W.°55. Zaturdag 9 «Julij. 1859 WOENSDAG ZATURDAG. BESTUREN 4 MIMSTRATM AANBESTEDING. NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND IERIKZEMMlAffl ABO JY JV E M E N T S-P B i) S\ Per drie maanden f 1,00. Franco per post f 2, "'5. Inzending der Advert, doogste vorenvoor |U ure 'x mor genu. VERS CHIJN P RIJS DER ADVERTENTIES Gewone I21 /a cents de regel. GeboorteHuwelijks- e?z Doodberigten van 6 regels a f I behalve het Zegelregt. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee zijn voornemens op Zaturclag den 10 (Lzc.r maand des middags, op het Raadhuis andermaal in het openbaar de Besteding Ie beproeven van het STRAATRAKERS WERK in deze ''Gemeente gedurende vijf achtereen volgende jaren op dezelfde voorwaarden als vroegerter lezing en verkrijgbaar voor gega- dingden ter Gemeente-Secretarie. Zierikzeeden 4 Julij 1859. B. C. CA IJVoorzitter. C. de JONGE, Secretaris. Hen-ijk dep Haten en «Sewigten. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dal de Herijk der Maten enGevvigten in deze Gemeente, zal plaats hebben in het gewoon ijklokaal op bet Raadhuis van Maandag den I t lol en met Zalurdag eten 23 dezer maand, van des voormiddags 9 tol 'smid- dags 1 ure, de lusschenvallendc zon-en feest dagen uitgezonderd voor den herijk van alle gewigtenlengtematen, inhoudsmaten voor drooge waren vochtmaten voor den handel in het klein en groot zoomede de wissen en slrij- kels niet alleen die der halve en kwart mudde, maar allen lol de kleinste toe, welke jaarlijks moeten worden herijkt, met aanmaning der ijk— pligtigen om den opengeslelden termijn niet te verzuimen Afgekondigd van het Raadhuis le Zierikzee aden 8 Julij 1859. C. J. FOKKER, l. li. Voorzitter. C. de JONGE Sect claris. BEKENDMAKING. Burgeheester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat op Donderdag den 21 dezer maanddes voormiddags ten 10 ure preciesop het Raadhuis alhier, in het openbaar zullen worden verkochtde Tiende Vruchten over den jare en oogst van 1859, waartoe] de gewone voorwaarden van heden af op de Gemeente-Secretarie te lezen liggen. Zierikzee den 7 Julij 1859. C. J. FOKKER, B. Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Z.ierikzee, in aanmerking nemende datovereenkomstig den roosier van aftreding der leden van den Gemeente-Raad opgemaakt ingevolge art. 27 der gemeentewet, op den eersten dingsdag! van September in dit jaar moeten aftreden doch da delijk weder verkiesbaar zijn; de heeren S. G. NAUTA van der GRIJP, Mr. J. W. D. van DONGEN Dr. H. GOEMANS en P. C. LANDSKNEGT. Brengen mitsdien ter kennis van de ingeze tenen dat op Dingsdag den 19 dezer maand van des morgens negen lot des namiddags vijf ure ten raadliuize dezer gemeente de verkiezing zal plaats hebben van vier leden *in den raad dezer gemeente en dat de gewoneoproepingsbricven mei ingesloten stembiljet, acht dagen te voren aan de huizen der kiezers zullen worden bezorgd, ingevolge de wet. Zierikzee, den 7 Julij 1859. C. .1. FOKKER I. B. Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. Zierikzee 8 Julij. TTcden hield de onder- wijzers-vereeniging in het 2de en 3de schooldi strict van Zeeland hare 16de algemcene ver gadering welke behalve de schoolopzieners der heide genoemde schooldistricten werd bijge woond door 35 leden. Jhr. nar. M. J. S. Bocije eerelid der vcreeniging die verhinderd was de vergadering bij te wonen had door eene ver rassende bijdrage, van zijne belangstelling voor het onderwijs in het algemeen en voor deze verseniging in het bijzonder doen blijken. Nadat de voorzitter dr. P. J. Andreae de ver gadering met eene hartelijke toespraak geopend had begonnen de werkzaamheden. De heer Pusart Oranje hield eene schoone en we! uitgewerkte redevoering over de verlich ting, die met welgevallen werd aangehoord en aller goedkeuring wegdroeg. Daarna werd door de onderscheidene afdee- lingen hij monde van een harer leden, de vraag beantwoord: Hoe zal de onderwijzer het best kunnen beantwoorden aan de verpligting, hem in de tweede alinea van art. 23 der wet tol regeling van het lager onderwijs opgelegd". Voor de 3de afdeeling der vcreeniging die dit jaar voorstemmend was, deed dit de heer Dusart Oranjehulp-onderwijzer te Rengers- kerke, voorde 4e afdeeling, de heer J. L. van Oosthoofdonderwijzer le Nieuwerkerk voor de 5e, den heer K. v. d. Handel, te Oud-Vosse- mecr, voorde le, de heer Hofman, le