Woensdag 20 Julij. 1859 WOENSDAG ZATURDAG. BESTUREN MIMSTRATIEN NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND BUITENLAND. KZEESIMOIIRANT A B O ff N E E iV T .S-P R IJ S. Per drie maar,den 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daags te vorenvoor i 0 ure smorgenv. V E li S CU IJ A' P R IJ S DE R AD V E RT E A' I K A'. Gewone 12'cents r/e regel.Geboorte-Huwelijks- era Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve het Zegelregt. van Jeepl iee t. Of/,» «7>/8 104% 102% 'J8 101 87 67 66 80',9 228 Vj 5S'/s 3 U's 70',4 638' l4 48V,„ 44 44 41 VJ 3178 lo'/a rkl was effecten elen 8,00 9,00 9,00 0/0 8,50 0,00 9,50 0,00 0,00 6 ure 6 AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzec, brengen ter kennis van de ingezetenen dat ge durende de lieerschende droogte hel schuren spoelen of dweilen van straten, sloepen of klinkerpaden, idsmede hel wasschen van glazen tot nadere afkon diging verboden is, overeenkomstig art. 45 van het reglement van policie voor deze gemeente. Afgekondigd van het Raadhuis te 'lierikzee, den 18 Ju lij 1859. B, C. CAU Voorzitter, C. df. JONGE Seoetaris. Re ArrondIssements-Betaalmeester te ïierikzee, brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat, gedurende deszelfs af wezigheid zijne betrekking zal worden waarge nomen door den Heer H. J. HALFFMAN. Zierikzee den l9Julij 1859. De Betaalmeester voornoemd SPANDAW. Ziriukzee 18JuIij. Gisteren in den namiddag vermaakten zich eenige knapen met baden in het Dijkwator alhier. Een van hen J. Barbieroud 14 jaar, zich niettegenstaande herhaalde waar schuwing, te ver in het water begevende, heeft zijne onvoorzigligheid met den dood moeten boe ten. Weldra zonk hij en liet nog een kreet hoo- ren maar zij die zich bij hem bevonden waren niet bij magie hem te redden. Zoodra de treurige mare verspreid was snelde eene groote menigte naar de plaats des onheils en deed men nog pogingen om hem te redden maar vruchteloos. Zijn lijk is heden middag gevonden. Algemeene deernis heeft dit droevige voorval verwekt. De droefheid der ouders is onbeschrijfelijk. Re drenkeling was een vlngge oppassende knaap. Moge hel vele knapen en volwassenen tot waar schuwing zijn. Middelburg, 16Julij. Eenkrachtigenuitvoe- rigadresvan de kamer van koophandel alhier aan de tweede kamer gerigtten einde nog eene laatste poging in het belang van den Zeeuwscben spoorweg te doen ligt van heden af in de Con certzaal Ier teekening voor onze ingezetenen. Velen hebben reeds geteekend en nog veel meer zullen door hunne handteekening loonen dal de al of niet daarstelling van den spoorweg eene levenskwestie voor dit gewest uitmaakt. Bij de eergisteren teVlissingen in het werk ge stelde pogingen om het fregatschip met stnomver- mogen Zeeland" te water te laten heeft zich hetzelfde verschijnsel voorgedaan dat bij de beide vorige aldaar gebouwde schepen heelt plaals ge had. Het schip verliet omstreeks Ier halver wege de helling en bleef plotseling steken. Men verdiept zich in gissingen wat hiervan deoorzaak kan zijn daar ook ditmaal de meest mogelijke maatregelen van voorzorg waren genomen. Er worden middelen aangewend om hel heden te water te brengen. 1,1. woensdag is Ie Kapotje op krachtvollen leeftijd overleden de onderwijzer aan de openbare gemeenteschool Hendrik Sluyters sedert 18 18 in die gemeente gevestigd. Het groot aantal school boekjes voor verschillendeleervakken waarvan vele met vrucht opeen aantal scholen gebruikt worden en eenige andere werken van meerderen omvang getuigen van den ijver van den overle dene en zijne zucht om nuttig werkzaam te zijn. Men verneemt dat een aantal adressen aan het departement van oorlog is ingediend tot vrijstelling der miliciens van 1856/57 als zijnde de reden tol hunne indienststelling door den ge sloten vrede thans vervallen. Bij koninklijk besluit van 6 Julij 1859 heeft Z. M. bepaald I dat de behandeling van alle zaken betreffende den adelstand, tot dusver hebbende uitgemaakt een onderdeel der bemoei- jenissen van hel departement van binnenland- sche zaken zal worden opgedragen aan dal van justitie; l°. dat de hooge raad van adel in ge lijke betrekking zal staan tot onzen minister van justitie, als dat collegia thans staat tot onzen minister van binnenlandsche zaken 8°. dat do referendaris Mr. W.J. baron d'Ablaing van Gies- senburg met behoud van zijne tegenwoordige jaarwedde van hetdepartement van binnenland sche zaken naar dat van justitie zal overgaan 4°. dat de uitgaven ter zake van adelsaangele- genheden, voortaan zullen worden gebragt in het 4de