Zaturdag 16 Julij. 1859 WOENSDAG ZATURDAG. BESTUREN 4 ADMINISTRATIE!! NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND BUITENLAND. iVate. l.°57. nsap, en van ar bij MENST lijpein Dmbooi-;- rsa zal tt. orulwet ar Java. Zierik- ïrkscbip x 19 Mci wel. men het komen n New- ps van ito. Bil- am naar aoinbool Uitge :o Roi- tterdam Stuit, Wallace Dixon A BON NEME NTS-PR 1JS. Per drie waanden ƒ2,00. Franco per post ƒ2,25. Inzending der Advert, daags te voren, voor 10 ure 'smorgens. V E R S CII I J N P RUS DER ADVERTENTIE A7. Gewone I21/a cents de regel.. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van 1—6 regels a f\ behalve hetZcgelrcgt. f3 Vjo 70 i 04 «9% l ?'J3/4 04 77V 53% 28% 70 57 43% 43% 43 V4 43'/g 28% 1574 15-V. In gerc pry- the vorijrc f 8,70. er f u,80 f 3,80 Scows, en iRWTBN 0 f a f 10. 1kzeë. Herijk der Maten en fiewigten. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen d3t de IHerijk der Maten en Gewigten in deze Gemeente, zal plaats hebben in het gewoon ijklokaal op het Raadhuis van Maandag den I I lot en met /aturdag rlm 2d dezer maand, van des voormiddags 9 lot 'smid- ilaas 1 ure, de lusschenvallende zon- en feest agen uitgezonderd voor den herijk van alle eavigtenlengtematen, inhoudsmaten voor rooge waren, vochtmaten.voor den handel in iel klein en groot zoomede de wissen en strij- els niet alleen die der halve en kwart mudde maar allen tot de kleinste toe, welke jaarlijks moeten worden herijktmet aanmaning der ijk- pligtigen om den opengestelden termijn niet te verzuimen Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee Jen 8 Julij 1859. C. J. FOKKER, l. B. Voorzitter. C. be JONGE Sectetaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat op Donderdag den 21 dezer maand, des voormiddags len 10 ure precies, op het Raadhuis alhierin bet openbaar zullen worden verkochtTiczide ïrucliteiiover den jare en oogst van 1859, waartoe de gewone voorwaarden van heden af op de Gemeente-Secretarie te lezen liggen. Zierikzee den 7 Julij 1859. C. J. FOKKER, l. B. Voorzitter. c. de JONGE Secretaris. am •S' 1 9% 9% "vaart der in Middel' bot rüden, dam. onderdaps ten 10 nre aRijnspoor In de zitting van de provinciale staten van Zeeland, van 12 Julij is in plaats van jhr. mr. M. C. Paspoort van Grijpskerltedie voor deze betrekking verzocht had niet meer in aanmerking te komen lol lid der eerste kamer van de staten- generaal verkozen de heer J. Fransen van de Putte te Goes. Hij de plaats gehad hebbende herstemming iu het hoofdkiesdistrict Breda voor de benoe ming vaneen lid der tweede kamer van destalen- 6 "rB generaal, is de heer C. W. Oomen verkozen, rdam ^el wels onlwerP 101 regeling der loods- dienst is door de tweede kamer der slalen-gen. aangenomen met 14 legen 8 stemmen. Dat be treffende de overeenkomst met de maatschappij lot indijking der op- en aanwassen in de Ooster- Schelde is verworpen met 40 stemmen tegen 11. De minisier van binnenlandsche zaker. heeft bekend gemaakt, datmei den aanvang van een nieuw leerjaar op den I September dezes jaars, in 'srijks vee-artsenijschool te Utrecht als kweekelingen kunnen worden opgenomen, tegen betaling van 350'sjaars, zij die hun lOdejaar hebben bereikt, doch niet ouder zijn dan 24 jaren en bij examen doen blijken de noodige kennis (e bezitten dal aan hetzelfde examen zijn onderworpen, doch den leeftijd van 18 jaren behooren le hebben bereikt zij die, legen be taling van 100 per jaar in de school alleen on- ii. rg. (i «re 8% de Vos