Haamstede, en voor de 2e de heer Geluk, te Zierikzee. Verder werden ter tafel gebregt de versla gen der oefenscholen in deze districten alsmede dat betrekkelijk het beleggen in de spaarbank terwijl daarna de keuze plaats had der onder wijzers van de oefenscholen endeplaatsl, waar hel volgende jaar de vergadering zal gehouden worden. -e Eindev,pj1./erdenonderscheiden punten behan deld en be ^roken die op do onderwijzers of het onderwijs betrekking hadden. Na den afloop dier werkzaamheden begaven de leden zich naar de groole kerk, en maaklendaar gebruik van het vriendelijke aanbod van den nieuw benoemden organist, den heer Ezerman, en wer den vergast op het schoone orgelspclvan dien be kwamen en jeugdigen organist dat met dank bare verrukking werd aangehoord. Daar werden ook de 4 zangstukken uitgevoerd welke voor deze bijeenkomst bestemd waren. N'a het sluiten der vergadering schaarden de leden zich aan een' vriendschappelijkcn discli, waaronder het nageregt menig toast aan Koning en Vaderland aan den bloei van liet onderwijs en hel geluk dcronderwijzers, het welzijn van af wezige begunstigers .vrienden enz. gewijd op nieuw getuigden dat deze vereeniging aan het doel ervan: onderlinge verlichting en verbroede. ring'' ten volle beantwoordt. Middelburg, 6 Julij. De zomervergadering der provineiale staten van dit gewest is gisteren ook hier geopend. Men kan bij de dezer dagen heerschende warmte niet genoeg waarschuwen voor het ge bruiken van koude dranken. Daar er weder voorbeelden worden genoemd van hendie ver hit door liet onbedacht drinken van koud water en karnemelk korte uren daarna aan de ge volgen bezweken. Wij vernemen dat in de zitting van de arrondissemenls-regtbank te Amsterdam (cor rectionele kamer) van Donderdag jl. twee per sonenzijn veroordeeld de een tot 8 dagen gevan genisstraf en f 20 boete wegens het kleuren van augurken met Spaansch groen, deandcr tot een jaar gevangenisstraf en f 100 boete wegens het kleuren van suikerw erk met menie. Beide ge noemde zelfstandigheden zijn gelijk bekendis zware vergiften zoodal hel raadzaam is bij het gebruik van dergelijke voorwerpen de meest mo gelijke voorzigliïheid in acht le nemen. Aanstaanden woensdag zullen de verga deringen van de Algemcene Synode der Ned. Hervormde kerk in hel lokaal van het deparle ment voor de zaken der Hervormde en andere eercdienslen enz. te 'sllage worden geopend, de werkzaamheden zullen, even als vroeger, in de voormalige zaal van de eerste kamer der slalen- gencraal worden gehouden. Hij Zr, Ms. besluit van den 29 Junij jl. is tol aanmoediging van de vrijwillige werving bij het 5de regement dragonders (Limburgsch Bonds- contingent) bepaald dat voor gemeld corps een verhoogd handgeld zal worden uitgereiktzoodal zij die zich daarbij vrijwillig in dienst begeven eene premie van 75 zullen erlangen terwijl diezelfde verhoogde premie wordt toegekend aan de miliciens die zich voor den tijd van 6 jaren vrijwillig bij de staande armee van gemeld corps verbinden zijnde bij dat besluit al verder be paald dat naar mate het getal vrijwilligers door die buitengewone maatregelen le verkrijgen, hel cijfer derzelve bij de formatie vastgesteld mogt overschrijden naar diezelve mate de mili ciens van het corps i-i het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld. Hel aanbrenggeld voor ieder vrijwilliger is op f 10 gesteld. I). H. de hertog Bernard van Saxen- Wei- mar gepensiomicord generaal der infanterie is jl. woensdag te Breda aangekomen in het hotel de Flandres afgestapt en zal vermoedelijk aldaar een paar dagen vertoeven. MenmeldluitOmmenhetvolgende :Heden meldde 21'ch alhier bij den ambtenaar van den bur gelijken stand de persoon van J. B, uit Hanover aan om zijne stukken tol het aangaan van een huwelijk te halen uit die stukken bleek echter dat hij in 1848 als deserteur was afgevoerd van hel Nederlandscbe leger. De rijks-veldwacht hiervan kennis bekomen hebbende heeft hem dadelijk aangehouden en aan de militaire autori teiten overgegeven ten eindein plaats van te huwen zijne straf als deserteur le ondergaan. Uit <?wolle schrijft men het volgende Het heugt zeker niemand dat de aanvoer van aardappelen hier in dezen tijd van het jaar zoo groot was als thans. Men ziet ze hij (luizende mudden aanvoeren en de prijs ver mindert daardoor dagelijks. Aardappelen, die in de vorige week voor 12 