Woensdag 13 Julij. WOENSDAG ZATURDAG. 1859 BESTUREN 4 4PMIS1STRATIE1V AANBESTEDING. NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND te» ap» van 'j i. NST i» >001- zal A BONNE ME N T S-P R IJ S. Per Uric maar,den f "2,00. Franco per post f 2, 5. Inzending der Advert, daags te vorenvoor 10 ure 'smorgew. VERS CII IJ N I p n ii s der advert li y r i y. Gewone I i'l3 cents ilc retjcl. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten aan 1 6 regels a f 1 behalve het Zrqelregl. Twee van kil. ilecpt PV« 5"8 po 6o-vs [l)2V8 l/s Fv, -27, |3"/s pö78 El 07, F'» 323/4 'ui 427,„ 42 *'3/b 39V8 29=/, 143/, 15 alge- 8 cn 1000. 761 0. en Burgemeester en Wethouders van Z'wrikzee zijn voornemens op 'f.aturdug den 16 dezer maand des middags, op hel Raadhuis andermaal in hel openbaar de Besteding te beproeven van het STKAAT1MAKEKS WERK in deze Gemeente gedurende vijf achtereen volgende jaren op dezelfde voorwaarden als 1? vroeger Ier lezing en verkrijgbaar voor gega- dingden Ier Gemeente-Secretarie. Zierikzeeden 1 Julij 1859. B. C. C A [JVoorzitter. G. de JONGESecretaris. 8,00 9,00 9,00 0,00 9,00 0,00 0,00 0,00 0,00 27-2 ure 2 lam. .12 ure 1IL lart der Middel 5t rijden" am. nderdags en 10 nre Rijnspoor vaart der lissingen rijden. Je Vos Herijk der Haten en Gewlgten. Burgemeester en Wethodders van Zierikzee brengen Ier kennis van de ingezetenen dat de Herijk der Maten enGewigten in deze Gemeente, zal plaats hebben in hel gewoon ijklokaal op het Raadhuis van Maandag den 11 lot en met Zalurdag den 28 dezer maand, van des voormiddags 9 lot 'smid- dags 1 ure, de lusschenvallende zon-en feest dagen uitgezonderd voor den herijk van alle gewigten lengtematen inhoudsmaten voor tlrooge waren vochtmaten voor den handel in het klein en groot zoomede de wissen en slrij- kels niet alleen die der halve en kwart mudde maar allen tot de kleinste toe, welke jaarlijks moeien worden herijktmet aanmaning der ijk— pligtigen om den opengeslelden termijn niet te verzuimen. Afgekondigd van hel Raadhuis te Zierikzee den 8 Julij 1859. C. J. FOKKER, I. B. Voorzitter. C. dr JONGE Secietaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat op Donderdag den 21 dezer maanddes voormiddags ten 10 ure precies, op hel Raadhuis alhierin het openbaar zullen worden verkochtrte Tiende Vriieliten over den jare en oogst van 1859, waartoe^ de gewone voorwaarden van heden af op de Gemeente-Secretarie te lezen liggen. Zierikzee den 7 Julij 1859. C. J. FOKKER, l. B. Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. Z. M. heeft goedgevonden tot burge meester der gemeente Oosterland en Sirjansland te herbenoemen de heer A. van der Have. Jl. woensdag is te Goes feestelijk gevierd het tienjarig bestaan van de bandhoogschutlerij Jucobavan Beijeren. Daartoe waren onderscheidene handboogscbultcrijen en muziekgezelschappen van elders opgekomen. Men schrijft uit 's Hage van 4 dezer In de residentie is bet berigt ontvangen dal Z. M. de koning van Zweden en Noorwegen Joseph Frans Oscar I, geboren 4 Julij 1799, heden morgen ten 8 ure te Stockholm is overleden. De overleden vorst was gehuwd met Josephine Maximilienne Eugenie dochter van Eugenius hertog van Leuchtcnberg. De nieuwe koning is Karei iodewijk Eugenius geboren 3 Mei 1826 en op 19 Junij 1850 ge huwd inet Wilhelm'inn Frcdcrika Alexandrine An na Louisa, geboren prinses van Oranje, dochter van 