dcrwijs en niet tevens huisvesting en verpleging wenschen te ontvangen en dat d^ adsplranten, die tot het examen verlangen le worden toege laten, zicb voor den 15 Augustus bij den direc teur der school moeten aanmelden. In de zitting van de provinciale slaton van het horlogilom Limburg is door den heer Tlissen, uit naam der daartoe benoemdecommissierap port uitgebragl over het voorstel, strekkende tot aanbieding van een adres aan den koningten einde Zr. Ms. regering pogingen aanwende om Limburg los te maken van zijne betrekkingen lot den Duilschen bond. Het ontwerp-adresdoor de commissie ter dier zake voorgesteld, is bij acclamatie aangenomen. In gevolge art. 283286 van het wetboek van strafregt heeft de officier van justitie te Utrecht aldaar doen in beslag nemen de tol dus verre uilgegevene nommers van een volksblaadje 2 cents) getiteld De oorlog in Ilalie, als zijnde niet voorzien van den naam van den drukker of van den schrijver. Deze laatste is thans bekend geworden als te zijn Jean Louis Bernhardt, te Utrecht woonachtig. Deze blaadjes zijn in de voornaamste sleden verkrijgbaar gesteld en door het ganschc land verspreid. Door de Ned. liandel-Maatschappij zijn bevracht 10 schepen: Voor Amsterdam 5, Rotterdam 3 Dordrecht 1 en Schiedam I. Het aantal manschappen, in het kamp te Willigen bedraagt 1000 en die in de legerplaats bij Zeijst té kamperen zal 10,000 man sterk zijn. Men schrijft uil 's Gravenhage van 9 Julij. Te Parijs is voor Z. K. H. den prins van Oranje ecne gutta percha rijzweep vervaardigd met gou den knop waarin zich een horologie bevindtter grootte van een 25 cents-stuk. Hctdeksel van den knopdal met eene springveer geopend wordt bestaat uit een kroontje. Het geheel is allersierlijksl bewerkt. De ridder Begazzoni heeft de eer genoten een langdurig onderhoud met Z. K. IJ. prins Frederik te hebben. Bijna iederen avond worden, door dien heer in besloten kringen voor genees kundigen en belangstellenden proeven gegeven van, zijne verbalende magnetische kracht en de daarmede gepaard gaande verschijnselen. On derscheidene lijders worden door hem behandeld. Jl. zalurdag heefteen krankzinnige uit het geneeskundige gesticht te 's Hage weten uit te breken zonder dat men hem op het spoor kon komen. Des avonds van dien dag heeft een der in dat gesticht verpleegden onder het gewone toe- zigt zijne dagelijksche wandeling in het 's Gra- venhaagsche bosch gedaan, en is door hem al daar de onlvlugte krankzinnige ontmoet en op zijne aanwijzing niet zonder moeite weder iu verzekerde bewaring gebragt. Hier is dus wel be waarheid dat de eene gek den anderen vangt. In de verschillende Roomsch-Katholijke kerken te 'silage is zondag voorlezing gedaan van een pausselijk schrijven aan de verschil lende bisschoppen tot het houden van eenen algemeenen bededag voor de instandhouding van den Kerkdijken slaat. Velen zullen zich den schrikkclijken moord onder de gemeente llerlicum op een jeugdig meisje gepleegd nog wel herinneren. Thans verneemt men dat do dader van dit treurig feit zich in handen der justitie bevindt een 22jarig jongeling welligl door de wroegingen van zijn geweten gedwongen zou zich zeiven als den moordenaar hebben aangegeven. Uit Ooslerbout meldt men van 12 dezer. De groote menigte mnsschenwelke thans in deze streken zijn berokkenen den landbouwers aanzienlijke schade. Met duizende vallen deze ongenoodigdc gasten op de (e veld staande tarwe endoen zich daaraan zoozeer tegoed, dal nu reeds van