^•°53. Zaturdag 2 Julij. WOENSDAG ZATURDAG. BESTUREN 4DMINISTRATIËN NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND BUITENLAND. ABONNEMENT S-P II IJ S. Per drie mamden f'2,00. Franco per post f 225 Inzending der Advert, cluogste voren, voor 10 ure 'smorgens. VEP, S CU II N I P li I I S n E li A D V E n T E N T I E N. Gewone 12'I, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dooilberigten van l G regels a f 1 behalve lielZcgelregl. RENfSlSG EYING. De Burgemeester van 7,icrikzee, brengt Ier kennis van de ingezetenen, dat erop Maandag den 4 dezer, des middags ten 1 ure, op het Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zietikzee den 1 Julij 1859. Do Burgemeester li. C. CAU. I)e Burgemeester van Zierikzeeroept bij ■deze op S5«»38i<*S8;isrS«'sa naar do betrekking van v;as» 8*o8icü<* in deze Gemeente, ten einde als zoodanig in dienst te treden den 1 Augustus aanstaande om zich vóór den 15 dezer maand zoo bij den Commissaris van Policie als bij hem Burgemeester aan te melden. Zierikzee, den 1 Julij 1859. 11. C. CAU. BEKENDMAKING. Oproeping' Verlofgangers. De Burgemeester van Zierikzee. Gezien de circulaire van den heer Commissa ris des Rollings in deze provincie dd. 28 Junij 1859 A. no. 71 47, 3c aid. (prov.blad no.62). llrengt ter kennis van de miliciens-verlof" gangers der ligtingen 1850 en 1857, zonder on derscheid tot de verschillende korpsen van het leger met uitzondering van hel 5de regemcnl dragonders, behoorende, die zich in deze ge meente met groot verlof bevinden of zich aldaar ophouden, dat zij krachtens Koninklijk besluit van Ut, Junij 1859, no. 77, onder de wapenen zijn opgeroepen en mitsdien het aan hen ver leende verlof is ingetrokken, dat zij, die in gebreke mogten blijven aan do oproeping te voldoen, streng zullen worden opgespoorden naar gelang van omstandigheden als deserteurs aangemerkt en behandeld kunnen worden dat de manschappen die zich met verlof be vinden in plaatsen niet meer dan zes uren ver wijderd van de standplaatsen der korpsen, waar toe zij behoorenzich regtslreeks voorzien van hun afgeteekende verlofpassen naar hun corps moeten hegeven, terwijl de overigen op zaturdag den 9 Julij aanstaande voorzien van hun ver lofpasen hunne bij verlof medegenomen kleeding en equipemenlslukken aan den heer Commissaris des Konings voornoemd moeten worden aan geboden. Zierikzee, den 1 Julij 1859. II. C. CAU. Zierikzee, 30 Junij. Naar men verneemt is de weledele heer N. Kam zoon van den wcl- cerw. z. gel. beer Kam, predikant Ie Dreisohor, benoemd lot Observator bij de Sterrenwacht te Leiden. Z. M. heeft aan de heerenjj/Ï.J. [de Grooff en B. Flander, te Vlissingen vergunning ver leend tot het oprigten cener gas-fabriek. - Hij de benoeming van o<»n lid der tweede kamer van de statcn-generaal ter vervanging van Mr. L. D. Storm zijn uitgebragt 1940stem- men. De heer Oome vereenigde 723 de heer GtdjéB67 stemmen op zich. Erzaidus eer.e her stemming plaats hebben. De Union Commcrcicde bevat het volgende berigt De ergerlijke looneelcndie onlangs in het groothertogdom Luxemburg hebben plaats ge had hebben te Herlijn cone groote sensatie ver wekt. liet schijnt dat hot Limburgsche bonds- conlingent zoo vor is gegaan dal het leve Na- poleouheeft geroepen en die woorden aan zijn vaandel heeft gehecht. Men zegtdat eene zeer krachtige nota hieromtrent aan hel Neder- landsche gouvernement zal gezonden worden. Verschillende deurwaarders bij de regtbank en de kantongeregten in het arrondissement Mid delburg hebben een adres aan de tweede ka mer ingediend, waarin zij verzoeken dat aan hen óf eene vaste bezoldiging óf eenige bcloo- ning voor de diensten bij de instructie en behan deling van strafzaken worde toegekend. Waarschijnlijk ten gevolge van het op roepen der Pruisische landweer waardoor ver scheiden vreemdelingen verhinderd zijn zich naar Holland te begeven hebben zich II. zaturdag cenige te Zwolle woonachtige personen van be roep turf of zaaddragers bij den beurtschipper op Enkhuizen ingescheept om in onderscheiden streken van Noordholland tegen een hun aange boden dagloon van f3 met kost en inwoning zich te belasten mot het inoogstcn van hooi en granen. Naar men verneemt is de bekende Neder- landschc dwerg Jan Hannetna, te Parijs geën gageerd in het Theatre des Variétés, alwaar hij in eene vaudeville in 5 bedrijven, Le