7. K. II. Willem Fredcrik prins der Neder landen. De nieuwe koning is 33 jaren en de nieuwe koningin die op den 5 Augustus 1828 geboren is, 31 jaren oud. De nieuwe koning heeft de regering aanvaard onder den naam van koning Karei XV. Van wege deFransche regering is aanzoek gedaan oin zoo mogelijk in kennis te worden ge steld met het tegenwoordig verblijf van zekeren ftursefctt die zich onlangs ergens in het koning rijk zou gevestigd hebben als houder van een kolTijhuis. De zich te 's Hagc bevindende beroemde magnetiseur Reggazoni heeft van de stad Dord recht ontvangen eer.e buitengewoon groole zil veren medaille waarop hel bezoek van dtea heer aan de stad en eenige daar verrigte gene zingen zijn vermeld. Uit Velp wordt gemeld dat na het ver nemen van hel treurig ongeval terstond alle middelen in hel werk gesteld waren om de lijken der jeugdige drenkelingen te vinden het gelukt is dat van bet jongste knaapje ongeveer bij de plaats waar het verdronken is op te visschen terwijl dat van I et oudste des avonds tegenover het veerhuis te Rhedcn, bijna 1 */a uur van de plaats waar het te water ging, is opgehaald waar het door personen op de voorbij varende stoomboot werd ontdekt. LI. ilingsdag werden te Rhencn drie jon gelingen van21, 17 en 13 jaren zonencnkosl- winners hunner onlangs weduwe gewordenc moe der door den snel»lidenden stroom medege- slecpt waardoor de beide oudsten in het water omkwamen, terwijl de jongste zich heeft weten te redden. De lijken waren tot nog toe nietge- vonden. Do ougelukkige weduwe blijft thans met vijf onverzorgde kinderen achter. De storm van II. maandag heeft in de pro vincie Groningen en een daaraangrenzend gedeelte van Friesland veel schade aangerigl. Op de dijkslrcek bij den Horn werd van eene groole nieuwe boerenplaats het geheele dak afgerukt bij eene andere werd eene nieuw gebouwde stee- nen koehut vernielden hetdaarin aanwezige vee gedood. Aan de dijkstreek werd bij eene boe renplaats de geheele schuur vernield en hel dak een eind wegs verstrooid bij eene andere stortte het groote stroodak met geweld in terwijl enkele hoornen ontworteld of afgebroken werden. Door de hagelsteenen waarvan sommigen de grootte hadden van groote knikkersis veel van het te veld staande koren verwoestzoodat in één oo- genblik de hoop des landmans is verijdeld. Te Kommcrzijl stortten drie muren van eene nieuwe schuur omve*. Fen voerman was juist met 4 voeren hooi onderweg in een oogwenk werd alles onderste boven in eene sloot geworpen als mede twee der paarden. Dikke boomen braken af en werden omvergeworpen. Van het huis van den logementhouder Teenslra werd met een rukwind een gedeelte paruien geworpen waar door hel huis als het ware met water werd over stroomd. Te Grijpskerk trof de bliksem de wo ning van den heer J. Kruisinga pelmolenaar al daar zonder echter veel schade Ie hebben aan- gerigt. Ook de woning van den landbouwer J. E Boersemain de gemeente Oldekerk werd door den bliksem getroffen. Te Visvliet rigtle de hagel groote verwoestingen aan en een water molen werd aldaar geheel omvergeworpen. Te Buitenpost vielen de vogels dood uit de lucht neder, cn sommige watermolens zijn geheel of ten dcole omgewaaid. In de diligence, die juist langs die streken naar Leeuwarden op reis was werden de glazen verbrijzeld en de passagiers wisten zich naauwelijks van angst Ie bergen de conductenr werd zoo