cis. de 5 Ned. kop zijn verkocht, wor den nu gaarne voor 6 en 6 cis gegeven. De kwa liteit moethel saizoen in aanmerking genomen, niet slecht zijn. Naar wij vernemen zijn er nog verscheidene schepen met dit produkt beladen in aantogt waarvan de eigenaars bij voorraad reeds lol minderen prijs orders zouden hebben gegeven. Ook de nieuwe aardappelen van goede kwaliteit worden hier a 18 c. de 5 Ned. kop verkocht en men ziet van dit gewas een r imen oogstte ge- moet. Door een Franschman is cenigen lijd ge leden oclrooi aangevraagd voor een nieuw systeem van ventilatie, welk systeem, naar wij vernemen bij hel daarstellen van nieuwe stads gehouwen zal worden gevolgd aangezien hel vooral voor school-en dergelijke gebouwen zeer doelmatig blijkt te zijn. Op de Nieuwmeer hij Amsterdam heeft II. zondag een treurig ongeluk plaats gehad door gemis van voorzigtigheid en kennis bij.'het varen. Twee jongelieden zeilende zich irt^ert schuitje bevindende, waarmede zij van Koenen molen vertrokken waren, verloren een der rie men. Niet wetende hoe zij met een le werk moesten gaan om hot schuitje besturen en den anderen weder te bereiken, h - out een hunner zich le ontkleeden, om den ver lor 11 riem zwem mende terug te krijgen. Hij begeoó e ch te wa ter, zwemt naar den riem toe na-:, inmiddels drijft de ander met zijn schuitje weg daar hij zich niet van den eenen riem wist le bedienen. De zwemmende raakt uitsepul, en is, geen hulp kunnende erlangen verdronken. De onge lukkige was 22 jaren oud. Ondanksallo moeite had men liet lijk nog niet opgevischt. LI. maandag heeft te Velpeen treffend voor val plaats geluid Een vader van een talrijk ge zin was met de drie jongste zoontjes uitgegaan om zich in liet baden te verlustigen en zijne kin deren in de zwemkunst te oefenen. Eene uit gestrekte zandplaats in denllsel bood daartoe se dert jaren eene schijnbaar uitmuntendegclegend- heid aan. Nadat de kinderen zich aan den oever omkleed hadden en de vader daarmede nog bezig was liepen de twee oudste knaapjes de een van 10 en liet ander van circa 13jaren, hunnen vader reeds vooruil in de rivier. Naau- welijks echter waren deze te water of zij ver dwenen aan hel wakend oog des vaders die da delijk naar de plaats toeschoot en met vernieuwden schrik de meer dan gewone diepte zag, waar zijno lievelingen moesten gezonken zijn. Niettegen staande de grootste krachtsinspanning, moest hij het eindelijk opgeven en twee veel belovende kinderen in den stroom achterlaten Tot Dog too had men de lijkjes niet gevonden. liet Zondagsblad zegt: de Oostenrijkers trekken terug en de Franschenjuicken. Maar er is eene gevaarlijke laktiek het is die van baron von Iïeszaan wion gedurende do afwezigheid van den keizer het opperbevel over het Oostenrijksclie leger bepaaldelijk en uitslui tend is opgedragen de laktiek van retraite, welke de muis in den val lokt. Ook in 1849 retireerde Radctzky doch in 3 dagen lag Sar dinië aan zijne voeten."' Blijkens hcrigten van Boni, loopende van en niet den I lol en niet den 8 April II., heb ben er geene verdere krijgsverrigtingen plaats gehad, en werd met kracht voortgewerkt aan de versterking teBadjoa, welke den 8sten zoo ver gereed was, dat zij den volgenden dag zoude worden betrokken. Van de zijde der bevolking de hadat en de koningin heeft tot dusverre geene toenadering plaats gevonden. Vermits hel jaargetijde en eene invasie der cholera, waaraan reeds 4 officieren en 24 min dere militairen waren bezweken, een langer ver blijf van hel gros der expeditie te Badjoa onge raden maakte, werd alles in heiwerk gesteld om lussclien den lOden en l5den naar Java te kun nen terugkceren. Het 14de balaillon infanterie blijft op Cele bes achter in afwachting van de verdere eventua liteiten iii hel rijk va:, Boni, een gedeelte daar van is bestemd om de bezetting der versterking le Badjoa uit te maken. Volgens beriglen van Makassarloopende tot 21 April jl. waren de troepen, uitmakende de expeditie, tegen Boni, uil de golf van Bont vertrokken, met achterlating der bezetting vau het fort te Badjoa. Deze bezetting is getrokken uitliet 14de balaillon infanterie, van hetwelk noglwee kompagnien te üoelecomba achterblij ven, om eiken mogelijkcn aanval van Boni te kunnen wederstaan, terwijl het overige ge deelte van hetzelve naar Makassar is vertrokken

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1