Petit Pou- cct, de titelrol vervult en veel bijval inoogst. In Holland is het hooi ook zoo overvloe dig, dat men thans voor f 5 koopt, waarvoor men in het afgcloopen jaar ƒ35 moest betalen. Als beproefd middel tegen het in brand raken van hooi doorslerkc broeijingwordt door sommige veehouders te VVannepervcen lusschen hethooiceniggewoon keukenzout (chloornatrium) gestrooid dat met de vochtdeelen ir, het hooi aanwezig verbindingen aangaat waardoor zich stikstof ontwikkelt en de ontbranding ver hinderd wordt. Men leest in de Grtmtngsche Courant het volgende; Hel is bekend .datvelekalveren korten tijd (meest 34 dagen) na de geboorte sterven aan de zoogenaamde kalverzickle. De grijze landbouwer J. H. Leuringh te Tolbert deelt ons mede dat hij opgemerkt heeft dat de ziekte aanvangt in den staart en zich van daar verder waarschijnlijk door bet ruggemerg uitstrekt. Het slap worden van den staart is eeri der eerste ziekteverschijnselen. Hij heeft een middel gevonden tegen dezeziekte waarvan zoo menig dier het slagtoffer wordt en die velen als ongeneeslijk beschouwen. Hij heeft ons vergunning geneven, dit middel bekend te maken waaraan wij gaarne gevolg geven. Men make namelijk eene goede snede in den staartboven de aangedane plaats ,enwrijve die sterk met zouten peper in wanneer naar zijne ondervinding de ziekte al spoedig een gunstige liter neemt. Als men echter de insnijding le laag gedaan heeft is men dikwijls genoodzaakt de insnijding nog eens te herhalen. roniTSOHr-auu Weenen 25 Junij. Gisteren zijn alhier twee soldaten van het ltaliaansche regement Aleman op het binnenplein der Alser kazerne gefnsi- lcerd, dewijl zij pogingen hadden aangewend om sommigen hunner kameraden tot desertie te verleiden. Te Berlijn is dezer dagen eene Engelsche dame van haar vierde kind een zoon bevallen. Het eerste kind was in Azic het tweede in Afrika en het derde in Amerika geboren. Den 28. Alhier is het gerucht in omloop dal de keizer van Oostenrijk binnen kort eene bij eenkomst zal hebben mol den prins regent van Pruisson. Men ziet twee vöorde Protestanten en Israëli- ten gunstige besluiten tegemoet. Beeds deelt de Wienerl.Alung van 26 Junij eene uitvoerige (ten dcelc reeds por telegraaf bekende) depeclic over den slag bij Solferino mede den 25 dezer d"rhalveop den volgenden dag na dal bloedig treffen door den eersten ad judant des keizers veldmaarschalk Griinne uit Verona afgezonden. Hij schrijft hoofdzakelijk dit Het keizerlijk leger ging don 23 dezer op vier punten naar den regterocver der Mincio over. De reglervleugel bezette Pozzolcngo Solferino en Cavriana de linker rukte den 24 tot Guïdi- zolo en CaslelgolTredo voort en drong den nan- rukkenden vijand opalle punten terug. Terwijl liet leger zijnen voorlwaarlschen marsch naar de Chiescvoortzette, ontwikkelde de vijand, die ins gelijks met zijne gehcelc magt aanvallend was gaan handelen zulke gewigtige strijdkrachten, dat hel omstreeks 10 ure des morgens tot eene botsing der twee hoofdlegers kwam waarbij bet tweede legerdat onderden generaal der kava- lerie graafScltlick den reglervleugel vormde de bezette punten der hoofdlinie tot twee ure des namiddags standvastig inhield en het eerste leger, onderden veldtuigmcester graaf Wimpffen op den linkervleugel gedurig meer terrein naar den kant der Chiezewon. Tegen drie ure riglle de vijand zijnen hoofdaanval legen Solferine en bc- magtigde dit door liet vierde legerkorps heldhaf tig verdedigd punt na een strijd van verscheidene uren. Terstond rigtte hij zijnen verderen aanval legen Cavriana hetwelk even moedig door liet eerste legerkorps, ondersteund door hetzevende, tot des avonds werd verdedigd maar eindelijk den vijand overgelaten worden moest. Gedurende den strijd om Solferino en Cavriana rukte ook de uiterste reglervleugel van het achtste leger korps lan Pozzolcngo voorwaarts en wierp de Pieinontesche troepen die hem wederstand boden terug maar die beweging kon er niet beslissend toe bijdragen om de verloren stelling in het cen trum le herwinnen. Op den linkervleugel kamp ten de derdeen negende legerkorpsen door liet elfde ondersteund. De op dezen vleugel ver eenigde reserve kavalerie maakte verschillende met de uilstekendste dapperheid uitgevoerde aan vallen. Ongemeen groote verliezen en de omstandig heid dat op den linkervleugel het eerste leger in bet voorwaarts