zwaar door hagelsteenen en stukken ijs geteisterd dat men hem met een bebloed hoofd op den bok zag zitten. .Met den 10 dezer zal h»t eiland Schok land niet alleen geheel ontruimd zijn maar ook de burgerlijke gemeente als zoodanig ophouden te heslaan zoo als uil een berigl in de Neder- landsehc staatscourant blijkt waarbij medege deeld wordt dat de burgemeester G. J. Gil lol met dien datum eervol ontslag bekomt. Een klein gedeelte der inwoners heeft zich met der woon begeven naar aan zee gelegene dorpen in Noordholland een 2ötal naar Vollen hoven cn de overigen naar Kampen waar zij genoegzaam allen reeds zijn gehuisvest. Meer en meer begint men zich te Brussel overtuigd te houden dat de reis des konings naar Engeland in verband heeft gestaan met de groote staatkundige vraagstukken van den dag. De omstandigheid dat de koning terugkomtte gelijk met het sluiten van den wapenstilstand in Italië, wordt te Brussel beschouwd als een nieuw blijk, dat Z. M. dezer dagen een belangrijken invloed beeft uitgeoefend. Een afgrijsselijk ongeluk heeft plaats ge had op het spourwegtrajecl tusschen liergen cn Brussel. Een ruiter, die den weg van Bergen naarAth kwam afrijden tor plaatse waar deze door den spoorweg wordt gekruist geraakte ofschoon hel hek reeds half gesloten was onder de locomotief van een aankomenden trein en werd met paard en al letterlijk verbrijzeld. De spoorwegwachler die hem wilde tegenhouden werd mede door deraderen van de locomotief ge raakt en zoodanig gekwetst dat men voor het be houd van zijn leven vreest. BUITENLAN D. DUITIOB1AKS Keulen 6 Julij. Uit alle landen, Engeland Nederland Frankrijk Duitschland Denemar ken cn het vasteland van Scandinavië, tol Oos tersunden Lulea in 7,weden toe gewaagt men als uil eencn mond van den overrijkou zegen op akkers en velden. Zoowel noordelijk als zuide lijk van de Neder Elbe getuigen de graanakkers en weilanden van de ongemeene vruchtbaarheid dezes jaars Wel hebben geduchte donder-en hagelbuijen op vele plaatsen grootevcrwoestingen aangcrigt maar zelfs door deze onweders is de voortbrengende kracht des bodems in buitenge wone mate bevorderd. Te Wcenen ontvangen brieven uit Rome, van 4 dezer, verzekeren dal de paus er aan denkt de hoofdstad te verlaten en zich of in Spanje of te Napels eene wijkplaats te kiezen zoodra zich eene gunstige gelegenheid daarvoor zal op doen. Van Frankrijks kant zou Z. 11. aange boden wezen zich te Fontaineblcau te vestigen, tot de zaken in Italië geheel geregeld zijn maar dit aanbod door hem onbewimpeld van de hand zijn gewezen. Volgens eene mcdedeeling uil Munchen r zijn reeds meer dan 100,0(10 man nieuwe Oos- tenrijksche troepen naar Italië op marsch.om de arrnéc Ie versterken. De Wiener Militair Zeitung w ijt de neder laag bij Solferino uitsluitend aan verraad. In eene zitting die keizer Frans Jozef met zijne voornaamste krijgsoversten belegd had was be sloten dat de Ooslenrijksche troepen den Mincio weder zouden overtrekken, om de aangeduide posilien te bezetten, maar langs de geheele linie was streng bevel gegeven om ieder treffen met de geallieerden te ontwijken, en lot eiken prijs eene defensive houding aan te nemen tot aan den 25. Dit hevel was op de omstandigheid gegrond dat de 80,000 man die de reserve vormden, bij geene mogelijkheid voor den 25 ter bestemder plaatse konden aankomen. Al deze omstandig heden werden