vele akkers een vierde van den oogst als verloren wordt beschouwd. Nabij deze slad onder de gemeente Hilli- gersberg is eene nieuwe bron van industrie op gekomen, aldaar is eene fabriek opgerigt tol het carboniseren van lurf, enz., onder de firma Leon Enlhoven en Co. Ieder die de voortgan gen dernijverheid in de jongste jaren inaar eenig- zins gevolgd heeft weet dal er verschillende middelen aan de hand zijn gegeven om den turf te carboniseren en inzonderheid in Frankrijk is men daarop bedacht geweest, waar zoo groote hoeveelheden van die brandstof onaangewend bleven. Het doel van dit fabricaat is, om alle schadelijke dampen, voornamelijk de zwavel, er uit te stoomen, denwarmtegraadteverhoogen, alsmede den duur buitengewoon te verlengen. Men volgt hierin hel stelsel van de hoeren Moreau, vaderen zoon te S'. Vrain, in Frankrijk. De gecarboniseerdc lurf heeft door dal stelsel zegt het Frausche .lournul des Minesden rang inge nomen, dien hij voor het dagelijks gebruik en voor de melaalhereiding verdient. Op de ten toonstelling van 1855 werd den uitvinder van deze denkwijze eene medaille der 2de klasse toegewezen en men heeft sedert bevonden, dat de hitte, door de turfkool ontwikkeld even sterk was als die van de houtskool. Het stelsel is onder anderen op groote schaal aangewend in de (urfontginningen van Escone (Departement der Seine en Oise) en zoo ergens verdient het in Nederland, nog zoo rijk aan veenderijen, toegepast te worden. Zoo wij goed onderrigt zijn zal deze nieuwe brandstof spoedig in den handel voorkomen. Indien men het Journal des Mines mag geloovcn dan laat deze brandstof zoowel het onschadelijke daar van voorde gezondheidalsdoor hare spaarzaam heid niets le wenschen over. Men schrijft uit Groningen van 12 dezer: Een treurig voorval had alhier gisteren na middag plaats. Twee jonge dames wandelden buiten de stad, toen plotseling de kleederen van de ecne inbrand geraakten met het noodlottig gevolg dat zij ernstige brandwonden bekwam. Men is er niet in geslaagd de oorzaak van dit toe val te ontdekken. Een van den gouverneur-generaal van Ned. Indie ontvangen telegram, gedagleekend Batavia 24 Meijl berigl dat le Bandjermasin op Borneo onlusten zijn uilsebroken ,tot wel ker demping onmiddelijk iqaatregelen zijn geno men. (Omstreeks 00 Europeanen zijn vermoord of weggevoerd waaronder eenige zendelingen.) Overal elders heerschte gewenschte rust. Betreffende de krijgsverrigtingen in de Lamatang Ooloe, worden uit berigten loopende lot 12 April jl., de volgende bijzonderheden ont leend. Bij het in onze handen vallen dor doe- son Djati bleek hel, dat deze lot uiterste ver dediging ingerigl was, waaruit zich thans de gerustheid der verdedigers hij onze aanvallen laat verklaren. Dezelve bestond namelijk uit een aantal afzonderlijke blokhuizen wier om- wandingen uit riviersleen en zware boomstam men opgetrokken waren en wijders gevormd werdeu door den buitenwal en de daaraan leu nende, van schietgaten voorziene traversen, terwijl de daken uil bamboes en alang-alang waren zamengesteld. Na een officier met de noodige bezetting te Djati en eene koloune on der bevel van kapitein Ilorrman te Salaweh ach tergelaten te hebben, keerden de overige troe pen naar Lahal terug en werd onmiddelijk een aanvang gemaakt met het slechten dier sterkte, alsmede van Moeara Seban. Ten einde van dit behaalde voordcel zooveel mogelijk dadelijk partij le trekken rukte eene kolonne sterk 3 officieren, 200 onderofficieren en