hoofdstuk der slaatsbegrooting 5°. dat de vorenstaande bepalingen alle zullen worden gerekend in te gaan met I Jan. 1860. Men schrijft uit Maasland van 13 dezer: Men verneemt, dat eene aanklagt van een ingezeten dezer gemeente legenden heer burge meester onzer gemeente ingebragt, Ier zake van eene onzachte behandeling. Rit heeft aanleiding gegeven lot een regterlijk onderzoek zoodat gemelde burgemeester als beklaagde en de heide wethouders en de secretaris, die daarbij tegenwoordig zijn geweeslals getuigen reeds door den heer regier- commissarisbij de arrondis sement regtbaukte Botterdam zijn gehoord. Men schrijft uit s'Gravenhage van 15 dezer, lieden nacht ten een ure werden de bewoners der residentie uil den slaap gewekt door het lui den der brandklok en bleek spoedig dat het huis bewoond door zekere n van der Takwinke lier in hccen-artikelen in de 1ste Wagenslraat geheel en al in lichte laaije vlam stond. Zeer spoedig bevond zich op de plaats des onheils de adjunct brandmeester van Gogh die spoedig ge volgd werd door den brandmeester-generaal, de burgerlijkeen militaire autoriteiten. Rebrand- spuiten no. 2 en 3 waren de eersten aanwezig hebbende no. 2 het eerst water gegeven. Niet tegenstaande alle aangewende pogingen is het huis geheel uitgebrand doch is men er in ge slaagd de belendende perceelen te bewaren. Re bewoners zijn niet dan met levensgevaar ge red. Van der Tak had juist eenige weken gele den zijn inboedel bij de hrandassurantie-maal- schappij de Adelaar voor eene betrekkelijk aan zienlijke som doen assureren. Vermoedens van moedwillige brandstichting zijn dadelijk ontstaan en is van der Tak dan ook op die vermoedens, voorloopigin verzekerde bewaring genomen. Men schrijft uit Nieuwe Riep van 15dczer Heden morgen is hier ter reede geankerd Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen. Na eene sloep aan wal gezonden te hehben voor het be zorgen en afhalen der brieven is gezegd stoom schip heden namiddag weder naar het eskader in de Noordzee vertrokken morgen zou het es kader naar Edinburg zeilen. Terwijl in het Oldambt (Groningen) het koolzaad gedorscht en hei winterkoren gezicht moet worden is er op sommige plaatsen groot gebrek aan arbeiders zoodat hol weekloon dan ook lol eene ongehoorde hoogte is opgevoerd zóö zelfs dat op eenige plaatsen voor hel zichten en binden van een deimt gerstbenevens de kost ,8a 9 gulden wordt besteed. Niette genstaande dit een dagloon geeft van zes gulden, zag men voor eenige dagen nog Oosifriesche ar beiders aan den weg liggen wachtende op hooger loon. Te Luik heeft dezer dagen een verschrik kelijke brand gewoed in de fabriek van wapens van de heeren Ancion en Co. De gebouwen met alles wat zij bevatten machines 801)0 geweren die op hel punt waren van afgeleverd Ie worden, enz. zijn eene prooi der vlammen geworden. Re schade wordt op een millioen francs begroot de gebouwen en werktuigen waren tegen brandschade verzekerd. ddixschiabid Keulen, 15 Julij. De Nassausche troepen zullen vooreerst niet uittrekken zelfs is bevel gegeven dal de manschappen van vier ligtingen met verlof huiswaarts keeren zullen. Weenen, 14 Julij. Het publiek heeft zich van zijne verrassing nog niet hersteld. Nadat gedurende een geruimen lijd allerlei beschuldi gingen zijn geworpen op keizer Napoleon, nadat alle dagbladen als om strijd allerlei hatelijkheden tegen hem hebben verbreid, is dit alles eensklaps veranderd, allen zijn gedwongen om thans den man te prijzen en te verheffen, dien zij voor eenige dagen hebben verguisd. Verscheidene Weener dagbladen durven hun stellig oordeel over den gesloten vrede nog niet vellen. Sommige dier bladen troosten zich hiermede dat de keizers zich onderling verstaan hebben zonder de onzijdige mogendheden te raadplegen, en dat de gehate koning van Sardinië eene groote vernedering heeft ondergaan. Een ander blad zegt; Wij hehben eene zeer schoone provincie verloren, en nogtans zullen wij sterker geworden zijn. Wij zullen trachten het kapitaal dat ons overgebleven is beter en rijkelijker aan te wenden. Wij zullen hel verzuimde weder in halen wij zullen trachten onze verstandelijke en stoffelijke krachten te verzamelen te ontwikkelen en te vlerken. Wi enen, 16 Julij. Door den keizer is een manifest aan zijn volk uitgevaardigd, gisteren door I em te Laxenburg onderteekend. Raarin zegt M. dat hij tol het sluiten van den vrede heeft besloten tengevolge van het on zijdig blijven zijner natuurlijke bondgenooten wier bemiddeling ongunsliger vredesvoorwaar den zou hebben doen verwerven dan bij eene di recte