rukken legen de reglcrdaok desvijands door eene talrijke krachtsontwikke ling opgehouden werd terwijl het met zijne hoofdmagt in het centrum tegen Volta vooruit drong, hadden den lerugtogt des keizerlijken legers ten gevolge, die des avonds te midden van een allerhevigst onweder aanving. Gisteren nacht waren Pozzolcngo, Monzambana, Volta en Goila nog door onze troepen bezet. Uit de ze omstandigheid blijkt dat de lerugtogt ordelijk en volgens een beraamd plan geschied is. Van de officieren die in den veldslag op den Sint-Jansdag gevallen zijn noeml de Ost-Deutsche Post alleen nog slechls vorst Karei von Windisch- gratz, overste van liet infanterie regement Khc- vcnbullerdie aan de spits van zijn regement den heldendood stierf. Hij was do neef en be huwdzoon des grijzen veldmaarschalk van dien naam die de smartelijke tijding met heldhaftige gelatenheid vernam. De overste laat eene j 23-jarige weduwe en een zes weken oud docli- i tertio na. i Voor den slag van Solferino werden de door de Oostenrijkers geleden verliezen op ongeveer j 30,000 man berekend maar daarentegen gc- j zegd hoe van tijd tot tijd zulke aanzienlijke ver- j sterkingen naar [talie gezonden waren dat v keizer Frans Jozepli den 20 Junij aan liet hoofd van tien legerkorpsengezamenlijk 230,000 I man sterk, stond. j rKSNiBiin Parijs 27 Junij. Men kan heden heel wat af trekken, zoo al niet van de geestdrift over de overwinning, dan toch van het gewigl barer ge volgen. Ons leger heeftwel is waar, eene zeer schitterende overwinning behaald, maar het is de Mincio niet overgetrokken liet hoeft op de Oostenrijkers alleen de positien hernomen welke deze pas te voren aan deze zijde van de Mincio hadden genomen. Gcvolgelijk slaande legers nog altijd tegenover eikander, iiel eene is teruggetrokken in hel bewustzijn van zijne min derheid, van zijne nederlaag. Het is' voorna melijk daardoor dat onze zegepraal groot is, do zedelijke uitwerking welke men er van kan ver wachten is meer waard dan iiet schitterendste succes op he1 gebied der diplomatie. De Monileur is heden morgen voortgegaan niet eene sourdine te plaatsen op de zegezangen van de avondbladen, er is geen sprake meer van '7 vaandels maarvan 3, van 15,(10;) gevange nen maar van 6000. Wat liet cijfer der ge sneuvelden en gekwetsten betreft, daaromtrent heerscht nog altijd hetzelfde stilzwijgen. Men begrijpt dal het tol nog toe onmogelijk is op te malton geweest, uit hoofde van de uilgestrekt heid van bel slagveld. La Patrie zegt lieden avond i.i een berigt. dat al het air heeft van een communiqué dat dc keizer gedurig midden in het vuur is geweest dat den baron Larrey die den keizer vergezelde een paard onder het lijf werd doodgeschoten en dat twee paarden der Centgardes werden gedood. Trouwens, niemand heeft hier ooit getwijfeld aan den persoonlijken moed des keizers hij brengt op hel slagveld hetzelfde koele en kalme gelaat mede dat wij hem hier altijd te midden van de beweging der gemoederen van het volk hebben zien bewaren. Men vraagt hier onophoudelijk naar prins Na poleon en naar zijn legerkorps, men begrijpt hier niets van zijne bewegingen. Hedenavond brengt eene depechc ons het berigt dat de prins Parma is binnengetrokken. De prins is hier wel niet impopulair maar populair is hij toch ook eigen lijk niet intusschen zou een of ander schitterend krijgsbedrijf yoldocndc zijn om hem de symphaliën te verzekeren van een gedeelte der volksmassa. Zij die z:ch eenigzins bang voor hem toonen behooren tot de burgerij die zijne zonderlinge houding tijdens de republiek en zijne betrekkin gen met Pierre Leroux en andere geavanceerde demokraten nog niet vergelen is. De bezorgheid ten aanzien van Pruissens hou ding is nog wel niet geweken maar inderdaad toch een weinig verminderd. Men verwacht met ongeduld den uilslag dor meJedecling welke de Pruissiscbe gezant aan den bondsdag moet doen. Parijs, 29 Junij. Onze troepen passeren dc Mincio, zonder tegenkanting te ontmoeten, daar de vijand zich van den oever der rivier heeft teruggetrokken. Een bijzondere brief uit Salo behelst de volgende zinsnede over liet korps van Garibaldi: Men kan zich niets schilderachtiger dan de kleedingen houding der vrijwilligers van dat korps voorstellen. Nevens do nationale ltali aansche kleederdragten ziet men rijke Hon-

Zierikzeesche Courant | 1859 | | pagina 1