manschappen, waaraan 1 officier der artil lerie met 2 mortieren van ll1/, duim benevens 1 officier van gezondheid met eene ambulance werden toegevoegd ODder bevel van den ma joor van den Bergh, op naar Penantean (Pager Goenong) en wijders naar de b -ide Moelak's, terwijl ecne tweede, onde.r bevel van kapitein Ilorrmansterk 3 officieren 100 onder-officie ren en manschappen waarbij I mortier a I t duim en eene ambulance werden ingedeeld le gen Tandjong Moolak opereren en f,oehoe Se- pang bezetten zou. .Vlet debezelting van laatst genoemde doesow stalde men zich voor de ko lonne inden rug te brengen van eenen moeije- lijken doortogi hel Karbouwengat" genaamd en dezen zoodoende door den vijand te doen ver laten. Eerstgenoemde kolonne rokte den 7 April van Karang Dalem op, vermeesterde na eenige schermutselingen der voorwacht, de doe sons ffanda Agong en Keilaton en hield, na wij ders nog Ifaloe-Roesah veroverd te hebben al daar nachtkwartier. Vernomen hebbende dat de muitelingen voornemens waren l'enantean op de nadering onzer troepen le verbranden, werd, uil hoofde dal eene zoodanige verwoesting de onderwerping niet dan benadcelen konde op voorstel van den controleur van den Bossche welke de kolonne vergezelde voorgesteld van den marscli derwaarts af le zien en te trachten van Batoe Roesah uil, het onderwerpen der be volking bevorderlijk te zijn. Alhoewel zulks hij een kiein gedeelte daarvan gelakte, veran derde de stand van zaken evenwel nielnoemens- waardig en bleek het al ras, dat ons verblijf in de Pager Goenong de bevolkingslechts opruidde, weshalve, op grond dal ecne operatie onder dergelijke omstandigheden legen de heide Moe lak's niet de gewenschte uitwerking zou hebben, besloten werd naarLahat terug le keeren, al waar de kolonne den lOden aankwam. Na op den 6 April van Lahat afgemarcheerd te zijn en in de docsons Page Batoe en Soeka- radja eenige reeds onderworpen muitelingen gevonden te hebben ontmoette de tweede ko lonne tusschen laatstgenoemde plaats en Tand jong Moelak eenige muitelingen, die op devlugt gedreven werden. Nadat de voorwacht tot aan den oever Moelak genaderd was, werd plotseling hel vuur door den vijand uit twee van aarde en zware boomslammen zamcngcslelde en met een viertal lillas bewapende batterijen alsook van den heuvel over de Lamatang geopend. Een goed aangebragt geweervuur en eenige granaat worpen hragten dit vuur spoedig lot zwijgen en deden den vijand de vlugt nemen waarna onze troepen de Moelak overtrokken en de doeson beze ten, welke nog steeds bescholen werd. Uithoofde de Lamatang, tegenover Tandjong Moelak .wegens den hoogen waterstand niet kon overgetrokken worden maar deze zulks bij Talang Prigi toeliet werd den 9dcn derwaarts gemar cheerd om langs dien weg Loeboe Sepang te be reiken hetwelk dan ook bezet werd en waar reeds een gedeelte der bevolking in onderwer ping kwam. De kapitein Ilorrman vertrok, ernstig ongesteld den lOdcn naar Lahat na het bevel over de kolonne aan den Isten luitenant Toméi le hebben overgegeven welke ingevolge hekomen last een gedeelte de afgebrande doeson besleinde tot hel oprigten van een kampement voor 100 man. FKAWKHIJK Het teeltenen van den vrede tusschen FRAKKRIJK en 008TESRIJK PARIJS den 12 Julij. Officiële depeche van den keizer aan de keizerin. Valeggio, 12 Julij. De vrede is (usschen den keizer van Oostenrijk en mij geteekend. De grondslagen van den vrede zijn de volgende:

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1