onderhandeling mogelijk was. M. kondigt aan dal hij de wetgeving die verbeteringen zal doen ondergaan welke door den lijd gevorderd worden. Krachtens de door Frankrijk en Oostenrijk geteekende vredes preliminairen zullen al de door Frankrijk genomen Ooslenrijksche schepen vrijgelaten worde». Eenallergruwelijkste misdaad heeft eenige dagen geleden geheel Berlijn met schrik vervuld, lien man greep een jong meisje op de straat aan, dwong hel hem naar eene ver afgelegen eenzame plaats te vergezellen cu goot haar daar eene groote hoeveelheid zwavelzuur in den mond waarna hij de vlug! nam. Thans is hij in hechtenis ge nomen en hij gebleken de vader van hel meisje te zijn en de daad alleen gepleegd te hebben om zich op zijne vrouw te wreken. In de vergadering der Zwitsersche vereeni- ging voor bijenteelt te Lenzburg is uit eene statistieke opgave gebleken dat Zwitserland 143,€00 bijenkorven ter waarde van 2 millioen francs bezit en des niet te min jaarlijks nog voor een bedrag van 400,009 fr. aan honig uit het buitenland trekt. Bekv 16 Julij. De bondsraad heeft het lid van den nationalen raad, Latourmet eene bui tengewone zending naar Napels belast en hem bepaalde instructien gegeven, om een einde te maken aan den thans bestaancien toestand, welke voor Zwiiscrland zoo onaangenaam is, hem is tevens opgedragen, om den terugkeer der Zwit sersche troepen welke zich daar nog bevinden, gemakkelijk te maken. Hij zal over Marseille reizen, om daar de nationaliteit der ontslagen Zwitsers te onderzoeken. Tukijn 14 Julij. Volgens het dagblad Opinione heeft graaf Cavour zijn ontslag als minister ver zocht, omdatdelhansdoorde heide keizers onder- leekende vredes-preliminairen niet strooken met hel keizerlijk oorlogs-manifest. Te Mergczcom de provincie Pallenza (Sar dinië) is Teresa Monlani, de vrouw van een sol daat, die (hans in het militaire hospitaal te Turijn wordt verpleegd den 24 Junij bevallen van vier meisjes, alle levend, welgeschapen en stevig. Den 17 Februarij 1858 schonk zij het leven aan tweelingen, zoodat zij in den tijd van 16 maanden zes kinderen heelt gehad. fhajikkijk Parus, 15 Julij. Van eene goed onderrigte zijdewordl verzekerd dalde keizerhinncnw cinige dagen eene proclamatie aan het Fransche volk zal uitvaardigenwaarin de redenen, welke hem lot hel sluiten van den vrede hebben genoopt breedvoerig uiiecngezet zullen worden. Tevens zal daarbij het oog worden geslagen op de onte vredenheid, welkein de meeste staten van Ruitsch- land vooral ook in Pruissen heerschl die zich gekrenkt gevoelen door de wijze waarop de zaken door de beide keizers zijn geregeld. Men hoopt dat daardoor de stemming ten opzigle van Frank rijk eene verbetering zal ondervinden. Op verscheidene openbare plaatsen zijn vele personen in verzekerde bewaring genomen, dewijl zij zich ongunstig hadden uitgelaten over den keizer en den vrede door hem met Frans Joseph gesloten zij verweten den keizer algemeen dat hij Italië heeft opgeofferd en aan zijn lot overge laten, uit vrees voor Ruitsch'and. Men wil thans weten dat de beide keizers, toen zij te Villafranca hel vredeslractaat onder teekenden, zich met elkander verstaan hebben over eene evenlneele verdeeling van het oosten. Parus, 15 Julij. Wal een oorlog aandeboor- den van den Bijn betreft zoo daarop de ge heime hoop van de Fransche politiek is gebouwd, dan doet alles mij vermoeden dat die hoop zal teleurgesteld worden. Reeds weet inen dat Pruissen bevel heeft gegeven aan zijne troepen om hunnen marsch te staken. Waar zou men dan nu eene nieuwe aanleiding vinden tol eene botsing? Pruissen zal haar van zijne zijdeniet geven en daarenboven geloof ik dat zulk een oorlog hoogst impopulair zou zijn in Europa. Het is evenwel voorzigtig in dezen lijd van ver rassingen den loop der gebeurtenissen af te wachten. Wij hebben hier het berigt ontvangen dat de koning van Sardinië het door den graafde Cavour aangeboden ontslag heeft aangenomen en de za- menstelling van een nieuw kabinet heelt opge dragen aan den graaf Arese. Reze behoort tot de gematigd liberale partij is een bijzondere vriend van keizcr Napoleon en in 1848 uit Lom- bardije geëmigreerd. Rat de keus op hem ge vallen is, zou mij doen onderstellen dat het be rigt omtrent verdeeldheden, die tnsschen keizer Napoleon en zijn koninklijken bondgenoot zou den heerschen of valsch of althans overdreven is geweest. Om op het on tslag van den graaf de Cavour terug te komen het heeft hier niemand ver wonderd. Deze staatsman had eene te scherp

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1