden. De Italiaansche confederatie moet naar evenredigheid even magtig zijn lot hare verdedi ging als Duitschland. De inlijving van Lombardije bij Sardinië en het creëren van een Venetiaansch koningrijk moeten ais onvermijdelijke maatregelen worden beschouwd. Genoemd blad houdt bet wijders voor onmogelijk Italië de vrijheid te her geven zoo lang er geene hervormingen in het pauselijk regeringstelsel zijn ingevoerd. Het congres zal dus den paus moeten te kennen geven dat de wereldlijke en geestelijke rnagt niet gepaard kunnen gaan en dal hij door «per fas et nefas" de wereldlijke magt te willen behouden de defi nitive regeling der Italiaansche kwestie in de waagschaal sielt. Wat Napels betreft zal hel congres den jeugdigen vorst der beide Sicilientot de overtuiging moeten brengen dat het zijn pligt is zijn volk de vrijheid te hergeven door de ophef fing van alle geheime verdragen met Oostenrijk <-n door krachtigewaarborgen voor de handhaving van hel constitutionele regeringstelsel. Alleen op deze wijze dus besluit het blad zal men erin slagen de vrijheid van Italië te waarborgen en het te ontheffen van de afhanke lijkheid van de rampzalige bescherming der magtige naburen, die tot heden de voornaamste bron was van de ellende van het schiereiland. De Times beschouwt de grondslagen des vredos van Villafranca en vindt daarin niets wat langs diplomatieken weg niet even goed had liun- ken verworven worden Die vrede zeg! het groot en invloedrijk dagblad, krenkt Oostenrijks trotsin niets en verhoogt zijne krachtaanzieniijk. Het ziet zich vanden last ontslagenom eene muit zieke eu kostbare provincie te bt-heeren en be houdt de magl om die te vernielen als het zulks goed vindt. Het ligt nu in Italië als een zwaard- viscli nevens een walviscb het is aan alle zijden gewapend en Italië ligt aan alle zijden bloot- Oostenrijk heeft slechts datgene overgeleverd wat liet vroeger of later hernemen kan, maar te ver standig is om thans te willen behouden Sardinië heeft uit genade ontvangen wat daaraan billijk toebehoorde, en wat het, als het wordt aangeval len, niet kan verdedigen. Als de Oostenrijksche satrapen te Florence en Modena hersteld zullen zijn en als hettot aan de tanden gewapend heerschend en onwederstaanbaar Ie midden der Italiaansche confederatie staan zaldan zal Oos tenrijk grooterin Italië wezen dan het immer was. Als Engeland dit alles, voor dal de strijd aanving aan Oostenrijk had durven voorstellen, zou het zulks wel niet afgeslagen hebben en bij de uit komst beschouwd zou men 100,000 kostbare levens hebben kunnen sparen terwijl Italië even vrij als nu geweest zou zijn «van de Alpen af tot aan de Adriijtische zee.'' In een tweede artikel doel de Times de navol gende vragen Zal Italië tevreden zijn met deze vrijheid van de Alpen tot aan de Adriatische zee? Is de paus wat zijne wereldlijke personaliteit betrefi, zoo populair dat geheel Italië zich zelf geluk wenscht onder zijn eerc-presidium geplaatst te worden Zal Sardinië niet inzien dal er eenig verstand school in den raad zoo dikwijls verno men om door vreedzame middelen door den v ooruitgang der industrie en der ontwikkeling te arbeiden aan de trapsgewijze emancipatie van het Italiaansche volk? Wij spreken niet van Victor EmanuelHij zal eene groote uitbreiding van grondgebied