aan de geallieerden verraden. De Militair Zeitung zegt daaromtrent: «Nie mand schroomt hier zelfs den naam van dien el- lendigen verrader Ie noemen, het is een Italiaan van hoogen adeldie zich in ons vertrouwen had weten te dringen, doch die, gelijk thans is gebleken, door den vijand werd bezoldigd." Van daar, zegi helblad.de wonderlijke loop, dien de bataille genomen heeft. Door zijne linker en reglervleugels met overhaasting naar den Mincio te doen voortrukken dwong Napoleon de Oostenrijkers om reeds den 24stcn den veldslag te aanvaarden, entoen zijne beide vleugels terug geworpen werden, deed hij juist het tegenover gestelde van hetgeen hij had moeten doenwan neer hij niet door het gepleegde verraad zeker ware geweest van het feit dat de Ooslenrijksche reserve het slagveld niet kon bereiken én het Ooslenrijksche centrum gevolgelijk veel te zwak was in verhouding lot de beide vleugels. In stede toch van zijne teruggeworpen vleugels ten spoedigste te ondersteunen en Ie versterken, gaf Napoleon plotseling hevel om hen tijdelijk aan hun lot over te laten, en viel hij met zijne hoofd- magt op hel Ooslenrijksche centrum aan dat daardoor weldra overhoop werd geworpen waarna Napoleon zich links cn regts tegen de beide Oostenrijksche vleugels kon wenden en het lot vao de bataille beslist was. Ware er geen verraad gepleegd, zoo besluit genoemd blad, dan had Napoleon zijne reserve doen aanrukken om zijne linker- en reglervleugels te hulp te komen, en dan ware de bataille voorde Oosten rijkers onvermijdelijk gewonnen geweest, In onze staatkundige kringen is men van gevoelen dat binnen ongeveer acht dagen de zienswijze van Engeland en Rusland, betreffende hel vredesvoorstel, door l'ruissen aan beide mo gendheden gedaan, kan verwacht worden. Eerst na de ontvangst van het antwoord der Uritsche cn Russische regeringen kan te Berlijn écn de- finiliefbesluit worden genomen,'ten aanzien van de verdere maatregelen, welke een duurzamen vrede kunnen verzekeren. De Oostenrijksche oorlogstoomboot Curla- tone is jl. donderdag in hel kanaal van Zara ouder de bescherming van de vesting slaags ge weest met het Fransche fregat Impctueiisc en heeft daarbij de overwinning behaald. rBAHRRIIK Parijs 8 Julij. Naar aanleidingdergisteren avond hekend gemaakte depêche waarin het overeenkomen omtrent eene wapenschorsing tusschen den keizer van Oostenrijk en den keizer der Eranschen werd aangekondigd bevat de Moniteur heden morgen eene nota waarin ge waarschuwd wordt dat men zich geen verkeerd denkbeeld moet vormen van de strekking der wapenschorsing; hel geldt alleen eene staking der vijandelijkheden om daardoor het veld vrij te laten voor onderhandelingen maar hieruit moet men niet tol het stellige besluit komen dat het einde van den oorlog daar is. Den 9. De Moniteur deelt heden morgen mede, dat de overeenkomst betrekkelijk de wapen schorsing gisteren {vrijdag den 8 dezer) te Villa - franca onderteekend is door den maarschalk Valiant voor Frankrijk en den generaal Hess voor Oostenrijk. Heleinde der wapenschorsing is daarbij vast gesteld op den 15 Augustus aanslaande. Er is bepaald, dat alle handelsvaartuigen zon der onderscheid van vlag vrijelijk de Adriati- sche zee zullen kunnen bevaren. De Consliluiionel bevat heden morgen een in vredelievenden geest gesteld artikel door den

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1