bekomen bij heeft een droom legen eene gematigde werkelijkheid geruild en volgens de begrippen van gewone koningen komt hij er met winst af. Wel is waar schittert hij slechts met middelmaligcn glans naast den verblinden roem zijns weldoeners en in hel belang zijner waardigheid drukt de hand van zijn rcusachtigen vriend wel wat zwaar op hem. Maar het is aan het volk van Sardinië dal wij willen vragen of bet nog altijd zoo zeer overtuigd is van de goede uitwerking der Franscbe alliantie als voor vier maanden. Voedt het niet eenige vrees ten aan zien van zijne constitutionele instellingen, op zulk eene loyale wijze afgestaan onder de heilige hoede des konings om in hare kracht te worden her steld zoodra het oogenblik des gevaars voorbij zou zijn De Manchester Examiner zegt dat binnen kort de zaak zal worden onderiochl van zekeren persoon die met vrij veel grond beweert eeu na komeling Ie zijn van den hertog van Cumberland (de broeder van George 111Gelijk mendenken kan prikkelt dit regtsgeding de nieuwsgierigheid nu reeds uitermate. Volgens beriglen uit Mexico heeft generaal Cass namens den president der Ver. Staten aan den Mexikaanschen minister van buitenl. zaken zijne ontevredenheid te kennen gegeven over den moord op onschuldige Amerikaanscbe burgers door Miramons soldaten gepleegd en over de in trekking van het exequatur der Amerik. consuls. Generaal Cass heelt verder verklaard, dat de Ver. Staten niet in gebreke zouden blijven zich zeiven voldoening Ie verschaffen. Onder de laatst ontvangen Noord-Ameri- kaanscbe beriglen behoort dat een van Chicago^ komende spoortrein in den afgrond gestort is, die ten gevolge der stortregens eene diepte van 25 voelen had verkregen en dat van de 150 reizigers 75 omgekomenen 45 gekwetst zijn Eene Creoolsche die,mei een zeeman gehuwd was en ui langen tijd niets van haar man had vernomen (Jacht dal hij dood was en iiuwde een ander. Op zekeren dagonlmoette de tweede echt genoot plotseling den eersten man zijner vrouw. Mijn hemel zijl gijniet dood? «Zoo als gij ziet, antwoordde de ander. «Wat zal ik be ginnen? riep nu weder de tweede echtgenoot ik heb uwe vrouw getrouwd! Stel u gerust mijn vriend antwoordde de ander «hol heeft niets Ie beduiden zij past u misschien beter dan mij, en weg was hij tot grooten spijt van no. 2. Een onderwijzer had de gewoonie bij het on- derrigt inde aardrijkskunde zijne tabaksdoos die ovaal rond was te loonen ten eindede jeugd zich een denkbeeld kon vormen van de gedaante der aarde. Nu had de onderwijzer tweedoozen de een gebruikte hij alleen des zondags en was ook van een ander lalsoen. Op het examen vroeg een lid der schoolcommissie wei jongen vertel mij eens welke gedaante heeft onze aarde In de week is zij bijna rond en des zondags vierkant, was het antwoord. JONGSTE TIJDINGEN. Londen, 18 Julij. Volgens een telegram uit Weenen, welke heden door de Times wordt me degedeeld zullen de vertegenwoordigers van Oostenrijk, Frankrijk en Sardinië spoedig naar Zurich komen om daar de nadere bepalingen van het vredesverdrag te overwegen daar beide keizers verlangen dal zulks niet op een congres geschiede. Lissabon 16 Julij. H. M. de koningin is eens klaps door eene hevige keelontsteking aangetast, welke in zoo sterke male is toegenomen dat de vorstin heden ten één ure is overleden. W|l\1 VersclieMIneraaile Wate ren Citroen- en Bessen sap Sirop <5e Limonade, alle soorten van Wijn- en Bier-AzSjn, verkrijgbaar bij F. J. V. LA li BA.Ni) Apothecar. Korte St.-Jansslraat. Zierikzee 17 Julij. biniiengekomen Petrel, kapt. B. Haxtervan Liverpool naar Dord recht. Brouwershaven 14 Julij. Binnengekomen Wligentiakapt.. D. van Bentveld, van Rotterdam naar Batavia gesleept per stoomboot binnen door van Hellevoet. 16 dito. Bezoelde kapt. JH. Lammerls van Bueren, van Batavia, Oscar 1, kapt. ülomquist, van Sourabaya, beiden naar Rotlerd. 17 dito. Phoebe kapt. J. Stannard vaiiNew-- Caslle ii. Brouwersh. 18 dito. Falslad kapt. It. I'. Mogense, van Venelie, St. Anna, kapl.G. L. Cafiero van Alicante beiden naar Dordrecht. 16 dito. Uitgezeild Stad Dordrecht kapt. J. H. Stuit, van Dordrecht naar Londen. 18 dito. Ro berten Marij kapt. J.L. Young van Brouwers haven naar New-Castle. Z',2 pet. 3 h BS 5 64% 97'?/,» 15 104% 95 1COV, S6% 229% 59% 31% 75% 1 I» 44 '13% 41% 31% 15% 15 t. der 8 toomb afvaart vHui r 1 k zee. PIUJZEBï SER EFFECTED TE AS/.- jtt E ISüM den. 18 Julij 1859. Nederland Werkelijke Schuld dito dito dito dito Amortis. syndic. Rusland bij Hope 1798/1810 dito 1828/1 «829 bij Stieglitz. 5de leen. 5 dito 6de leen. 1855. dito 4 bij Hope 4 Cert, van ass. 6 Poolsche schatkist oblig. 4 Aand. groote Russ. spoorweg a 236 volgefourn. 5 Oostenrijk Weenerbank bij Goll. en Co. 5 dito dito 4 Metalliek 6 dito 272 dito, rente Amsterdam 5 dito, nationale 5 Portugal Buitenlandsch van 1853 dito van 1856 en 1857 3 Spanje Buileulandsch Binnenlandsch 3 Buitenlandsch. 3% nu l3/4 Ecuador Groote stukken 1 Stukken van L 100 1 Land-Certificaten a L 10O De stemming was over het algemeen vrij levendig doch de coursen eenigzins flaauwer dan jl. zalurdag. ROTTERDAM, 18 Julij. TARWE. Zeeuwsch Vlaamsch. en Overmaa«sehe 25 cent booger, goede en puike f 8,50 a 9,25 mindere f7 a f8,20. ROGGE. Zeeuws. Vlaams, en Óverra. 10 cent, lager-f8 a f 5,90. GERST. Zeeuwsch. Vlaamsch. cnOverm. winter f3,25 af 4,20, dito zomer f 3,50 a f4,50. IIAVEIÏ. /.eeuws. en Tnl. Korte 3,30 a f4,70, dito lange f 2,2-5 a f 3,75. E RW- TEN Zeeuws, groene f7,50 a f 9,45; groote dito 9 f af 10. PAARDENBOONEN fGa f7,75. 239ste STAATS-E.OTERIJ. Tweede Klasse. Prijzen van iOOO en daarboven. Iste Lijst. No. 17845 f 20000 no. 4875 f 1500 no. 17588f 1000. Van Zierikzee: Woensdag20, 's morg 4 Van Hotter dam: Donderd.21's morg. 103/4'ir e Vrijdag 22, 5 Zaturdag 23, 103/4 dienst tusscben Middelburg en Rotterdam. Van Rotterdam van Middelburg Donderd. 21, 'smorg. 6 Vrijdag 22, 6 Zaturdag 23, 6 Woensdag20, 'smorg. 103'4ure Vrijdag 22, 103/4 Zaturdag 23, 103/4 De diligence zal van Zierikzee 1'/2 uur ua de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburgen van Middel burg naai Rott. gelijk met de afvaart der stoomboot rijden. dienst tusschen Vlissingen en Botterdam. Van Rotterdam des dingsdags donderdags en zaturd. 'smorg ten 10 ure Van Vlissingen des maandags, woensdags en vrijdags 's morg. ten8 ure na aankomstvan denRijnspoor dienst tusschen Goes en Rotterdam. van Goes i van Rotterdam Woensdag20, 'smorg. 4 ure J Donderd. 21,'smorg. 9*/2i Vrijdag 22, 5 1 Zaturdag 23, ll't Ter Slads-Drnkkerij van de Erven A. de Vos

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 2